Domů  

     O nás       Zpravodaj        Informace     Fotogalerie         Kniha návštěv       Odkazy    
 

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

 

 

 

Fotogalerie z akcí v roce 2018

Návštěva v centru trénování paměti – 26.2.2018   

V pondělí 26. března jsme navštívili   Centrum pro trénování paměti v Porubě. Bylo otevřeno r.2015  v nových prostorách  jako součást organizace Mens Sana. Slouží především lidem, kteří prožili trauma -  pomáhá  po úrazech hlavy, jsou po cévní mozkové příhodě nebo trpí duševním onemocněním.  Klienty jsou lidé všech věkových kategorii. S programem centra nás seznámil Mgr. Liška  při  pěkné prezentaci.  Pro trénování paměti tu používají i moderní  počítačové programy,  dále různé kognitivní a rehabilitační pomůcky, ale i cvičení, k nimž je zapotřebí jen obyčejná tužka a papír. To poslední jsme si na několika testech vyzkoušeli.  No kosmonauti už z nás nebudou , ale dopadli jsme docela dobře. S Mens Sanou máme  podepsanou smlouvu o spolupráci, můžeme se  zúčastňovat jejich aktivit,  možná to některá z nás využije  třeba i k procvičení paměti.

  (poznámka: zde pro další fotografie kliknout na obrázek vlevo, posunout stránku výš a pak kliknout na běžící filmový pásek)

 

Přednáška: Co je IT a co vlastně dělají – 12.2.2018

 

Co je IT pracovník  „ajťák“ a co vlastně dělají.  Především co je IT . Je to anglická zkratka pojmu Informační technologie.   Zkrátka  všechno co se  týká počítačů, počítačových sítí a všeho kolem toho.  O práci ajťáku nám  přišla povídat Mgr. Bc.  Eliška  Zezulková, Dis.  IT profesí je velké množství od správců sítí  a operačních  systému  ve firmách  až po IT specialisty kteří vyvíjejí nové programy.  P. Zezulková nás provedla svým pracovním dnem ve velké firmě TIETO.  Od příchodu do práce a připojení se k systému.   Ajťáci nepotřebují papír a tužku . Veškerá komunikace i zápisky  probíhají na   počítači. Pro hrubou představu, celý den sedí u počítače, koukají do černé obrazovky a  ťukají do klávesnice .  Ale je to baví. Během přednášky jsme se dostali i k novým pojmům . Víte co jsou přepeři ?  Skupina lidí kteří si uvědomují, že celý svět je propojen a už také závislý na počítačových sítích Od bank , dopravy až po zapínaní světla v moderních domácnostech.  A až to jednou spadne a ono k tomu dojde.  Není otázka  jestli se to stane ale kdy se to  stane.   Budou připraveni. A tak shromaždují zásoby  a připravují se na  přežití. P. Zezulková  nás také vzhledem ke své druhé profesi upozornila na nástrahy a nebezpečí počítačového života.  Jsme na těch strojích  příliš závislí.  My odpojení od systému snad zvládneme, Ale naši vnuci???.

 (poznámka: zde pro další fotografie kliknout na obrázek vlevo, posunout stránku výš a pak kliknout na běžící filmový pásek)

 

 

Seminář Aliance  žen s rakovinou prsu  7. února 2018 v Ostravě

První seminář v tomto roce  na téma Práva pacienta a komunikace ve zdravotnictví, uspořádala Aliance v Ostravě pro členky organizací Moravskoslezského kraje.  Seminář zahájila  ředitelka Aliance paní Eva Knappová a poté předala slovo zkušeným   lektorkám z organizace Amelie z.s.  Seznámily nás etickým kodexem  „Práva pacientů“. Podrobně. Přidaly příklady, návod jak postupovat v  případě pochybností, že lékař nepostupuje  správně, nebo neudělal vše co je v možnostech medicíny. Praktické ukázky i osobní zážitky přítomných poskytly mnoho podnětů pro poučení i  pro bohatou diskuzi a  výměnu zkušeností členek  o  komunikací  v lékařském prostředí. 

 

 

 

Přednáška:  Společenská terapie -  15.1.2018

První přednáška v tomto roce  byla formou  poněkud neobvyklá.  Působením vzájemných rozhovorů  účastnic  o všem možném  přispěla k uvolnění napětí a stresu a k optimistickému  naladění  duše, mysli a těla do  další naší činnosti.,