.

 

 

  Domů  

     O nás       Zpravodaj        Informace     Fotogalerie         Aktuality       Odkazy    
     
 

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

 

 

 

Fotogalerie z akcí v roce 2021

Plaveme prsa Karlova Studánka - 8.10. 2021

Říjen je růžový. Pinkoctober ,jak se mu také říká je na celém světě měsícem boje s rakovinou prsu a podpory nemocných žen. V rámci boje za zdravá prsa pořádá Aliance žen celostátní akci „PLAVEME PRSA“ , zapojuje se tím do mezinárodní kampaně každoročně vyhlašované koalici EUROPA DONNA. Je to také měsíc ve kterém jezdíme na rekondiční pobyt do Karlovy Studánky. A díky pochopení a podpoře vedení lázní mohly jsme tuto akci uskutečnit i letos v lázeňském bazénu. Plavaly jsme tak trochu s předstihem, už v pátek 8. října se na nějakou dobu vypnuly všechny bublinky a trysky a bazén patřil Onko-Amazonkám a lidem kteří plavali s námi . V letošním 10. ročníku jsme symbolicky překonávali jezero Loch Ness. Snad jsme přispěli k úspěšnému výsledku. Součástí této akce je i edukace. Techniku samovyšetření prsu si mohli zájemci vyzkoušet na modelu , další informace o prevenci poskytovaly letáčky, ale hlavně Katka , která všem  odpovídala na dotazy a představovala naši organizaci. Bylo to pěkné odpoledne. Děkujeme vedení Lázní Karlova Studánka za jejich podporu , děkujeme i hostům, kteří plavali a prožili s námi příjemné chvíle.

 

Český den proti rakovině – 29.9.2021

Již podruhé probíhá celonárodní sbírka český den proti rakovině netradičně na podzim.  Ten letošní u nás začal už v pondělí vysíláním Dobrého rána  z ostravského studia ČT.   V krátké besedě naše  členka Katka pohovořila o významu sbírky.  Ve středu ráno se Ostrava probudila do mlhavého rána, kterým jen nesměle prokukovaly žlutá trička dobrovolníku  nabízejících květy měsíčku zahradního.  Ani naše členky nezůstaly stranou a už po   25 se zúčastnily sbírky a šířily osvětu mezi své známé , příbuzné a další  lidi.   Nevím, snad to bylo tématem- (ledviny, močový měchýř, prostata) ale zdálo se mi jakoby květinky prodávali více chlapci , i mezi kupujícími bylo více mužů.  I když byl letošní ročník  netradičně rozložen na 3 dny , náš sbírkový den byl jen 29. září.  V neděli odjíždíme na rekondici a nestihli bychom sbírku administrativně uzavřít.   Doufáme, že ke každému  kdo měl o kytičku zájem  se dostala. Děkujeme všem, kteří nás koupi kytičky podpořili, děkujeme všem dobrovolníkům, kteří v této pořád ještě nestandardní  době pro nás kytičky prodávali.

 

Setkání  členů onkoklubů Moravskoslezského kraje.

23.9.2021

Akce , kterou jsme pečlivě připravovaly už na minulý rok a která se kvůli koronaviru musela odložit . V  Dolní oblasti Vítkovic  byla centrem našeho setkání   kavárna  v  hale bývalé VI.  Energetické ústředny U6.  S radostí   jsme uvítaly členky pacientských organizací z Karviné,  Havířova , Třince, Bohumína, Frýdku-Místku i Opavy. Přijely nás pozdravit i zástupkyně Aliance a tak měly členky možnost, seznámit se s novou předsedkyní, Mgr. Štěpánkou  Pokornou.   Milým hostem byla  p.Jarmila Bazalová.  Díky její podpoře a úžasné kampani JDE O PRSA,  kterou již čtvrtým rokem pomáhá onkologickým pacientkám, se nám podařilo tuto akci  připravit v tak velkém rozsahu.  Sotva jsme se stačily mezi sebou  uvítat a občerstvit  z přichystaných lahůdek, zahájila Katka oficiální program jehož součástí byla exkurze do Malého světa techniky U6. Dva mladí animátoři si nás rozdělili  do dvou menších skupin a vydali se  s námi na  výlet do Železného města J.  Verna. Tak je koncipovaná  výstava v hale bývalé VI.  Energetické ústředny DOV. Prostoru haly vévodí obrovské dmychadlo, původní zařízení provozu.  Plošina pod střechou haly navozuje pocit letu v balónu, na opačném konci model ponorky Nautilus nabízí trochu romantiky a tajemna. Mezitím spousta exponátu,mnoho  interaktivních,  které je možno si osahat a vyzkoušet. Této možnosti  naší hosté plně využili a moc se mi líbila odezva: „ vyhrály si jako malé děti „ . Příjemně naladěné i tak trochu unavené jsme zasedly k obědu .   A tak jsem si řekla , že bylo snad dobře, že vlak z Prahy měl ráno zpoždění.  Nová paní ředitelka měla více času  seznámit nás se svoji vizi dalšího směrování a činnosti Aliance.  Je nesmírně zajímavá a doufám že se ji povede ji naplnit . Pak už přišla na řadu volná zábava s možností prohlídky dalších expozic DOV, kterých je tu opravdu hodně. Ale stejně většina děvčat dala přednost povídání si s kolegyněmi , se kterými se tak dlouho neviděly. Věříme , že si všichni ten den užili, že byl opravdu „pohlazením na duši“ .

 

Setkání po létě – babinec  - 13.září 2021

 

 Je září, končí léto, čas dovolených i prázdninového hlídaní vnoučat a my se sešly na společné schůzce. Ne, nebyla žádná přednáška  ani osvěta ale pořádný babinec  Měly jsme toho hodně k povídání, však jsme se dlouho neviděly. Ale probíral se i plán činnosti.  V nejbližší době Květinový den, už  druhý rok odložený z tradičního na podzimní termín. Kytičky už přišly tak je třeba je rozdělit jednotlivým dobrovolníkům k prodeji. Čeká nás i setkání organizací, rekondiční pobyt v Karlové Studánce,  podzimní Šance a snad i Křídlení  v Gongu. Pokud to situace dovolí. Rok uzavřeme tradiční Mikulášskou.  Na jednu schůzku toho bylo dost. Ta další bude už s přednáškou o ochraně spotřebitelů . Život se vrací do normálu. Snad už na trvalo:

 

 

Výlet na Osoblažsko a návštěva u Katky – 14.8.2021

 

Měl to být  výlet za romantikou.  Pěkně úzkokolejkou  parním vláčkem do kouta naší vlasti,  se zastávkou u  Katky. Má v té oblasti chalupu a pozvala nás na návštěvu  u příležitosti oslavy narozenin.  A hned na   začátku se projevil zádrhel. Lokomotiva nebyla  historická na páru, ale jel vláček motoráček.  A to byla jediná  a ještě k tomu malá nepříjemnost na krásném dni.  Takže v Třemešné jsme se naskládali s ostatními turisty do jednoho vagonku, pan průvodčí řekl několik vět k historii tratě, několik pohledů do kouzelné krajiny a už byly  Dolní Povelice a my vystupovaly na malebné zastávce. Katka už čekala , naložila nás do auta a odvezla k sobě.   Před námi se objevilo nádherné stavení s velkou zahradou.   Usadily jsme  se ve stínu velkých borovic a  po chvilce  popřály Katce k narozeninám. Nataša velmi dobře vybrala dárek, levandule a karafiáty  budou této zahradě slušet. Právě nad zahradou zaplesalo srdce každé zahrádkářce i chatařce. Pečlivě upravená,  lemovaná krásnými stromy a keři . Žádné hřbitovní tuje. Co strom to originál.  I ta malá zeleninová zahrádka se jí povedla.  Tak jsem se zabrala do prohlížení  a obdivu, že fotoaparát zůstal ležet na stole. Takže foto zahrady nejsou.  A zatímco jsme povídaly a obdivovaly na stole se objevily talíře a v nich specialita. Polévka z mladé červené řepy. Celé i s natí. Zvláštní a velice dobrá.  Už je vyzkoušená a zařazená do jídelníčku.  A po ní pekáč  a další specialita –kuře pečené se zeleninou . Moc dobře se sedělo  ve stínu stromů.  Při procházce po zahradě jsme také pochopily pokyn „plavky s sebou“. Za domem na sluníčku má velký bazén a tak jsme po chvilce váhání využily nabídku a smočily svá těla v průzračné vodě. Užily jsme si to, zvlášť když nám společnost dělala velká želva. Nafukovací. V příjemném prostředí čas rychle ubíhal, ale vlak nečeká  a domů je daleko . Katka nás odvezla k vlakové zastávce. Ještě zbyla  chvilka na rozhlédnutí se po  zvláštní, mírně zvlněné krajině. Co je na ní zvláštní? Široko daleko není kromě dvou kapliček u cesty vidět žádné stavení. To je nezvyklý pohled na rozdíl od hustě obydleného Ostravska. Už zdálky jsme slyšely a chvilkami i viděly mezi lesy  vláček.  Ještě jednou se rozloučit a poděkovat Katce za hezké odpoledne a už nastupujeme do vlaku. Teď máme možnost užít si pohledy na trať klikatící se mezi loukami a lesy.  Třemešná, Opava , Ostrava. Jsme doma. Byl to velmi pěkný den.

 

 

 

Chotěbuz – Archeopark a Rybí dům 22.7.2021

 

Konečně jsme se dočkali několikrát odloženého výletu. Za příjemného letního  počasí se asi dvacitka Amazonek a jejich  rodinných příslušníků vydala na výlet do pravěku a za  starými Slovany do  nově otevřeného Archeoparku v Chotěbuzi. Příjemným překvapením byla   vstupní budova. Nabídla nám pohodlnější a také atraktivnější vstup do Akropole. Místo namáhavého výstupu  po majestátním, dlouhém, přírodním schodišti jsme vyjeli výtahem do horního patra a potom po kovové lávce pohodlnou chůzi skoro ke vstupu do areálu. Malý nenápadný vchod a ocitli jsme se v raně středověkém hradisku starých Slovanů, obklopeném palisádou. Prohlídka jednotlivých typů obydlí, ukázkové záhony s bylinkami, které obyvatelé pěstovali ať už na potravu nebo na další zpracování –výrobu a barvení oděvů. A také jednoduchá pícka na zpracování železa. Věděli jste co je železná hřivna? My už to víme. Dávné platidlo, prohlédli jsme si ho zblízka i potěžkali v dlaních. Velká dlouhá stavba je ukázkou shromažďovacího domu, ten nesloužil k bydlení, ale pro rodinné sněmy, obřady a slavnosti. My se tam také shromáždili. Ukryti  před pálícím sluncem, si chvilku  odpočinuli na lavicích pokrytými kožešinami ulovených zvířat. Jako staří Slované.  Neseděli jsme jen tak. Milá původkyně , která nás provázela celým areálem, nás tam seznámila se způsobem života ve starém hradisku, s jednotlivými artefakty zde vystavenými. A znovu ven na sluníčko. Po těch slámových terčích u vchodu jsme pokukovali jíž od začátku a tak nabídku na jejich vyzkoušení jsme s nadšením přijali.  No střílením  zvěře bychom se neuživili, ale legrace, té jsme si  užili dost.  Prohlídka byla u konce, ještě se na zpáteční cestě po lávce pokochat nádhernými výhledy do okolí. Neminuli jsme ani muzeum se zajímavými exponáty. Po krátkém odpočinku nás stinná cestička dovedla k dalšímu cíli našeho výletu - Rybímu domu s jeho obřími akvárií. Hned u vchodu na nás koukal zajímavý živočich,  axolotl mexický. Vypadá jako ryba s nožičkami, ale je to obojživelník, žijící ve vodách mexického jezera. Fascinující je pohled na ryby pod vodou . A potom shora nad hladinou. Stačí troška krmiva z automatu a voda  je plná otevřených rybích tlamiček. Ale ani velké ryby nepohrdnou chutným soustem. Strávili jsme tam dost času,  abychom také dostali hlad nebo alespoň chuť ne něco dobrého. Restaurace s množstvím zajímavě upravených ryb je hned vedle. Velká porce  pěkně a hlavně chutně upravené ryby završila příjemný výlet. Někteří z nás dali přednost pobytu a občerstvení na čerstvém vzduchu v pergolách u Rybího domu. Byla to pěkný den, snad nám zlepšující se pandemická situace umožní více  společných akcí.

 

 

Rekondiční pobyt  Slatinice 28.6–4.7.2021

 

Konečně jsme se dočkali. Několikrát odložen rekondiční pobyt v Lázních Slatinice v nezvyklém letním čase. Známé prostředí LD Balena.  Ve vzduchu se mísil charakteristický odér sirovodíkové vody s medovou vůní kvetoucích lip. Bílé kytice  třešní  vystřídala fialková barva  voňavých levandulí v parku lázní u LD Morava.  Dozrávající třešně v PR Malý Kosíř měly  barvu temné rudou až černou. A úžasně chutnaly.  Užívaly jsme si  koupele, masáže i bazén s vířivkou.  Stačil malý technický  problém a  Gita strávila několik hodin při novém časování , abychom plně využily všechny procedury a  byly alespoň chvilku pohromadě  Vůbec časování procedur bylo letos vzhledem k situaci velmi rozstřílené, potkávaly   jsme se skoro jenom u jídla. Podotýkám velmi dobrého jídla v příjemném prostředí.  Zbyl  nám čas na malé i větší procházky po okolí. Magická kaple sv. Antona na Malém Kosíři, pomník letců,  hanácký  Mont Blanc s rozhlednou  - tak je někdy titulován  Velký Kosíř. I na  toulky mezi loukami a dozrávajícím obilím, místy hlubokým úvozem  lemovaným  šípkovými keři a jak jinak také třešněmi. Maličké ptáčnice, no ochutnaly jsme  snad z každého stromu. I  procházky  k pramenům se zastavením na kávičku v některé z venkovních zahrádek cukráren. Počasí nám k tomu přálo. Slatinice rostou do krásy,  u  kostela je nová bylinková zahrádka a pramen sv. Václav má po několika letech sucha opět vodu.   Ožívá i kulturní život lázní ,  v pátek jsme se sešly skoro všechny na hudebním večeru v  parku L. Foldyny a tak trochu si i zazpívaly.  Byl to moc hezký týden, přes všechna bezpečnostní opatření jsme se zde cítily velmi dobře. Díky Vám a za rok na shledanou.

 

 

 

Výroční členská schůze – pondělí 14. června 2021

 

Výroční členská schůze. Sešly jsme se po velmi dlouhé době a hned u tak důležité záležitosti. Několikrát odkládaná výroční schůze se konečně mohla uskutečnit. Není divu, že se členky dostavily v hojném počtu. I když naše činnost byla v minulém období vlivem epidemie velmi utlumená, stihly jsme toho poměrně dost. Na další rok  máme v  plánu pěkné akce, ale plánujeme opatrně. V plánu má pevné místo  na  září odložená sbírka Český den proti rakovině a  tradiční Setkání  členek pacientských organizací Severomoravského kraje, které nám loni zhatil koronavirus. Snad se letos podaří uskutečnit.  Výroční zpráva podaná formou prezentace je velkým přínosem.  Schůzi jako obvykle s přehledem vedla Eva Bartusková. A i  když si přítomné měly velkou chuť popovídat sledovaly průběh s velkou pozorností. Letošní rok byl  rokem volebním, došlo i ke změnám ve vedení  organizace. Výbor zeštíhlel,  sestává se nyní ze tří členek, novým statutárním zástupcem byla zvolena p. Margita Wilkonská.  Lýdii Nimrichterové i Lídě Váchové jsme poděkovaly za dosavadní práci  Ukončily sice  práci ve výboru ale ne činnost  pro Amazonky. Lýdie se nadále bude věnovat organizaci prodeje kytiček  a Lída jako bývalá  dlouholetá předsedkyně ráda přispěje radou ze svých bohatých zkušeností.   Hospodaření i plán činnosti byly schváleny bez připomínek.  Snad už je ten divný čas za námi a my budeme fungovat jako předtím.

 

 

Velikonoční nadílka_ROTARY CLUB OSTRAVA CITY

 

Dostaly jsme krásný dárek k Velikonocům.

 Krásné překvapení nám připravili členové - ROTARY CLUBU OSTRAVA CITY. Organizace známá svou dobročinností  si  nás vybrala a  uspořádala Velikonoční sbírku pro pacienty s onkologickým onemocněním.  Výtěžek  sbírky byl opravdu  dechberoucí. Je to krásné, že je v lidech tolik dobra a snahy udělat druhým radost. Velmi nás to dojalo a všem dárcům upřímně děkujeme za milé překvapení a krásná přáníčka, která nás v těchto těžkých časech moc pohladila na duši. Velká škoda, že situace nám  zabránila převzít dárečky při společné hromadné akci.  Naše kancelář je opravdu malá,  a když se objevovaly stále další tašky a  krabice  operativně jsme se přemístily do části chodby.  Bylo to neuvěřitelné, tolik  krásných dárečků.  Milé bylo i setkání při předávání, Katka, naše předsedkyně seznámila rotariánky podrobněji  s činností organizace i s našimi plány do budoucnosti.  Až situace dovolí. Ještě  foto na památku a po rozloučení následovalo přestěhování  bohaté sbírky do kanceláře.  Naše členky  si  tu dárečky  vyzvedávaly, s dojetím braly do rukou jednotlivé balíčky  aby si mezi nimi vybraly ten svůj. Opravdu škoda že k  převzetí nemohlo dojít při společné akci.

Děkujeme upřímně všem dárcům, děkujeme členům ostravského Rotary clubu a všem jejich přátelům a známým, také občanům a podnikatelům z Klimkovic. Jsme rády, že jsou v této těžké době lidé, kteří chtějí nezištně potěšit a udělat radost jiným...