Domů  

     O nás       Zpravodaj        Informace     Fotogalerie         Kniha návštěv       Odkazy    
 

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

 

 

 

Fotogalerie z akcí v roce 2018

Přednáška: Starostlivost o pleť – 9.4.2018

 Po mrazivém počasí vtrhlo mezi nás jaro se vší svou silou.  A to je po dlouhé a zamračené zimě nejvyšší čas na jarní osvěžení  jak těla tak hlavně pleti.  Jak se starat  o svou pleť nám  na pondělní přednášce  poradila paní Linda Maršíková.  Takže vyčistit, nanést hydratační krém, pozor na okolí očí, tam patří speciální krém, přepudrovat,  mezitím  fixační krém,  pak make up …. A pokračovat dále. Oči,  stíny, obočí, nezapomenout na rty. Večer  je důležité odlíčit a pleť  vyčistit  čistícím prostředkem, jenom voda nestačí  a mýdlu  na obličej se raději vyhnout.   Dobrá rada byla  čistící tampónky namočit do vody, vymačkat a potom použít.  Všechno to nám předváděla na obličeji Katky,  která byla dobrovolnou modelkou. A nalíčila ji moc pěkně. Samozřejmě  dotazů bylo taky dost.  I překvapivé sdělení, že upravit a nalíčit obličej  může trvat i hodinu.  Takže kdyby to někdo chtěl zkusit, kontakt na p. Maršíkovou máme v kanceláři.

 (poznámka: zde pro další fotografie kliknout na obrázek vlevo, posunout stránku výš a pak kliknout na běžící filmový pásek)

Návštěva v centru trénování paměti – 26.2.2018   

V pondělí 26. března jsme navštívili   Centrum pro trénování paměti v Porubě. Bylo otevřeno r.2015  v nových prostorách  jako součást organizace Mens Sana. Slouží především lidem, kteří prožili trauma -  pomáhá  po úrazech hlavy, jsou po cévní mozkové příhodě nebo trpí duševním onemocněním.  Klienty jsou lidé všech věkových kategorii. S programem centra nás seznámil Mgr. Liška  při  pěkné prezentaci.  Pro trénování paměti tu používají i moderní  počítačové programy,  dále různé kognitivní a rehabilitační pomůcky, ale i cvičení, k nimž je zapotřebí jen obyčejná tužka a papír. To poslední jsme si na několika testech vyzkoušeli.  No kosmonauti už z nás nebudou , ale dopadli jsme docela dobře. S Mens Sanou máme  podepsanou smlouvu o spolupráci, můžeme se  zúčastňovat jejich aktivit,  možná to některá z nás využije  třeba i k procvičení paměti.

 

Přednáška: Co je IT a co vlastně dělají – 12.2.2018

 

Co je IT pracovník  „ajťák“ a co vlastně dělají.  Především co je IT . Je to anglická zkratka pojmu Informační technologie.   Zkrátka  všechno co se  týká počítačů, počítačových sítí a všeho kolem toho.  O práci ajťáku nám  přišla povídat Mgr. Bc.  Eliška  Zezulková, Dis.  IT profesí je velké množství od správců sítí  a operačních  systému  ve firmách  až po IT specialisty kteří vyvíjejí nové programy.  P. Zezulková nás provedla svým pracovním dnem ve velké firmě TIETO.  Od příchodu do práce a připojení se k systému.   Ajťáci nepotřebují papír a tužku . Veškerá komunikace i zápisky  probíhají na   počítači. Pro hrubou představu, celý den sedí u počítače, koukají do černé obrazovky a  ťukají do klávesnice .  Ale je to baví. Během přednášky jsme se dostali i k novým pojmům . Víte co jsou přepeři ?  Skupina lidí kteří si uvědomují, že celý svět je propojen a už také závislý na počítačových sítích Od bank , dopravy až po zapínaní světla v moderních domácnostech.  A až to jednou spadne a ono k tomu dojde.  Není otázka  jestli se to stane ale kdy se to  stane.   Budou připraveni. A tak shromaždují zásoby  a připravují se na  přežití. P. Zezulková  nás také vzhledem ke své druhé profesi upozornila na nástrahy a nebezpečí počítačového života.  Jsme na těch strojích  příliš závislí.  My odpojení od systému snad zvládneme, Ale naši vnuci???.

 

 

Seminář Aliance  žen s rakovinou prsu  7. února 2018 v Ostravě

První seminář v tomto roce  na téma Práva pacienta a komunikace ve zdravotnictví, uspořádala Aliance v Ostravě pro členky organizací Moravskoslezského kraje.  Seminář zahájila  ředitelka Aliance paní Eva Knappová a poté předala slovo zkušeným   lektorkám z organizace Amelie z.s.  Seznámily nás etickým kodexem  „Práva pacientů“. Podrobně. Přidaly příklady, návod jak postupovat v  případě pochybností, že lékař nepostupuje  správně, nebo neudělal vše co je v možnostech medicíny. Praktické ukázky i osobní zážitky přítomných poskytly mnoho podnětů pro poučení i  pro bohatou diskuzi a  výměnu zkušeností členek  o  komunikací  v lékařském prostředí. 

 

 

Přednáška:  Společenská terapie -  15.1.2018

První přednáška v tomto roce  byla formou  poněkud neobvyklá.  Působením vzájemných rozhovorů  účastnic  o všem možném  přispěla k uvolnění napětí a stresu a k optimistickému  naladění  duše, mysli a těla do  další naší činnosti.,