jm

 

  Domů  

     O nás       Zpravodaj        Informace     Fotogalerie         Aktuality       Odkazy    
     
 

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

 

 

 

Fotogalerie z akcí v roce 2024

 

 Návštěva Dolu Michal v Michálkovicích - 18.6.2024

I v Ostravě je spousta zajímavých míst a technických památek. Tentokrát jsme navštívily Důl Michal v Michálkovicích. Prohlídkový okruh pod názvem Cesta havíře do práce, nás provedl přes známkovnu do řetízkové šatny, kde viselo u stropu oblečení jako oběšenci, což působilo trochu děsivě. Pokračovaly jsme přes administrativní část, ordinaci lékaře, dispečink a nakonec jsme vystoupaly na vrchol těžní věže. Díky laskavosti pana průvodce s námi mohly absolvovat část trasy i ty z nás, které pro problémy s chůzí vyděsila náročnost trasy se spoustou schodů, ale byla by škoda, aby nenavštívily aspoň část prohlídkového okruhu. Výklad pana průvodce, bývalého záchranáře byl jadrně ostravský a pro nás i přes spoustu technických údajů nesmírně zajímavý. Důl Michal byl založen v roce 1856 a těžba se zastavila až v roce 1994. Části strojovny, kompresory či parní stroj však pochází z počátku 20. století a přesto jsou stále funkční, jak jsme se mohly přesvědčit. V kompresorovně, která vypadá jak Ocelové město z knihy J. Verna se konají různé akce, dokonce i svatební obřady.Po prohlídce jsme v parném dni poseděly na terase hospůdky, přímo v areálu muzea, trochu se občerstvily a hlavně měly čas si popovídat…

 

 

Přednáška:  Jak se udělat krásnou aneb odpoledne s MARY KAY – 10.6.2024

 

 Přednáška o líčení , jak se udělat krásnou . Poté co Katka přivítala přednášející dámy,  se slova i režie schůzky ujala paní Eliška Zezulková. A celé setkání přeměnila v úžasný workshop, ze sálku bylo rázem  kosmetické studio. Celý jeden stůl  byl plný různých tub, krabiček a dalších věciček,  nechyběla ani kosmetická zrcátka. A celá  sada krásných rtěnek od tmavé až čokoládově hnědé až po světlounkou růžovou. Mohly jsme si je všechny vyzkoušet,  není třeba psát , že jsme tak  s radostí učinily. Poté co zjistila zájem o nalíčení a zájemkyň bylo tentokrát více než dost, si děvčata  rozdělila do skupinek.Takže zatímco její kolegyně předváděla líčení za velké pozornosti přihlížejících, paní Eliška další skupince vysvětlovala  a také ukazovala zásady péče o pleť. A každý ten krémiček, každou vodičku kterou použila, jsme použily také  na své obličeje. Takže odlíčit, vyčistit, umýt, minerální voda, pílínk a nakonec výživný krém. Dala nám vyzkoušet i zázrak s retinolem, Ten podle posledních výzkumů pomáhá zlepšovat stárnoucí pleť, dokonce podporuje buněčnou obměnu, vyhlazuje  vrásky. U něj  upozornila , že se s ním musí opatrně,  aby si na něj pleť zvykla. A opravdu, každá jsme  pozorovaly jiné účinky.  Bylo to velmi zajímavé a příjemné. A další skupinka to samé.  Mezi tou spoustou přípravků,  se vyjímaly flakony s parfémy.   No kdo by odolal,  všem těm vůním. A přitom vysvětlovala, odpovídala na různé dotazy. Dočkaly jsme se i ukázky večerního líčení, Marta měla v plánu večerní koncert.  Takže se to náramně hodilo. Závěrečná tombola byla milou  třešničku na dortu hezkého odpoledne.

 

 

 

Český den proti rakovině – Ostrava – 15. 5. 2024

 

Další Květinový den, jak ze zvyku říkáme sbírce Český den proti rakovině, je za námi. Příprava na něj začala již brzy po ukončení té minulé. Vyhodnocením a hned plánováním. Kolik kytiček asi objednáme, také domlouváním účastí dobrovolníků.  A tak když přišel ten den, byli jsme připraveni. Kytičky, trička, pokladničky, vše doručeno do škol i dobrovolníkům. Ještě poslední  balíčky pro prodej si rozebíraly členky  před výborovou schůzi a na schůzce - babinci  v pondělí. Středa byla krásná, sluníčková, žlutá barva byla i v ulicích Ostravy. Hned ráno jsem u Polikliniky v Hrabůvce potkala skupinku studentů, všimla jsem si prázdného košíčku. Na můj udivený pohled hlásí s úsměvem “ Prodáno a jdeme si pro další kytičky.“ To potěšilo. Skvěle si vedli naši studenti gymnázií, gymnázií Fr.Hajdy-Hrabůvka, gym. Olgy Havlové-Poruba, gym.Volgogradská-Zábřeh, gym. Wichtrlovo-Poruba a gym. PRIGO-Mariánslé Hory. A také studentky SZŠ VOŠZ. S prodejem nám pomáhá také spousta dobrovolníků a také naše členky nezůstávají pozadu. Tradičně prodávají kytičky ve svém okolí, zásobují jimi své příbuzné a známé. Úspěšná byla také návštěva Magistrátu města Ostravy, byli tam k nám velmi vstřícní. Trochu jsme váhali s prodejem v huti Liberty, ale i tam se nám podařilo prodat dost kytiček i když zaměstnanci jsou ve velmi obtížné situaci. Poprvé jsme v pokladničkách zaznamenali cizí měnu,  a to 2 zloté a 50 eurocentů. Letošní novinka, platby přes QR kódy se ukázala jako dobrá věc, měli jsme z toho trochu obavy, ale osvědčila se. Téměř všechny pokladničky zaznamenaly platby QR kódem. Vrátilo se nám minimum kytiček. Vybrali jsme o dost peněz více než loni, vyšší byl i  průměr korun na kytičku. Došlo k paradoxní situaci, prodali jsme více kytiček než jsme objednali, ještě že Liga posílá vždy nějaké navíc.  Dá se říci, že letošní Květinový den se nám opět  vydařil. Prodali jsme o něco méně kytiček než loni, 8 181 kusů,  ale  utržili jsme asi o 6000 Kč více,  268 655, 84 Kč. Ty haléře jsou právě z QR plateb.  Asi je to opravdu dobrý nápad.  Nic z toho by nebylo možné bez obětavé práce studentů, dobrovolníků a našich členek, které akci organizují a zajišťují. Moc jim děkujeme.

 

 

Setkání 5_ Babinec_ jen tak si popovídat 13.5. 2024

 

Setkání po výroční schůzi.  Opět jsme se sešly na našem babinci, hovory o všem možném. Probraly jsme zahradničení, vaření,  popřály oslavenkyni.  Na pořad se dostal i Květinový den, přípravy na něj jsou v plném proudu, řekla bych že už by nás nic nemělo překvapit. Letos je opět novinka, je možno platit  bezhotovostně, přes QR kod.  Snad bude přát počasí a den se vydaří. Tak uvidíme.  Hovořily jsme í o tom, co se chystá a členky přišly se zajímavými tipy. Možná se podíváme do Grossmanovy vily, nebo na motýly, nebo do zajímavé kavárny.  Něco z těchto nápadů uvidíme v příštím zpravodaji. Pěkně jsme si pokecaly. 

 

 

Výroční členská schůze 29.4. 2024

 

Rok uběhl a opět tu máme výroční členskou schůzi. Je to jedna z akcí na které se sejdou skoro všechny členky organizace. Zanedlouho   proběhne Sbírka CDPR, Lýdie využila tuto příležitost a přinesla kytičky  pro členky, které je budou prodávat dále.   Jako vždy Katka s Gitou vše pečlivě připravily. Čekalo nás malé překvapení, místo obligátních chlebíčku, na pohoštění jsme si pochutnaly na řízečcích s chlebem. Ještě sladký koláč a káva a můžeme  začít. Každá schůze má ustálený program, jeho řízení se ujala Eva Bartussková. Zprávu o činnosti přednesla Katka  opět jako prezentaci. Když to tak shrnula, je ta  naše činnost docela bohatá a rozmanitá. Pravidelné schůzky, přednášky, cvičení, mezitím společné akce, rekondice, účast na akcích pořádaných Aliancí  žen s rakovinou prsu  i Ligou proti rakovině, tradiční je setkání onko-organizací MS kraje. V neposlední řadě i edukační činnost, informování veřejnosti prevenci nádorových onemocnění ve spolupráci s RBP. S hospodařením  organizace nás seznámila Gita, a že to děla velmi dobře a vše je v pořádku potvrdila  i zpráva revizní komise přednesená Natašou. S plánem činnosti na další rok nás seznámila Katka. V diskuzi pak zaznělo několik  zajímavých  návrhů na nové aktivity. Tato schůze byla zároveň schůzi volební, byl  nově zvolen  výbor i revizní komise, obojí  ve stávajícím složení.   Přečtení závěrečného usnesení se ujala Lída Váchová, byl schválen rozpočet, plán práce  i zvolené orgány. Tím byl program schůze vyčerpán a Eva ji oficiálně ukončila. Neskončilo však setkání , ještě jsme si  mezi sebou  měly co povídat.

 

 

 

Rekondiční pobyt Slatinice 14.4. - 19.4. 2024

 

 

Zase po roce v lázních Slatinice. Začínáme neděli. Takže postupně se ubytovat, nahlédnout do rozpisu procedur, některé máme už odpoledne koupel v bublinkách, a protože počasí je opravdu skoro letní, vyrazit na malou procházku. Těšíme se na slunečný týden. Ale hned pondělní mlhavé ráno nás vyvedlo z omylu. Chladno, odpoledne dokonce déšť, ten dokonale promočil naše turistky.No nevadí. V lázních je nová Therapy zóna a v ní několik zajímavých procedur,. Při vstupní prohlídce velmi pozorná paní doktorka s ohledem na akutní zdravotní stav klientek, upravila seznamy procedur. A k tomu vyzkoušet ty nové  a připojit několik dalších osvědčených …   A pracovnice u časování  kouzlily, aby vše sladily k oboustranné spokojenosti. Ještě se tam musí vejít čas na bazén s vířivkou. Také na procházky po Slatinicích a okolí  došlo. Byly vzhledem  k počasí  kratší než minulé roky ale stejně pěkné. Zaznamenaly jsme změny, nové parkoviště vedle LD Mánes, odnesl to jeden ze starých domů, nová Zámecká restaurace, i cukrárna na faře. Tu některé z našich děvčat vyzkoušely, líbila se jim.  Mladá zeleň stromu a luk, rozkvetlé kytičky, to vše působí příjemně nejen na očí ale i na duši. Malý Kosíř už nebyl celý bílý od rozkvetlých třešní , ale tráva pod stromy  hýřila barvami . Žlutá  bílá, modré kvítky rozrazilu a mezi tím jako svíce se tyčily květy  vstavače kukačky. Také z oblasti kultury bylo z čeho vybírat. Hezké bylo  posezení na hudebním večeru,  písničky W. Matušky jsme zpívali s muzikanty všichni. Tak jsme si v chladném počasí užívaly procedur, potkávaly se v menších skupinkách,  tu při těchto  procedurách nebo venku v přírodě. A také v cukrárně U Veteránů. Samozřejmě také u jídla. Jestli je pravda , že i jídlo léčí tak tady to platí stoprocentně. Velký výběr ke snídani a  obědy a večeře, to je přímo pastva pro oči i žaludek.  Krásně upravené talíře,  všechno moc dobré.    Nezvykle kombinace, které jsou pro mnohé z nás inspirací na vaření pro celý další rok. Vyvolávají i úsměvné situace,  to když se na jídelním lístku objevil grilovaný hermelín. Jaksi jsme mezi bohatou přílohou  přehlédly poslední ingredienci - fokaccia. A tak když na talíři přistál k sýru i “kus buchty“, nastalo velké divení.. Ale i tato kombinace  chutnala. Těch pár dní uteklo jako voda a bylo tu ti závěrečné společné posezení. Líbí se nám tady, už máme naplánovaný termín na příští rok.  Gita přinesla seznam všech společných  a pobytů a tak se  i hodně vzpomínalo.  A byl tu pátek, sbalené kufry a „pá, pá Slatinice“ . Zase za rok. Byl to moc pěkný týden.

 

 

Přednáška: Telekomunikace v kostce 11.3.2024

 

 

 Telekomunikační akademie ČTÚ u nás potřetí. Po přednášce Kybernetická bezpečnost, a po druhé, Platformy sociálních sítí .Tentokrát to byla  Telekomunikace v kostce. Paní Kartusová nás provedla nástrahami, které na nás mohou číhat při této moderní komunikaci. Přes dnes už málo používané pevné linky, předplacené karty, výhody a nevýhody měsíčního paušálu. Dozvěděli jame se, že i na telefon lze získat sociální příspěvky. Jsou jen pro opravdu nutné případy a je to 200 Kč na měsíc. Znovu nás upozornila na volání z čísel ze zvláštní předvolbou ze zahraničí. Nevolat zpátky, reklamace obvykle neprojdou a o peníze přijdeme. Došlo i na internet a různé připojení k sítím. Seznámila nás i s nástrojem NetTest se kterým změříme rychlost připojení a jiné parametry připojení. Na mapě rychlosti připojení si můžeme najít, jak rychlé připojení je v naší oblasti dostupné. Existuje i tzv. srovnávač ceny kde si můžeme porovnat ceny různých operátorů. A to už jsme se dostali ke smlouvám. I tady se vede boj o zákazníka, někdy ne moc fér způsoby.Takže několik základních informací. Pozor na to kde uzavíráme smlouvu, lze ji uzavřít i po telefonu nebo mimo prodejnu. Důležitá skutečnost pro případné odstoupení od smlouvy, máte na to 14 dní od uzavření smlouvy. Tu si nechat poslat, přečíst před podpisem, nemusíte ji podpisovat okamžitě. A ještě v kostce typy smluv, jejich výhody a nevýhody. Smlouva na dobu neurčitou: vyšší cena, výpovědní lhůta ve smlouvě, pokud je 30 dní , je platná. Nebo dle obč.zákoníku, závazek lze zrušit ke konci kalendářního čtvrtletí, výpovědi podanou alespoň 3 měsíce předem. Není smluvní pokuta. Na dobu určitou:Výpověď do 3 měsíců – smluvní pokuta. Od 3 měsíců – žádná smluvní pokuta. Jeden měsíc před koncem smlouvy vás musí poskytovatel prokazatelně informovat o změně. Pokud se neozvete smlouva automaticky pokračuje. Byla to opět spousta zajímavých a užitečných informací. A nakonec. Všechny tyto záležitosti spadají pod Český telekomunikační úřad na který se můžeme obrátit v případě sporu  s poskytovatelem služby i s  reklamaci, kterou se vám nepodařilo vyřídit s operátorem.

 

NetTest – nástroj , který informuje uživatele aktuálně o kvalitě jejich služby.

Srovnávací nástroj – srovnává ceny a parametry elektronických komunikací

 

 

 

Muzikoterapie – 26.2.2024

 

Že je jaro za dveřmi , poznáme i my zajímavým způsobem, Čekala nás lekce muzikoterapie Už několik let se  na ni scházíme ve středisku Menssana v Porubě. Tak i letos  nás tímto příjemným setkáním provedla p. Podrazová . Sesazeny do  kruhu , příjemnou atmosféru navodil   jemný zvuk zvonečku  koshi. Nejprve dokola jeden, pak jsme k němu přidaly další tři.. Abych to vysvětlila . Každý z živlů, Země, Oheň, Voda,Vzduch  má svůj zvoneček s jiným tónem a dohromady tvoří úžasnou zvonkohru.  Naší pozornost upoutal drobný předmět vypadající jako žába. Také se mu tak říká a zvuk, který se na něm vyluzuje opravdu připomíná skřehotání žáby.  Poté nám rukama prošel zvláštní nástroj , malý kovový bubínek připomínající ufo. Dle toho, kde se na něj klepne malými paličkami vydává různé tóny. Došlo i na  tradiční bubnování.   Rozebraly jsme si africké bubny  djembe  různé velikosti  a spustily bubnování . Každá z nás se postupně  představila originálním motivem, potom se  jsme si předávaly v kruhu různé rytmy, střídaly se směry  bubnování a aby to nebylo jen tak jednoduché , přidala nám lektorka i  hraní  na tělo i tleskání.  Byl to docela nápor na soustředění mysli.  Přidaly jsme i další perkusní nástroje,  spojily se  dohromady a  „hrajte  jak to cítíte“, jen se snažte dodržet jednotný rytmus .  A když  se p. Podrazová  přidala s flétnou a byla z toho zajímavá muzika.  Odložily jsme bubny a ostatní  a na řadu přišel  další nastroj . Malá krabička kalimba. Brnkání  prstů o kovové lamely vytváří zvláštní zvuk, přes ozvučnou desku jsou  cítit vibrace tónu.  Postupně jsme si vyzkoušely tento zajímavý rezonanční nástroj , rukama jsme  rozezvučely jeho  kovové plátky. O léčivých účincích  nás přesvědčila  lektorka , když  obešla kolem nás  a každé přiložila rozezvučenou krabičku na záda. Vibrace nám  procházely tělem, u  každé jiným způsobem.  Závěrem  sezení  jsme  vzaly do rukou tibetské mísy.  Byla asi zvláštní konstelace  podmínek, podařilo se nám je  rozezvučet všechny a místnosti se nesly tiché  uklidňující tóny, od těch vyšších z malé misky až po hluboké  z té největší ,  od které rezonoval i vzduch v místnosti .  Byla to opět krásná relaxační hodina, vždycky se na ni moc těšíme. 

 

 

 

 

Setkání 2_ burza oblečení_12.2.2024

 

Setkání v únoru. Další z tématických schůzek , jako babinec –burza oblečení,   jarní provětrání šatníku. Uvítaly jsme ten nápad.  Kritickým okem a také srdcem jsme zhodnotily stav svých skříní a nemilosrdně vyřadily kousky, které už nenosíme, které nám ve skříni už jen zabíraly místo,  ale zároveň nám  je  líto se jich zbavit. V pondělí se na naší schůzce stoly zaplnily různým oblečením. Bylo to tak trochu nahlédnutí do šatníků svých kolegyň.  Nejprve se prohlíželo, bylo věru co. Pak se zkoušelo a  také tak trochu předvádělo. Sešlo se hodně pěkných věcí , mnoho halenek, mikin,  kalhot a jiných  změnilo majitelky a  budou dál dělat radost. Dámy se měnily v modelky, zkoušely a některé kousky s lítostí odkládaly. Neseděla velikost, nebo uvážily že pro ten vybraný kousek vlastně nemají využití.  Velkou dávkou  oděvů přispěla i naše nemocná kamarádka Anička, držíme ji palce a poslaly jsme jí  společnou  fotku se spoustou srdíček. Co zůstalo, jsme složily do pytlů a ty Katka  odvezla na Červený kříž do sběru šatstva pro potřebné. Byla to pěkná akce, dobře jsme se i pobavily

 

 

 

 

 

Novoroční setkání _15.1.2024

 

Sešly sme se poprvé v novém roce 2024. Jen tak na kus řeči. Probraly výhled na nejbližší plánované akce jako jsou to rekondice ve Slatinicích a odložený zájezd na Slovensko do termálů. Připomněly také téma naší únorové schůzky - oděvní burza. Vzpomněly si jsme si prožité svátky, rozpovídaly se o svých malých zvířecích miláčcích, tentokrát o malých opeřencích a jejich komunikačních schopnostech. Je neuvěřitelné co ti rošťáci dovedou. Samozřejmě jsme se dostaly i ke zdraví. Objevilo se zajímavé téma, spánková apnoe, neobvyklý a otravný problém,trpí jim kupodivu dost lidí. Naštěstí už jde zdravotně řešit. Bylo nám spolu dobře.