jm

 

  Domů  

     O nás       Zpravodaj        Informace     Fotogalerie         Aktuality       Odkazy    
     
 

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

 

 

 

Fotogalerie z akcí v roce 2024

 

Přednáška: Telekomunikace v kostce 11.3.2024

 

 

 Telekomunikační akademie ČTÚ u nás potřetí. Po přednášce Kybernetická bezpečnost, a po druhé, Platformy sociálních sítí .Tentokrát to byla  Telekomunikace v kostce. Paní Kartusová nás provedla nástrahami, které na nás mohou číhat při této moderní komunikaci. Přes dnes už málo používané pevné linky, předplacené karty, výhody a nevýhody měsíčního paušálu. Dozvěděli jame se, že i na telefon lze získat sociální příspěvky. Jsou jen pro opravdu nutné případy a je to 200 Kč na měsíc. Znovu nás upozornila na volání z čísel ze zvláštní předvolbou ze zahraničí. Nevolat zpátky, reklamace obvykle neprojdou a o peníze přijdeme. Došlo i na internet a různé připojení k sítím. Seznámila nás i s nástrojem NetTest se kterým změříme rychlost připojení a jiné parametry připojení. Na mapě rychlosti připojení si můžeme najít, jak rychlé připojení je v naší oblasti dostupné. Existuje i tzv. srovnávač ceny kde si můžeme porovnat ceny různých operátorů. A to už jsme se dostali ke smlouvám. I tady se vede boj o zákazníka, někdy ne moc fér způsoby.Takže několik základních informací. Pozor na to kde uzavíráme smlouvu, lze ji uzavřít i po telefonu nebo mimo prodejnu. Důležitá skutečnost pro případné odstoupení od smlouvy, máte na to 14 dní od uzavření smlouvy. Tu si nechat poslat, přečíst před podpisem, nemusíte ji podpisovat okamžitě. A ještě v kostce typy smluv, jejich výhody a nevýhody. Smlouva na dobu neurčitou: vyšší cena, výpovědní lhůta ve smlouvě, pokud je 30 dní , je platná. Nebo dle obč.zákoníku, závazek lze zrušit ke konci kalendářního čtvrtletí, výpovědi podanou alespoň 3 měsíce předem. Není smluvní pokuta. Na dobu určitou:Výpověď do 3 měsíců – smluvní pokuta. Od 3 měsíců – žádná smluvní pokuta. Jeden měsíc před koncem smlouvy vás musí poskytovatel prokazatelně informovat o změně. Pokud se neozvete smlouva automaticky pokračuje. Byla to opět spousta zajímavých a užitečných informací. A nakonec. Všechny tyto záležitosti spadají pod Český telekomunikační úřad na který se můžeme obrátit v případě sporu  s poskytovatelem služby i s  reklamaci, kterou se vám nepodařilo vyřídit s operátorem.

 

NetTest – nástroj , který informuje uživatele aktuálně o kvalitě jejich služby.

Srovnávací nástroj – srovnává ceny a parametry elektronických komunikací

 

 

 

Muzikoterapie – 26.2.2024

 

Že je jaro za dveřmi , poznáme i my zajímavým způsobem, Čekala nás lekce muzikoterapie Už několik let se  na ni scházíme ve středisku Menssana v Porubě. Tak i letos  nás tímto příjemným setkáním provedla p. Podrazová . Sesazeny do  kruhu , příjemnou atmosféru navodil   jemný zvuk zvonečku  koshi. Nejprve dokola jeden, pak jsme k němu přidaly další tři.. Abych to vysvětlila . Každý z živlů, Země, Oheň, Voda,Vzduch  má svůj zvoneček s jiným tónem a dohromady tvoří úžasnou zvonkohru.  Naší pozornost upoutal drobný předmět vypadající jako žába. Také se mu tak říká a zvuk, který se na něm vyluzuje opravdu připomíná skřehotání žáby.  Poté nám rukama prošel zvláštní nástroj , malý kovový bubínek připomínající ufo. Dle toho, kde se na něj klepne malými paličkami vydává různé tóny. Došlo i na  tradiční bubnování.   Rozebraly jsme si africké bubny  djembe  různé velikosti  a spustily bubnování . Každá z nás se postupně  představila originálním motivem, potom se  jsme si předávaly v kruhu různé rytmy, střídaly se směry  bubnování a aby to nebylo jen tak jednoduché , přidala nám lektorka i  hraní  na tělo i tleskání.  Byl to docela nápor na soustředění mysli.  Přidaly jsme i další perkusní nástroje,  spojily se  dohromady a  „hrajte  jak to cítíte“, jen se snažte dodržet jednotný rytmus .  A když  se p. Podrazová  přidala s flétnou a byla z toho zajímavá muzika.  Odložily jsme bubny a ostatní  a na řadu přišel  další nastroj . Malá krabička kalimba. Brnkání  prstů o kovové lamely vytváří zvláštní zvuk, přes ozvučnou desku jsou  cítit vibrace tónu.  Postupně jsme si vyzkoušely tento zajímavý rezonanční nástroj , rukama jsme  rozezvučely jeho  kovové plátky. O léčivých účincích  nás přesvědčila  lektorka , když  obešla kolem nás  a každé přiložila rozezvučenou krabičku na záda. Vibrace nám  procházely tělem, u  každé jiným způsobem.  Závěrem  sezení  jsme  vzaly do rukou tibetské mísy.  Byla asi zvláštní konstelace  podmínek, podařilo se nám je  rozezvučet všechny a místnosti se nesly tiché  uklidňující tóny, od těch vyšších z malé misky až po hluboké  z té největší ,  od které rezonoval i vzduch v místnosti .  Byla to opět krásná relaxační hodina, vždycky se na ni moc těšíme. 

 

 

 

 

Setkání 2_ burza oblečení_12.2.2024

 

Setkání v únoru. Další z tématických schůzek , jako babinec –burza oblečení,   jarní provětrání šatníku. Uvítaly jsme ten nápad.  Kritickým okem a také srdcem jsme zhodnotily stav svých skříní a nemilosrdně vyřadily kousky, které už nenosíme, které nám ve skříni už jen zabíraly místo,  ale zároveň nám  je  líto se jich zbavit. V pondělí se na naší schůzce stoly zaplnily různým oblečením. Bylo to tak trochu nahlédnutí do šatníků svých kolegyň.  Nejprve se prohlíželo, bylo věru co. Pak se zkoušelo a  také tak trochu předvádělo. Sešlo se hodně pěkných věcí , mnoho halenek, mikin,  kalhot a jiných  změnilo majitelky a  budou dál dělat radost. Dámy se měnily v modelky, zkoušely a některé kousky s lítostí odkládaly. Neseděla velikost, nebo uvážily že pro ten vybraný kousek vlastně nemají využití.  Velkou dávkou  oděvů přispěla i naše nemocná kamarádka Anička, držíme ji palce a poslaly jsme jí  společnou  fotku se spoustou srdíček. Co zůstalo, jsme složily do pytlů a ty Katka  odvezla na Červený kříž do sběru šatstva pro potřebné. Byla to pěkná akce, dobře jsme se i pobavily

 

 

 

 

 

Novoroční setkání _15.1.2024

 

Sešly sme se poprvé v novém roce 2024. Jen tak na kus řeči. Probraly výhled na nejbližší plánované akce jako jsou to rekondice ve Slatinicích a odložený zájezd na Slovensko do termálů. Připomněly také téma naší únorové schůzky - oděvní burza. Vzpomněly si jsme si prožité svátky, rozpovídaly se o svých malých zvířecích miláčcích, tentokrát o malých opeřencích a jejich komunikačních schopnostech. Je neuvěřitelné co ti rošťáci dovedou. Samozřejmě jsme se dostaly i ke zdraví. Objevilo se zajímavé téma, spánková apnoe, neobvyklý a otravný problém,trpí jim kupodivu dost lidí. Naštěstí už jde zdravotně řešit. Bylo nám spolu dobře.