Domů          O nás       Zpravodaj        Informace     Fotogalerie           Kniha návštěv       Odkazy    
2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

 

 

 

Fotogalerie z akcí v roce 2011

Poděkování aktivním členkám

14. prosince jsme poděkovaly členkám, které se nejvíce zasloužily o prodej květinek při Českém dnu proti rakovině. Tato akce patří mezi osvětu k prevenci a je také zdrojem příjmu, který pak slouží ke zkvalitnění

života onkologických pacientů.

(poznámka: pro další fotografie kliknout na obrázek a pak na běžící filmový pásek )  

Vánoční setkání – 12. 12. 2011     

V předvánočním čase  jsme se sešly v hojném počtu na společném a velmi příjemném setkání, abychom si popovídaly, co vše se nám povedlo. Zábavu nám zpestřily holčičky orientálními tanci ze ZŠ Gen. Janka pod vedením  paní J.Menkalové.  Každá členka obdržela balíček z Ryoru a kalendář, aby si  mohla poznačit

všechny plánované akce.

 

Rekondiční pobyt – Penzion Šance – listopad 2011

 Při  příjezdu nás přivítalo krásné počasí se slunečním výhledem na Beskydy. Ostatní dny jsme se probouzely do mlhavého počasí, nebyla však příliš velká zima, tak hodně účastnic chodívalo na vycházky, v odpoledních hodinách i na delší tůry. Chůze také napomáhá ke zlepšení zdravotního stavu. Jak už se stalo zvykem, věnovaly jsme se výrobě drobných dárečků pod vedením našich šikovných a velmi trpělivých lektorek Lydie a Jiřinky. Poslední večer za námi přiletěla na koštěti čarodějnice a vymetla všechny negativní myšlenky.  Odjížděly jsme spokojené a nabité pozitivní energií.Více fotografií viz www.onko-amazonky.rajce.net

 

Spolupráce na závěrečné práci studentky - 14.11.2011

 

Dnes jsme pomohly vyplněním dotazníku Bc.Veronice Tluštíkové , studentce 5.ročníku psychologie na Univerzitě Palackého v Olomouci, která píše diplomovou práci se zaměřením na onkologické pacienty, 

u nichž blíže prozkoumává psychologickou problematiku, zejména  jak se vyrovnávají s onkologickou diagnózou.

Konference pacientských organizací žen s rakovinou prsu

ve dnech 4. - 5.listopadu 2011

Aliance uspořádala pro organizace konferenci s názvem: „Spolu proti rakovině prsu“. Přednášející nás seznámili s metodami v léčbě karcinomu prsu, s výzkumem cílených léků na imunitu, vhodnosti lázeňské léčby a o vzniku lymfedému, jeho diagnostice a možnosti léčby. Účastnice z Velké Británie nám pohovořila o léčbě a následné péči u nich a  členky z ČR se pochlubily zajímavými projekty.

Přednáška Makrobiotika - 17.10.2011

Navštívila nás paní Appeltová z jídelny zdravé výživy SLUNEČNICE a seznámila nás s faktem, že strava,

která se skládá především z rostlinných zdrojů je všestranně a celkově mnohem zdravější než strava, která se

opírá o živočišné produkty. Proto je dobře se řídit těmito zásadami : snížit příjem tuku a jednoduchého cukru,

zvýšit příjem vitamínů, vlákniny a minerálů, zvýšit příjem rostlinných bílkovin na úkor živočišných.Dále je dobré mít

dostatek zeleniny(na podzim a v zimě spíš dušené) a pamatovat si, že je vhodné konzumovat  ovoce, ořechy, celozrnné obiloviny a ryby nejméně 1x týdně.

(poznámka: pro další fotografie kliknout na obrázek a pak na běžící filmový pásek )  

 

Krátkodobý ozdravný pobyt ve dnech 13. – 16. října 2011

 Místo konání: Teplice nad Bečvou

 Tento projekt byl určen novým členkám, dále těm, které se zapojují do prodeje květinek a preventivních akcí. Byl zaměřen na celkové zlepšení psychického i fyzického stavu a byl zpestřen několika procedurami, které slouží k uvolnění svalů, odbourání stresu a k psychické relaxaci. V bazénu jsme procvičovaly veškeré klouby, především pak ramenní, který je následkem operace méně pohyblivý. Podzimní dny byly chladnější, ale důležité bylo, že nepršelo a tak jsme volné chvilky využívaly k vycházkám po okolí. Jednou nás  prováděla naše členka Kamila, která nyní v Teplicích bydlí.

Na projektu se finančně podílela a.s. ArcelorMittal.

 

Výstava ovoce a zeleniny ve Vratimově – 1. - 2.října 2011

 

Naše členka Bláža nás pozvala na výstavu zahrádkářů do svého bydliště, je totiž hlavní organizátorkou. Prohlídky využilo během víkendu několik členek, vždy podle toho, jak jim to časově vycházelo. Součástí byla také výstavka panenek, které

měly háčkované různé dobové oblečení a bylo u obou výstav se na co dívat.

 

Den seniorů – 1. října 2011

 

Město Ostrava zdarma zpřístupnilo seniorům ve dnech 1.-2.října Slezskoostravský hrad, MINIUNI a pohádkový sklep strašidel. Akce se zúčastnilo pouze několik členek. Je vidět, že si nás spousta nepřipouští, že již k seniorům patří. Prohlídka hradu i MINIUNI stojí za shlédnutí, jsou velmi zajímavé už proto, že se během několika let trosky hradu proměnily.

Přednáška: Drahé kameny, minerály, nerosty – 19. září 2011

 

Paní Táňa Bednářová nám poutavě vyprávěla o minerálech, které provázejí lidstvo od nepaměti. Dříve měli lidé cit pro přírodní kameny a  začali  je také  používat  jako platidlo. V Evropě se o ně zájem zvýšil v době renesance a dávají se do šperků. Později se začaly používat k léčení, u nás nejvíce po roce 1989. V poslední době je návrat člověka k přírodě, začíná používat byliny, minerály. Zdůraznila, že na nás nepůsobí kouzlo kamenů, ale jejich chemické složení. Také nám sdělila vhodnost kamenů pro určité choroby.

                    

Zájezd Macocha – 8. září 2011

Cílem našeho letošního zájezdu byla návštěva Moravského krasu – a to Punkevní jeskyně. Součástí 1,2 km dlouhého podzemního okruhu je návštěva dna světoznámé propasti Macocha a 350 m dlouhá plavba motorovými čluny po podzemní řece Punkvě. Všechny nás ohromila krápníková výzdoba. Na zpáteční cestě jsme se zastavili v Brně, kde na nás čekaly členky z brněnského klubu Diana, které nás provedly po nejzajímavějších  místech  města, o kterých velmi poutavě vyprávěla Jana Barvínková.

 

Hornické slavnosti v Karviné 3.9.2011

s průvodem členů neziskových organizací, které podporuje Nadace OKD, úspěšně proběhly. Zúčastnily jsme se průvodu spolu s ONKO Naděje Karviná. Prezentovaly jsme své organizace, nabízely letáčky a upozorňovaly na nutnost samovyšetření.

 Nadace OKD odměnila nápaditost, barevnost a nakonec i početnost zúčastněných členů - odměnami 5,10 a 15 tisíc Kč..................více viz odkazy na videa:  http://www.tvportaly.cz/karvina/20234-lide-si-pochvalovali-vydarene-hornicke-slavnosti-pruvod-mel-uspech 

http://www.youtube.com/watch?v=og52CcsvgcQ 

Můj příběh:Rakovinu je možné porazit, pokud ji odhalíte včas

POLAR televize Ostrava, s.r.o. uvedla příběh naší členky Katky Pintérové. Video můžete  shlédnout klknutím na tento odkaz:

http://www.tvmedicina.cz/nova-videa/799-muj-pribeh-rakovinu-je-mozne-porazit-pokud-ji-odhalite-vcas

 

Nordic walking - 8.8.2011

Severská chůze je novodobý kondiční sport pro všechny-je to dynamická chůze s holemi určenými k tomuto sportu.Umožňuje: kompexní pohyb, který zapojí přes 90% svalů celého těla, uvolní šíji, ramenní klouby, hrudník, záda. Posílí svaly horních končetin, břišní a zádové- vzpřimovače páteře; působí na správné držení těla a tlumí nárazy na klouby dolních končetin. Uvolňuje fyzické i psychické napětí , dodává radost z pohybu – to vše na čerstvém vzduchu za každého počasí ve všech ročních obdobích.Pod vedením paní Jitky Kramné jsme si správnou chůzi procvičovaly v Komenského sadech.

Návštěva výstavy v galerii Chagall - 11.7.2011

V galerii Chagall jsme shlédly výstavu Ak. mal. Jiřího Šuhájka dr. h.c.,M.Art RCA - výjimečného sklářského výtvarníka. Paní galeristka Helena Schmuckerová nám poutavě povyprávěla, že na rozdíl od mnoha jiných dokáže svá díla nejen navrhnout, ale i na huti stvořit. Vlastní jsou mu jak neohraničené fantaskní světy, tak zadavatelem přesně vymezený design. V obou oblastech sklářského umění je přitom Šuhájkovo dílo dobře rozpoznatelné. Nevyčerpatelná imaginace ve spojení s dokonalým řemeslem jej řadí mezi nejvýznamnější současné sklářské výtvarníky nejen 

své generace.

Zároveň je v Autorské a Stálé galerii v Ostravě  umístěna výstava fotografií Milana Borovičky na téma Žena.

Školení edukátorek – 28. června 2011

V současné době rozšiřujeme téma prevence pro mladé muže a pány středního věku, kterých se týká rakovina varlat a prostaty. Proto jsme pro členky, které chodí veřejnost informovat o prevenci, uspořádaly školení, na kterém se seznámily s příčinami těchto chorob, vlivem stravy na vznik nádorů a umění komunikace. Tato témata uplatníme na gymnáziích a v průmyslových podnicích. Místnost pro školení zapůjčila Národní Rada zdravotně postižených, lektorky: D.Diváková z IKORu a Bc.V.Vráblíková ze Zdravotního ústavu.  

                 Lidé - lidem - 23.6.2011      

Ve čtvrtek 23. 6. 2011 od 9,00 do 17,00 h se konal na Masarykově náměstí v Ostravě již čtvrtý ročník akce Lidé lidem, který měl za úkol představit poskytovatele sociálních služeb na území města Ostravy.Také Onko-Amazonky o.s. měly na této akci zastoupení ve stánku Občané s civilizačním onemocněním. Amazonky předávaly návštěvníkům letáčky, upozorňující na včasné podchycení choroby a na naši aktivní činnost v rámci města Ostravy.Akci pořádalo Statutární město Ostrava ve spolupráci s o.s. Eko-info centrum Ostrava a byla podpořena v rámci projektu Plánování sociálních služeb - cesta k vytvoření místně a typově dostupných sociálních služeb na území Moravskoslezského kraje.

Přednáška Jitky Kramné: Správným dýcháním proti stresu - 13.6.2011

Naším úkolem bylo uvědomit si jak důležitý je hlavní dýchací sval bránice, která zvládá až 6O% vitální kapacity, ale k tomu je nutné ovládat i dýchání střední i horní hrudní a všechny tři fáze spojit do klidného plného dechu. Plný dech neznamená hluboké dýchání, ale klidný, vyrovnaný vnitřní dech,který kontrolujeme a cvičení probíhá v uvědomělém souladu dechu s pohybem.Jednoduchým cvikem jsme si názorně předvedli jak má cvičení vypadat.

Připomínám ještě: začínáme cvičit po výdechu a uvolnění.          
Tímto správným, tedy kontrolovaným plným dechem, také dlouhým výdechem se přirozeně dokážeme uklidnit, dobře prokysličit a očistit. Dech, tělo a mysl jsou v úzkém spojení.

Dokážeš to taky – pochod vzájemné podpory -2.6.2011

 

Na společnou cestu vzájemné podpory, soucitu, síly a pochopení jsme vyšli 2.června 2011. Tu nám sice zkomplikovala stávka řidičů, ale všichni jsme dorazili do cíle, kterým byl dřevěný kostelík v Sedlištích a muzeum Lašské jizby: Prošli jsme trasu: I.skupina: Horní Datyně, Václavovice, Větrný mlýn, Sedliště. II.skupina: Lískovec, Hájek – kaple, Bezručova vyhlídka, Sedliště.

 

Ozdravný pobyt: Luhačovice – 22.5 – 29.5.2011

  Pobyt se  konal v lázních Luhačovice, poněvadž kromě čistého vzduchu jsme využívaly také léčivé minerální prameny. Při ranní rozcvičce jsme se věnovaly protažení zkráceného prsního svalu a dýcháním se snažily zvětšovat kapacitu plic. Cílem bylo posílení imunitního systému, zvýšení psychické a fyzické kondice. Každá členka absolvovala masáže, a bazén s různými masážními tryskami. 

Pobyt se uskutečnil za finanční pomoci Nadace ČEZ a SMO MěO Poruba.                                              

   

 

Přednáška MUDr.Pavel Reil Civilizační choroby 16.5.2011

 

Jsou to choroby, které se vyskytují častěji v civilizačních zemích. Souvisí totiž s prodlužujícím  se věkem (průměrný věk je 78 let u mužů a u žen o 5 let více). Patří sem např. cukrovka, která je však známá již více jak 1000 let. Příčiny chorob jsou vnitřní (dědictví) a zevní. Základ je již v genech, protože genetický kód dává možnost vzniku dědičné choroby. Mezi zevní patří alkohol, drogy, kouření, stres a nadváha, které můžeme svým postojem ovlivnit a tak jim předcházet.

Český den proti rakovině – 11.května 2011

Letošní Český den proti rakovině – l5.ročník – nás přivítal krásným slunečním  počasím. Tento den opět prozářily květinky měsíčku lékařského – letos zasvěceného na prevenci 

a upozornění na vlastní zájem o své zdraví.

Květinky s letáčky o prevenci jsme nabízeli svým známým a také spoluobčanům v Ostravě 

a okolí. Setkali jsme se s velmi vstřícným  přístupem veřejnosti, takže se to projevilo i na uspokojivém výsledku akce.

 

Návštěva výstavy Alfons Mucha 150 let – 27.4.2011.

  U příležitosti 150 výročí narození Alfonse Muchy jsme zhlédly výstavu v Domě umění v Ostravě:Rodák z Ivančic na Moravě je znám jako nejvýznamnější osobnost evropské secese. Jeho osobitý styl si lidé po celém světě zamilovali. Zdobil jím nejen obrazy a plakáty, ale též poštovní známky, bankovky, obaly od cigaret, kalendáře nebo jídelní menu. Jeho nejznámějším dílem je cyklus Slovanská epopej, jež se skládá z dvaceti obřích pláten. Více viz   http://tema.novinky.cz/alfons-mucha      

Přednáška MUDr. Davida Feltla PhD.- Nejsi na to sama 

-11.4.2011

Beseda s panem primářem z fakultní nemocnice, oddělení radioterapie, byla zaměřena na probíhající projekt:“Nejsi na to sama“, který je zaměřen na nové pacientky.

 Má jim přiblížit na CD průběh léčby karcinomu prsu. (více na www.rakovinaprsu.cz)

V dalším bloku jsme se seznamovaly s výsledky dotazníku, kdy jsme na otázky odpovídaly jak my, Amazonky a pak pacientky, které procházejí léčbou. 30 % nových vůbec neví, že existují pacientské organizace, kde mohou získat informace od těch, které už léčbou prošly a tak je vidět na vlastní oči, že se s nemocí dá žít normální život.

Na závěr bylo konstatováno, že i když je poslední dobou nálezů čím dál více, je léčba daleko úspěšnější. Členky, které chodí na kontroly do fakultní nemocnice, jsou velmi spokojené s přístupem zdravotního personálu. Tímto pozitivním sdělením jsme odpoledne ukončili.

Výstava v Galerii Mlejn - 30.3.2011

Ostravské Muzeum Mlejn představuje sbírku historických mlýnků. Metropoli severní Moravy si každý spíše spojí s dolováním uhlí, málokdo ví, že v Ostravě bylo dokonce osm mlýnů, které mlely až do první světové války.

Litinový mlýnek na obilí z Filadelfie starý 124 let, mlýnek se židovskou hvězdou, na kterém se drtily obilniny začátkem dvacátého století, či litinové mlýnky značky Peugeot, které firma vyráběla dříve než automobily.Takové skvosty zahrnuje sbírka Eduarda Riedla, zakladatele ostravského Muzea Mlejn. Pět desítek převážně historických mlýnků sběratel představuje veřejnosti. Amazonky navštívily tuto výstavu 30.3.2011.

Přednáška čínská medicína - 14.3.2011

Čínská medicína vychází z tradičního čínského vidění přírody a starodávných léčebných metod. Její historie sahá až 5 tisíc let do minulosti. 

Čínské obyvatelstvo se po staletí učilo, že potraviny mohou člověka nejen chránit před nemocí, ale také uzdravit. Čínská medicína, věda o zdraví byla v souladu s přírodními zákony a předávala se z generace na generaci.Pokud chceme pochopit filozofii čínské medicíny musíme změnit své myšlení v tom směru, že biologicky aktivní doplňky stravy nejsou léky, ale výživa, potrava, která je zdrojem deficitních látek, kterých je v současné době nedostatek.O tomto všem povídala paní Ing.Ludmila Pavlíková a doporučuje nám nyní pročistění organismu, pozitivní přístup k životu, změnu životosprávy a hlavně pohybvíce viz  www.bylinarstvi.tk , také s touto tématikou viz http://www.patentnimedicina.cz  

Výroční členská schůze - 21.2.2011

Na ní byly členky seznámeny s podrobnou činností za uplynulý rok, s hospodařením a programem na rok 2011. Z vyplněného dotazníku vyplynulo, že je jim sdružení prospěšné a jeho činnost přispívá ke zkvalitnění života.

Jiřinka Teplá  - významné životní jubileum

 

V plné pohodě a v optimismu se 14.února dožila naše nejstarší členka 90 let. V životě je velmi spokojená, neustále se zajímá o činnost sdružení, ale vyjádřila se, že devadesátku už více zažívat nechce. Všechny jí přejeme, aby jí život proplouval nadále bez problémů

 

Přednáška o canisterapii – 7.2.2011

Mezi naše Amazonky přišly paní Bc Helena Fejkusová, předsedkyně občanského sdružení Podané ruce a canisterapeutka paní Irina Tkačová se zlatým retrívrem  ANETTE Z LUKOVSKÝCH PASEK.

 Přesvědčily  nás o tom, že pes pomáhá klientovi k odreagování, motivuje ho ke zvýšené tělesné aktivitě, rozvíjí jemnou motoriku, odbourává úzkost, pocity osamění, deprese a stresu, poskytuje pocit bezpečí a jistoty. Bylo to milé setkání, děkujeme!

Více viz  www.podaneruce.eu

 

Přednáška Léčivá moc hudby - 10.1.2011

Paní PhDr.Miroslava Tichopádová nám pověděla o muzikoterapii - zahrnuje léčení poslechem, vyjádřením hudby, pohybem a proto působí na lidskou duši i tělo celostně. Dělíme ji na pasivní (poslech) a aktivní (samotná hra a zpěv). Vhodná hudba na poslech je barokní-pomalá, uklidňuje a posiluje zdraví. Také léčí při hypertensi, cévních příhodách, infarktu, depresích, pomáhá při učení, posiluje a trénuje paměť.

Jste ve stresu? Pusťte si příjemnou hudbu, uvolněte se… To je jednoduchá rada, na které ve zkratce stojí muzikoterapie.