.

  Domů  

     O nás       Zpravodaj        Informace     Fotogalerie         Kniha návštěv       Odkazy    
 

 

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

 

 

 

Fotogalerie z akcí v roce 2019

ZAME GRANT– ArcelorMittal  - autobus Šance

 Dne 6.května na setkání s vedením firmy ArcelorMittal v kulturním domě K Trio Amazonky obdržely díky naší člence Šárce Vinklerové zaměstnanecký grant-přepravu autobusem na náš tradiční podzimní pobyt v penzionu Šance u Frýdlantu nad Ostravicí. Díky tomuto autobusu se pobytu mohou zúčastnit i členky,  pro které je nesnadná  přeprava veřejnou dopravou.  Šárčin zaměstnavatel, firma ArcelorMittal každoročně vyhlašuje zaměstnanecké granty každý rok. Poskytuje tak příležitost všem  kmenovým  zaměstnancům  ArcelorMittal Ostrava a dceřiných společností  podpořit neziskovou organizaci, ve které dlouhodobě a aktivně pomáhají. Podporuje tím  regionální projekty organizací, jíž jsou její zaměstnanci členy.

Děkujeme za podporu.

 

Přednáška: Jak zůstat stále krásná – 15.4. 2019

 O tom jak zůstat stále krásná nás přišla poučit kosmetička  p Kolarčíková.  Opět mezi nás přišla  a věnovala svou pozornost obličeji předtím, než na něj začneme nanášet zkrášlující kosmetiku. A  potvrdila, jak je v nás všechno propojeno. Starosti, smutek, únava, vše se zračí  v našem obličej a očích.  A naopak, když s trochu upravíme a vylepšíme, hned  se to projeví na naší náladě a pohodě . Tak proč ne, proč  bychom přírodě tak trochu nepomohly.  Nemusí to být přece hned plastická operace  ačkoliv ty pokleslé víčka a váčky pod očima by se snad  operací upravit mohly… Na začátek můžeme zkusit oční masky,  pleťové vody,  hřebíčkovou,   levandulovou  na zklidnění, jalovcovou,  ta rozpouští lymfy.  Tak nějak jsme se z obličeje dostaly i celému tělu, vyrážka , pupínek na obličeji  nás varuje, že něco někde v těle není v pořádku. Každé místo na obličeji ukazuje na určitou část organismu. A to by měly nastoupit ozdravné kůry pomocí rostlinných esencí  a vůní.  Zkusily jsme , co  dokáže několik kapek mátové esence v medu.  Na bolesti kloubů, zad a otlaky zase působí rozličné léčivé olejíčky.  Jsme ženské, dostaly jsme dobré rady i pro intimní kosmetiku. Byla to moc zajímavá přednáška

 

 Rekondiční pobyt – Lázně Slatinice  8.4 – 13.4.2019

 

Náš jarní  rekondiční pobyt v Lázních Slatinice.  Ochotná paní Pazderová přijela pro naše zavazadla k vlaku a my dojely autobusem jenom  tak nalehko.  Moc jí děkujeme,je to opravdu velká pomoc.  V budově lázní  Balnea nás kromě příjemné recepční přivítala  i známa  vůně  lázeňské vody .  Po ubytování nám začal týden relaxačního pobytu.  Trošku nás rozladily procedury rozepsané až na odpolední hodiny, ale opravdu jen trošku a na chvíli. Přijely jsme přece odpočívat.   Perličkové koupele, masáže, bazén s vířivkou. A taky procházky po  upravené obci k pramenům  léčivé vody,  vycházky po okolí ,  na  krásně kvetoucí Malý Kosíř.  A když se slunce schovalo za mraky a ochladilo se,  je tu ještě muzeum veteránu s krásnými automobily.  Vyjely jsme také  na výlet. Muzeum kočáru v Čechách pod Kosířem jsme navštívili již několikrát, ale pokaždé nás překvapí novou expozicí. Kromě zlatého kočáru a největšího pohřebního kočáru, to tentokrát byly  elegantní společenské  kočáry. Zima nás  přinutila zkrátit procházku zámeckým parkem, tak aspoň prohlídka opravené oranžérie. Bohužel jenom zvenčí.  Do lázeňského domu Morava zavítala  výstavka originálních pralinek,  tu jsme si nenechaly ujít, takže naše kufry jsou malinko těžší a naše peněženky o něco lehčí.  K tomu večery.  S hudbou, a protože se blížily velikonoce, také  ukázka zdobení perníčku, to jsme si také pod vedením pernikářky vyzkoušeli, další večer přednáška p. Kostelníkové:  Pravá a levá hemisféra mozku – zajímavé.  Opravdu jsme se nenudily, týden uběhl jako voda a už jsme zase balily kufry a jely domů.  Relaxované, odpočinuté. 

 

 Výroční členská schůze - 5.4.2019

 

Výroční členská schůze se konala  v pátek  5.dubna. V přehledu jsme si připomněly své aktivity v uplynulém roce, byly jsme seznámeny s  výsledkami hospodaření. V diskusi jsme probraly plán činnosti na tento rok, který nám připravil výbor organizace.  Přednášky, besedy, školení,  rekondice, atd., Před námi je jedna z větších akcí, Český den proti rakovině . Ale přitom nesmíme zapomenout proč vlastně existujeme . Abychom si navzájem pomáhaly podporovaly se a také aktivně  přispívaly k informovanosti veřejnosti  o prevenci a nových metodách boje s touto nemocí. Aby co nejméně bylo slyšet“ Rakovina je sprosté slovo a všichni na ni umírají “.  Ukončit  své působení  v revizní komisi se rozhodla  Zdeňka  Vránová.

Poděkovaly jsme jí za dlouholetou pečlivou práci a na   uvolněné  místo zvolily  Natašu  Krausovou. Naplánované to máme pěkně, plán činnosti jsme si  odsouhlasily, tak s chutí do práce i zábavy. 

 

Přednáška : Měření kapacity plic – 11.3. 2019

Přednáška nebo lépe přátelské a pracovní setkání. Přišla mezi nás  p. Jitka Kramná,   naše dlouholetá cvičitelka a  přítelkyně.  V době své aktivní činnosti mezi máma nám zdůrazňovala   důležitost správného dýchání pro naši vitalitu i aktivitu.  A taky ho s námi důkladně procvičovala.  Čas od času proměřila kapacitu plic. Do pečlivě a dlouhodobě vedených tabulek si  zaznamenávala  a dodnes zaznamenává tyto údaje   Tak tomu bylo i tentokrát . Po krátkém rozcvičení  cvikem, který nám nejen protáhl plíce ale navodil i příjemnou náladu  přišlo měření. Je potěšující, že se  skoro  všechny držíme okolo hodnot pro nás doporučených.   Věříme , že na tom má podíl i naše pravidelné cvičení a pohyb.  Po zhodnocení naší vitality   jsme se neubránily ani   nostalgickému vzpomínání na doby nedávné , na společné rekondiční pobyty s ranními rozcvičkami, které , zvlášť ty venkovní,  vzbuzovaly zájem okolí  a jiné zajímavé činnosti.  Bylo to pěkné setkání.

 

 

Muzikoterapie – 25.2.2019

 

Muzikoterapie  - zvuky které pomáhají uzdravovat.

V pondělí jsme  navštívily  Menssanu a úžasně relaxovaly při muzikoterapii. . Sezením nás vedly p.Podrazová a p. Březková.  Představily nám další ze sbírky nástrojů, koshi zvoneček.  Jemný zvuk tohoto nástroje navodil příjemnou atmosféru. Stejný nástroj, a    v každé ruce  zvonil trochu jinak.  Poté  si děvčata  rozebraly africké bubny djembe a s chutí se pustily do bubnování.  Tři základní údery v různé kombinaci, stejný  motiv, který zesiloval ve vlně, jak se přidávaly a pomalu zase končily nástroje.  Vyjádření osobnosti  každé  z hráček  několika údery i  posílání určitého rytmu po kruhu . Taková tichá pošta hudbou.  Ale ne tak docela. Motiv se občas měnil , aby se vzápětí vrátil do skoro původní podoby. Nechybělo ani prolínání dvou rytmů, doplněné o závěrečný „virbl“.  Poté  co  odložily skoro všechny bubny,  sáhly po perkusních nástrojích a  vytvořily společný orchestr,  který doprovázela na flétnu  p. Dagmar Podrazová. Hru na flétnu si připomněla i Nataša a docela jí to šlo. Na řadu přišlo zklidnění při  zvucích tibetských mis.  V místnosti byla asi příhodné fluidum, všechny mísy se   ochotně  rozezvučely, rezonanci a vibrace jsme cítily v celém těle. Na závěr celého sezení  nám obě  lektorky připravily zvláštní zážitek.  Nechaly nás sesednout do těsného kruhu a vtělily se do indiánských šamanek,. Procházely nám  za zády  a bubnovaly na šamanské bubny. Byl to zvláštní pocit, když se zvuk přibližoval , těsně za zády rozvibroval celé tělo a pomalu se vzdaloval.  Po chvilce,  zvlášť když se zavřely oči,  nebylo nic než bubnování. A to pomalu utichlo a my se vrátily do reality.  Abychom se vrátily úplně, ještě jsme si chvilku povídaly o svých dojmech . Moc se nám to líbilo, náramně  jsme si muzicírování užily,  už se těšíme na další setkání.  I pro mě to byl zvláštní zážitek. Ruka v sádře neudržela žádný nástroj, byla jsem jako pozorovatel. Kromě závěrečného rituálu s šamanskými bubny, ten jsem  si ujít nenechala. A bylo opravdu zajímavé sledovat  obličeje plné soustředění nebo naopak uvolnění, jakoby mysl šla na toulky. Muzikoterapie  to  je relaxace i potěcha duše.

 

 

 

 Přednáška: Aktuální faktory ovlivňující zdraví-  11.2.2019

     

 Po lednovém  „Babinci“ první přednáška tomto roce. Blíží se jaro a s ním i  pocity , že je   potřeba    nastartovat  naše těla po zimním odpočinku k aktivní činnosti.  Pomůže nám k  tomu taky i  přednáška MUDr. Lydie Ryšavé  o aktuálních faktorech, které ovlivňují naše zdraví. A že byla zajímavá , o tom svědčí soustředěné výrazy všech přítomných. Své duševní zdraví si můžeme vylepšit i  na dalším setkání , sejdeme se 25.února ve 14:00 hod budově Menssany  na  muzikoterapii.

 

 

 

 

 

 Babinec – 14.1.2019

 

 Po dobrých zkušenostech v loňském roce i  první  letošní schůzka byla  na volné téma.  Gita nás informovala o  nových akcích.  Nejen o nich  ale i o mnoha dalších věcech i zážitcích  jsme si jen tak popovídaly . Zkrátka „Babinec“.