Domů  

     O nás       Zpravodaj        Informace     Fotogalerie         Kniha návštěv       Odkazy    
2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

 

 

 

Fotogalerie z akcí v roce 2014

Předvánoční setkání 2014

I letos jsme se sešly  v čase  adventu na předvánočním setkání. Popovídat si o zdraví, o rodině, o všem nač při přednáškách není noc času. Na uvítanou každá členka obdržela kalendář na zaznamenávání akcí v příštím roce a dárkový balíček od Ryoru.  Svým vystoupením nás  potěšily  Jiřinky z Paskova. Soubor seniorek zatančil nejprve v stylizovaném slezském kroji, vrátil nás do mládí s písničkou o studentce. Potom všechny rozveselili červenobílí sněhuláci s třásněmi  a nakonec do ztemnělého sálu vpluly  Lucie se svíčkami  a  něžným tanečkem navodily tu pravou vánoční atmosféru . A pak se už jenom   ochutnávalo cukroví  a povídalo. Ale ne jenom  o vánočním úklidu a rodinách, ale taky  o cestách, třeba za lyžováním,  nebo  které Vánoční trhy jsou nejkrásnější. Ty ve Vídní,  nebo v Krakově, nebo snad  Bratislava?  A hodnotilo se nejen to, co se kde  dá koupit  ale spíše jaká  tam vládne vánoční nálada.  Setkání skončilo a my se rozešly do svých domovů  plny energie  z příjemně prožitého odpoledne.(text M.Juřinová)

(poznámka: pro další fotografie kliknout na obrázek vlevo a pak na běžící filmový pásek) více fotografií viz http://www.onko-amazonky.rajce.idnes.cz/

Konference pacientských organizací žen  s rakovinou prsu

ve dnech 21. – 22.listopadu 2014

Aliance žen uspořádala výroční konferenci pacientských organizací, která byla v prostorách Benediktinského opatství Panny Marie a sv. Jeronýma v Emauzích a její název byl „Budoucnost patří aktivním pacientským organizacím“

Po přivítání začíná jednání společnou písní „Je krásné znovu se zrodit….“. Od zástupců ze státních organizací se dozvídáme, že se možná blýská na lepší časy a budou řešeny připomínky pacientských organizací. SÚKL upozornil zejména na nutnost používat jen osvědčená léčiva, více informací na www.olecich.cz Velmi zajímavá přednáška byla o komunikaci ve zdravotnictví MUDr.Skovajsové a MUDr. Žaloudíka. Závěr konference končil nástinem činností na rok 2015, který sdělila ředitelka Aliance E.Knapp.

 

Relaxační pobyt – penzion Šance 2014

Ve dnech 13. – 16.listopadu jsme se věnovaly svému zdraví. To jsme upevňovaly vycházkami,  relaxací, vytvářením drobných i větších dekorativních předmětů pod vedením Lydie.  Počasí bylo velmi proměnlivé. Přijely jsme do prosluněného dne, druhý den mlha – celá krajina byla v bílé tmě a v den odjezdu zase pršelo. Odpočinek ke konci roku všem prospěl,  nejvíce však  členkám, které s námi byly poprvé.                     více fotografií viz http://www.onko-amazonky.rajce.idnes.cz/

 

Přednáška: Voda–životodárná tekutina - 10.listopadu 2014

 Pracovnice Státního zdravotního ústavu přijaly naše pozvání a v přednášce , která byla zaměřena na doporučovaný příjem tekutin, nám zdůraznily, jak je důležité býti o vodě.  Tekutiny se totiž během dne ztrácejí a proto v případě větších ztrát je  musíme doplňovat. Bez potravy vydrží naše tělo 6 dnů, bez vody maximálně  3 – 4 dny. Dospělý člověk by měl vypít během dne 2,8 l vody. Nedostatkem tekutin může nastat v těle dehydratace. Mezi jedince náchylné k dehydrataci patří starší lidé a děti, kteří nemívají pocit žízně. Nevhodné jsou slazené nápoje a nápoje s mírným obsahem energie. Voda má tvořit základ pitného režimu, dále jsou vhodné čaje,   minerální vody pít omezeně – 0,3 dcl. Jejich nadměrné pití přetěžuje ledviny, vhodná je Magnesia, která obsahuje hořčík.

  

Muzikál Fantom opery - Praha 18.10.2014

Když na výroční schůzi L.Váchová oznámila, že má vstupenky na muzikál Fantom opery vynořil se mi z paměti okamžik z dětství. Podvečer, snad v sobotu a z rádia se ozývá : „Gaston le Růůž“   ( přesně tak to tehdy znělo)  Fantom Opery. Sametový hlas četl na pokračování příběh tajemného Fantoma a mladičké Christinne v pařížské Opeře.

Okamžitě jsem po vstupence sáhla a celý půlrok se těšila na představení.

A tak jednoho říjnového dne necelá třicítka Amazonek odjížděla do Prahy na představení muzikálu o kterém všichni hovořili v superlativech.  Dorazily jsme na Výstaviště, ve vestibulu se potkaly a pozdravily s kamarádkami,  které cestovaly jiným spojem.

Taky jsme se dozvěděly moc pěknou novinku . Neteř  naší vedoucí Lidušky Pavlína , která nám celou akci zajistila, pro nás měla úžasnou zprávu. Takovou třešničku na dortu. Po představení se s námi setká představitel Fantoma Marian  Vojtko.

Usazeny v hledišti a plny očekávání zaposlouchaly jsme se do hudby a děje. Impozantní veliký lustr cestoval několikrát nad hlavami diváků.  Křehká  Christinne s hlasem, který  rozezvučel celou Goja hall, vikomt Raul, překvapil svým chlapeckým zjevem   a fantom opery.  Tajemný duch divadla , anděl zpěvu, nebo otcovský přítel?  Marian Vojtko byl to všechno a taky  neštastný muž,  kterého láska Christine a Raula  přiváděla k šílenství a hrozným činům.  Nádherné melodie a k tomu krásné kostýmy. Ani se nezdálo , že uběhly už necelé 3 hodiny  a fantom zmizel z divadla i ze života Raula i Christin.

S napětím jsme čekaly jestli dojde ke slíbenému setkání. A opravdu po chvilce napětí se otevřely dveře a Marian Vojtko se objevil mezi námi. Démonický Fantom se prostě zeptal: „Líbilo se vám to?“ Je jasné jaká byla odpověď. Opravdu všechny jsme chtěly mít fotku s Fantomem.   Přidali se i Raul a Christinne  a další. Bylo to nezapomenutelné setkání. I když nás tlačil čas, těch několik minut , které nám umělci věnovali nás potěšilo-byli velmi milí. Jěště  několik fotek na památku, poděkování za nádherný zážitek.  A už jsme musely opravdu spěchat na vlak.

 Chtěla bych také poděkovat paní Pavlíně,  která nám toto setkání umožnila a tak trochu doufám, že  mám zachová přízeň a někdy se zase potkáme při podobné příležitosti.

Byl to krásný výlet. Za takové chvilky jsem ráda, že Onko Amazonky existují, a že jsem mezi nimi.(text: M.Juřinová) více fotografií viz  http://www.onko-amazonky.rajce.idnes.cz/

 (poznámka: pro další fotografie kliknout na obrázek vlevo, posunout stránku a pak na běžící filmový pásek)

Přednáška: Metabolický věk – 13. října 2014

Elen Malá, naše členka, která se zabývá výživovým poradenstvím, nám vysvětlila, co je to metabolický věk. Je to věk, který může být nižší nebo i vyšší. Čím více se náš metabolický věk blíží našemu skutečnému věku, tím lépe. Pokud je náš metabolický vyšší než skutečný, znamená to, že bychom měli svůj metabolismus zlepšit. Toho dosáhneme změnou stravy, pohybem, pitným režimem, detoxikací. Na příkladech ukazovala změny, které nastanou změnou návyků – podotkla, že může dojít ke snížení až o 15 let. Je také důležité přihlížet ke krevním skupinám. Důležitý je závěr:

Jaké jídlo – taková nálada,  Pokud vyčistíme tělo tak posílíme i ducha    Pokud se cítíme dobře, lépe zvládneme problémy.         více viz http://www.dline-fit.cz/

Rekondiční pobyt Karlova Studánka 6. – 11. října 2014

Po delší době jsme strávily týden v Karlové Studánce. Jeho cílem bylo zlepšení psychické kondice, která je stále velmi důležitá u takto postižených pacientů. Musí být neustále v dobré pohodě, poněvadž i po delší  době může docházet k recidivě onemocnění. I tentokrát jsme si vyslechly přednášku MUDr. Riedla – téma muzikoterapie, která nás zaujala. Pěkného počasí jsme využily k častým vycházkám – Výšlap na Praděd, podél Bílé Opavy, do Ludvíkova apod.

Zúčastnily jsme se celoevropské akce: PLAVEME PRSA, kterou pořádá Aliance,o.p.s. která je zaměřena na prevenci rakoviny prsu. Zúčastnili jsme se my,  lázeňští hosté, rodinní příslušníci a personál.

 

POUŤ V ČENSTOCHOVÉ - 4.10.2014

Čenstochová  (Czenstochowa) – pro věřící snad nejvýznamnější polské poutní místo, pro nás – Onko Amazonky – úžasná příležitost setkat se s podobně „postiženými“ a stejně pojmenovanými polskými Amazonkami, které se každoročně na podzim (letos v sobotu 4. října) setkávají na „své“ pouti v Čenstochové pod obrazem černé Panny Marie, aby ji prostřednictvím mše svaté znova poprosily o zdraví, radost, pokoj a mír ve svém životě a zároveň věnovaly tichou vzpomínku těm, které své nemoci podlehly.

Aliance žen s rakovinou prsu, o.p.s. už třetím rokem organizuje zájezd severomoravských onko klubů a spolků do Čenstochové na tuto významnou událost. Letos 3.října nás jel plný autobus – Inna Havířov, Šumperk, Třinec –spolu-organizátor, Bohumín, dokonce několik polských příhraničních organizací a za Alianci paní ředitelka Eva Knappová a její asistentka Iva. Náš spolek zastupovalo 8 členek, jely jsme vlakem do Českého Těšína a odtamtud autobusem plným smíchu a veselého povídání do Zlatého Potoka, kde jsme uprostřed nádherné přírody přenocovaly. Druhý den jsme se přesunuly na Jasnou Horu, kde jsme splynuly se stovkami polských Amazonek, každá s bílým kvítkem, jako symbolem poděkování a za nádherného hřejivého sluníčka slavily mši svatou, kterou celebroval samotný biskup. Vlály nad námi bílé květiny, hřálo sluníčko a my všechny jsme děkovaly za to, že tady jsme, za to, že se tady můžeme těšit ze života i vzpomínat na ty, které se na nás určitě dívaly a radovaly z nebe.(text M.Kostrová)

Přednáška Tradiční čínská medicína - 15.9.2014

Velmi milá a akční paní Petra Vachová nám otevřela pohled do čínské medicíny. Její snahou je pomoci lidem,  což bere jako svůj smysl života a poslání sama sebe. Probouzí v člověku realitu uvědomováním si sebe sama, být spokojen sám se sebou, mít se rád a být vděčný za to co je. Základem zdraví je zdravá psychika-věřím v sebe a své schopnosti, uvolnění napětí a přijmout se taková jaká jsem. Litováním někoho ubližuji sobě, lépe je mít s ním soucit a podpořit ho aby miloval sám sebe. Tradiční čínská medicína  je souborné označení pro metody prevence, vyšetření i léčby, vycházející z tradičního čínského léčitelství. Paní Vachová provádí tradiční čínskou medicínu založenou na precizní diagnostice, která se dělí na tři hlavní léčebné nástroje – fytoterapie (bylinná léčba), akupunkturu včetně ušní, masáže - akupresuru (čínskou tlakovou masáž) a shiatsu.          více viz http://www.cinskamedicinaostrava.cz

Zájezd Kunín - 28.8.2014

 Letošní zájezd byl do okolí Ostravy. V Kuníně jsme navštívili krásný  zámek  s pěknou zahradou a kuželnou. Krásně opravenou barokní stavbu  jsme si prohlédli od přízemí až pod střechu. Opravdu až pod střechu. Zámek se chlubí zvláštním komínovým systémem, je snad jediný svého druhu v Evropě. Zbyl čas i na procházku po zahradním parku s historickou kuželnou. Po obědě v zámecké restauraci nás bus odvezl kousek dále do Nového Jičína.   První zastavení bylo na  náměstí  v Laudonově domě v  Návštěvnickém centru Nový Jičín -  město klobouků“. Unikátní expozice věnovaná historii a technologickému procesu výroby klobouků. V závěrečné části expozice , ve zkoušírně, je množství různých klobouků, čepic i doplňků k libovolnému zkoušení.  Této příležitosti jsme rády využily a příjemně se pobavily.

Po krátkém odpočinku  u kávy  na nás čekal Žerotínský zámek, nyní Muzeum Novojičínska.

 Je zde otevřena stálá expozice klobouků s názvem „Nechte na hlavě“, jediná v České republice. Expozice je jedna z mála  v Evropě, specializovaná na klobouky a pokrývky hlavy.

Po prohlídce bohatých sbírek z historie  města jsme nakoukly i na výstavu k 100.  výročí  vypuknutí 1. světové války a nenechaly si ujít v podkrovním sále  výstavu  Aleny Schäferové, malířky a kostýmní výtvarniceKolem zbytku městských hradeb  se vracíme  k autobusu a příjemně unavené dojíždíme do Ostravy.  Léto sbohem a už se těšíme na setkávání na přednáškách ,  v tělocviku, 

i u kávičky „ U Daniela“.(text M.Juřinová)

více fotografií viz http://www.onko-amazonky.rajce.idnes.cz/

Opeč si svůj párek - 18.8.2014

Naše druhé letní setkání : Sešly jsme se za pěkného dne  v prostorách zahradkářského svazu ve Vratimově.  Uvítala nás naše členka Bláža  s telefonem u ucha. Hranička na opékání dřeva byla připravena, obavy vzbuzoval nejen  silný vítr ale hlavně roj sršňů, který se usadil pod střechou Domu zahrádkářů. Proto ten telefon.  Ten nebezpečný a otravný hmyz se postaral o nečekanou  ukázku práce místních hasičů. Než jsme stačily vypít kávu, přijeli a  hnízdo odborně zlikvidovali.  Celou akci jsme sledovaly z bezpečné vzdálenosti. Přesto nás silný vítr přiměl použít variantu č.2.  a na to byla Bláža připravená.   Párky jsme opekly na pánvičkách  v kuchyňce a ke konzumaci se sešly v malém útulném sálku. I když jsme si nápoje přinesly s sebou, nabídce zapít párek pivem  se nedalo dost dobře odolat..   Ještě chvilku jsme poseděly a popovídaly si venku na lavičkách a pomalu byl čas k rozchodu.  Déšť , který je letos velmi pilný, ani dnes nevynechal svoji produkci. Naštěstí spadl  až když jsme se rozešly.  Ostrava nás přivítala nádhernou duhou .(text M.Juřinová)

Setkání klubů Moravskoslezského kraje 6.8.2014

Když v r.2008 pozvaly Amazonky další kluby z okolí na společnou návštěvu Archeoparku Chotěbuz asi nikdo netušil že vzniká pěkná tradice.  Od té doby se  již po několik let v létě scházíme na  splolečné akci. Letos  nás pozvala děvčata z Třince.  Přijely kluby z celého regionu, dalo by se řící , že se jednalo o akci mezinárodní , pozvání přijaly také  Amazonky z Polského Těšína, z Bialsko Biala a Wodzislawi.

Ve velkém sále už na nás čekaly členky pořádající organizace a zástupkyně Městského úřadu v Třinci.   Přijela i paní Eva Knappová, ředitelka Aliance žen s rakovinou prsu.  Nepřijela s prázdnou, přivezla  i hymnu Aliance, kterou jsme si společně vyslechly.

Také mistopředsedkyně  Měst.úřadu  k nám pronesla několik milých slov .

Pěvecký soubor Zgoda nas velmi příjemně naladil. Obavy mluvčí souboru, že bychom snad nerozuměly textu byly naprosto zbytečné. Pokud by snad uteklo nějaké slovíčko, byla tady melodie a zpěv, velmi blízký našim srdcím. 

Pokrátké krátké prezentaci činnosti Klubu Marie a  přestávce nastal čas pro soutěž.Ve městě je velmi známý oddíl orientačního běhu  a organizátorky si pro nás přípravily malý závod .  VZP nás vybavila slušivými vestami, abychom byly  dobře vidět, a po krátké instruktáži se vydáváme na trať přes třinecký lesopark. No i když se nám zdálo, že jsme dobré, tak moc pravda to nebyla. Jedna špatně určená kontrola , a bylo po nadějích na dobré umístění.   Byly lepší.  Po vrácení se z upocených triček zpět do civilu a krátkém odpočinku nástává vyhlášení vítězů a pomalu se loučíme. Ještě se přesuneme do blízké restaurace na oběd,  a pak už je opravdu konec pěkného dne.  A já se sama sebe ptám podle televizního pořadu. “Kam půjdeme příště?“ (text M.Juřinová)

více fotografií viz     http://www.onko-amazonky.rajce.idnes.cz/

Dolní oblast Vítkovice – společná prohlídka 14.7.2014

Léto je v plném proudu a tak jsme pro naše pravidelné měsíční schůzky tentokrát  vyměnily malou klubovnu za exteriér. Navštívily jsme Dolní oblast Vítkovic.   Jedinečný průmyslový areál, nebo taky „kupa železa“,  který  byl vzhledem ke své výjimečnosti prohlášen roku 2002 za národní kulturní památku.  Nedílnou součástí celého výrobního řetězce se stal i důl Hlubina. Bezprostředně zde na sebe navazoval celý technologický tok těžby uhlí, koksovny a výroby železa, jenž nemá v České republice obdoby.S novou podobou Dolní oblasti Vítkovic  je navždy spjato jméno  českého architekta Josefa Pleskota.

Nafasovaly jsme slušivé žluté helmy a s mladou průvodkyní se přesunuly   do bývalého  plynojemu , nyní  Multifunkční auly Gong.   Po krátkém seznámení s historií se vydáváme cestou  výroby surového železa.   Projdeme kolem veroniky a vozu na odvoz strusky,  obrátíme pozornost k ohřívačům plynu, mineme koksárenskou baterii. Došli jsme pod vysokou  pec č1. Skipovým výtahem se dostaneme  do místa vsázky,  tzv. tlamy pece,která se kdysi plnila koksem, železnou rudou, vápencem a dalšími příměsmi.    Už odtud je krásný výhled na Ostravu  i nedaleké Beskydy.  Dále pokračujeme po schodech až na zatím nejvyšší plošinu  + 60 m nad zemí. Počasí nám přálo, vidíme Beskydy , a  na druhé straně jakoby jen v náznaku i Jeseníky.  Celý areál dolní oblasti  i celých Vítkovic odtud máme jako na dlani. Cestou dolů nakoukneme do  nitra pece  ztichlé a mrtvé , na odlévací plošině si prohlídneme zařízení pro odpich -  vypouštění železa a strusky.  Ještě se zastavíme ve velínu  odkud se celý proces výroby železa řídil. A prohlídka je u konce. Plné dojmů  odevzdáme žluté helmy a žíznívé „jak tavič  po šichtě“ hledáme koutek pro odpočinek.   I na to novodobí architekti mysleli a tak spočineme v příjemné kavárně se sklenkou vychlazené kofoly.

(text M.Juřinová)

Lidé lidem – 26.6.2014

Program otevřel náměstek ostravského primátora

Ing. Martin Štěpánek Ph.D. Akce Lidé lidem se v letošním roce konala již posedmé na Masarykově nám. v centru Ostravy.Doprovodný kulturní program moderoval Roman Pastorek. Na pódiu se představila pestrá škála vystoupení v podání klientů sociálních služeb. S činností komunitního plánování sociálních služeb seznámila přítomné naše předsedkyně Ludmila Váchová. Diváci zhlédli taneční, hudební a divadelní představení. Onko-Amazonky se představily ve společném stánku Občané s civilizačním onemocněním. Předávaly jsme letáčky, informovaly veřejnost o včasné prevenci onemocnění.

Na celou akci  dohlížela a také vlídně odpovídala na všetečné otázky dvojice jízdní policie.

 

 

Ruce na prsa – 21.a 22. 6. 2014

S edukativní roadshow zavítá Dialog Jessenius během roční kampaně do 18 obchodních center po celé ČR. Snahou kampaně je ukázat ženám, jak mají správně postupovat při samovyšetření prsou.

V Ostravě  akce proběhla v obchodním centru Avion Ostrava-Zábřeh 21.a 22.6.od 11do18 hodin. V rámci této kampaně byl v prostorách prodejny M&S otevřen stánek,  ve kterém se ženy  mohly dovědět, jak je důležité provádět samovyšetření  prsou  v každém  věku. Na speciálním fantomu si vyšetření vyzkoušet a  rozpoznat , že je v prsu něco, co tam nepatří. ONKO-Amazonky byly osloveny , zda by  mohly celou akci edukovat. Zajistily akci a kromě pomoci s  technikou samovyšetření jsme  informovaly zájemce o naší  činnosti . Rozdávály  jsme návody provádění samovyšetření, vlastní letáčky Onko - Amazonek  a  odpovídaly na různé otázky. Bylo jich dost  a překvapivě  mnoho bylo: „Proč samovyšetření,  když chodím pravidelně na mamograf?“

GYNET - Dny otevřených dveří 19.a 20. čevna 2014

Byly jsme požádány o o účast na dnech otevřených dveří nově zřízeného zařízení GYNET-centrumu ambulantní gynekologie a porodnictví. V příjemném prostředí , stranou od hlavního dění jsme měly koutek pro sebe. Tam jsme seznamovaly klientky s technikou samovyšetření prsou , mohly si způsob vyšetření  vyzkoušet i na prsním fantomu. Rozdávaly jsme  letáčky  o samovyšetření , o  Onko-Amazonkách , povídaly si o prevenci , i o  našem sdružení Onko-Amazonky  Zastavily se  i zaměstnankyně GYNETu, využily možnosti nahmatat podezřelé útvary na fantomu prsu.. Na  novou ambulanci se přišly podívat  i maminky na mateřské dovolené a tak došlo i na možnost  a způsoby vyšetření  v mladším věku.  Buď na doporučení lékaře nebo jako samoplátce. S nabídkou na tyto služby tam byla  Vítkovická nemocnice a.s.   Poznámka:  O celou akci i o nás se  pěkně starala p. Lenka Němečková .

Přednáška:  První pomoc  - 16.6.2014

PhDr. Miroslava Tichopádová nás připravila pro pomoc  člověku ohroženému na jeho zdraví nebo životu. Nejdříve zjistíme stav postiženého a pokud  nereaguje na naše podněty voláme 155 záchrannou službu nebo 112 celoevropské jednotné  číslo-je ale zakončeno u hasičů.Nejdůležitější je zachovat nebo obnovit dechovou aktivitu a srdeční činnost, v dalším kroku stavíme krvácení a ošetříme případná poranění. Na maketě jsme sledovaly vysvětlení postupu při resuscitaci: nejdříve zaklonit hlavu, zkontrolovat jazyk, vyčistit dýchací cesty a pak masáž srdce. Umělé dýchání se provádí buď s pomocí jednoduchých pomůcek nebo bez nich. Nejjednodušší způsob provádění umělého dýchání je z úst do úst, z úst do nosu a u malých dětí z úst do úst a do nosu. Velmi důležitá je frekvence dýchání a dechový objem, hodnoty závisí zejména na věku a hmotnosti nemocného. Přednáška byla velmi poučná.

Prevence rakoviny v Ostravě - 9.6.2014

Projekt Ministerstva zdravotnictví ČR s názvem „Systém podpory prevence vybraných nádorových onemocnění v ČR – screeningové programy ve spolupráci se zdravotními pojišťovnami", byl spuštěn na začátku letošního roku a potrvá do 30. června 2015. Cílem je zvýšit návštěvnost preventivních vyšetření, konkrétně vyšetření rakoviny děložního čípku, prsu a rakoviny tlustého střeva a konečníku. Na preventivní prohlídky jsou v průběhu roku adresně zváni klienti všech zdravotních pojišťoven dle stanovených cílových skupin – tolik zpráva z internetu.

9.6. od 14. do 17. hodiny se do celonárodní kampaně Ministerstva zdravotnictví ČR na podporu prevence rakoviny zapojila i Ostrava. Moderovaný program na Masarykově náměstí vedl Vladimír Kroc z Radiožurnálu. A samozřejmě, nechyběly jsme ani my Onko Amazonky. Podle fotek jste určitě poznaly Martu a Evu, přišla nás povzbudit také naše šéfka Lída.A co jsme tam dělaly? V nafukovacím tlustém střevě jsme se převlékly do našich žlutých triček (mohl si jím projít každý a podívat se na všechny hrozby, jaké tam existují) a i když vedra zahnala většinu lidí do chládku domova, přece jenom jsme rozdaly asi 60 letáčků o samovyšetření, letáky Onko Amazonek a ženy a dívky, ale dokonce i muži si vyzkoušeli na prsních fantomech samovyšetření, odpovídaly jsme na různé otázky a poslouchaly i rady přítomného pana doktora. Navíc nás potěšilo, že hodně žen chodí na pravidelné prohlídky. Myslím, že všichni jsme měly z této akce dobrý pocit.

Návštěva Vyhlídkové věže Nové radnice - 11.6.2014

Naše mladá průvodkyně nám pověděla : Mohutná dvoukřídlá budova s centrální částí a vyhlídkovou věží se stavěla v letech 1925 až 1930. Hlavním iniciátorem byl vládní komisař a pozdější starosta Jan Prokeš. Radnice se stavěla podle projektu dvou architektů Františka Koláře a Jana Rubého. Vedením stavby byl pověřen tehdy mladý architekt Karel Kotas. Budova s celkovými náklady 52 milionů korun byla slavnostně otevřena dne 28. října 1930 u příležitosti státního svátku Československé republiky. Centrální část budovy je zpevněná 3 m silnou železobetonovou deskou, aby udržela dodnes nejvyšší radniční věž v republice. Věž je vysoká 85,6 m, vyhlídková terasa, která je přístupná veřejnosti je ve výšce 73 m, věžní hodiny váží více než půl tuny a ciferník má průměr 350 cm, délka ručiček 175 cm, hodinový stroj je dnes již nahrazen moderní technikou umožňující pravidelné bití hodin. Náměstí, na kterém se nachází budova Nové radnice, se jmenuje Prokešovo. Jeho dominantou je od roku 1999 socha Ikara od akademického sochaře Františka Štorka. Ikarus váží 7 tun a je třetí největší bronzovou plastikou v ČR. Socha má symbolizovat podle pověsti vzlety a pády Ostravy.

Avon pochod 31.5.2014

Dne 31.5.2014 se naše členky, Katka Eva a Jiřina zúčastnily AVON POCHODU na podporu boje proti rakovině prsu. Každoročně konaná akce se letos poprvé konala taky v Ostravě-Porubě. Počasí nám přálo, kulturní program byl zajímavý a přilákal hodně lidí, v našem stánku i na podiu jsme propagovaly naši činnost, zájem byl i o model prsu. Na závěr asi tisícovka účastníků pochodu vypustila růžové balónky se vzpomínkou na ty, jenž už nejsou mezi námi...

Dokážeš to taky! Finále Praha 23.-25.5.2014

Ve dnech 23. - 25.5.2014 se členky - vítězky turnaje v minigolfu za naše 
sdružení - Katka Pintérová a Mirka Juřinová zúčastnily 13. ročníku akce - Dokážeš to taky!    kterou každoročně pořádá Aliance žen s rakovinou prsu, tentokrát pod názvem - Chce to dobrý úder!.
Na finále minigolfu se sjely do O2 Arény v Praze finalistky z 27 pacientských organizací.Cenu jsme sice nepřivezly, ale to myslím není podstatné. Hlavní bylo krásné setkání, nabité pozitivní energii.S radostí jsme si zabubnovaly brazilské rytmy se skupinou Tam Tam Batacuda a zazpívaly s Yelow Sisters

hymnu Aliance pod názvem: „JE TO KRÁSNÉ, ZNOVU SE ZRODIT! “

 

více fotografií viz     http://www.onko-amazonky.rajce.idnes.cz/

Český den proti rakovině – 14.5.2014

V letošním roce byl zaměřen Květinový den na upozornění  škodlivosti  kouření, zkracujícím lidem život až o 10 let.

Přesto, že nám nepřálo počasí, lidé kupovali květinky a tím pomohli  plnit poslání Lize proti rakovině Praha: šířit nádorovou prevenci, zlepšovat kvalitu života onkologických pacientů, podporovat onkologický výzkum 

a přispívat k vybavenosti onkologických pracovišť.

 

Strava podle krevních skupin – 12.5.2014

Každý z nás má jiné chutě, jinak stavěné trávení a co jednomu udělá dobře, to druhému může způsobit zažívací potíže. Stravování podle krevních skupin vychází právě z předpokladu, že pro konkrétní krevní skupinu se hodí více určitý typ stravy, zatímco pro jinou nikoli. K nejčastějším krevním skupinám v tuzemsku patří A a 0, která je zároveň nejrozšířenější krevní skupinou na světě. Nejvzácnější je naopak krevní skupina AB.Paní  Ing.Eva Appeltová nám pověděla, že tělo má být ve stálé harmonii-mají se jíst hlavně:dostatek ovoce, zeleniny, mléčná strava, celozrnné pečivo, obilniny, luštěniny a to vše s ohledem na roční období. V zimě spíše zahřívající jídla:kořen.zelenina, zelí,řepa, dýně a třeba ryba, v létě spíše jednoduchá jídla ochlazující:cuketa, rajčata, pórek, rýže, hl.salát.

Noční běh AVONU – 3.5.2014

Sobota 3.5. byla obzvlášť studená, ale ani to nezabránilo uskutečnění Nočního běhu Avonu - Night Run na 5 a 10km - závod všech, kteří chtěli podpořit boj proti rakovině prsu. „Maskotem“ běhu byla herečka Iva Pazderková. Kromě Ostravy se běh konal i v Hradci Králové a pokračuje v Olomouci, Českých Budějovicích a vrcholem bude Praha. V Ostravě se běhu zúčastnilo asi 250 lidí včetně dětí, které běžely kolem Masarykova náměstí. Onko-Amazonky se také zúčastnily této akce díky Evě a Martě (přišla nás povzbudit také Lída) – v stánku jsme nabízely hlavně letáky o samovyšetření. I když nebylo moc ženských účastnic a reakce těch ostatních byly spíše váhavé, zažila jsem i humornou situaci (černý humor) – když paní, které jsem nabízela leták, viděla, o čem to je, řekla: „Děkuji, já už rakovinu mám.“(text M.Kostrová)

 

Dokážeš to taky – minigolf – Ostrava 30. dubna 2014

V tomto roce akce , kterou pořádá Aliance „Dokážeš to taky“ byla zaměřena na minigolf. Probíhaly lokální turnaje, kterých se zúčastnily okolní organizace. V Ostravě zápolily členky z Karviné, Třince a naše sdružení. Z tohoto kola jedou vždy 2 výherkyně do Prahy, které se zúčastní celého projektu.  

Nás reprezentuje M.Juřinová a K.Pintérová.  

více fotografií viz     http://www.onko-amazonky.rajce.idnes.cz/

Relaxační pobyt v Lázních Teplice n.Bečvou  22. – 26.4.2014

Velice jsme si užili krásného prostředí  v Lázeňském domě Janáček . Procedury jsme měly:  vířivou koupel se zábalem, 2x uhličitou koupel se zábalem, částečnou masáž a bazén k dispozici 2 hod. denně. Počasí nám vcelku přálo tak i procházek bylo dost- s průvodcem po lázních nebo s kamarádkami  po okolních kopečcích. Zbrašovské aragonitové jeskyně také navštívila skupinka Amazonek. Odpočinuly jsme si a načerpaly nové síly - díky Lidušce a Gitě.

další fotografie viz  http://www.onko-amazonky.rajce.idnes.cz/

Přednáška: Sociální služby – 14.4.2014

Sociální služby jsou službami zajišťujícími pomoc a podporu lidem, kteří se ocitli v nepříznivé sociální situaci a jsou poskytovány za účelem sociálního začlenění nebo prevence sociálního vyloučení. Jsou poskytovány jednotlivým občanům nebo jejich rodinám, pokud se ocitnou v nepříznivé sociální situaci a potřebují pomoc při jejím zvládání.S touto skutečností a souvisejícími zajímavostmi – demografický přehled obyvatelstva v Ostravě, zajištěnost služeb v daných obvodech vzhledem k věkovému průměru obyvatelstva, problematikou kolem služeb nás seznámil pan Mgr.Michal Mariánek. Přednáška byla velmi zajímavá a poučná.

 

Světový den zdraví – 7.4.2014

Akci v OC Forum Nová Karolina pořádala studentská nezisková organizace IFMSA CZ (International Federation of Medical Students‘ Associations), která sdružuje studenty medicíny po celém světě. Byla to ojedinělá možnost nechat si zdarma poradit ohledně svého zdraví. V průběhu dne měřili studenti krevní tlak, tělesný tuk a hodnotu BMI. Byly předváděny základy první pomoci nebo ukázka toho, jak zlepšit svůj zdravotní styl. Dále byla ukázka rizik, která způsobují kouření a toho jak s kouřením přestat. Nachystán byl  také program pro děti – Nemocnice pro medvídky, kde děti zjistily, že nemusí mít strach z doktorů.Na místě jsme byly také my, členky sdružení Onko-Amazonky, a prováděly jsme osvětu prevence rakoviny prsu. Doprovodnou akcí byla účast vybraných fotbalistů FC Baník Ostrava a jejich autogramiáda.    více fotografií viz  http://www.onko-amazonky.rajce.idnes.cz/

Setkání s módou – 17.března 2014

Úvodem paní Lada Vyvialová prezentovala svou práci – vlastní návrhy. Pokračovala radou, že se máme oblékat podle své nálady. Oděvem nevyjadřujeme módní trendy, ale samy sebe. Inspirovat se můžeme módními časopisy.

Na módu se můžeme dívat jako na trendy, oblečením ovlivňujeme nejen své okolí, ale i rodinu. Krása povznáší ducha, což můžeme dělat oblečením. Zdůraznila, že je důležité mít kvalitní oděv, ten doplňovat a nemáme tolik podléhat módě. Zmínila, že dnes chybí v oblékání šaty, které dělají ženu ženou.  Je důležité si z oblékání udělat radost a ta byla také při jejím povídání.

Výroční schůze – 11. března 2014

Přítomné členky byly seznámeny s činností v uplynulém roce, s hospodařením a plánem akcí na rok 2014. Důležitým bodem byla přeměna občanského  sdružení na spolek podle NOZ.

Členky obdržely návrh stanov, výroční zprávu a dotazník, ve kterém měly vyplnit zájem o plánované akce. Nejvíce je zaujala nabídka  muzikálu

Fantom opery a rekondiční pobyt v Karlové Studánce. Padlo také několik námětů k další činnosti.

 

Muzikoterapie v MENS SANĚ – 24. února 2014

 V loňském roce nás oslovila přednáška o muzikoterapii, tak jsme ji chtěly vyzkoušet. Přivítala nás paní Dagmar Podrazová,  projevila radost,  že máme o hudbu zájem a představila nám nástroje se kterými tuto aktivitu praktikuje.

V kruhu jsme se představovaly s rytmem na bubínky a následně posílaly rytmus do kruhu. Následně byly vysvětleny údery na djembe  (BaS-doprostřed a Tone na kraj). Pak se náš orchestr rozdělil na dvě skupiny a vybubnovávaly jsme současně dva různé rytmy. Návštěvu jsme zakončily jako orchestr – s flétnou, na kterou hrála terapeutka a to rychlou a pomalou skladbu.

Už máme domluvené další setkání.

Přednáška:Příčiny nemocí – Miroslav Lubeník - 10.2.

Přednášející ve své praxi pomáhá lidem trpícím velmi vážnými nemocemi. Nanesl, že možnost vyléčení nespočívá jen v klasické medicíně. V procesu uzdravování musíme mobilizovat své vnitřní síly a tímto způsobem můžeme  dosáhnout  uzdravení.   Zdůraznil, že zdraví a nemoc je zrcadlo života. Pro předcházení dalších nemocí se musíme zamyslet sami nad sebou a věřit ve svou sílu. Na závěr besedy odpovídal na dotazy.

 

 Pokroky v léčbě karcinomu  prsu – MUDr.D.Molendová - 13.1.      

Paní doktorka ve své přednášce zhodnotila pokrok v léčbě karcinomu prsu od dávných dob až po dnešek. Zcela jistý pokrok  je vlastně nastaven tak, že žena přijde včas s bulkou k ženskému lékaři, pak následuje chirurgický zákrok, nyní také kontrola uzlin v podpaždí radioizotopem a dále patolog zhodnotí druh nádoru , co nejdříve je chirurgem provedena operace - pak již je nádor podroben rozboru na histologii a toto primární stanovení  je nejdůležitější pro správné rozhodnutí odborného onkologa jak bude problém řešen. Podle věku pacientky a velikosti nádoru se stanovuje léčba, ozáření. Dříve bylo cytostatik řádově do 10 druhů a dnes již je přes 100 režimů s citostatiky a také navíc biologická léčba.Vždy je součástí vyšetření okamžitý zdravotní stav pacientky (srdce, plíce, játra, krev). Včasným příchodem pacientky k lékaři je větší naděje na vyléčení.