Domů  

     O nás       Zpravodaj        Informace     Fotogalerie         Kniha návštěv       Odkazy    
2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

 

 

 

Fotogalerie z akcí v roce 2015

 

Předvánoční setkání 2015

V pátek 11.12.2015 jsme se sešly na předvánočním setkání ve |Středisku volného času na Ostrčilově ulici. Na uvítanou každá členka obdržela kalendář na zaznamenávání akcí v příštím roce a dárkový balíček od Ryoru. Ve vánočně vyzdobeném sále nás uvítala Katka, poděkovala Marušce za náročnou práci při vedení webových stránek. Slavnostní atmosféru navodil houslový minikoncert žačky Janáčkovy konzervatoře. Hrála moc pěkně. Jako každoročně za námi přišly pracovnice firmy Ryor. Nechybělo ani pohoštění, které pro nás připravují členky výboru . Pilné kolegyňky doplnily stoly vzorečky vánočního cukroví, které už stihly napéct.Tradičně nás potěšila svými perníčky Terezka a nově představila perníčky i Zdeňka. Tvrdila, že je pekla poprvé a moc se jí povedly. Přišly mezi nás i kamarádky, které jsme dlouho neviděly, rády jsme se s nimi setkaly. Popovídaly jsme si, prožily příjemné odpoledne a nabité energií se rozešly do předvánočního ruchu a shonu.   (text M.Juřinová)

(poznámka: zde pro další fotografie kliknout na obrázek vlevo, posunout stránku výš a pak kliknout na běžící filmový pásek) další fotografie viz   http://www.onko-amazonky.rajce.net

 

 

 

Rekondiční pobyt penzion Šance 19. – 21.11. 2015

Právě jsme se vrátily….

Ne z Hradu ani jiné význačné události. Vrátily jsme se v neděli  z rekondičního pobytu  v Beskydech.

Už cesta tam byla zajímavá. Řidič se tentokrát spoléhal na přístroje a jízdu dle GPS. Tak jsme trošku zajeli a skončili u mostku, který byl akorát pro pěší. Měli jsme možnost obdivovat řidičské umění šoféra, jak v úzkých uličkách dokázal manévrovat obrovským autobusem a dostat nás v pořádku k cíli cesty. 

V domáckém prostředí Penziónu Šance jsme odpočívaly a nabíraly síly na vánoční běsnění. I když počasí nám tentokrát moc nepřálo a hned na první vycházce k hotelu Sepetná nás prohnal déšť, který pokračoval i v pátek , nezabránil nám v tradiční návštěvě Frýdlantu, tam nám nevadi , v cukrárně bylo dobře.

Když bylo venku nevlídno, věnovaly jsme se tvorbě vánočních ozdůbek a  dárečků. I tentokrát přišla Lýdie s něčím novým. Věnečky a koule tvořené z kosmetických tampónků zaujaly a překvapily, jsou něžné, jako první sníh. Jenom jsme si při jejich tvorbě tak trochu popálily prsty. S tavnou pistolí se musí opatrně. Uvítaly jsme mezi sebou i kolegyně z polských Amazonek, jim se  naše tvoření líbilo a rády se zapojily.  Jsou to skvělá děvčata a bylo nám s nimi dobře. Zvláště Barbara, ta byla všude. Na procházkách, při ručních pracích, je obdivuhodné, kolik stihne. Doufám, že se jim s námi taky líbilo. Měly jsme i návštěvu. Přijeli se na nás podívat zástupkyně  Arcelor Mittal Ostrava a.s., díky jehož  sponzorskému daru jsme se dovezli autobusem a nemusely složitě cestovat. Moc nám to pomáhá.  Na tento pobyt jezdí i starší členky, pro které by cesta veřejnou dopravou byla složitá, ne-li vůbec nemožná. S návštěvou byly spokojené, snad nám zachovají  přízeň a za rok zase pojedeme autobusem  Arcelor Mittal Ostrava a.s. .

V  sobotu jsme se probudily do bílého rána . Vrcholky hor byly  pocukrovány sněhem a i vzduch už  voněl   zimou. Tak toho musíme využít.  Někdo jenom v okolí chaty , další skupinka směrem kostelíček na Borové.   Možná bychom přece jenom došly až nahoru, ale  cestou jsme potkaly  profesionální sběrače jmelí , kteří se s námi o  část úlovku podělili.  A pod Borovou  se nám do cesty postavila pěkná hospoda.  No horká čokoláda a chvilka v teple  a byl čas jít zpátky . Plné náruče jmelí, ještě jsme pod stromy posbíraly zbytky  a spokojené došly do penzionu.  Při večeři nás čekaly krásně nazdobené stoly, Marta věnovala každé z nás vánoční hvězdičku,  po večeři  následoval zmrzlinový pohár.  Terezka zase  obdarovala  všechny přítomné krásně nazdobenými perníčky.  A několik slov na závěr pobytu. Tento pobyt je částečně financován  ze sbírky  Květinového dne. Gita nás seznámila s jeho výsledky, no letos jsme nedopadly zrovna nejlíp, ale potěšilo, že v Ostravě jsou lidé štědří a mají nás rádi, dostali jsme v průměru hodně korun  za jednu kytičku.  Projevu neunikla ani Lída,  bývalá předsedkyně, už si pobyt užívala bez starostí.   Slovo si vzala i Barbara, zástupkyně polských Amazonek, líbilo se jim s námi. A protože jsou holky zvědavé chtěly vidět jak se ty perníčky zdobí.  Terezka jim ráda vyhověla , v jídelně vznikla malá improvizovaní dílnička  tzv. workshop.   Děvčata nejen viděla Terku při práci , ale i každá si zkusila nazdobit svůj perníček.  Moc se při tom bavily. 

 Poseděly jsme při sklence vína nebo čaje,   rozebraly letošní pobyt a šly balit.  Ráno při snídani tradiční výstavka  výrobků. Společné foto, dobalit zavazadla  a  ještě krátká procházka na čerstvém horském vzduchu. I sluníčko se umoudřilo a na chvilku vykouklo z mraků.  Pak už oběd s tradičním řízkem a jedeme domů. . Byly to pěkné čtyři dny, je to příležitost setkat se s novými členkami, letos jen jednou, popovídat si s těmi které nepotkáváme často na přednáškách. Potěšilo mě, že se vrátil starý zvyk , kdy někdo vymyslel vycházku  a při jídle seznámil ostatní s časem odchodu, takže se mohl kdokoliv přidat.  V posledních letech se mi zdálo , že se tvoří jenom uzavřené skupinky. Bylo mi  z toho smutno.  Také jezdí čím dál tím míň členek .  Možní jsme tak trochu  zestárly . možná se někomu nelíbí jezdit stále na stejné místo , někdo má větší nároky na ubytování.  Ale máme celou budovu pro sebe, a asi bychom těžko hledaly místo, kde  můžeme po večerech a někdy i přes den provádět ty svoje rukodělné činnosti. Takže za sebe :  díky všem kteří se o pobyt postaraly a těším se na další rok.  Pokud zdraví dá přijedu zase. (text a foto M.Juřinová)(poznámka: zde pro další fotografie kliknout na obrázek vlevo, posunout stránku výš a pak kliknout na běžící filmový pásek) další fotografie viz   http://www.onko-amazonky.rajce.net

Přednáška: Komunikace s oděvem a radost

s oblékáním – 9.11.2015

Paní Lada Vyvialová je nezávislá oděvní designerka, účastní se autorských módních přehlídek doma i v zahraničí. Na svých modelech pro ženy preferuje šaty, přes srdce a přes boky  jeden kus látky. A dál kombinovat jak se dá.  Ale je i maminkou čtyř dětí.

Ukázala nám  pohled na módu a oblečení z trošku jiného pohledu.   Oděv a šaty ovlivňují naše jednání a vystupování. Oděv je náš způsob komunikace ve společnosti.  Prostřednictvím oblečení komunikujeme s okolím.  Snad každá jsme si při tom uvědomila že jinak vystupujeme cítíme se v pracovním oblečení, třeba na zahrádce a jinak  pokud se upravíme a jdeme třeba do divadla, nebo na jinou společenskou událost. Nebo také  vyřizovat něco na úřad.  Oděv je společenská role , kterou na sebe bereme. Tím jak se oblékneme, dáváme okolí najevo, jak se cítíme a jak předpokládáme, že se k nám  podle toho bude chovat. Šaty nás hluboce ovlivňují , oblečení mění náš postoj.  Vždytˇ i pan Werich říká:“ Šaty dělají člověka.“ Je dokonce vědecky dokázáno, že oděv mění náš postoj ve společnosti  a změnou postoje se mění krevní obraz a kvalita zdraví.  Dobré oblečení dělá den hezčí.  Co je dobré oblečení ? to záleží na každé z nás.  Nemusí to být nutně  co ukazují módní časopisy, nebo co na sebe navlíknou ty takzvané celebrity.  Paní Lada nám ukázala zajímavý graf jak  oděv a naše zdraví spolu souvisí a navzájem se ovlivňují.Oděv→   chování → postoj → krevní obraz → vnitřní vesmír → vnější vesmír → (oděv)

 A na závěr. Oblékání je zábava – není to legrace.  Na módě záleží. Co oblékáme navenek, to nás ovlivňuje uvnitř.  Ještě  nám doporučila přečíst si knížku Se šarmem pařížanky – co by mělo být v šatníku.  

Moc pěkná přednáška, doufám že se ještě  někdy setkáme. Jenom to doporučení  preferovat  šaty mi moc nesedí. Já raději  kalhoty. (text a foto M.Juřinová)

Více  o ní zde: http://www.czechfashiondesign.cz/products/lada-vyvialova/

www.ladavyvialova.cz 

(poznámka: zde pro další fotografie kliknout na obrázek vlevo, posunout stránku výš a pak kliknout na běžící filmový pásek)

Přednáška Vnitřní zdroje v nás a jak s nimi pracovat  19.10.2015

Paní Bc.Šárka Vlčinská nás vtáhla svým temperamentem  do oblasti emocí, tzv. studánky, která je uvnitř nás. Propojením pomyslného trojúhelníku kde nahoře je rozum, tzv. hlavový mozek vlevo emoce, cit a vpravo tělo a spojuje je tzv. břišní mozek, nám řekla, jak s nimi pracovat , jak ze své studánky máme čerpat energii .   Vyčerpávající energie jsou:nenávist, závist, zlost, úzkost, strach, lítost, křivda a trápení sebe za druhé. Proti tomu je třeba najít v sobě 7 pocitů, které nás nabíjejí:

Radost, humor, hrdost-což je lék na křivdu(pracuje s astmatem), hravost, vynalézavost, kreativita, vděčnost. Potřebujeme špatné emoce ztlumit a vyzvedávat dobré. Slouží nám k tomu emoční zdroje: poskoky, tanec, chůze, zpěv, výtvarná činnost-zejména malování. Dozvěděly jsme se, že barvy pracují s naším podvědomím. K rozvíjení kladných emocí nám mohou pomoci omalovánky pro dospělé Čarovný les a Tajemná zahrada, které jsou k dostání v knihkupectví nebo i v trafikách. Na závěr jsme si pohybem ověřily působení radostných emocí. Byla to pěkná přednáška pro podzimní čas.

 

 

Karlova Studánka 5.10.-10.10.2015

Letos jsme prožily opět krásné dny v Léčebných lázních Karlova Studánka. Součástí bylo 5 procedur pro každou z nás a navíc vstup do bazénu. Pěkné počasí jsme opět využily k procházkám i větším túrám v nejčistším ovzduší ve střední Evropě.Velmi nás potěšil pan doktor Riedel, který si připravil  poučné rady pro nás Amazonky z oboru muzikoterapie. Rády jsme se zúčastnily v pátek akce : Aliance žen s rakovinou prsu, která pořádá v rámci Dne pro zdravá prsa, , vyhlašovaného každoročně evropskou koalicí EUROPA DONNA, 5.ročníku celostátního plavání: s názvem Plaveme prsa .Zaplavat si spolu s námi přišla  také  velká skupina návštěvníků z lázní.  Milou básničkou Danielky se nám opět celý týden promítnul a budeme se rády na tato místa vracet. (poznámka: zde pro další fotografie kliknout na obrázek vlevo, posunout stránku výš a pak kliknout na běžící filmový pásek)více pohledů z rekondice najdete : http://www.onko-amazonky.rajce.net

SETKÁNÍ PACIENTSKÝCH ORGANIZACÍ MSK

KRNOV 17. 9. 2015

Letos organizovala podzimní setkání ONKO-NIKÉ Krnov. A že jsme měly program nabitý zajímavými akcemi ani není třeba zdůrazňovat. Většina ze 7 organizací žen MSK se setkala už ve vlaku – Bohumín, Třinec, Havířov, Opava, Frýdek-Místek a my Onko-Amazonky.

Ve stínu nádherné budovy Střediska volného času slavného krnovského rodáka – architekta Leopolda Bauera nás přivítala „domácí“ Jarka Novotná a ředitelka Aliance žen s rakovinou prsu, o.p.s. Eva Knappová.

Po stručném přehledu o historii a skvostech Krnova jsme vystoupily na poutní místo na Cvilíně, včetně vyhlídkové věže a cestou jsme ještě zvládly hod pírkem (ve větru neovladatelné), hod šiškou na cíl a kulturně-historický test o Krnově.

Po vydatném obědě jsme si poslechly vznešené tóny místních varhan v koncertní síni kostela sv. Ducha a vyvrcholením dne byl koncert ženského pěveckého sboru, jehož členkou je i Jarmilka. Jejich písně pohladily duši, rozehřály unavené tělo, přenesly nás do mládí a u nejedné z nás vyloudily i slzu dojetí. Nakonec jsme už zpívaly všechny.

Děkujeme, děvčata z ONKO-NIKÉ Krnov, za hezké chvíle a těšíme se na setkání za rok ve Frýdku-Místku.

(text Marta Kostrová)

  (poznámka: zde pro další fotografie kliknout na obrázek vlevo, posunout stránku výš a pak kliknout na běžící filmový pásek)

Přednáška Změna návyků – 14.9.2015

PhDr. Miroslava Tichopádová nám nastínila jak nás ovlivňují návyky dobré i zlé –dobrozvyky a zlozvyky. Máme obojí a je třeba si říct, že chceme žít kvalitně, zdravě.

Měly bychom se zamyslet kolik máme negativních a kolik pozitivních návyků a snažit se aby pozitivní převládaly. Zdraví je náš nejcennější poklad, proto mějme pevnou vůli a využijme všechny znalosti o správném stravování, hygieně, cvičení a stále si uvědomujme, že se lepšíme.

 

Návštěva ZOO Ostrava – 12.9.2015

 Jako každý rok připravila Zoologická zahrada Ostrava Den pro seniory. Byla připravena i komentovaná prohlídka a jiné zajímavé akce pro seniory. Sešly jsme se u vstupu a společně jsme se vydali na cestu kolem pavilónů. Počasí nám přálo, byl to pěkně prožitý den.

(poznámka: zde pro další fotografie kliknout na obrázek vlevo, posunout stránku výš a pak kliknout na běžící filmový pásek)

 

Avon  pochod v Ostravě-Porubě – 5.9.2015

První zářijovou sobotu zaplavila prostranství u Rondlu růžová barva . Už od rána se rozběhl zajímavý program, ale věřím že většinu lidí přivedla myšlenka podpořit boj proti rakovině prsu a v pochodu  vyjádřit podporu  všem,  které tato nemoc potkala. Při takové akci jsme nemohly chybět. Zatím co na podiu probíhal zajímavý program, Katka i  Maruška měly plno práce , odpovídat na otázky , i vysvětlovat a předvádět  samovyšetření prsu na speciálních modelech.   Potěšilo nás, že hodně žen o sebe dbá, chodí na pravidelné vyšetření , ale metodu samovyšetření nepokládaly za tak důležitou. Tak uběhl čas a už byl na programu pochod . V čele za skupinou bubeníků nastoupili zástupci města a význační hosté -  mezi nimi starosta obvodu O.-Poruba, i naše předsedkyně Katka. Páska byla přestřižena a za zvuků bubnů  se záplava růžových triček vydala na cestu. Šli lidé nejrůznějšího věku. Senioři,  děti,   maminky s kočárky i lidé na invalidním vozíku.  Trasa nebyla dlouhá , přesto několik stovek lidí v růžovém vzbudilo pozornost u kolemjdoucích.V cili si všichni rádi odpočinuli a občerstvili se. Na podiu zatím pokračoval program. Vystoupení umělců byla prokládána vstupy s rozhovory s hosty . Jednou ze zpovídaných byla i naše předsedkyně. Moc pěkně seznámila přítomné se svým příběhem, jak se dostala k Amazonkám , potom  s činností našeho spolku i s jeho začleněním do celorepublikové organizace Aliance žen s rakovinou prsu  a jejím členstvím v  mezinárodní organizaci Europa Donna. Mezitím se na stánku vystřídala další děvčata, Anička se přišla jenom podívat a zůstala až do konce.  Díky jí, jsem měla čas být u rozhovoru s Katkou i u závěrečného ceremoniálu. Potkaly jsme se s kamarádkami z Bohumína.  A už se schylovalo k závěru.   Balonky byly rozdány,  na podium nastoupili opět všichni čestní hosté  a za zvuků  Hymny Avon pochodu se růžová srdíčka  pomalu vznášela  k nebi a odnášela  vzpomínky na ty,  kteří zákeřné nemoci podlehli. Byly to  pěkné a dojemné  chvilky, snad každý si vzpomněl na někoho , kdo odešel.  Balónky zmizely vysoko v oblacích, letošní Avon pochod v  Ostravě skončil . (text a foto M.Juřinová)

 http://www.onko-amazonky.rajce.net (poznámka: zde pro další fotografie kliknout na obrázek vlevo, posunout stránku výš a pak kliknout na běžící filmový pásek)

Zájezd Wroclaw  - 27.8.2015

 Na obloze ještě zářily hvězdy, když jsem vstávala . Před námi byl poslední letní zájezd. Vypravili jsme se do hlavního města dolního Slezska Wroclaví, německy Breslav a česky Vratislav. Jak má tři názvy tak se tam po staletí mísily a střídaly kultury a obyvatelé všech tří národností.   Do autobusu jsme nastupovali již za světla a obloha slibovala krásný den. Příjemný průvodce nás cestou seznámil s programem zájezdu, i cestou z Ostravy upozorňoval na zajímavosti.   Za asi 3 hodiny se na obzoru objevila silueta  vysokého domu. Ve  Wroclawi nás vítal  její jediný mrakodrap“ věžovec nebeski „ .Propletli jsme se ulicemi a naše první zastávka byla u haly Století. Impozantní stavba německé architektury, postavená v letech 1912 – 1913 k příležitosti stého výročí bitvy u Lipska. Obešli jsme ji zvenčí a  ohromeni stanuli za ní při veliké vodní ploše s fontánami . Ani se nám odtud moc nechtělo zpět do autobusu, ale celé město bylo teprve před námi.  Prohlídku jsme začali na  Tumském ostrově který je ostrovem už jen podle názvu. Plánovaná prohlídka Katedrály sv. Jana  Křtitele  se nekonala. Právě tam probíhala slavnostní mše za účasti biskupa. To dodávalo té historické stavbě zvláštní atmosféru,  plný kostel lidí, úchvatný zpěv, lákalo to  na chvilku zůstat.  Ale naše procházka Starým městem teprve začala.  Přes půvabný most Tumski, kterému tady říkají most zamilovaných  na  Písečný  ostrov  a po  dalším můstku  do Starého města.   Pan průvodce nás provedl kolem pamětihodností, kostelů, přes zahradu  kláštera sv. Matouše  s Andělem. Okolo Leopoldovy univerzity a  se sochou  nahého šermíře. Upozornil nás na jídelnu menzy, kde se dá docela dobře najíst. Toho později mnozí využili.  Nakoukli jsme i do areálu bývalých jatek , úsměv  vyvolaly sochy jatečních zvířat.  Docela unaveni jsme došli kolem   domů, které se nazývají Jeníček a Mařenka a tvoří jakousi bránu ke kostelu svaté Alžběty na Rynek , náměstí s radnicí a zajímavou skleněnou fontánou.  Tam jsme ukončili komentovanou prohlídku.  Sejdeme  se zde opět  za čtyři hodiny a společně půjdeme k autobusu .Volný čas využil každý po svém . Odpočinout si a potom navštívit místa, která ho během procházky zaujala.  Snad všichni  se zastavili  na nějaké občerstvení.. Někteří se  vydali zpátky ke Katedrále sv Jana Křtitele a využili možnosti vyjet výtahem do věže a prohlédnout si město z ptačí perspektivy. Terezka vystoupala  po schodech na věž  baziliky sv. Alžběty, je jich prý 300 a  je odtamtud krásný rozhled po okolí . Dost lidí si bylo prohlédnout tržnici, zvenčí připomíná spíše pevnost, zevnitř zase ohromnou nádražní halu  plnou nejrůznějšího zboží.  Po 16. hodině jsme se opět sešli na Rynku , ještě skupinové foto na památku a potom společně za autobusem . Na místo,  kde měl čekat  se nedostal , i ve  Wroclawi se pořád něco staví a opravuje, nastoupíme tedy za pochodu  u autobusové zastávky. Taky to bylo k něčemu dobré, viděli jsme kousek moderní architektury.   Po výjezdu z města nás vyprovázela na obzoru z české strany celkem vysoká  hora. Docela by mě zajímalo , která to byla.  A zase asi 3 hodiny cesty po polské dálnici  a byli jsme zpátky v Ostravě.   Spokojeni i trošku unaveni. Poděkovali jsme průvodci za skvělé služby. Řekl nám  mnoho zajímavého , ale nezahlcoval nás daty a letopočty. Každému dobře poradil. Doufám, že jsme se nepotkali naposled.  Byl to hezký zájezd, díky děvčatům které ho pro nás připravily.   (Text a foto M.Juřinová) další fotoalbum  viz           http://www.onko-amazonky.rajce.net (poznámka: zde pro další fotografie kliknout na obrázek vlevo, posunout stránku výš a pak kliknout na běžící filmový pásek)

Minigolf  Ostrava – Zábřeh 10.8.2015

 I přes úmorné vedro jsme se včera sešly v areálu minigolfu v O-Zábřehu.  Našly se i čtyři odvážné, které se pustily do sportování.  Další fandily z lavičky. Přišla se na nás podívat i Lucka. Bydlí nedaleko v Domově důchodců.  Náročný profil tratě jsme zdolaly celý, i když na posledních jamkách už umdlévalo tělo i ruka nebyla tak jistá. Přesto se podařilo některé záludné překážky zdolat na první pokus.  Ale i sedmiček bylo požehnaně. No bodejť by ne. Na zvědavý dotaz jsme se dozvěděly, že překážky byly poněkud upraveny pro  mezinárodní turnaj juniorů.  Po skončení  zápasu na nás čekala sladká odměna pro vítěze. Zvítězily jsme vlastně všechny. Ty co hrály i ty co si přišly jenom popovídat. Setkání jsme zakončily a zhodnotily u sklenky osvěžujícího nápoje.  A už se těšíme na zájezd do polské Wroclavi.

Kdyby přece jenom někoho zajímaly výsledky: první : Katka P., druhá: Mirka J.,třetí: Julie G., čtvrtá: Mirka F. (text a foto M.Juřinová)

další fotografie  viz           http://www.onko-amazonky.rajce.net (poznámka: pro další fotografie kliknout na obrázek vlevo, posunout stránku výš a pak kliknout na běžící filmový pásek)

 

 

 Ostře sledovaná prsa – MFF Karlovy Vary

V rámci 50. ročníku MFF v Karlových Varech dostala naše národní organizace Aliance žen s rakovinou prsu, o.p.s. možnost stát se neziskovým partnerem této významné kulturní události. A tak byl otevřený PRSNÍ DŮM, něco jako kavárna s mladou obsluhou Bellisek a s prsním fantomem, který sloužil na demonstraci pro samovyšetření prsu. Ten byl „obsluhován“ každý den jinou pacientskou organizací. ONKO-Amazonky jsem vzhledem k velké vzdálenosti zastupovala sama. Střídala jsem Onko NIKÉ  Krnov a mne pak vystřídaly děvčata z AMA Most. Zájemkyň o povídání bylo dost, bulky v prsou zkoušeli najít i muži (a byli hodně překvapeni, že i oni mohou mít podobný problém – viz Michal na obr.- jediný muž mezi mladými Belliskami). K tomu si všichni mohli koupit výbornou kávu, tričko nebo hrníček s „prsním“ dnem. A také mohli napsat nebo nakreslit svůj vzkaz pacientským organizacím. A ještě tam viselo pyžamo, ve kterém Mel Gibson natáčel znělku letošního MFF, a které se na internetu vydražilo za více než 60 tisíc. Všechno pro nás vrcholilo pochodem 7.7. za bubnování skupiny Tam Tam Batucada po kolonádě za hojného povzbuzování kolemjdoucích a vystoupením Dana Bárty, který nás také podpořil.Byl to všestranně zdařilý týden, díky všem zúčastněným. Marta Kostrová další fotografie viz           http://www.onko-amazonky.rajce.net

Opeč si svůj párek – 13.7.2015

Opět je tu léto a my se vypravily na návštěvu do Vratimova . Každá s nějakým tím párkem nebo buřtem.  Do zdejšího Domu zahrádkářů nás pozvala naše kamarádka Bláža.  Tentokrát nás nepřekvapili sršni, ani velký vítr ale ranní vydatný déšť. Dokonale promočil dřevo připravené na ohníček. Opět bylo po ruce náhradní řešení.  Párky jsme si opekly v malé kuchyňce na pánvičkách, tak jako loni. Ne že bychom se při  tom nebavily.  A chutnaly nám i v   malém sálku, vyzdobeném malbami místních pamětihodností. A při tom jsme  si hlavně povídaly. Marta, plná dojmů nám vyprávěla  o své účasti na Karlovarském FF. Byla to úžasná akce Aliance a Bellisek. Sdělily jsme si zkušenosti i zážitky s vnoučaty jako „hlídací babičky“. Naplánovaly výlet koncem července do Beskyd na Švarnou Hanku. Od Blaženky jsme se dověděly, že na podzim opět pořádá  podzimní výstavu ovoce, květin a zeleniny.  Přijedeme se podívat, je vždy moc pěkná a takových akcí už v okolí moc nebývá.   Čas příjemně uběhl,   my se rozloučily a zamířily do svých domovů.   Ačkoliv celou dobu  byla obloha zatažená mraky, sluníčko si v nich  našlo malou skulinu a na cestu nám chvilinku posvítilo. Bylo to moc pěkně prožité odpoledne.(text Mirka Juřinová)

   další fotografie viz           http://www.onko-amazonky.rajce.net

Návštěva zahrady plné čarověníků - 29.6.2015

Sešly jsme se v Hrabové kde Jan Sláma pěstuje tisíce zvláštních zakrslých dřevin, tzv. čarověníků. Je to metlovitá mutace na stromech a keřích a je tvořena hustěji nahloučenými větvičkami, často odlišného zabarvení, tvaru a uspořádání olistění (jehlic). Netypický růst částí rostlin může být vyvolán onemocněním, která způsobují např. rez jedlová,  vřeckaté houby rodu  kadeřavka, roztoči, viry a j. Pokud se tyto postižené části rostliny chorobě či škůdci neubrání, většinou hynou.Čarověníky lze množit a zachovávat roubováním, přičemž si zachovávají svůj zvláštní charakter. Vznikají tak zakrslé stromky podobné bonsajím, které však ani po vysazení do volné půdy nevyrostou do větších rozměrů. Jsou proto mimořádně vhodné do skalek a malých zahrad. Bylo to pěkně strávené odpoledne v krásném prostředí s kamarádkami.

 další fotografie                   viz           http://www.onko-amazonky.rajce.net stránky p.Slámy              http://www.wbgarden.com/nove/ei2.htm

 

 

Lidé lidem 2015 -  Ostrava 25.6 2015

 

Včera proběhla na Masarykově náměstí v Ostravě akce Lidé lidem , kterou pořádá již osmý rok město Ostrava.

Záštitu nad akcí převzal náměstek  primátora  Ing. Zbyněk Pražák Ph.D. Organizace, které ve městě poskytují sociální služby a související aktivity seznamovaly kolemjdoucí se svou činností. Představily se netradiční formou,  v kulturním programu  i v  kreativních dílničkách pro děti a dalších akcích.  Program  byl moc pěkný , viděli jsme ukázky výcviku policejních psů  i ukázku kanisterapie, různé taneční a hudební vystoupení . Věkový rozsah vystupujících byl úžasný. Od malých dětí až po seniory. Jestli jsem si to dobře zapamatovala věkový průměr tanečního souboru byl 73 let. Moderátor programu postupně vyzval zástupce jednotlivých organizací aby  představili svoji činnost. Podrobněji se s nimi  mohli lidé seznámit u jednotlivých stánků.   Mluvené slovo tlumočila sympatická spolu moderátorka do znakové řeči. My ONKO AMAZONKY jsme se představovaly u stánků s civilizačními chorobami. Seznamovaly jsme lidi s naší činností, rozdávaly informační letáčky a jako vždy  poskytovaly rady ohledně samovyšetření prsou. Reálnou bulku si mohli návštěvníci zkusit nahmatat na našem modelu. Tato akce není ani tak zaměřena na prevenci, spíše seznamuje obyvatele s činností jednotlivých spolků. A tak jsme se těm, co měli zájem snažily něco říci o nás.  Moc zájem neměli. Ale přesto si někteří odnesli letáček  i několik rad, A někdo si jen tak popovídal. M.Juřinová

 

další fotografie viz           http://www.onko-amazonky.rajce.net

Návštěva koncertu v Bohumíně   -  16.6.2015

V úterý 16.6.jsme navštívily Bohumín na pozvání děvčat z místní organizace PROFIT 12, které pořádaly koncert s názvem: “Poděkování  Vám“ Ten byl určen pro všechny , kteří se účastnili Květinového dne. Na koncertě vystoupily děti z tanečních souborů RADOST a IMPULZ. Výkony dětí byly úžasné, není se čemu divit, protože se jednalo o letošní mistry ČR. Byl krásný slunečný den a tak jsme my - Lída, Marta, Gita, Terezka a já stihly před vystoupením projít město, navštívit park a taky se vykoupat v místním aquacentru.Katka Pintérová

Přednáška Prádlo-epitézy – 15.6.2015

Paní Radmila Serafínová z prodejny Zdravotnických potřeb U Radima nám předložila podprsenky a epitézy  různého druhu a velikosti, také plavky - vše jsme si mohly prohlédnout a poptat se na podrobnosti.

Obdržely jsme balíčky jako pozornost a dozvěděly jsme se,  že prodávají pro nás výrobky značky Anita a Amonea. U svých onkologických lékařů máme možnost si nárokovat protetickou podprsenku kód 140551 - ta by měla být na poukaz.

 

Rekondiční pobyt Poděbrady 31.5.- 6.6.2015

 Je nás osm statečných natěšených amazonek,je neděle 31.5.2015 a vydaly jsme se  na týdenní pobyt do Poděbrad .Cesta s využitím Českých drah za všeobecného veselí uběhla rychle a vystupovaly jsme navíc plny rad a informací o Poděbradech od sdílné paní průvodčí. Na nádraží nás již čekal mikrobus aby nám odvezl zavazadla a my se krásnou kolonádou prošly jako dámy až do hotelu Junior,který se stal na týden našim domovem.Hezké ubytování,velmi vstřícný personál,dobrá strava - prostě pozitiva na pochodu a k tomu ještě nedělní muzikoterapie na kolonádě v podobě  koncertu dechového hudebního tělesa z Kolína HARMONIE 1872 - paráda.Neděle je za námi a začíná běžný týden.Naše úžasná "programová ředitelka " Jana Bednářová měla tento pobyt vymazlený do detailů: dopoledne procedury a osobní volno,pak po dobrém obědě hodinový klid na lůžku a následně společné akce a to - cílené procházky na Myslivnu,jízdárnu ,jezero nebo výlet do skanzenu Přerov nad Labem -  moc hezké , poučné a všechny jsme se ve vzpomínkách vracely do dětství,  pak jízda výletní lodí na soutok Labe s Cidlinou  zpět některé z nás šly pěšky a některé využily k návratu výletní vláček a nevím kdo se víc bál,zda řidič veselých dam nebo dámy jeho řidičského umění . Mezi nezapomenutelné zážitky nutno zahrnout i náš společný bazén s vodou příznivé teploty,ale ta akustika, nedalo se nezpívat,takže celou hodinu zněly české ,slovenské,polské i ruské písně, čili muzikoterapie v osobním provedení.Téměř každodenní třešničkou na dortu byly návštěvy jadranské cukrárny na náměstí s opravdu vynikající kávičkou a širokým výběrem ovocno-zmrzlinových pohárů,zde se děly věci a podlehla každá i Magda natož Jana,Pavla,Maruška,Marta a Marta,Zdenka i Alena.Ještě jsme v průběhu pobytu i stihly si rozšířit počítačové znalosti - díky Marušce IT.Páteční rozlučkové večerní posezení ,které zajistila naše stále úžasná  PŘ Jana, se neslo ve smyslu spokojenosti,pohody ,pochopení  a vzájemné tolerance.Podotýkám,že společné akce byly dobrovolné,ale síla tohoto kolektivu byla nesmírně pevná,šly vždy téměř všechny,protože prožívat chvíle a být spolu,kde sdílená radost se násobí a smutky odplouvají po vlnách Labe bylo naším společným cílem.

Je sobota a osm statečných spokojených amazonek s pozitivní energií odjíždí domů.Je nám nádherně, tenhle pobyt to byla neskutečná léčivka. Díky všem a ať jsme !(text M.Gatnarová)

 další fotografie viz           http://www.onko-amazonky.rajce.net

„Dokážeš to taky“     22.- 24.5.2015

Ve dnech 22.-24.5.2015 jsme se zúčastnily 14.ročníku akce pořádané Aliancí žen s rakovinou prsu. Tentokrát bylo setkání pořádáno v rámci  akce České obce sokolské - Sokol Gym k 90.výročí založení Tyršova domu v Praze. Nacvičovaly jsme sestavu, se kterou jsme vystoupily na závěr pořadu spolu se všemi cvičenci. Kromě cvičení jsme se zúčastnily různých workshopů, prohlédly jsme si Michnův palác-sídlo Sokolské obce, učily jsme se chůzi  s Nordic walkingovými holemi, prošly jsme s průvodkyní  Malou Stranu a navštívily koncert  amerického pěveckého sboru v kostele u Salvátora. Celé 3 dny jsme prožily s pocitem sounáležitosti spolu s téměř 70 ženami, které zastupovaly pacientské organizace z celé republiky.              Katka Pintérová a Marta Kostrová

23.5.2015 Nadace OKD ocenila úspěšné projekty

                           i osobnosti r. 2014.
V Kompresorovně Hornického muzea v areálu Landek Parku v Ostravě-Petřkovicích byly oceněny úspěšné projekty roku 2014 z grantových programů Pro zdraví, Pro radost, Pro budoucnost a Sídliště žije. Ocenění byli i jednotlivci Srdcař roku a Osobnost neziskové sféry. Mezi nominovanými jsme měli zastoupení, na Osobnost roku 2014 byla nominována naše dlouholetá předsedkyně p. Ludmila Váchová. Odborná komise ocenila její dlouholetou činnost v čele sdružení Onko – Amazonky CENOU NADACE 2014. Gratulujeme a moc nás to těší.

 

Český den proti rakovině – 13.5.2015

Celonárodní veřejnou sbírku Český den proti rakovině letos Liga proti rakovině opět pořádala ve středu 13. května. Dobrovolníci ve žlutých tričkách, kterých je úctyhodných 13 000, nabízeli v ulicích měst žluté kytičky se stříbrnou stužkou. Barva stužky symbolicky vyjadřuje 25 let činnosti Ligy v České republice. Devatenáctý ročník sbírky letos doprovázela informační kampaň k prevenci rakoviny reprodukčních orgánů, a to jak u žen, tak i u mužů.

Přednáška:Něco o nadváze – 11.5.2015

Paní PhDr. Marie Slámová nám pověděla o možnostech změny jídelníčku, čeho se vyvarovat a co dodržovat. Obezita je porucha myšlení,  přemýšlíme-li o sobě je možná změna. Důležité informace: 2,5h-3 mezi jídlem pauzy, jíst 5-6 krát denně, dodržovat pitný režim - min 2 l/den, pozor na sodík v nápojích. omezit 5 tzv. "bílých zabijáků" tj. cukr, sůl, bílá mouka, tuk i mléko. Paní PhDr. Slámová nám doporučila nejdříve detoxikaci a pak přejít na správnou výživu.  Důležitý je pohyb - rychlá chůze pomáhá , je možné pořídit si krokoměr a denně nachodit 6000 kroků při vyšší tepové frekvenci. Pro více zajímavých informací můžete zdarma navštívit přednášku MUDr.Jaromíra Bertlíka 11.6. v 17h. v Domě kultury Vítkovice.

Návštěva v Polsku u Amazonek.

Dne 28.4. 2015 jsme se zúčastnily oslav 10. výročí založení sdružení polských Amazonek z Wodzislawi, města ležícího asi 35 km od Ostravy. Oslavy proběhly v místním Domě kultury. Po úvodních projevech byl krátký kulturní program- vystoupení tanečního souboru a mladých hráčů na saxofon a nakonec pohoštění, při kterém jsme si měly možnost popovídat. Jazykové problémy žádné nebyly, vždyť polština je nám blízká a jedna z místních členek, Barbara umí velmi dobře česky. S polskými Amazonkami jsme se setkaly už několikrát a myslím, že ani toto setkání není poslední…Katka Pintérová

            více fotografií viz http://www.onko-amazonky.rajce.net

 

              Rekondiční pobyt – Teplice nad Bečvou
Slunečné pondělí 20. dubna bylo pro 15 našich členek a jednoho gentlemana (ano, měly jsme s sebou i jednoho muže) příjemné a určitě i netrpělivě očekáváné – začínal totiž náš 5 denní rekondiční pobyt v lázních Teplice nad Bečvou. Vítalo nás hřejivé sluníčko a kvetoucí stromy i keře v okolním lesoparku. Ubytování i 3 procedury jsme měly v lázeňském domě Janáček, kromě toho 3x denně výborné jídlo a bazén s parní saunou jako bonus.Většina z nás tady byla už minimálně podruhé a naše očekávání bylo i tentokrát zcela naplněno.Ve volném čase jsme stihly výlet na hrad Helfštýn, na svatý Hostýn a některým se podařily i farmářské trhy nebo proslulá cukrárna v Hranicích.Na konci pobytu jsme s uspokojením konstatovaly: Lýdie dospala celý svůj spánkový deficit, Jana v páře ulevila svým průduškám, Franta si vyléčil koleno a Věra, která o sobě prohlašovala, že je neplavec, proplavala poslední večer téměř celou délku bazénu. Co si víc přát? Domů jsme všechny odjížděly spokojené, zrelaxované a nabité novou energií. M.Kostrová

více fotografií viz http://www.onko-amazonky.rajce.net 

Přednáška SU JOK – 13.4.2015

Paní Olga Sivková nám názorně předvedla jak máme postupovat použitím akupunktury. Při působení na bolestivý bod vzniká informační impuls, který přichází do mozku, a ten spouští autoregulační léčebný proces. I v případech kómatických stavů a hlubokého bezvědomí dochází touto metodou k léčebnému procesu. Pokud je nemoc v počátečním stádiu začne ihned uzdravování, při stavech ohrožující život pacienta dojde k odvrácení těžkých následků. Aplikací lze přispět k odstranění zhoršování chronických onemocnění a pacient se zbavuje bolesti. Většina nemocí vzniká v hlavě a proto je důležité naučit se žít a dívat se s úsměvem na svět více informací viz www.sujok-biljakova.cz/Su-Jok_terapie.html

 

Světový den zdraví Ostrava 2015

Po celém světě je 7. duben uznán jako datum vzniku Světové zdravotnické organizace (WHO) a slaví se při této příležitosti jako Světový den zdraví. K tomuto dni se konají různé události na konkrétní téma, které mají za cíl upozornit na důležitost globálního zdraví.        Ke Světovému dni zdraví , který se slaví na celém světě, připravila Ostravská IFMSA (International Federation of Medical Students'Associations, Mezinárodní asociace studentů medicíny ) dvoudenní akci. Její první části,  která probíhala 31.3.2015 prostorách AVIONu SHopping Parku  jsme se taky zúčastnily.  Po počátečním zmatku s umístěním  byla na větším prostranství přistavena sanitka , kde se měřil lidem  cukr a cholesterol,  měřil se také tlak, tělesný tuk, dostalo se jim také rady v oblasti zdravé výživy a první pomoci. Spolu s námi tam byli  i zástupci neziskovek jako Dítě s diabetem, Tyflo centrum.  U tohoto zajímavého stánku jsme si mohli vyzkoušet jak vidí a orientují se lidé s různými vadami zraku nebo úplně nevidomí.  U nás jsme zájemce seznamovaly  s činnosti  sdružení Onko-Amazonky, rozdávaly  informační letáčky a návody provádění samovyšetření prsou. Informovaly jsme o technice a potřebě samovyšetření prsou . Na speciálním fantomu si mohli  vyzkoušet vyšetření a  rozpoznat , že je v prsu něco, co tam nepatří.  Potěšilo nás, že většina námi oslovených žen o sebe dbá a chodí pravidelně na mamograf. Tak jako v minulém roce, byly mnohé přesvědčené, že vyšetření jednou za dva roky stačí a byly překvapené informací o potřebě samovyšetření.  Na tuto techniku prevence jsme upozorňovaly i mladé maminky , kterých kolem procházelo dost hodně. I když mají na mamograf dost času , prevence je na místě, rakovina postihuje čím dál tím více mladší ženy  a včas zachycena a léčená dává naději na dlouhý život.(text M.Juřinová) více fotografií viz  http://www.onko-amazonky.rajce.net     

 

Návštěva u Adélky - jejího Hotelu pro kočky 30.3.2015

Víte, že už kromě hotelů pro lidi a pejsky existují i hotely pro kočičky. Jeden takový jsme navštívily. Vybudovala jej naše členka Adéla. V nenápadném domě v Kozmicích u Hlučína s ní žijí krásné kočky kartouzské a zbudovala zde i krásné přechodné bydlení pro další kočičky. Všechno jsme si prohlédly, přišel se na nás podívat i domácí pán , kocour Chris. Nejdříve si nás nedůvěřivě prohlédl, ale pak se nechal i pohladit a se předvedl v celé své kráse. Adélka nám zajímavě vylíčila nejen to, jak hotel pro kočičky a chovnou stanici vybudovala ale seznámila nás i s rodem koček kartouzských. Jsou to ušlechtilá, milá a klidná zvířátka. 
(text M.Juřinová) 
více fotografií viz  http://www.onko-amazonky.rajce.net  

též nahlédni       http://www.bluefortune.cz

Výroční schůze – 26.3.2015

Na této výroční schůzi , kterou řídila E.Bartussková, byly členky nejdříve seznámeny:

s činností v uplynulém roce, s hospodařením a plánem akcí na rok 2015.Každá členka dostala dotazník na vyplnění, vztahující se k činnosti ve sdružení. Poté předsedkyně L.Váchová sdělila, že končí svou činnost na postu předsedkyně a zůstává ve výboru. Byl zvolen nový výbor a revizní komise. Básničkou D.Hermannové  jsme poděkovaly L.Váchové za její dlouholetou obětavou činnost pro ONKO-AMAZONKY.

více fotografií ze schůze viz    http://www.onko-amazonky.rajce.net

Přednáška:Komunikace s lékařem –16.3.2015

 V této zajímavé přenášce nás paní  MUDr. L.Ryšavá seznámila s pohledem na návštěvu lékaře z druhé strany, z pohledu lékaře.  Mezi lékařem a pacientem by měla být důvěra a pokud tomu tak z nějakého důvodu není , je třeba uvažovat i o změně lékaře. I na návštěvu ordinace je třeba se připravit, lékař není jasnovidec, aby hned po našem vstupu do dveří věděl, co nám chybí. Vůbec není od věcí si o svých potížích udělat poznámky .“ Kde mě bolí, co mě bolí, jak to bolí, jak dlouho to bolí.“ A taky co jsem proti tomu udělala. Máme však taky právo se ptát, nechat si vysvětlit pokud jsme něčemu nerozuměli.  Dostalo se nám mnoha užitečných rad . V diskuzi jsme probrali i problematiku léků, jak z pohledu placení  tak i předepisovaného množství. (text M.Juřinová)

 

Přednáška : Jarní ošetření a výživa pleti - 9.2.2015

Paní Vlastimila Kolarčíková nás přišla pobídnout, abychom o sebe lépe pečovaly při ošetřování pleti. Zdůraznila toto:“ za důležité považuji, aby byly zachovány vždy všechny tři kroky, a to jak ráno, tak i večer.

1. Důkladné odlíčení a očištění pleti některým z mycích HY-olejů – dle typu pleti.

2. Použití vhodné pleťové vody nebo tonika.

3. Ošetření takto očištěné pleti krémem, Lipiosérem či olejíčkem.

Je mnoho druhů pleti např. normální, smíšená, suchá, mastná, aknózní, zralá, unavená, citlivá...Vhodným a pravidelným ošetřováním jakékoliv pleti lze docílit výrazného zlepšení jejího stavu blížícího se ideálu, tj. normální zdravé pleti mladistvého vzhledu.“

Paní Kolarčíková nám také prakticky předvedla postup při líčení a změna byla  hezká a i ošetření rukou provedla názorně, s krásným pocitem prokrvení a omládnutí rukou.                   více informací viz: http://www.karelhadek.eu/

 

Muzikoterapie - 2.2.2015

 V  Mens Saně proběhla hodina muzikoterapie, kde jsme s Amazonkami hrály na bubínky ( djembe), vyzkoušely jsme si různé typy úderu, hraní společně i po skupinách, doplňovaly se (komplementární rytmus), pak jsme si posílaly po kruhu rytmus (kruhová pulzace) a vymýšlely nové rytmy...
Dále proběhla hra na tělo: tleskání (rukama), pleskání (dlaněmi o stehna) a dupání (nohama).
V závěru návštěvy pak zaujala všechny hra na perkuse (drobná chrastítka, triangly, atd.) Vytvořily jsme společný orchestr, každý si vybral nástroj, já jsem doprovázela na flétnu, a společně jsme takovou improvizací hodinu uzavřely.

(text Dagmar Podrazová)

Přednáška: Onkologie 21. století - 19.1.2015

MUDr. Jaroslav Hájek jednoznačně potvrdil, že v onkologické léčbě dochází léty k větším možnostem zachránit , nebo alespoň prodloužit život pacienta. Záleží ovšem na včasném rozpoznání a diagnostice nádoru, následné operaci a pak na stavu pacienta a jeho spolupráci s onkologem a tím nejdůležitějším-vedením léčby  onkologa. Kvalitnější léčbu pacientů mají  lékaři v Komplexních onkologických střediscích - lepší přístrojové vybavení, podává se šetrnější léčba a v budoucnu se připravuje i genetická. Proto je méně úmrtí na rakovinu a i paliativní léčba se v našem regionu zlepšuje.