Domů          O nás       Zpravodaj        Informace     Fotogalerie           Kniha návštěv       Odkazy    
2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

 

 

Fotogalerie z akcí v roce 2012

Poděkování aktivním členkám

Před koncem roku, 12.prosince, jsme poděkovaly členkám, které se nejvíce zasloužily o prodej květinek při Českém dnu proti rakovině. Tato akce patří mezi osvětu k prevenci a je také zdrojem příjmu, který pak slouží ke zkvalitnění života onkologických pacientů.

(poznámka:pro další fotografie kliknout na obrázek vlevo a pak na běžící filmový pásek )

 

Předvánoční setkání – 11.12.2012

V tento den jsme se sešly v hojném počtu na společném a velmi příjemném setkání, abychom si popovídaly o svých rodinných záležitostech, každodenních radostech a starostech. Zábavu nám zpestřily mažoretky, které navštěvují zájmový kroužek ve Středisku volného času. Každá členka obdržela balíček z Ryoru

a kalendář, aby si mohla poznačit všechny plánované akce.

 

Rekondiční pobyt – penzion Šance – listopad 2012

 

Po celou dobu pobytu nám svítilo sluníčko a bylo celkem teplo, i když v Ostravě byla smogová situace. Hezké počasí využívalo hodně účastnic k turistickým výšlapům, neboť chůze napomáhá ke zlepšení zdravotního stavu. Pobyt byl také zaměřen na rukodělnou činnost a pod vedením trpělivých lektorek Lydie a Aničky vytvářely šikovné ruce našich členek drobné šperky, kytičky a koule z papíru, závěsné ptáčky a několik jich pletlo košíčky z papíru. Odpočinek ke konci roku každé z nás prospěl.

 

více viz   http://onko-amazonky.rajce.idnes.cz

 

Setkání klubů z našeho kraje - Havířov – 13.11.2012

 

Smyslem setkání je vždy sdělení zkušeností a poznatků z jednotlivých klubů, které jsou inspirací pro další. Rovněž jsme se dohodly na společné akci  v roce 2013, která se uskuteční 11.července v Havířově

 

Přednáška Správný poměr živin ve stravě 12.11.2012

V přednášce  výživové  poradkyně paní Elen Malé jsme byly poučeny, že je potřeba odkyselit organismus. Nejnebezpečnější kyselinotvorné potraviny: nadměrná konzumace červeného masa, bílá mouka, cukr a alkohol a dále nám škodí duševní napětí a špatné dýchání. Proto je potřeba dbát na vyvážený poměr živin ve stravě a hlavně na kvalitu potravin, která je pro člověka lékem  a  živinou a také si hlídat hodnotu Ph. Tím předejdeme mnoha onemocněním. Více informací najdete na www.dline-fit.cz

 

 

 

ve dnech 9. - 11. listopadu 2012

zastupovaly naše členky Katka Pintérová a Šárka Vinklerová Alianci žen s rakovinou prsu na školení - European Breast Cancer Advocacy Training Course italském Miláně.

Akce byla pořádána organizací EUROPA DONNA – The European Breast Cancer Coalition. Akce se zúčastnilo 59 žen z 33 zemí. Nabitý program obsahoval odborné přednášky o novinkách v léčbě rakoviny prsu a také workshopy například o prezentaci naší činnosti v médiích.

Konference pacientských organizací žen s rakovinou prsu

ve  dnech 9. – 10. listopadu 2012

Aliance uspořádala pro organizace konferenci, která se konala  v krásném prostředí Benediktinského opatství Panny Marie a sv. Jeronýma v Emauzích. Po přivítání účastníků i partnerů se vzpomnělo na uplynulých deset let, tj. na dobu, po  kterou  Aliance s organizacemi spolupracuje a vytváří pro nás zajímavé projekty, přednášky a jiné akce.

Přednášející nás seznámili s rolí genetiky, velký důraz byl opět kladen na včasnou diagnostiku,  poněvadž malý nádor se dnes  už dá vyléčit. V letech 1978-1989 umírala každá druhá žen během pěti let na zhoubný nádor.

Příjemný slavnostní  večer jsme strávili  v Kaunicově paláci s paní Táňou Fišerovou, shlédli vystoupení Stepařského sexteta a poslechli koncert Českého  saxofonového kvarteta.. Druhý den se organizace pochlubily zajímavými projekty. Nedávno také vznikl pod záštitou Aliance nový projekt, který se zaměřuje na mladé pacientky do 40 let.                                                                                                

    

Přednáška: Kosmetika a léčba z konopí – 15.10.2012

Paní Ing.Ludmila Pavlíková z Bylinářství u Radnice nás seznámila s léčebnými účinky oleje lisovaného za studena ze semen technického konopí. Konopný olej je považován za léčivý, pro obsah nenasycených mastných kyselin Omega6 a Omega3, vitamínů A, D, E a minerálů. Užívání konopného oleje se doporučuje jako doplněk stravy, protože přispívá ke zlepšení zažívání, zvýšení imunity, ke snížení „nezdravého“ cholesterolu a k prevenci vzniku onemocnění srdce a cév. Další jeho využití je v kosmetice. Můžete nahlédnout na www.cannaderm.cz , kde najdete další podrobné informace.

 

Krátkodobý relaxační pobyt ve dnech 11. – 14. října 2012

Pobyt byl zaměřen na relaxaci, celkové zlepšení psychického i fyzického stavu a byl zpestřen několika léčebnými procedurami. Tyto slouží k uvolnění svalů, odbourání stresu a psychické relaxaci. Jelikož v lázeňském domě Janáček je bazén, využily jsme ho k akci, kterou pořádala Aliance a byl zaměřen rovněž k prevenci rakoviny a její název je: Plaveme prsa. Touto akcí se Česká republika připojuje ke kampani evropské koalice EUROPA DONNA. Její význam zní: „Dělej správná rohodndutí.“ Přišli mezi nás lázeňští hosté a také zdravotní sestřičky. Počasí bylo hezké, i když trochu chladnější, listy stromů krásně zbarvené, které využila Terezka a udělala z nich krásné růže. Volné chvilky jsme využívaly k vycházkám, jednou nás prováděla naše členka Kamila, která už delší dobu bydlí v Teplicích. Na projektu se finančně podílela a.s. ArcelorMittal a Lázně propůjčením bazénu.

Podzimní výstava ve Vratimově 29-30.9.2012

Naše členka Bláža zorganizovala výstavu ovoce a zeleniny a pozvala naše členky na zhlédnutí. Pěstitelé se mohli pochlubit svými výpěstky, ostatní zase výrobky zručných rukou. Přivítal nás kozlík Matěj, prošly jsme se pohádkami o Budulínkovi, Sněhurce a Karkulce. Ochutnaly lahodný čerstvý jablečný mošt a odvezly bylinkový čaj dobromysl, který Bláža pěstuje na zahrádce. Rády jsme si výstavu prohlédly a děkujeme jí za krásnou prezentaci .

Přednáška: Alzheimerova nemoc - 19.9.2012

MUDr.Hugo Přibyl PhD. nám pověděl o příznacích a jak ji předejít. Alzheimerova nemoc začíná pozvolna. Nejdříve se u nemocného zhoršuje krátkodobá paměť a není schopen se postarat o některé věci v domácnosti. V posledních stádiích nemoci už vůbec není schopen se sám o sebe postarat. Je proto třeba trénovat mozek:doporučuje se učení cizích jazyků, luštění křížovek a pod. Mohou pomoci i vitamín B a ginkobiloba. odkaz na test:http://klimes.mysteria.cz/clanky/psychologie/mmse.htm

Na zájezdu  29. srpna do Polska

jsme vyjeli lanovkou na Čantoryi, která je národní přírodní rezervací.Až na vrcholek vyšla početná skupina Amazonek. Pak jsme sjeli dolů a navštívili město Ustroń a odpoledne jsme odjeli na Chlebovou chatu, kde byla prezentace s degustací: nejdříve oddělování smetany od mléka, pak stloukání másla, výroba tvarohu a nakonec pečení chlebových placiček, které jsme si samy připravily.Všem moc chutnalo a na závěr jsme si prohlédli zemědělské vybavení, které bylo potřebné k zajištění úrody v dřívější době.Velmi pěkně a vtipně nám představily  hospodyňky z chaty své dovednosti. Více viz www.onko-amazonka.rajce.net 

Sportovní odpoledne a Folklor bez hranic - 13. srpna 2012

 

V jeden den jsme zvládly dvě akce. V parku jsme soutěžily  a pak se některé byly podívat  na Folklor bez hranic.

V Komenského sadech jsme si zahrály partičku kroketu pod vedením Jitky Kramné. Jitka nás seznámila

s pravidly a pak jsme  si nejdříve zacvičily aby nám šla hra pěkně od ruky. Vytvořily jsme 4 skupiny a na závěr se utkaly vítězové skupin. Nejlepší 4 pak byly odměněny dárky. Touto hrou jsme si také procvičily  prsní svalstvo, což je pro nás velmi důležité.

Letos se na Folkloru bez hranic na Jiráskově náměstí v Ostravě představili naši umělci  a dále z Polska, Srbska, Chorvatska a soubor Akirata z Cookových ostrovů. Vystoupení všech bylo velice pěkné - oceněné publikem velkým potleskem.  Více viz http://www.folklorbezhranic.cz/o-festivalu   Prožily jsme pěkné letní odpoledne.

Návštěva výstavy Ostrava ve výtvarném umění.

16.7. jsme se sešly v Galerii Chagall a zjišťovaly jaké změny jsou v naší Ostravě patrné od minulosti do dneška. Kouzlo minulého je zachyceno jak v obrazech tak ve fotografiích Květoslava Kubaly.Z jeho fotografií  vznikla krásná publikace, kterou  nám zapůjčila paní galeristka k nahlédnutí. Zároveň  jsme mohly  tuto  knihu losováním vyhrát, což se také jedné z nás podařilo. Ke konci se spustil déšť ale nic nepokazil na pěkném odpoledni.

Lidé lidem 2012

Pátý ročník již tradiční akce Lidé lidem se konal ve čtvrtek 21. června od 9 do 17 hodin na Masarykově náměstí v Ostravě. Představily se  na něm organizace, které ve městě poskytují sociální služby a související aktivity. Součástí programu byla různá taneční, hudební a divadelní představení,  v podání uživatelů  těchto služeb a aktivit. Připraveny byly  soutěže pro děti, , interaktivní rukodělné dílny, klauni, laserová střelnice, ukázky práce s terapeutickými psy  nově  projektový den pro žáky ZŠ a studenty SŠ a další.Již tradičně  měly Onko-Amazonky o.s. na této akci zastoupení ve stánku Občané s civilizačním onemocněním. Amazonky předávaly návštěvníkům letáčky, upozorňující na včasné podchycení choroby a na naši aktivní činnost v rámci města Ostravy.Akci pořádá Magistrát města Ostravy,  ve spolupráci s občanským sdružením Eko-info centrum Ostrava. Záštitu převzal náměstek primátora Martin Štěpánek.

Akce Lidé lidem byla financována z prostředků ESF prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státního rozpočtu ČR a   podpořena v rámci projektu Plánování sociálních služeb - cesta k vytvoření místně a typově dostupných sociálních služeb na území Moravskoslezského kraje.

Přednáška:  Jak nevyhořet  - 18.6.2012                             

Paní Mgr.Šárka Vlčinská nám objasnila syndrom vyhoření - označuje obvykle ztrátu zájmu, osobního nebo profesního a nadšení.Jak vyhoření poznat? Průvodním jevem je vyčerpání – psychické, emoční i fyzická únava.Jak nevyhořet? Pomoc je jednoduchá. Každý den si na sebe udělejte aspoň dvacet minut čas : na cvičení, procházky, masáže a koníčky. Životní naplnění by měla přinášet kombinace zájmů, vlastního rozvoje, trávení volného času s rodinou a přáteli a práce. 

Převzetí daru

Od společnosti ArcelorMittal jsme získaly 5 000,- Kč, které použijeme na částečnou úhradu rehabilitačních služeb na krátkodobém pobytu v Teplicích.

V dubnu 2012 vyhlásili Minigranty pro neziskové organizace, které podávají vlastní zaměstnanci, kteří s organizací spolupracují. Šek na tuto částku byl předáván na slavnostním shromážení dne 13.června.

 

Seminář – Průlomová bolest – 13. června 2012

Seminář o průlomové bolesti uspořádala Aliance žen s rakovinou prsu  v Ostravě pro sdružení z našeho regionu. Zúčastnily se členky Onko Naděje Karviná, INNA o.s. Havířov, Klub Marie Třinec a ONKO-AMAZONKY.  Tato problematika se může dotýkat každé z nás a proto potřebujeme vědět jak a kde je možné si pomoci a kam zavolat: 596193164.

Cílem tohoto projektu, který byl uspořádán ve spolupráci se společností

Richter Gedeon a pozvanými odbornými lékařkami, bylo vysvětlení problematiky bolesti, její diagnostiku, léčbu a další aspekty se zaměřením na průlomovou bolest. Uskutečnil se v hezkém prostředí, a to v Seminárním CENTRU AKADEMIE.

 

Ozdravný pobyt: Luhačovice 20.5.-27.5.2012

Pobyt se konal v Lázních Luhačovice, kde jsme kromě čistého vzduchu  využívaly také léčivé minerální prameny. Při ranní rozcvičce jsme se věnovaly protažení zkráceného prsního svalu a dýcháním se snažily zvětšovat kapacitu plic. Při besedě o zdravém životním stylu nám bylo zdůrazněno, že ho zahrnuje: vyvážená strava, pravidelný pohyb a relaxace. Cílem pobytu bylo posílení imunitního systému, zvýšení psychické a fyzické kondice. Každá členka absolvovala  několik léčebných procedur a některé také kulturní představení v místním divadle. Pobyt se uskutečnil za finanční pomoci Nadace OKD a SMO MěO Poruba.

 

 

 

Český den proti rakovině – 16. května 2012

 

I v letošním roce  naše sdružení podpořilo Český den proti rakovině, a to už po patnácté. Zpočátku jsme mívaly obavy, zda se nám podaří nabízené květinky prodat,

ale každým rokem se nám vždy podaří prodat téměř všechny květinky.

Do letošního,16. ročníku se v této akci zapojili studenti ze  4 ostravských gymnázií a 30 vlastních členek. Počasí sice nevypadalo ráno nijak růžově, bylo zataženo, ale důležité bylo, že nepršelo a nebyla ani velká zima. Našim členkám se dařilo velmi dobře, lidé měli o kytičky zájem a při odevzdávání téměř každá prohlásila, že mohla mít květinek i více. Snad je to výzva pro příští rok. Dařilo se také studentům, tak máme velkou radost. Shodly jsme se na tom, že se nám tento den vydařil  a nyní budeme jen čekat na  finanční výsledky.

 

Přednáška Energie z více stran- 14.5.2012

Dozvěděly jsme se o účincích magnetoterapie od paní Yvetty Bachové - o  působení impulzního magnetického pole, kdy dochází k ovlivňování tkání lidského těla na buněčné úrovni, což vede k potlačení, případně úplnému odstranění některých zdravotních potíží, očistě organismu a regeneraci buněk.Šperky, vyrobené na tomto principu působení se staly oblíbenými, jejich nošení se stalo životním stylem – spojením estetiky a magnetické síly, potřebné pro zdravý život. Lidé oceňují exkluzivní a neotřelý design a navíc pociťují sílu magnetů, které jim pomáhají v každodenním životě a mnohým ulevily od bolesti a různých potíží. Ve všech špercích Energetix jsou zabudované neodymiové magnety o síle 1200 – 2200 gaussů. Po přednášce jsme si mohly vybrat z předvedené nabídky paní Yvetty Bachové.    více viz www.energetix.cz

Přátelské setkání - 25.4.2012

Dne 25. dubna jsme se sešly s kamarádkami z onkologických organizací z našeho kraje, také s polskými Amazonkami a paní ředitelkou z Aliance v Ostravě Petřkovicích na Landeku. Cílem akce bylo nejen přátelské setkání ale také se  přesvědčit, že s tak zákeřnou nemocí se dá žít velmi zajímavý život, navázání nových kontaktů s jinými členkami a výměna zkušeností. Významná možnost byla seznámit se způsobem dobývání uhlí na Ostravsku. Pan ředitel ing. L.Plac  nás seznámil s historií muzea a pak jsme si prohlédly v podzemí jak se těžilo uhlí, od nejstaršího způsobu dobývání až po dobývání stroji vyráběnými v Ostroji Opava. Setkání bylo příjemné , následoval společný oběd a pak procházka po okolí Landeku. Věříme, že se stane z těchto setkávání příjemná tradice. Akci podpořil Landek park a Regionální rada regionu soudržnosti Moravskoslezsko.(poznámka: pro další fotografie kliknout na obrázek a pak na běžící filmový pásek )

Přednáška Práva pacientů - 16.4.2012

Paní Mgr.Vera Vráblíková nám pověděla o právech pacientů, o nichž nejdůležitější informace jsou uvedeny v dokumentech: Listina základních práv a svobod, Etický kodex práv pacientů, Zákon č.372/2011 Sb. O zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování - §28 Práva pacienta.

Zejména toto:Pacient má právo získat od svého lékaře údaje potřebné k tomu, aby mohl před

zahájením každého nového diagnostického a terapeutického postupu rozhodnout, zda s ním souhlasí. Vyjma případů akutního ohrožení zdraví má být náležitě informován o případných rizicích.Také je

nutné aby byly v souvislosti s programem léčby brány maximální ohledy na jeho soukromí a stud.

 

Lidová tvořivost na téma Velikonoce v Domě zahrádkářů Vratimov

- 31.3.2012

Na pozvání Bláži jsme navštívily tuto výstavu v Domě zahrádkářů ve Vratimově. Terezka zdobila perníčky a zaučovala v tom přítomné , my jsme obdivovaly nádherné vazby s netušenými kombinacemi živých rostlin a doplňků, pletení košíčků, různé způsoby zdobení  vajec, břízových větviček a věnečků. Mohly jsme si také ozdobu vyrobit a tak si svůj domov zkrášlit. Děkujeme Bláži a těšíme se na další pěknou akci u Vás!

Přednáška krása a vizáž – 19.3.2012

Paní  Vlastimila Kolarčíková nám přišla velmi zajímavě přednášet o zkrášlení ženy.Svoji přednášku doplnila praktickou ukázkou líčení jedné naší členky. Vysvětlila nám, proč je důležité používat přírodní přípravky bez konzervantů. Během líčení nám předvedla způsob masáže v okolí očí, pro omezení tvorby vrásek. Otázky našich Amazonek paní  Vlastimila Kolarčíková všem ráda zodpověděla.

 

Výroční schůze ke 20. výročí založení ONKO-AMAZONEK,

občanského sdružení – 5.3.2012

členky byly seznámeny s podrobnou činností za uplynulou dobu od založení našeho občanského sdružení, s hospodařením za uplynulý rok a programem činnosti na rok 2012.

Předáním kytiček jsme ocenily obětavou práci L.Váchové, G.Wilonské  a J.Líbařové. Mezi nás přišly také hosté : L. Vychodilová a J.Kramná a spolu jsme prožily příjemné odpoledne, v závěru pak zakončené kulturním programem, kterým nás obveselily naše Amazonky.

 

Návštěva z Aliance – 27. února 2012

V pondělí dne 27.února nás navštívila   z Aliance nová  paní ředitelka Eva Knappová, která se chtěla seznámit postupně se všemi sdruženími v našem regionu. Návštěvu začala u nás. Seznámily jsme ji s celou historií vzniku, aktivitami a celou činností našeho sdružení. Ocenila množství práce, kterou vykonáváme. Byla překvapena množstvím odborných přednášek i účastí členek na akcích. Prohlédla si naše kroniky, poděkovala za milé a přátelské  přijetí. Výňatek z jejího dopisu:

Cítila jsem se s vámi moc dobře a těším se, že se opět se spoustou z vás setkám 25. dubna v Landeku. Určitě o našich setkáních napíšu povídání do dalších Listů Aliance.

S pozdravem od srdce a přáním všeho jen dobrého Eva Knappová

Přednáška: Jak zvládat stres - 13.2

Stres je součástí našeho života. Nelze mu uniknout, ale můžeme se s ním naučit zacházet. O tom, jak ho zvládat a bránit se mu nám Dana Diváková dala několik rad. Důležité je dbát na zdravý životní styl, který zahrnuje stravu, chůzi, plavání, cvičení a popř. jógu – velkým pomocníkem je např. hloubkové dýchání, kdy se pět sekund nadechujeme do břicha, čtyři sekundy vydržíme a pět sekund vydechujeme. Nemáme si stanovovat příliš vysoké cíle a také občas samy sebe pochválit.
 

 

Přednáška: Co všechno lze odhalit v tkáni pod mikroskopem - 16.1. 

Paní MUDr.Jana Dvořáčková Ph.D., přednosta Ústavu patologie, nám objasnila postupy jak se provádí zkoumání nádorů:K definitivnímu stanovení diagnózy je nutné odebrat vzorek z podezřelého ložiska a provést histologické vyšetření, při kterém je možné prokázat přítomnost nádorových buněk v odebrané tkáni. Pod mikroskopem lze také zjistit, o jaký druh zhoubného nádoru se jedná. Navíc lze určit stupeň rychlosti růstu nádoru (grade). Dalším důležitým znakem pro odhad vývoje nemoci a volbu léčebné strategie je určení tzv. steroidních receptorů u nádorových buněk (označují se ER a PR). Jsou to místa v nádorových buňkách, kde se váží ženské pohlavní hormony, které jsou přítomny v krvi. Hormony potom působí na nádorovou buňku jako růstový faktor..U všech pacientek je nutné vyšetřit přítomnost receptoru HER2/neu v nádorových buňkách. Nádorová buňka, která má HER2 receptorů na povrchu více, se množí rychleji a chová se agresivněji.