.

 

 

  Domů  

     O nás       Zpravodaj        Informace     Fotogalerie         Aktuality        Odkazy    
     
 

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

 

 

 

Fotogalerie z akcí v roce 2020

 Vánoční přání 2020

 

 Posledním albem v každém roce bývá již tradičně to z Mikulášského setkání,   kterým  uzavíráme celý rok.  V tomto podivném čase se však, jako několik dalších akcí,  konat nemohlo.  Do poslední chvíle jsme věřily v setkáni, ale COVID  byl silnější.  I dárečky pečlivě připravené pro každou z nás jsme si vyzvedávaly jednotlivě v kanceláři.  Pevně věřím že naše diáře  se  v nastávajícím  roce 2021 opět zaplní termíny společných akcí.  Do té doby  se opatrujte, chraňte si zdraví, udržujte v aktivitě nejen tělo ale i duši.   Ne nezapomněly jsme na sebe,  vaše krásné pozdravy a přání do nového roku  předávané  virtuálně  jsou uloženy

 v této malé galerii.

     ( Kliknutím na obrázek se vám přáníčka otevřou)

 

 Karlova Studánka 4.10 – 10.10.2020

 

Při  menším napětí vyvolaném zhoršující se pandemickou situací jsme přece jen odjely.  Ubytování a první procházka nezvykle prázdnými ulicemi.  Zvláštní doba se podepsala i na našem pobytu.  Méně společenských a kulturních aktivit, méně příležitosti se setkávat . Stále zůstaly lázeňské procedury, čerstvý vzduch a krásná podzimní příroda. Irenčin strašný úraz loni ve „wirpulce“ se stal známým a používají  ho  jako varování pro ostatní hosty. Ale schod pořád není označen a zábradlí je pořád stejně krátké.  Není divu, že ona a některé další  tuto proceduru vyměnily za jinou. Také o bazén byl letos menší zájem. A k  tomu ho  ve čtvrtek v rámci zpřísněných opatření museli uzavřít. Na výlety po okolí jsme se vydávaly jen v menších skupinkách. Kousek dále za Švýcárnu na Kamzík, Andělská Hora, Malá Morávka, Rolandův kámen,  Velký kotel  a tradiční Praděd, to byly některé  letošní cíle našich zdravotních vycházek. A také jen tak chození po okolních lesích, co kdyby byly ještě houby. Nějaké se  našly. Mě překvapilo při našich cestách poměrně dost už přerostlých  václavek, v  Beskydách  před týdnem po nich nebylo ani stopy. Hezké  byly i procházky setmělou a tichou  Karlovou Studánkou, kolem barevného vodotrysku a hučícího vodopádu. Měl po dlouhé době dost vody, tak ukazoval co umí. Do tmy zářily světýlka u kapličky. Méně už zářila světla lázeňských domů a smutný byl pohled do oken poloprázdných restaurací.  Lázně v rámci modernizace a zlepšení služeb přidaly k rannímu švédskému stolu i večeře formou bufetu. To jsme si užily. Bohatý výběr jídel doslova sváděl k jednomu ze sedmi hříchu „obžerství“.  Množství rozličného jídla lákalo, ze všeho ochutnat. Maso, přílohy, saláty a  zákusky se daly různě  kombinovat a tomu jako předkrm ochutnávky místních specialit.  Večeře se nám proměnily v zážitkovou kuchyni. Ode všeho kousek a různě kombinovat.  Ten týden uběhl velice rychle, poslední páteční větší setkání a jedeme domů. Snad se nám všem povedlo trochu relaxovat, posílit imunitu  a nabrat síly do všedních dní. 

 

Český den proti rakovině - 30.9.2020

V nezvyklém termínu za přísných bezpečnostních opatření proběhl letošní 24. ročník celostátní sbírky Český den proti rakovině. Nejen koronavirus ale ani počasí nám nepřálo. Ten den bylo deštivo, ba přímo nevlídno. Naštěstí se to během dne zlepšovalo, ubývalo mraků, přibývalo i lidí , kteří se zastavili a kytičky si koupili. Naši dlouhodobí dobrovolníci z řad studentů ostravských gymnasií se vzhledem k situaci  z pochopitelných důvodů letošní sbírky nezúčastnili, jejich neúčast byla velmi znát.  O to větší bylo nasazení našich členek.  Vyzbrojené ochrannými pomůckami, rozešly se po  městě a nabízely kytičky všude kde se dalo. Kromě nich  se do prodeje zapojili i dobrovolníci z řad veřejnosti. Naše poděkování patří  p. Pazderové, Soustalové a Klímové.  Opravdu  nás potěšily reakce lidí, nejprve překvapení ze žlutých kvítků v nezvyklou dobu,  ale většinou si kytičky s úsměvem zakoupili.  Nebyl to tak špatný den. I když se prodalo podstatně méně kvítků,  než jiné roky, sbírka zůstává v paměti  lidí.  Přesto balení a posílání plných  krabic zpět, to nebyl  pocit,  který bychom chtěly zažít znovu.  Všechny doufáme , že se už nebude opakovat a   příští rok bude Květinový den v obvyklém čase a v obvyklé velikosti.

 

 

Přednáška: Prevence bolesti zad – 14.9.2020

 Bolesti zad. V dnešní době nejčastější onemocnění, častější než bolest hlavy. A co je špatně, postihuje i děti. Vlivem jednostranné zátěže, špatným a dlouhým vysedáváním u počítačů z čehož vyplývá i nedostatek pohybu a obezita. Jak tomuto stavu předcházet a co je vlastně jeho příčinou, o tom byla přednáška   PhDr. Miroslavy Tichopádové.  Zdůraznila rizikové faktory,  mezi jinými právě nedostatek pohybu i jednostranné zatížení těla, ale i psychické důvody, nespokojenost a přetížení prací.  Bolest zad může být i geneticky podmíněná. Seznámila nás s anatomii zad a změnami páteře způsobující bolest. Hlavní části její přednášky bylo desatero prevence. No těch zásad je více než deset.  Pohyb, psychická relaxace, zdravá výživa, správná postel, kvalitní oblečení i obutí a další.  Je třeba eliminovat i rizikové faktory – zlozvyky. Sladkosti, kouření, málo sluníčka, stres apod.  Mobily, podvědomě při volání skláníme hlavu(komprese meziobratlových destiček). Nakonec nám předvedla několik relaxačních cviků-aby záda nebolela.

 Poznámka :

Ještě než Katka předala slovo paní doktorce, dolaďovaly jsme poslední přípravy na květinový den a setkání klubů MSK. Kytičkový den , snad už nic neohrozí, ale pečlivě připravované setkání zhatil koronavirus. Tak snad příští rok.

 

Výroční  členská schůze -  pátek 26. června 2020

 

Po  těžkém období  pandemie koronaviru se život pomalu přibližuje návratu do obvyklých kolejí.  Po uvolnění  se mohla uskutečnit i naše výroční členská schůze. I když ještě za některých bezpečnostních opatření.  Nebylo to možné v našem tradičním místě, Středisku volného času na Ostrčilově ulicí, tam nás zatím nepustili, místo se našlo v Seminárním Centru  Akademie.  Samozřejmě za  dodržení  všech  bezpečnostních opatření.   Tak trochu divně působilo rozsazeni na předepsanou vzdálenost,  ale zase jsme se v tom velkém sále vizuálně neztratily.  Užívaly jsme si možnost být spolu po dlouhé době bez roušek.  Káva, občerstvení a schůze mohla začít.  Jejího vedení se opět s přehledem ujala Eva Bartussková.   Se správou o činnosti spolku za minulý rok nás seznámila předsedkyně Katka Pintérová. A protože je v sále k dispozici audiovizuální technika,  udělala to formou prezentace. A moc se jí to povedlo.  Při promítání  jsme si připomněly naší bohatou činnost  a o co jsme letos zůstaly ochuzeny.  Každá schůze má svůj ustálený  řád, zpráva o hospodaření spolku, které pečlivě a svědomitě  vede Gita,  zpráva revizní komise, plán činnosti na období před námi. Ten je letos poněkud kratší a ovlivněn nejistou situací, přesto nás kromě obvyklých  pravidelných činností čekají dvě význačné  akce. Koncem září odložená sbírka Český den proti rakovině a předtím  tradiční Setkání  členek pacientských organizací Severomoravského kraje. Letos jsme my pořadatelkami, a přípravy už jsou v plném proudu.   Akce se uskuteční v areálu Dolní oblasti Vítkovic. Je to organizačně velmi náročné , každá pomocná ruka je vítána , aby vše klaplo,  hostům se v Ostravě líbilo a my jako hostitelky obstály… Hospodaření i plán činnosti byly schváleny bez připomínek.  Závěrečná diskuse se týkala uplynulého podivného času, situace kterou nikdo z nás nečekal a se kterou se budeme asi  vyrovnávat ještě dlouho.  Snad už je to za námi, a  když ne, budeme připraveny. 

Když jsme pokořily  rakovinu, tak  musíme i toto. Jsme přece  silné  AMAZONKY.

 

Přednáška:  Podologie – 15.6. 2020

 

Po  téměř třech měsících opět oživujeme naše aktivity . S těmi nejbližšími nás na začátku velmi živého  setkání seznámila předsedkyně Katka.  Není se co divit, dlouho jsme se neviděly,takže k vítání a povídaní toho bylo dost. Jako první byla na řadě  přednáška  o podologii. Co to vlastně je. Medicínský obor, který se zabývá několika oblastmi terapie nohy dohromady.  Jde o komplexní vyšetření nohy, věnují  se ji lékaři různých odborností - chirurgové, ortopedi, neurologové, diabetologové, sportovní lékaři, rehabilitační lékaři, ale také nelékařští odborníci (např. fyzioterapeuti nebo protetici).   Na toto téma nám přednášely pracovnice Podologické poradny v Ostravě,  Jana  Suchánkova a Vladimíra Babejová.  Zatímco p. Suchánková nám v krátké přednášce objasnila v čem spočívá činnost podologické poradny, p.Babejová si připravila diagnostické pomůcky.  Metodou planografie zjišťovala druh a stupeň deformace chodidel.  Možnost nechat si  vyšetřit nohy, využily téměř všechny. Jedna po druhé jsme vstupovaly na položku,  která při statickém zatížení vytvořila otisk  chodidel. Bylo zajímavé co všechno se dá z takové stopy vyčíst. Nejen jestli je noha plochá anebo jinak tvarovaná, ale i jiné znaky, ostruhy, dávné úrazy apod.  Z obrazu chodidla  pak p. Suchánková doporučila, jaké   ortopedické  vložky  by  byly pro danou osobu vhodné. Pak už byl krůček k tomu objednat si jejích  zhotovení, zvlášť když je z velké části hradí  zdravotnické   pojišťovny. Byla to moc dobře zvolená přednáška,  teorie byla stručná  a během  odpovídání na dotazy  a individuálního  měření i objednávání zdravotnických pomůcek jsme  se nenudily. Bylo toho tolik, co jsme si  chtěly povědět. Jak jsme strávily ty dlouhé tři měsíce, co je nového v našem životě, osobně popřát hodně zdraví  všem oslavenkyním k narozeninám. Došlo i na smutné události, naše společenství opustilo několik dlouhodobých členek . Zpráva o smrti usměvavé Heleny nás zaskočila.  Ale tohle je život.  A my se těšíme na další setkání,  bude to odložená výroční schůze v pátek 26. června.

 

 

 Rekondiční pobyt  Slatinice  9.3. – 14. 3. 2020

 

 Přijely jsme na jarní rekondiční pobyt do Slatinic.  Vzhledem k situaci, která se měnila ze dne na den, jsme napjatě čekaly,  jestli vůbec odjedeme. Hurá je pondělí ráno a my jedeme. Diky paní Pazderové, která nám odvezla od nádraží v Olomouci  kufry,   autobusem dopravit se je hračka.  V recepci LD Balnea  nás přivítal známý odér léčivé vody, milé recepční,  i rozpis kulturních programů. Každý den něco. Tak nevadí i kdyby počasí nebylo nejlepší.  Ubytování v hezkých  moderních pokojích, nezbytná lékařská prohlídka,  rozpis procedur a odpoledne tradiční procházka po Slatinicích.   Pomyslnou štafetu po p. Opletalovi  převzala p. Tomečková.   Zatímco minulé procházky byly zaměřeny více  do historie, p. Opletal byl kronikář obce, tato nás seznamuje i se současnosti. Aktivity občanů i vedení obce jsou  neuvěřitelné. Co všechno se tady děje a jak velké mají plány.  Při krátkém večerním posezení jsme si tak trochu ujasnily, co který den, seznámily ty, které jsou tady poprvé s okolím. Kde se dá vyjít na krátkou procházku i kam když bude pršet.   Jsme tu mimo sezónu, okolní památky jsou ještě uzavřené , takže se nekoná ani tradiční výlet autobusem.  Ale to nám nevadí. Lázeňské procedury, masáže, perličkové  koupele střídáme s vycházkami do okolí.  Pěšinka kolem potoka Slatinky  je velmi romantická, spadlé stromy nad vodou i skály bývalého lomu dávají místu tajuplný ráz.  Nebo vycházka na Malý Kosíř, magické místo s křížem i novou kaplí sv.  Antonína Paduánského.  Příroda se pomalu probouzí a i  když ještě nejsou rozkvetlé třešně je tu velmi krásně.  Z vyhlídky na vrcholu umělého kopečku nad lázněmi vidíme do daleka. Zasněžené vrcholky Jeseníků i Svatý kopeček u Olomouce ozářený odpoledním sluncem.  Nebo na druhou stranu k pomníků padlých letců a odtamtud do polí a velkým okruhem zpět.  Jenom na tu rozhlednu jsme letos zase nedošly.  A zpátky do LD Balnea, kde na nás čeká  chutný oběd nebo večeře. Jídlo je zde opravdu moc dobré.  Shodly jsme se, že čím dál tím lepší.  A také bazén s vířivkou.  Ve čtvrtek si několik děvčat domluvilo návštěvu  Muzea kočáru v Čechách pod Kosířem.  Majitel a zároveň  průvodce p. Václav Obr je nadchl svým výkladem,  pobaveně konstatovaly  kouzlo nechtěného vzhledem k situaci ve světě. Letošní expozice je zaměřena na pohřební kočáry.  Zámecká zahrada byla ještě zavřena, zastavily se aspoň u Černé věže v Drahanovicích.   Ale i tady v lázních nás dostihl   koronavirus.  Pozorně sledujeme opatření vlády, která postupně omezuje pohyb občanů.  Týká se to bohužel i lázní.  Uzavření škol to ještě ne, to jenom víme co nás doma čeká. Ale následuje  každý  den něco.  Ještě jsme stihly canisterapii a  přednášku o Švýcarsku.   Bohužel bazén s vířivkou byl okamžitě uzavřen, tak o čvachtání ve vodě jsme přišly. Ale svítilo sluníčko , bazén jsme  nahradily procházkami.  Ten týden byl hektický hlavně pro pracovníky a vedení lázní, kteří museli okamžitě reagovat na každou změnu, přesto byli pořád  klidní a přívětiví.   Také díky jim odjíždíme z lázní odpočinuté a odhodlané. My to zvládneme.  Jsme přece Onko – Amazonky. A příští rok nashledanou.

 

 Menssana: Centrum trénování paměti – 24.2.  2020

 

 Zima končí a  probouzí se příroda a   to je čas kdybychom i  my  měli probudit a tak trochu povzbudit   naše  mozkové závity. Vždyť mozek  se chová jako každý jiný sval, aby byl dlouho funkční je třeba  ho chránit, ale také cvičit a trénovat.  Tak nám to vysvětlil  Mgr. Antonín Liška při akci v trénování mozku v porubské Mensaně,  v Centru trénování paměti. A také mnoho dalšího.  Jak funguje mozek,  proč nefunguje a co se s tím dá dělat.  Co jsou kognitivní funkce mozku ?  Umožňují poznávat okolní svět a být s ním v kontaktu.  Zajímavá  hodinka , při které jsme se dověděly jak mozek cvičit a zároveň si některé úkoly vyzkoušely.  No kosmonauti z nás až na výjimky už  nebudou ( jeden z testů pro NASA), ale při těch dalších jsme si vedly docela dobře.  Možná také proto, že jsme je dělaly společně a spíše se při tom bavily. Ale mozkové závity jsme opravdu  potrápily.  Byla to pěkná hodinka a odnesly jsme si ponaučení, čím více budeme mozek  trénovat,  tím déle vydrží v kondici.

 

Přednáška: Genomové testování _ 10.2.2020

Přednáška o jednom z nejnovějších trendů v léčbě rakoviny, který pomáhá stanovit účinnou onkologickou léčbu  měla nezvyklý úvod. Po delší době mezi nás přišla Lída Váchová. Přišla opravdu  doslovně, jenom ty francouzské hole prozrazovaly, že je po těžkém úrazu.  Neobešlo se to bez přivítání a povídání a až po chvíli Katka mohla představit  p. Jaroslava Vrtěnu, zástupce firmy Xeneo s.r o, který trpělivě čekal až se uklidníme a budeme mu věnovat pozornost.  A bylo opravdu čemu. Genomický test OncotypeDX Breast Recurrrence Score® .  Pozor neplést si jej s genetickým testováním. Genetické testování pomůže určit riziko vzniku rakoviny  u vás  i pokrevních příbuzných, genomika  pomáhá  vybrat a upřesnit léčbu pokud  jste už rakovinou onemocněla.  Pomáhá při rozhodování o účinné léčbě, informace, které poskytuje, se vztahují pouze na váš testovaný vzorek.  Ten se získává již při operaci takže není potřeba žádný další zákrok.  Test se provádí hned po operaci, před zahájením léčby.  Co to je, o čem to je, proč je dobré tento test postoupit, pro koho je vhodný.  Tak to nám p. Vrtěna  vysvětlil tak, že jsme  tomu i my, jako laici porozuměly.  Přidal i informace  jak se k testu pacientka dostane, kritéria mají upřesněná lékaři, ale i to, že  jej  VZP pojišťovna hradí, další pojišťovny ne vždycky, ale pacienti mají možnost požádat o úhradu dle „& 16“ . Ten v sobě skrývá možnost úhrady pro vzácné nemoci.  A když ani to nevyjde, může test platit sama pacientka, ale vždy jej musí objednat lékař-onkolog. Bylo k tomu tématu hodně dotazů, je to určitě velký pokrok v diagnostice a pro volbu  a přesné směrování  vhodné léčby.  Přesto jsme si v hloubi duše přály abychom jej už nikdy nepotřebovaly ani my, ani naši blízcí.

Přednáška skončila a my se   nerozešly , ale  opět  se  shlukly okolo  Lídy.  otázkami , ale i že  jsme rády, že je opět mezi námi.  Nejen přišla, ale  připravila i malé pohoštění. S chutí jsme jí připily na zdraví, a pochválily  sladké rohlíčky které  sama napekla.  Tak trochu s dojetím jsme vyslechly její slova díku, za to, že jsme byly pořád s ní. A rozloučila se. Vzala podpůrné hole, ten vozík, se kterým ji obětavě pomáhala Marta měla opravdu jen pro jistotu. A prý se ještě staví na nákup…

 

 

Novoroční setkání 13.1.2020

 

Stává se tradicí, že první schůzka v novém roce je na volné téma. Prostě takový normální pokec o tom co bylo přes svátky, co nás čeká,  jak se podařilo udržet na uzdě váhu a zdraví a podobně. Vzpomínali jsme i na naše kamarádky nejvíce snad na  Marušku, v domově důchodců  a Lídu  v rehabilitačním zařízení Chuchelná.  Jsme s nimi v kontaktu a věříme, že jim naše účast dodá dobrou náladu  a energii  k zlepšení zdraví. Moc jim to přejeme.