Domů  

     O nás       Zpravodaj        Informace     Fotogalerie         Kniha návštěv       Odkazy    
2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

 

 

 

Fotogalerie z akcí v roce 2017

 

 Mikulášské setkání  -  8.12. 2017

Sešli jsme se  naposledy v tomto roce ve středisku volného času na  Ostrčilově ulici.  Při prezentaci každá členka obdržela dárkový balíček, mimo jiné v něm byl kalendář, už v něm mám poznačeny naše aktivity na příští rok,  a kosmetika fy Ryor.  Další  výrobky této firmy  bylo možno zakoupit před vstupem do sálu.  Nechybělo ani pohoštění připravené členkami výboru.  V sále  čekalo příjemné překvapení. Navzdory  obavám že se budeme muset obejít bez kávičky, ve středisku totiž zrušili automat, kávička nakonec byla.  Stačila k tomu jedna varná konvice a ochota postarat se o tak důležitou část pohoštění. Díky za ní.  Nic  nebránilo pohodlně se usadit , pozdravit se  s kamarádkami  a užívat si pohodu vzájemného setkání.  Sál se pomalu zaplnil a  předsedkyně Katka  nás  uvítala a oficiálně zahájila setkání. V krátkém  programu vystoupily  děti  z místních tanečních kroužků. Nejprve napochodovaly ve svižném rytmu  na podium mažoretky,  poté skupinka  step aerobiku  zvýšila tempo a  vystoupení  zakončily elegantním pohybem tanečnice s kruhy. Cvičenky  jsou každým rokem lepší a dokonalejší. Moc se nám líbily.  A pak se už jenom povídalo  a taky trochu vzpomínalo a ochutnávalo cukroví, které některé z nás napekly.  A také předávaly perníčky a drobné dárky.  Ani jsme si nestačily všechno povědět, se všemi se pozdravit a  pomalu byl čas loučení.  Bylo to pěkné odpoledne a zpříjemnilo nám předvánoční období.

(poznámka: zde pro další fotografie kliknout na obrázek vlevo, posunout stránku výš a pak kliknout na běžící filmový pásek)

Advent plný Křídlení 2017

Hala Gong DOV Ostrava, 7.  prosince 20217

Andělé se slétli  do Gongu a vytvořili kouzelné místo pro setkání s přáteli i místními neziskovami . Ve sváteční atmosféře Adventu  jsme procházeli kolem jejich  stánků, obdivovali spoustu krásných věciček a taky trošku nakupovali.  Potkali se s přáteli, ochutnali  domácí občerstvení z kuchyně neziskových organizací. Pro Amazonky mám potěšující zprávu, všechny stromečky vytvořené na Šancích se prodaly. A taky spousta věcí, které vytváří Lýdie.  No   neprodaly se samy,  celé odpoledne ve stánku strávila Gita s Lýdií  za což jim patří díky. 

 

Přednáška : Zvládání stresu  - 13.11. 2017

 

 Poslední přednáška v tomto roce na přiléhavé předvánoční téma. Zvládaní stresu.  I načasování bylo vhodné. Sotva jsme přijeli odpočinutí  z prodlouženého víkendu na horách,  následovalo  poučeni jak zvládat stres.  Mudr. Lýdie  Ryšavá  nám  vysvětlila co se pod tímto pojmem skrývá  a jak na něj. Stres je reakce organismu na podněty z okolí. Určitá část stresu je pro nás užitečná. Udržuje tělo a mysl v činnosti. Ovšem ve větší míře je pro nás vyloženě škodlivý, poškozuje imunitu a mezi jiným spouští   genetické i onkologické  choroby. Otázka je  , jak správně toto napětí rozpustit bez újmy na zdraví .  Dozvěděli jsme se  co je příčinou stresu i  jak mu předcházet . Důležité je i umění odpočívat.   Její „Desatero pro život“ obsahuje mnoho užitečných rad.

 

 

 

Rekondiční pobyt v Pensionu Šance 9. - 12. 11. 2017

 

Již tam jezdíme několik let. V klidném prostředí pod Beskydami si užíváme prodloužený víkend.  Procházky podzimní přírodou  a pozdní odpoledne vyplněné  rukoděláním   nás příjemně naladí na nadcházející vánoční shon.  Po loňském úspěchu  andílků jsme se i letos zaměřily na tvorbu pro akci Křídlení. Ta proběhne začátkem prosince v hale Gong v DOV. Letos Lýdie navrhla stromečky ze stejného materiálu jako andílci. Z těstovin. Ani nechtějte vědět kolikrát se ozvalo auú…, jauú…,když lepidlo z tavné pistole přistálo na prstech místo na korpusu.  A zatím dole v jídelně probíhalo další tvoření.   Maruška učila jak plést košíčky z papíru , Terezka si přivezla  slaměné věnečky a spoustu materiálu na zdobení.  A věnečků měla více.  Když byly všechny kužely polepeny těstovinami a  Lýdie  se věnovala, odborné práci,   stříkání , zdobení a v konečné bázi i balení stromečků,  potřebovala k tomu  jen několik lidí. Další,  kteří měli čas a zájem se přesuli do jídelny  a tvořili věnce.  Ještě že ten Frýdlant je tak blízko a  květinářství mělo velkou zásobu slaměných korpusů a jiných věciček.   Ale neseděly jsme jenom při této práci. Ve dne chození, za  tmy tvoření.  Počasí sice  nebylo nic moc , přece jsme ale  každý den vyšly alespoň na krátkou procházku. I když okolí známe, vždy objevíme něco zajímavého, krásného, zpívajícího kohoutka, nové nebo opravené domy a chaty.   Martin se letos  na bílém  koni přehnal jen po vrcholcích Beskyd,, viděly jsme pocukrované vrcholy Smrku a dalších vyšších hor. Až  v neděli  na rozloučenou vysvitlo sluníčko.  Hned bylo venku veseleji, modrá obloha,  zbytky listí na stromech doslova zářily.

Při závěrečném posezení v sobotu večer  jsme si připily s Lídou V. na oslavu jejich krásných 75 let.  Nechyběla ani háčkovaná hvězdička  od Marty a zmrzlinový pohár po večeři. Tento pobyt je částečně financován ze sbírky Květinového dne.  Předsedkyně Katka nás seznámila s výsledky sbírky. Stále se udržujeme v některých pohledech na předních místech což nás velice těší. Však také přemýšlíme jak prodat více kytiček  a  koho ještě oslovit. V neděli ráno ještě výstavka výrobků, sbalit kufry a  ještě aspoň na chviličku na krátkou procházku, když sluníčko tak pěkně svítilo.  A po obědě domů do Ostravy. Vstříc všedním dnům a povinnostem.

 

Přednáška:  První pomoc – 9.10.2017

 O nových  poznatcích  při první pomoci nás přišla poučit  PhDr. Miroslava Tichopádová. To co platilo před několika léty už není pravda ,i při této činnosti se uplatňují nové postupy.  Pořád ale platí : Nezmatkovat a jednat.  Chránit nejprve sebe. Mrtví nebo zranění nikomu žádnou pomoc neposkytneme.  Dozvěděli jsme se co patří do lékárničky,  komu poskytnout nejdříve pomoc při více zraněných, jak na spáleniny, co s člověkem v bezvědomí, jak oživovat, ( dýchání z úst  do úst už není bezpodmínečně nutné).  Také jak komunikovat s operátorem záchranné služby a mnoho dalších užitečných rad , např. co s useknutým prstem  a jiné.   I když všichni doufáme , ze tyto postupy  nebudeme muset v praxi použít,  dobré je znát  je a občas si to  připomenout.  

 

Plaveme prsa.  Karlova Studánka - 6.10.2017 

Aliance žen s rakovinou prsu pořádala   v rámci DNE PRO ZDRAVÁ PRSA  vyhlašovaného každoročně  evropskou koalicí EUROPA DONA  7. ročník celostátní akce PLAVEME PRSA.  My plavaly tak trochu v předstihu . Díky pochopení  vedení Lázní Karlova Studánka  mohly jsme tuto akci uskutečnit 6. října v místním bazénu.  V pátek v jednu hodinu to začalo. Místo bublinek a trysek rozvířily hladinu bazénu ruce  plavců a plavkyň.  Přidaly se k nám kolegyně z  klubu Naděje Frýdek- Místek, které se nacházely ve stejnou   dobu na stejném místě, také na rekondičním pobytu,  podpořili nás i návštěvníci lázní. Spolu jsme přidali do celorepublikové  štafety, jejímž cílem letos  je symbolicky překonat šířku České republiky,  21, 865 km. A  po tomto sportovním výkonu chvilka na perličkovém lehátku  nebo mezi masážními tryskami  byla pěknou odměnou.  Děkujeme všem kteří do toho šli, vlastně plavali  s námi,  děkujeme vedení Lázní KS, které nám pro tuto akci poskytlo  krásný bazén .

 

 

Karlova Studánka 1.10. – 7.10.2017

Krásné prostřed , příjemné léčebné procedury. Hodina muzikoterapie MUDr. Jiřího Riedla, který vyslyšel naše přání a doplnil ji hrou na svůj neobvyklý nástroj didgeridoo. Sluníčko při příjezdu.  Ale také déšť,  mlhy, velký vítr, dokonce někde i poletoval chvilku snížek.  Ale to nám nezabránilo v procházkách na zdravém vzduchu. Zvlášť, když po tom následovala relaxace v teplém bazénu s vířivkami.  Slunný den jsme  využily a vypravily se na  Praděd.  Někteří jen na Barborku , ale dost lidí  došlo až nahoru.  I  když nás skoro sfoukl velký vítr , bylo tam krásně. A výborné borůvkové knedlíky.  Cesta na Švýcarnu v mlze má také své   kouzlo.  Také  Vrbno pod Pradědem v dešti. V cukrárně neprší. A houby. Všude okolo samé  houby.  Takže byly dušené k obědu i  naložené do soli a  převezené domů.  A  nesmím zapomenout na kulturu. Příjemné posezení u  country  kapely i  klavírní recitál vážné hudby.  Díky vstřícnému jednání a pochopení vedení lázní  jsme mohly uskutečnit i akci  „Plaveme prsa“ Velmi jim za to děkujeme. Odjížděly jsme za krásného slunného dne posílené na těle i na duši  a těšíme se na další pobyt v tomto krásném místě. 

Setkání zástupců onko klubů MS  kraje v Bohumíně_19.9.2017

Organizace letošního setkání onko spolků se ujal PROFIT Bohumín.  Hned po příjezdu se nás na nádraží ujala naše průvodkyně Marie a starala se opravdu skvěle.   Malou procházkou jsme zamířily hlavní ulicí a kolem výborně udržovaných historických budov,  kostelů fary, dalších, ke krásné radnici.   V jejím sálu jsme se všichni sešli  a tam nás také uvítala předsedkyně pořádající organizace Zdeňka Cichá.  Seznámila nás s programem a symbolicky předala štafetu pro  další setkání   Opavě. Přijely i zástupkyně Aliance s rakovinou prsu  Praha, p. Naďa Bíla a p. Iva Bachanová  . Pozdravil nás  starosta Bohumína p. Vícha, navštívily  jsme  Starý Bohumín a nové Pivní lázně, prošly se největším parkem v Bohumíně a někteří navzdory zatažené obloze vystoupali na věž a prohlédli  si Bohumín z výšky.  Dobře jsme se  pobavily při programu, zasoutěžily si,  byly jsme dobré, získaly jsme 3. místo, přičemž v disciplíně“ Módní tvorba“ byly Lída a Eva suverénně nejlepší.  Raut,  připravený v zákulisí na závěr, byla už jen pověstná třešnička na dortu.  Tam jsme při kávičce a bohatém stolu probraly co jsme za celý den nestihly  a rozloučily se.  Byl to krásný den nabitý programem . Děkujeme Děvčata z PRO-FITu a těšíme se na příští setkání.

 

Přednáška  Včela je život - 11.září 2017 

V pondělí 11. záři jsme zahájili  pravidelný cyklus přednášek a setkání.Tím  první byla zajímavá  přednáška paní Palenicové „Včela je život“.  Dověděli jsme se téměř vše o životě tohoto zajímavého hmyzu, který s námi žije na planetě již 25 miliónu let.  I když včelky žijí v naší blízkosti, nestaly se domestikovaným druhem jako kočky a psi. Žijí si po svém a využívají prostředí ( včelí úly),  které pro ně člověk připravil.  Bez problému jsou však schopné opustit toto „ubytování“  a žít kdekoliv v přírodě . Nám by ale med moc chyběl.  Včelaření je  koníček p. Palenicové  a dovede o něm mluvit velmi zapáleně.  O medu  a dalších produktech včelího společenství, které využíváme pro naše mlsání i zdraví.  Novinkou pro mnohé bylo, že tolik oblíbený a ceněný tmavý lesní med  je sice výborný  proti chřipce, ale je hůř stravitelný a proto míň vhodný pro malé děti a seniory . Byla to spousta zajímavých informací i praktických rad, např.  jak nepanikařit při píchnutí včelou, co s medem který cukernatí.

 

 

 Zájezd na Slovensko 31. srpna 2017

 

Zájezd na který jsme se těšili byl konečně před námi.  Krásné ráno slibovalo neobyčejný zážitek.  Svou formou a uspořádáním připomínal turistický triatlon.  V jeho první části jsme navštívili  slovenský skanzen Vychylovka.  Malý vláček nás vyvezl historickou  úvraťovou železnicí jak nejvýše mohl.  Při jízdě jsme si stačili prohlédnout stavby typické pro kysucké dědiny i obdivovat nádherný rozhled.  Další zastávka byla v obci Stará  Bystrica.  Zdejší  orloj je jediným orlojem na Slovensku, je nejpřesnějším ukazatelem času, jediným astrologickým kalendářem fungujícím spolu s lunárním kalendářem a polohou slunce  a k tomu je zároveň největší dřevěnou sochou, jeho vnější část je tvořena dřevem a vyřezávanými sochami. Poté  nás autobus  převezl   k Váhu,  a   další část naší cesty jsme splavili  na pltích. V nejkrásnějším místě kolem Váhu,  v úzké soutěsce mezi Vrútkami a Strečnem, kde si řeka prořezává cestu napříč Malou Fatrou, jsme pomalu klouzali po hladině, až se před námi vynořil na skále  hrad Strečno.  Výstup k němu tvořil poslední část našeho turistického triatlonu. Je pravda, že některým z nás se tak zalíbila řeka,  že místo cesty  do kopce  vyzkoušeli přívoz a projeli se   na protější  břeh.  Ti, kteří vyšlapali nahoru  a  nenechali si  ujít  prohlídku hradu,  byli odměněni  nádhernou vyhlídkou  z hradeb na řeku Váh i do  celého okolí. Zájezd byl  pořádán z výtěžku Českého dne proti rakovině a výborně jej pro nás zorganizovala cestovní  agentura Exotour.   Krásné počasí vydrželo, obloha bez mráčků,  zažili jsme asi poslední letní den v tomto roce.  Bylo to krásné zakončení léta.

 

Opeč si svůj párek_Frýdlant nad Ostravicí_10.7. 2017

Je to naše  tradiční akce s níž zahajujeme léto.  I když se zdálo, že loňským rokem končí, není to tak.  Pozvání naší členky  Jindry Vavrušákové přišlo v pravou chvíli.  A tak jsme se vypravily do Frýdlantu nad Ostravicí.  Po krátké vycházce podle mapy jsme došly do krásné zahrady, kde nás uvítala hostitelka. V rohu besídky v  krbu hořel oheň, vedle pod širým nebem  na  grilu žhnuly uhlíky, zkrátka vše připraveno. Chvilku jsme vydechly a potom se pustily do hlavního programu. Opékání párků.  Zanedlouho  se okolím linula libá vůně, až se sbíhaly sliny.  I když jsme si přinesly každá něco k pití, nabídnutému pivu prostě nešlo odolat. V příjemném prostředí  s  pohledem na  krásnou  okolní krajinu  nám moc chutnalo.   Dobře se nám v tom koutku zahrady povídalo, ale čekala na nás ještě cesta vlakem domů.  Rozloučily jsme se  a zopakovaly si krátkou ranní procházku na nádraží.  Díky za péčí,  kterou nám Jindra se svým manželem věnovala a doufám, že to nebylo poslední setkání.

Lidé Lidem 2017 – Ostrava 22.6.2017

Zase po roce se zaplnilo Masarykovo náměstí v Ostravě stánky,  kreativními dílnami,    na podiu  se  střídali uživatelé sociálních služeb v zajímavém programu.  Celé to moderoval Petr Rajchert.  Ano, začalo  léto a na náměstí proběhla akce Lidé Lidem,  představení služeb a aktivit  poskytovatelů sociálních služeb,  kterou pořádá již jako 10.ročník  Odbor sociálních věcí a zdravotnictví Magistrátu města Ostravy.  Samozřejmě jsme byly při tom.  Ve stánku zaměřeném na civilizační choroby jsme spolu s dalšími zástupci prezentovaly svoji organizaci, Onko-Amazonky. S letáčky o samovyšetření prsu, modelem prsu, radou i informací o našem spolku. Vysvětlovaly jsme zájemcům nutnost prevence,   i to že rakovinou život nekončí.    Masarykovo náměstí  se  s postupujícím dnem rozpálilo do tropického vedra. Fontánky, spuštěné  přes poledne  oživily  prostor náměstí a možnosti osvěžit se v tryskající vodě využilo mnoho návštěvníků   i účinkujících.  Tentokrát nás voda nepokropila,  ale příjemně osvěžila ovzduší.

Celá akce byla realizována za finanční podpory statutárního města Ostravy a Moravskolezského kraje.

 

Přednáška: Byliny při onkologické léčbě – 12.6.2017

 

Tentokrát mezi nás zavítala paní Ing. Ludmila Pavlíková, majitelka Bylinářství.  Ve velmi zajímavé přednášce nás seznámila s užíváním bylinek během onkologické léčby i po ní. Zdůraznila, že klasická západní medicína je při onkologické léčbě účinná, pacienta léčí a zachraňuje. Bylinky jsou však výborné pro prevenci, či při léčbě, mírní nežádoucí komplikace. Například játra při chemoterapii velmi trpí, pomůže ostropestřec. Nebo „obyčejná pampeliška“ čili smetánka lékařská-čistí játra i ledviny. I popíjení bylinného čaje(kopřiva,žebříček, měsíček)nám udělá dobře na zdraví. Dozvěděly jsme se i o zajímavých bylinách peruánských či o přípravcích používaných v čínské medicíně. Po besedě bylo spoustu dotazů, možná se nedostalo na všechny. Pokud by jste chtěly poradit, můžete položit dotaz na adresu“ bylinarstvi@seznam.cz, nebo se přijďte podívat do obchůdku Bylinářství, který sídlí  blízko Sýkorova mostu.

 text: L. Váchová. K. Pintérová, foto G. Wilkonská

 

Dokážeš to taky - Praha 19.5.-21.5.2017

Na letošní akci „naší“ Aliance žen s rakovinou prsu se nás do Prahy sešlo přes 60 z celé republiky. Byla výjimečná tím, že se nesla v znamení 15. výročí vzniku Aliance, což jsme v pátek náležitě oslavily spolu s milými a váženými hosty z řad umělců a onko odborníků v překrásných prostorách Martinického paláce. Svým zpěvem nás potěšila paní Věra Martinová a doslova módní přehlídku nám vykouzlil kouzelník Jiří Hadaš. Končily jsme zpěvem a slzami  dojetí u naší hymny Petra Rajcherta, který nás i doprovázel celým večerem. Sobota byla „pracovní“,  ve 3 skupinách jsme spolu ušly 15km po zajímavých trasách centra Prahy.  O  dojmy z nich  jsme se podělily s ostatními u večeře a pak už jsme štěbetaly jako vlaštovky před odletem. A věru se nám letět domů moc nechtělo. Tak zase za rok, holky. A velký dík organizátorkám za pořádný kus dobře vykonané práce.   text: Marta Kostrová, foto: webAliance, H. Smigielová

Fotky z galavečera k 15.výročí založení Aliance žen  jsou k vidění na aliančním Rajčeti: http://aliancezensrakovinouprsu.rajce.idnes.cz/  

Výstava OSTRAVA NEVÍDANÁ 22.5 2017  

 

Vydaly jsme se za kulturou.

V pondělí 22.května jsme navštívily výstavu OSTRAVA NEVÍDANÁ. Ostravské muzeum připravilo výstavu s mnoha unikátnímu exponáty. Bylo vidět to,  co zatím nebylo běžně dostupné, nebo nebylo ještě vystaveno. Z doby lovců mamutů Petřkovickou  venuši  číslo2,  mamutí kel nedávno nalezený  v řece Odře, doplněný speciální animací.  Poprvé jednu ze dvou antických mincí nalezených na území města.  Faksimile i originály  historických listin. Závěť biskupa  Bruna z roku 1267 s první písemnou zmínkou o městě. Dražický kodex, kde se nachází  významná písemná zmínka o Ostravě v  r. 1279 jako o městě. „Našli olomouckého biskupa v biskupském městě jménem Ostrava, jež leží za krajem opavským na hranicích Polska a Moravy“, píše se mj. v kodexu.   Privilegium  Karla IV. , kterým povoluje v Ostravě konání výročního trhu. Pergamenová listina z r.1426, pečetěná městskou pečetí,  na které je už  znak s koněm.  Další mapy, obrazy a fotografie  dokumentující rozmach  města , historii i život lidí v něm.  Opravdu se bylo na co dívat.  Své dojmy z nádherné výstavy o našem městě jsme probraly hned vedle v Cukrárně u Babičky a tak zakončily příjemné odpoledne.

 

Přednáška Nejčastější problémy páteře – 15.5.2017

 Přednášet nám přišel  MUDr. Peter Tuček, neurochirurg  z Městské nemocnice Ostrava.  Po úvodním krátkém zopakování  anatomie, kde nám připomněl, co je to páteř a z čeho se skládá, nás po ní provedl jako po dálnici.  Co jsou meziobratlové ploténky, jakou mají funkci a co  způsobuje  jejich porušení – výhřezy. Od krčních obratlů, to jsou  bolesti hlavy, slabé brnění rukou.  To může byt způsobeno i ucpáním karpálních tunelů v zapěstí ruky.  Až po poslední obratle  a velký výhřez ploténky, který může způsobit i  přerušení míchy a ochrnutí . Všechny oblasti ohrožení nám zároveň ukázal i na zdařilém modelu páteře, který používal velmi často.    Seznámil nás i s diagnostikou, od rentgenu až po  magnetickou resonanci.  A taky s následnou terapii.  Konzervativní léčbou, kdy se postižené místo zklidňuje obstřiky, a následnou rehabilitaci cvičením, až po chirurgické zákroky, kdy se v těžších případech nahrazuje celá ploténka.

 No závěr je asi takhle. Všechno pochází od páteře.  Takže cvičit a udržet páteř v pohybu, nepřetěžovat  nadměrným zatížením a při prvních příznacích vyhledat lékaře. K uvědomění si, jak na tom jsme, možná přispěl i malý dotazník, který nám MUDr. Tuček rozdal na začátku přednášky.

 

 

Český den proti rakovině – 10.5. 2017

Jako každý rok se i letos v Ostravě začátkem května objevila žlutá trička dobrovolníků nabízejících lidem kvítky měsíčku zahradního.  Probíhala každoroční celonárodní sbírka, Český  den proti rakovině. Letos připadla na 10. květen.  Pro nás Onko-Amazonky byla tak trochu vyjímečná. Zúčastnili jsme se jí po dvacáté, takže takové malé výročí.  Kvítky byly připravené,  rozvezené po školách, které s námi spolupracují   a ráno vyšli studenti i další dobrovolníci do ulic. Mohli jste je potkat v celé Ostravě , kolem Masarykova náměstí, v  centru Nová Karolina, okolo radnice. Žlutá trička tolik nezářila, studený vítr  přinutil jejich nositele schovat je pod bundy, ale byla tam a zájemci o kytičky si je našli.   Opět jsme měly možnost nabídnout kytičky přímo v  Tieto Tower  a v Akceloru Mittal  , kde nám připravili minipracoviště.  Všem  lidem, kteří si zakoupili kytičku a i jinak se podíleli na této sbírce děkujeme.  

 

 

 Slavnostní výroční schůze -  24. dubna 2017

 

 Na slavnostní výroční  schůzi jsme oslavily 25. výročí založení spolku Onko-amazonky.    Přivítaly jsme mezi sebou také zástupkyni MMO p. Ličkovou a p. Ivu Bachanovou z Aliance žen proti rakovině.   Na samé začátky tehdy ještě sdružení, vzpomenula  ta,  která to tehdy „spískala“, zakladatelka a první předsedkyně  p. Lída Váchová.  Spolu s několika tehdejšími onko-pacientkami  cítily potřebu dále se scházet a  protože je žena činu,   sdružení bylo r. 1992 na světě.  Ze zakládajících členek máme mezi sebou už jenom kromě ní Evu Bartusskovou a Helu Humplíkovou.  Celou historii jsme si připomněly pěknou prezentaci  s průřezem našimi aktivitami. Bylo těžké naskládat do několika minut a obrázků 25let historie.  Na následující výroční schůzi jsme se vrátily do současnosti a podívaly do budoucnosti.  Naše současná předsedkyně p. Katka Pintérová  nám  představila plány  na příští období. A je toho dost na co se můžeme těšit.    Po krátké přestávce na kávičku následoval slavnostní program . Krátké vystoupení smyčcového kvarteta  studentů Janáčkovy konzervatoře pozvedlo slavnostní atmosféru.  Po jejich  dojímavém   vystoupení vplul do sálu veliký osvětlený dort.   A tomu  skvělé víno na slavnostní přípitek .  Dort byl nakonec rozkrájen  a při jeho konzumaci a sklence vína pomalu při přátelském povídání  doznívala slavnostní schůze a my se rozcházely.  Ještě  bych chtěla poděkovat celému našemu výboru a všem členkám,  které se na organizaci této akce  podílely, zvlášť  Katce Pintérové,  která si toho  vzala na starost nejvíce  a „ zorganizovala“ i ten nádherný dort  na jehož přípravě a zdobení se   vlastnoručně podílela.

Přednáška Aromaterapie – 10.dubna 2017

Konečně jsme se dočkaly několikrát odložené přednášky  Aromaterapie.  Paní  Kolarčíková mezi nás přinesla spoustu olejíčků  a dobrých rad .  Aromaterapie   za pomoci éterických olejů a mnoha dalších výrobků, které jsou schopny pronikat kůží do těla,  likviduje  příčiny bolesti i různé záněty,  příjemnou cestou nám  pomáhá od různých nemocí a neduhů.

Éterické olejíčky  svou vůní zlepšují duševní zdraví , zahánějí únavu, pomáhají při kosmetických problémech,  čistí organismus. V období jara jsou nejcitlivějšími orgány žlučník a játra, p. Kolarčíková nám doporučila na zharmonizování jejich činnosti kořen hořce s přídavkem olejíčku z jalovce.

 

Rekondiční pobyt–Lázně Slatinice 3. - 8. 4.2017

 

Po roce týden odpočinku v probouzející se jarní přírodě a  příjemném   prostředí malých moderních lázní . Lázeňský dům Balena nám nabídl veškerý komfort, od lázeňských procedur, výborné stravy  až po kulturní vyžití pod jednou střechou.  Zvlášť nám to přišlo vhod,  když se přívětivé jarní  počasí po několika dnech obrátilo znovu k zimě.  Hned za budovou lákalo k procházkám divoké a romantické  údolí potoka Slatinky, kterým je možno dojít až  k rozhledně  Velký Kosíř. Nebo na druhou stranu procházky  pěkně upravenou obcí Slatinice kolem pramenů minerální vody vonící  po síře.  Perličkové koupele v této vodě ostatně „ provoněly“ celou budovu lázní.  I letos jsme vyjely na výlet do Zámku Čechy pod Kosířem.  Muzeum kočárů  jsme tentokrát minuli a prohlédli si nově otevřený zámek.  Úsměv na tvářích vyvolalo vozítko Kukiho přímo  za vstupními dveřmi. Z nádherného parku nás velmi brzy vyhnal nepříjemný vítr a zima.  Hezkým zpestřením pobytu byly i večery s písničkou .  Odjížděly jsme odpočinuté s přáním  znovu se vrátit.

 více fotografii na:   http://www.onko-amazonky.rajce.idnes.cz/

 

 Muzikoterapie – 27.2.2017

 

Hezká hodinka  Muzikoterapie  ve středisku Mens sana pod vedením p. Podrazové a Ing. Břeskové.  Vždy pro nás mají připravené něco nového a zajímavého.  Hned v úvodu nám Ig. Břesková  představila  kalimbu.  Dřevěná krabička s kovovými lamelami má několikeré použití. Jako hudební nástroj ,   dá se  použít i pro  vibrační terapii.  Hraje se na ni brkáním o kovové lamely, zní jako cinkání zvonečků nebo  jako bručení čmeláků. Rozcvičily jsme se hrou o tělo,  tleskáním a dupáním se sehrávaly do sboru,  na dvě části to ještě šlo,  ale  kánon    ( hudební útvar) to jako bylo moc a  v rytmu jsme se ztratily.  Poté jsme  sáhly po našich oblíbených  nástrojích, afrických bubnech  nazvaných djembe  a hru doplnily o perkusní nástroje. Hrát se dá na cokoliv,  i na různě dlouhé  instalační trubky.  Rozezvučely jsme i tibetské mísy , pocítily jejich rezonanci a vibrace.  Jen ta nejmenší miska odolávala, ne a ne nerozezvučet.  Vyzkoušely jsme i použití kalimby pro vibrační terapii.  Bylo to velmi příjemné.  Hezky jsme si odpočinuly,  zregenerovaly tělo i ducha a rozešly se do krásného předjarního dne.

 

http://www.onko-amazonky.rajce.idnes.cz/

 

Přednáška: Bezpečnost seniorů – 13.2.2017

 Na pondělní přenášku mezi nás přišli sympatičtí členové MP z úseku prevence.  Seznámili jsme se s nebezpečím, které  na nás  seniory číhá v každodenním životě.  Poskytli nám mnoho užitečných rad . Pomocí pěkné a přehledně zpracované prezentace nás  seznámili  se způsoby a pomůckami, kterými se můžeme bránit. Jak zabezpečit  byt, i zdraví pro osamělé seniory. I při tom je  MP nápomocná. Na koho se obrátit, když potřebujeme pomoc. Každý  máme svého okrskáře.  Informace najdeme na webových stránkách MP,http://www.mpostrava.cz/.  Objasnili nám také,  co jsou prostředky osobní ochrany, upozornili, na co si dát pozor ve veřejné dopravě, i v nákupních centrech. Tam se zloději zvlášť  vyžívají.  Nabádali k opatrnosti u bankomatu, přidali poučení k podomnímu prodeji, který je sice je sice v Ostravě zakázán , ale přesto to některé firmy zkoušejí.  A pozor na telefony. Uzavírání smluv po telefonu se díky novému Občanskému zákoníku jeví poněkud riskantní.  Byla to moc užitečná přednáška. Na obsáhlejší informace se podívejte do sekce  Informace. 

 

 Přednáška: Dědické právo – 16.1.2017

 Pondělní přednáška byla věnována velmi zajímavému a pro nás dost aktuálnímu tématu, Dědickému právu.  O nových změnách v této oblasti nás informovala JUDr. Eliška Struminská. S novým občanským zákoníkem doznal tento úkon velkých změn. Velmi se rozšiřuje možnost jak naložit s majetkem po smrti. Teda pokud nějaký zbyl. Ale i řešení dluhů  je nově upraveno,  bohužel v neprospěch dědiců.   Většinou se rodina rozumně domluví. Ale pro nové a nečekané situace je dobře vědět jak řešit pozůstalost.  A o tom, že to bylo zajímavé téma svědčila velká účast našich členek.  Více se o této problematice můžete dočíst v knize Petra a Moniky Novotných „Nový občanský zákoník DĚDICKÉ PRÁVO“.