.

 

 

  Domů  

     O nás       Zpravodaj        Informace     Fotogalerie         Kniha návštěv       Odkazy    
 

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

 

 

 

Fotogalerie z akcí v roce 2020

Přednáška: Genomové testování _ 10.2.2020

Přednáška o jednom z nejnovějších trendů v léčbě rakoviny, který pomáhá stanovit účinnou onkologickou léčbu  měla nezvyklý úvod. Po delší době mezi nás přišla Lída Váchová. Přišla opravdu  doslovně, jenom ty francouzské hole prozrazovaly, že je po těžkém úrazu.  Neobešlo se to bez přivítání a povídání a až po chvíli Katka mohla představit  p. Jaroslava Vrtěnu, zástupce firmy Xeneo s.r o, který trpělivě čekal až se uklidníme a budeme mu věnovat pozornost.  A bylo opravdu čemu. Genomický test OncotypeDX Breast Recurrrence Score® .  Pozor neplést si jej s genetickým testováním. Genetické testování pomůže určit riziko vzniku rakoviny  u vás  i pokrevních příbuzných, genomika  pomáhá  vybrat a upřesnit léčbu pokud  jste už rakovinou onemocněla.  Pomáhá při rozhodování o účinné léčbě, informace, které poskytuje, se vztahují pouze na váš testovaný vzorek.  Ten se získává již při operaci takže není potřeba žádný další zákrok.  Test se provádí hned po operaci, před zahájením léčby.  Co to je, o čem to je, proč je dobré tento test postoupit, pro koho je vhodný.  Tak to nám p. Vrtěna  vysvětlil tak, že jsme  tomu i my, jako laici porozuměly.  Přidal i informace  jak se k testu pacientka dostane, kritéria mají upřesněná lékaři, ale i to, že  jej  VZP pojišťovna hradí, další pojišťovny ne vždycky, ale pacienti mají možnost požádat o úhradu dle „& 16“ . Ten v sobě skrývá možnost úhrady pro vzácné nemoci.  A když ani to nevyjde, může test platit sama pacientka, ale vždy jej musí objednat lékař-onkolog. Bylo k tomu tématu hodně dotazů, je to určitě velký pokrok v diagnostice a pro volbu  a přesné směrování  vhodné léčby.  Přesto jsme si v hloubi duše přály abychom jej už nikdy nepotřebovaly ani my, ani naši blízcí.

Přednáška skončila a my se   nerozešly , ale  opět  se  shlukly okolo  Lídy.  otázkami , ale i že  jsme rády, že je opět mezi námi.  Nejen přišla, ale  připravila i malé pohoštění. S chutí jsme jí připily na zdraví, a pochválily  sladké rohlíčky které  sama napekla.  Tak trochu s dojetím jsme vyslechly její slova díku, za to, že jsme byly pořád s ní. A rozloučila se. Vzala podpůrné hole, ten vozík, se kterým ji obětavě pomáhala Marta měla opravdu jen pro jistotu. A prý se ještě staví na nákup…

 

 

Novoroční setkání 13.1.2020

 

Stává se tradicí, že první schůzka v novém roce je na volné téma. Prostě takový normální pokec o tom co bylo přes svátky, co nás čeká,  jak se podařilo udržet na uzdě váhu a zdraví a podobně. Vzpomínali jsme i na naše kamarádky nejvíce snad na  Marušku, v domově důchodců  a Lídu  v rehabilitačním zařízení Chuchelná.  Jsme s nimi v kontaktu a věříme, že jim naše účast dodá dobrou náladu  a energii  k zlepšení zdraví. Moc jim to přejeme.