Domů  

     O nás       Zpravodaj        Informace     Fotogalerie         Aktuality       Odkazy    
     
 

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

 

 

 

Fotogalerie z akcí v roce 2023

 

 

Přednáška:Lymfomasáže 11.září 2023

 

 Léto pomalu končí a my máme za sebou první setkání po prázdninách. Ačkoliv počasí tuto skutečnost nebere na vědomí a mnoho z nás si ještě užívá krásných dnů venku v přírodě, sešli jsme se na přednášce na zajímavé téma – Lymfomasáže.   S pojmem lymfatický systém se už setkala každá z nás, je tak trochu ve stínu krevního oběhu, ale je neméně důležitý a když se zasekne dokáže udělat našem těle pěknou paseku. A o tom jak  se o něj starat, čím ho povzbuzovat ke stále činnosti byla přednáška p. Koyšové. Vzala to pěkně a svižně od základů. Co je lymfatický sytém,  pro představu nám ukázala moc zajímavý obrázek lymfatických uzlin jako perliček po celém těle. Přes stravu, semínka a vitamíny , nesprávné sezení, nejen u počítače, přidala návody na koupele s přídavky obyčejného droždí a jiných látek,  masáže, které můžeme provádět sami, doporučila  návod na obklady při bolesti, z domácích zdrojů i čistící čaj z rebarbory.  Pro orientaci  uvedla druhy lymfatických  masáží: manuální, automasáž, zmínila i  bazální stimulaci. Je to vědecko-ošetřovatelský koncept, jednoduše řečeno založen na komplexním vnímání pohybu, komunikaci pomocí smyslů a doteků. Spíše určen pro školené pracovníky.  Každý způsob  má  něco do sebe.  Přidala  rady jak rozhýbat lymfatické cesty. Cvičení , plavání, otužování. Lymfatickou automasáž jsme si na závěr  dle jejich rad vyzkoušeli všichni. Byla to svěží přednáška se spoustou užitečných rad a informací.

 

 

Letní akce – Bělský les - 19.července 2023               

 

Již dlouhá léta patří první letní měsíc naší akci Opeč si svůj párek. Sešly jsme se na mnoha místech, vzpomínám hřiště INTOZA, areál Domu zahrádkářů ve Vratimově , útočiště jsme našli i v krásné zahradě naší členky ve Frýdlantu nad Ostravicí. Po přerušení covitovou pandemii, jsme hledaly způsob v zahraniční celkem běžný, veřejné grilovaní místo. Loňská premiéra byla zdařilá, místo u Odry v přírodním stavu, celkem udržované, dojezd autem, líbilo se nám tam. Letos jsme uvažovali o něčem podobném, našli jsme místo v Bělském lese. Na obrázku bylo příjemné posezení , skutečnost je ale jiná. Neudržované, špinavé, se zbytky po posledních návštěvnících. Ještě že máme alternativní program. Bělský les zůstal, opékání nahradila procházka ke známé kapličce, Starobělské Lurdy.  Když jsme se na místě srazu sešly jenom čtyři, vypadalo to podivně. Ale cestou ke Kolibě, která byla  místem setkání se naše skupinka rozrostla. A hned nám bylo veseleji. Posezení nebo procházka, zvolily jsme to druhé.  Cestou  kolem sportovního areálu, dále  Křížovou  cestou, opravdu příjemná procházka ve stínu stromů. V celém lese probíhá revitalizace a také okolí kapličky se upravuje. Bude to tady asi opravdu hezké, ale tak trochu moc kamenné a kaplička se v těch úpravách poněkud ztrácí. Cestou zpět ty vytrvalejší a zvědavější  prověřily své fyzické schopnosti na příkrém schodišti vedoucímu k segmentu Cesty vody. Je to úžasný projekt a až bude hotový,  bude to další pěkná trasa pro výlety.  Pak už krátká chvilka lesem a  všechny  jsme se sešly v příjemném prostředí Starobělské Koliby. Popovídaly jsme si, ochutnaly místní speciality ať už k pití nebo k jídlu a rozešly se do svých domovů. Pěšky cestou  přes les, nebo tramvajemi. Vlastnoručně opečený párek to sice nebyl, ale bramboráčky také chutnaly. Bylo to hezké setkání.

 

 

 

Setkání před prázdninami_ 12.6.2023

 

Setkání před prázdninami. Zvykli jsme si tak říkat oné části roku, kdy nastává  léto, dětem a vnoučatům na čas končí škola a začíná doba,  kterou  si užíváme s rodinkami  na chatách , v přírodě i cestováním . Takže celá schůzka se vedla v tomto lehkém letním duchu. Ale je to i půl roku naší činnosti. A když to Katka přehledně  shrnula, bylo toho docela dost. Přidala také plány na pěkné akce v letní přírodě. Také přišla řeč na starosti i radosti, narozeniny, ani nám skoro nestačil čas. Takže pěkné léto a nashledanou v červenci při procházce Bělským lesem.

 

Výlet do Karviné – 6.června 2023

 

Poznáváme okolí a historii našeho kraje. Tentokrát byla naším cílem Karviná. A  zajímavý  kostel. To, že se naklání a propadá víme dávno, známým se stal v celé republice také díky  románům  Šikmý kostel od Karin Lednické. Sešla se nás na Hranečníku pěkná skupinka. Autobus nás vyklopil  skoro u kostela a už ze zastávky  bylo vidět - kostel je opravdu  šikmý.  Před ním  nás čekala průvodkyně a  jejím vyprávěním jsme se  přenesli do doby,  kdy Karviná byla velkým městem s radnicí dvěma školami, výstavnými domy,  bohatým kulturním životem, zámkem a kostely.  Z toho všeho zbylo jen několik základů budov zarostlých v trávě a kostel sv.Petra z Alkantary. Poddolováním klesl o hodně metrů, přišel o věže, naklonil se, byl už na pokraji demolice, ale stojí. A je z něj česká rarita, šikmější než věž v Pize. Vstoupili jsme dovnitř,  byl to zvláštní pocit než se mozek vyrovnal se skutečností, že šikmá není podlaha ale stěny.  Měli jsme možnost  prohlédnout si kostel od  hlavní lodi až po kúr s varhanami. Kostel je také nádherně opravený, byl to neobyčejný zážitek , ta hodinka, kterou jsme si vymezili na prohlídku kostela uběhla jako nic také díky poutavému výkladu průvodkyně. Díky, že si na nás udělala čas.  Ještě pohled na věže bývalého Dolu Gabriela a vodní plochu za kostelem  a pokračovali jsme za dalším cílem . Zámek v Karviné Fryštát. Karvinou máme v podvědomí jako hornické město, ne moc zajímavé. Proto nás všechny příjemně překvapilo krásné náměstí i parčík před zámkem. Sama prohlídka zámku  s bohatě vybavenými  teriéry byla tak akorát. Průvodkyně nás nezahltila mnoha historickými údaji, ale  upozorňovala na zajímavé  věci z historie rodiny majitelů i vybavení.  Upoutal nás výhled z oken  na rozlehlý zámecký park, v současnosti je otevřen veřejnosti a slouží jako oddychová a rekreační zóna.  Ale to už jsme toho měli dost a byl čas na kafíčko a odpočinek, Rozešli jsme se před zámkem, společná část výletu skončila. Dále každý dle svých schopností a nálady.  Ještě je vedle zámku je velký kostel  Povýšení sv. Kříže,  který by byla škoda vynechat. Další skupinka pokračovala v prohlídce zámeckého parku. Zastávka na občerstvení a chvilka odpočinku .  Nám se opravdu nechtělo v tak krásný den už domů a tak jsme pokračovaly v procházce parkem. Cesta ve stínu velkých stromů příjemně ubíhala, všude byla cítit  charakteristická vůně květu černého bezu. Jen u  daňčí obůrky ji na chvíli přesušil pach zvířat. Došly jsme až k loděnici a tam se před námi otevřel nádherný pohled na kvetoucí vodu. Tisíce bílých kvítku pokrývalo skoro celou hladinu jezera. Nevím jak vodákům , ale nám se to líbilo. Pomalu jsme došly zpět k zámku, ještě si prohlédly vedlejší kostel  a pokračovaly k busu. Jenom na ten zákusek nedošlo. Spravil to koláč z Alberta.  Byl to pěkný výlet. 

 

 

 Přednáška: Mozek – nejcennější poklad každého z nás – 15.5.2023

 

Neuvěřitelně vitální paní, Mgr.Tichopádová nám s elánem  sobě vlastním přednášela o mozku.  Ten váží sice jenom něco okolo 1,5 kg to je nejdůležitější orgán v našem těle. Je také patřičně chráněn kostmi v hlavě  a obalen 3 mozkovými plenami. Jak funguje mozek?  Přijímá informace a vydává příkazy ke konání. Vše přes nervové buňky – neurony.  Víte, že mozek nemá schopnost regenerace a už 5 minut bez kyslíku jej nenávratně poškodí? Mozkové buňky se také ztrácejí  přirozenou cestou, v mládí pomaleji, čím je člověk starší, tím rychleji jich ubývá. Také k tomu přispívají další podněty jako nemoc, operace v narkóze, stres, deprese aj. A také naše zlozvyky. Kouření alkohol, únava, nesprávná výživa.  Upozornila nás též na příznaky náhle cévní mozkové příhody. Porucha řeči, pokleslý koutek úst, špatná koordinace pohybu. V takovém případě okamžitě volat záchranku. Léky by měl postižený dostat do 3 hodin. Pro tyto případy má nemocnice Vítkovice speciální oddělení. Ale nic není ztraceno. Říká se tomu neuroplascitita mozku, díky ní je mozek  schopen přesunout funkci z poškozené oblasti jinam a my se danou věc můžeme znovu naučit. Ovšem musíme na tom zapracovat, prostě se učit, udržovat mozek v činnosti.  Prošli jsme  vliv správné výživy, potraviny prospěšné pro mozek, také bylinky a posilovače mozku, vitamíny a minerální látky.  Čas už nezbyl na ukázku různých cviků posilující mozek, tak snad někdy příště.  

 

 

Český den proti rakovině Ostrava – 10.květen 2023

 

A je tu zase květen a s ním i další  Květinkový den.  Je to už  27. ročník veřejné sbírky Český den proti rakovině,  pořádá ji LPR Praha. Tématem  letošní kampaně byla prevence nádorů průdušek a plic. Zúčastňujeme se  sbírky  už od počátku a ani letošní ročník nebyl výjimkou. Přípravy  u nás začaly daleko předem, objednáním kytiček. Ty s příslušným doprovodem – pokladničky, trička, letáky, došly do kanceláře těsně před Velikonocemi. Na Katku a Gitu připadla  mravenčí práce, která není moc vidět. Vybalit, rozdělit, znovu sbalit, předat, popřípadě doručit školám i dobrovolníkům  tak,  aby vše bylo připravené do středy 10. května.  Mezitím Velikonoce a rekondice Slatinice. Středa byl krásný slunečný den a Ostrava opět zářila žlutými tričky dobrovolníků a kytičkami. Těší nás, že mezi nimi byli i naši dlouhodobí prodejci - studenti  ostravských gymnázií Fr.Hajdy-Hrabůvka, gym. Olgy Havlové-Poruba, gym.Volgogradská-Zábřeh, gym. Wichtrlovo-Poruba a gym. PRIGO-Mariánslé Hory. A také studentky SZŠ VOŠZ se pravidelně zúčastňují této dobrovolné akce. Velmi nám pomohly s prodejem kytiček  p. Šoustalová,  p.Trefná, p.Rašková, p. Kupcová, p.Klímová, p.Machálková, p. Vychodilová, p.Prosová, p. Janíková. Také naše členky nezahálely, nejvíce kytiček prodaly Eva Bartussková, Marta Kostrová, Lýdie Nimrichterová, Terezka Smolová, Marcela Tancerová, Eva Zažirejová. Ale také mnoho dalších děvčat zásobilo kytičkami své příbuzné,známé i lidi ve svém okolí.  Zkrátka všichni se moc snažili a za to jim děkujeme. Kytičky od nás byly letos i v ostravském studiu ČT. Několik postřehů z ulice. Málokdo odolal oslovení, kvítky kupovali lidé  napříč generacemi. Pěkné bylo od pána  s pejskem, který studenty minul, ale po několika krocích si to rozmyslel a pro kytičku se vrátil. Není třeba říkat, že tím naše mladé spolupracovníky potěšil. Letos jsme neměli pevné prodejní místo, takže na prodej jsme měli jenom jeden den.  Dá se říci, že se nám  Květinový  den vydařil,  prodali jsme o něco více kytiček než loni, bylo jich celkem 8 697  a utržili jsme 262 716 Kč, což dělá průměr 30,21 Kč za kytičku. Také vyšší než loni. To vše by nebylo možné bez obětavé práce studentů a dobrovolníků a našich děvčat, které celou akci organizují a zajišťují,  patří jim náš velký dík.

 

 

Výroční členská schůze - 24.4.2023

 

Ještě jsme ani pořádně nevybalily zavazadlo po relaxačním pobytu v Lázních Slatinice a už byla před námi další akce.  Výroční členská schůze.  Ale Katka s Gitou  vše měly připravené. V předsálí na nás čekalo hezky připravené  pohoštění a kávička, a také Lýdie a se zásobou kytiček. Zanedlouho nastane den velké sbírky CDPR, využily jsme tuto  příležitost  pro distribuci kytiček novým majitelkám i dobrovolníkům z řad členek. Takže vyzvednout si talířek s chlebíčkama a zákuskem,  kávičku , dobře se usadit, mezitím si pohovořit s kamarádkami,  schůze mohla začít.  Pod vedením Eva Bartusskové , která ji jako vždy vedla pevnou rukou. Sešly jsme se v nadpoloviční většině,  bylo nás více než polovina, nepřišel jenom ten, kdo k tomu měl vážný důvod.  Katka připravila zprávu o minulé činnosti jako prezentaci, bylo to pěkné oživení schůze. Setkání , přednášky, edukace, rekondice,  když se ty naše akce daly dohromady, nebylo jich věru málo. Hned  k tomu plán na tento rok, také nebudeme zahálet a snad si každá najde něco co ji zvlášť osloví. Od Gity  se nám dostalo informací  o hospodaření ,  revizní komise shledala, že je vše v pořádku, zprávu přednesla Nataša. V plánu práce byl kromě jiných akcí  zařazen návrh , jet si vyhřát kosti do termálu,  jako náhrada za předvánoční prodloužený víkend v  Penzionu Šance.  Ten  ukončil činnost a přiznejme si, i když jsme tam jezdily rády i  s jistou nostalgii, přece jen už neodpovídal dnešním  našim požadavkům. Byla  tam zima. Návrh  na novou aktivitu  vyvolal zájem,  uvidíme  to dopadne.  Závěrečným  usnesením jsme schválily  hospodaření i plán práce  a Eva ukončila oficiální část schůze.  Ale to už skoro překřikovala sál protože děvčata si toho mezi sebou měla co povídat.  Ještě zkontrolovat místnost,zda  nikdo nic nezapomněl.  Výroční schůze je za námi, před námi plno zajímavých aktivit.

 

 

Trénování paměti –MENSSANA - 27.3.2023

 

 Přednáška Mgr. Lišky byla  úvodem  k trénování  paměti . V přehledu jsme se dověděli o mozku a jeho kognitivních funkcích, jejich dělení z hlediska vědy i fungování i proč a jak  je třeba je trénovat. Kognitivní funkce jsou součástí lidské psychiky, s přibývajícím věkem se však u člověka zhoršují. Je to přirozený jev, člověk stárne a jeho mozek také. Je to  sval,  je potřeba jej trénovat a tak udržet v dobré kondici po co nejdelší dobu. Mozek je   zvláštní orgán, nedokáže vytvářet nové buňky za zničené nebo poškozené, ale tréninkem vytváří nové spojení mezi ostatními  a tím umožňuje po úrazech nebo nemoci  dostat mozek někdy úplně , někdy jen částečně znovu do kondice.  A to pomocí tréninku kognitivních funkcí.   Mozek procvičujeme i   každodenní aktivní činností, trénujeme paměť pozornost i prostorovou představivost.  A mnohdy to tak i děláme aniž si to připouštíme. Plánování programu na další den, učení se novým věcem, cizím jazykům, exkurze a výlety na neznámá místa, cvičení  a i obyčejný nákup, Pečlivě sestavený seznam, to je plánování, zůstane doma na stole a my v obchodě vzpomínáme  cože to na něm bylo. Pokud se nám podaří dát do nákupního košíku skoro všechno a pravidelně i něco navíc, není to s námi ještě tak špatné. Na závěr přednášky jsme si vyzkoušeli několik kognitivních cvičení  na pozornost i logiku a nejsme na tom vůbec špatně.

 

 

 

Jarní setkání 13.3.2023

 

Po třetí v tomto roce se setkáváme na našich pravidelných schůzkách,  tentokrát opět volný pokec . Sešlo se opět několik narozenin, byly i domácí zákusky i přípitek  k životnímu jubileu. V příjemné atmosféře jsme si popovídaly o životě, o jaru a velikonocích. Stihly jsme probrat nastávající odjezd na rekondici do Slatinic i výhledově podzimní aktivity. Náš víkendový pobyt na Šancích skončil, areál je prodaný a tak přemýšlíme co dál, jak jej nahradit. Jednou z možností jsou i termální lázně. Pojedeme si vyhřát kosti před zimou.  Naplánovaný je už výlet k Šikmému kostelu do Karviné a dále uvidíme.