Domů  

        O nás       Zpravodaj        Informace     Fotogalerie           Kniha návštěv       Odkazy    
2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

 

 

 

Fotogalerie z akcí v roce 2013

 

Poděkování aktivním ONKO-AMAZONKÁM  - 11.12.2013

Ve Středisku volného času jsme poděkovaly aktivním členkám za organizaci a prodej květinek při Českém dnu proti rakovině. Tak provádíme osvětu u obyvatelstva. Prodej květinek je také zdrojem příjmu, který můžeme použít na rekondiční pobyty Amazonek ke zlepšení zdravotního stavu.

poznámka: pro další fotografie kliknout na obrázek vlevo a pak na běžící filmový pásek )

Předvánoční setkání – 9.12.2013

V tento den jsem se sešly, abychom společně uzavřely rok 2013. Setkání bylo velmi příjemné a veselou náladu navodil soubor Havířovských Babek. Zpívaly a vyprávěly ve slezském nářečí a některé členky notovaly současně s nimi. Zábava se pak točila kolem každodenních starostí i radostí, povídáním o vnoučatech a také s ukázkami jejich fotek.

Každá členka dostala dárkový balíček z Ryoru a kalendář na zaznamenání akcí, které budou během roku.   více fotografií viz http://www.onko-amazonky.rajce.idnes.cz/

 

Nad šálkem kávy o ostravských kavárnách  - 28. 11. v  Archivu města Ostravy

Prezentace a vyprávění paní archivářky  Blaženy Przybylové bylo velmi poutavé, i když původní kavárny v Ostravě jsme si nemohly pamatovat : „Ostrava se mohla již na přelomu 19. a 20. století pochlubit četnými kavárnami velkoměstského typu. Chloubou secesní architektury ve městě je dodneška budova někdejší kavárny Habsburg (Zámecká 2, Moravská Ostrava) Reprezentativní stavbu projektovala ostravská firma Alois Mihatsch a Hans Ulrich. Fasáda je členěna secesním rostlinným ornamentem a páskou, příznačný je ostravský motiv – průběžné balkony. V přízemních prostorách se vždy nacházely obchody a restaurační prostory.“ 

Ke konci prezentace jsme již věděly o které kavárny se jedná a samy jsme dávaly tipy na další nám známé kavárny…. Besedování bylo velmi příjemné, včetně pohoštění - kávy a koláče  pro každou z nás. Určitě se zapojíme do interaktivní komunikace k tématu Moje Ostrava-moje historie o 40.-70. létech 20. století. Některé z nás jsme si totiž odnesly náměty, týkající se mapování každodenního života, k vlastnímu zpracování podle vzpomínek.

(

Konference pacientských organizací žen s rakovinou prsu

ve dnech 22. – 23. listopadu 2013

 

Aliance žen uspořádala výroční konferenci pacientských organizací, která byla v prostorách Benediktinského opatství Panny Marie a sv. Jeronýma v Emauzích a její název byl „NEVIDITELNÉ ŽENY“. Proč takový jinotaj? Je to z toho důvodu, že ač máme za sebou velmi těžkou chorobu, nemáme ji vepsanou ve tváři.

Dozvídaly jsme se, jak se léčí ženy s pokročilým karcinomem prsu u nás a jakou možnost léčby mají ženy v jiných státech Evropy o nebezpečí upřednostnění alternativní medicíny před standardní péčí. Prezentace portálu „Jako já“ a „Onkoportálu“ nás vybízí, abychom se zapojily a tak vznikla možnost, že by se o pacientských organizacích dozvídalo více osob a mohli by tak od nás získávat informace. Tato setkání jsou přínosem a inspirací pro další práci.

 

Přednáška: Harmonie těla a duše – 18.11.2013

Paní Mgr.Šárka Vlčinská nás přenesla od pocitů negace až do příjemného vyplynutí z problémů, které se hromadí v našem těle.Ideálem života je plynutí, tak jak pulsuje srdce.

Pokud se negativní emoce hromadí, vznikají obtíže tělesné, duševní a ukládá se napětí v různých částech těla. Proto je potřeba toto změnit-zíváním, smíchem, cvičením, zatancovat si, protřepat prsty na rukou.Uvědomit si kde pocit cítíme a co nám dělá s tělem a tím se začne rozpouštět a odpoutávám se. Je také  dobře využít kreativitu, nebo udělat přesný opak nádech, výdech, pohyb tělem, uvolnit napětí.Velmi důležité je sytit tělo radostnými vzpomínkami, dovolenou, relaxační hudbou, , úsměvem. Radovat se-zatřít si rukama, poplácat se. Toto vše potřebujeme, když je nám zle – je to tzv. tělová paměť.

Krátkodobý rekondiční pobyt Šance 2013

ve dnech 14. až 17.11.2013 jsme upevnily své zdraví pobytem  v Penzionu Šance,

procházkami po Beskydech, odpočinkem i společnými rukodělnými činnostmi,

při kterých vznikaly milé dárky pro naše blízké.

Na tento velmi příjemný pobyt přispěla Liga proti rakovině Praha.

více fotografií viz http://www.onko-amazonky.rajce.idnes.cz/

 

Přednáška kreativita a muzikoterapie 14.10.2013

Navštívila nás paní Dagmar Podrazová z  MENS SANY o.s. a přinesla s sebou ukázky tvořivosti jejich klientů. Tvořivost neboli kreativita , či invence, je zvláštní soubor schopností, které umožňují uměleckou, vědeckou nebo jinou tvůrčí činnost. Ta se projevuje jako vynalézavost, jako vznik něčeho nového, originálního což jsme prohlídkou výrobků mohly jen pochválit. V části muzikoterapie jsme si vyzkoušely zvuky ručně tepaných mís vyrobených z mosazi a příměsi dalších 7 kovů. Síla meditačního zvuku je rozdílná - podle velikosti misky. Určitě se rády podíváme do střediska MENS SANY o.s. a vyzkoušíme možnosti rozvíjení kreativity a muzikoterapie.

 

Plaveme prsa 12.10.2013

Pod hlavičkou Aliance s rakovinou prsu jsme se také zúčastnili akce v Ostravě ve Vodním světě a podpořilo nás 66 účastníků. Účelem celonárodní akce bylo,  aby se ženy nebály a zašly na mamograf a předešly pozdnímu odhalení nádoru. Připojili jsme se tím také ke kampani evropské koalice EUROPA DONNA, jejíž výzva zní: „Dělej správná rozhodnutí“.

více fotografií viz http://www.onko-amazonky.rajce.idnes.cz/

Přednáška: Trénování paměti – 16. září 2013

 Mgr. Ant.Liška nás seznámil, jakým způsobem má mozek obnovovat své funkce. Tato mozková rehabilitace přispívá ke zkvalitnění života. Nejčastější příčiny poškození mozku:

Traumata-nehody, organické poškození (cévní příčiny), degenerativní příčiny, duševní onemocnění. Po stresové situaci je nutné vrátit se do běžného života a k tomu pomáhají následující metody: PC, tužka-papír, praktické úkoly, arteterapie, skupinová a individuální terapie.

Nejjednodušší pomůcky pro osvěžování paměti:

U nákupu nemít lístek (porovnat u pokladny), zprávy – vzpomenout o čem byly, všímat si věcí, hrát si s vnoučaty (pexeso), vymýšlet slova na stejné písmeno, sudoku.

Zájemci o trénování paměti si mohou najít a stáhnout různá cvičení na internetu

více viz odkazy

http://www.brainjogging.cz/hry

http://www.vzpominkovi.cz/laicka-verejnost/

 

Setkání s operní hvězdou

 Naše členka Šárka navštívila v neděli dne 15.září ve Vídni koncert José Carrerase na podporu jeho Nadace na boj s leukémií. Měla možnost s ním prohodit aspoň pár slov  o jiných organizacích v rámci ČR a Evropa Donny.

Bylo to opravdu jen letmo, byl unavený a ještě s ním chtělo promluvit hodně lidí. Během koncertu mu ředitel Opery předal prsten jako poděkování za jeho činnost pro pacienty s leukémií.

Relaxační pobyt ve Vysokých Tatrách ve dnech

 8.-14.září 2013 v hotelu Smokovec

Vysokohorské  klima nám pomáhalo  ke zlepšení dýchacích cest, poněvadž vlivem choroby máme omezenou kapacitu plic. Účastnice měly převážně pobyty s polopenzí, to proto, aby mohly chodit po skupinkách na výšlapy. Turistickými cíli byly: Hrebienok, Skalnaté pleso, Štrbské pleso, Popradské pleso, Cintorín, Tatranská Lomnice a další.

Většina využila také rehabilitačních masáží, které odbourávají  stresy a uvolňují napětí v organismu. Během pobytu +BONUS byla uskutečněna 2x návštěva Thermal parku ve Vrbově s bazény s geotermální vodou, plnou vynikajících minerálů, která také pomáhala  nabrat novou energii.

více fotografií viz http://www.onko-amazonky.rajce.idnes.cz

 

 Zájezd Rakousko – Melk, Krems., Hallstatt, Salzburg, Č.Krumlov a Telč

ve dnech 21. – 23. srpna

Pod vedením sympatické průvodkyně paní Alice jsme první den navštívili města Krems – kde jsme viděli původní městské brány, nahlédli do dvou kostelů a pokračovali údolím Wachau do Melku. Tam jsme navštívili piaristický klášter a vyzlacenou barokní katedrálu. Nocleh včetně večeří a snídaní  byl zajištěn ve Velešíně.

Druhý den jsme viděli starobylý Hallstatt  s překrásným původním náměstím.Další zastávka byla ve městě Salzburg ve městě slavných hudebníků a architektů, v univerzitním městě, kterému se říká „Řím severu“. Prohlédli jsme si staré historické jádro, které je po právu prohlášeno kulturním  dědictvím UNESCO. Ve městě se střídá gotika, baroko, rokoko. Procházeli jsme náměstí, kostely, úzké obchodní uličky, Getreidegasse s rodným domem W.A.Mozarta, vešli jsme do dómu-katedrály, v níž je mj. obraz českého malíře Škréty, fotoaparátem zachytili největší zachovalý hrad ve střední Evropě. Hluk provozu velkoměsta jsme vystřídali posezením v klidu zahrady zámku Mirabell.

Třetí den jsme  měli objednanou prohlídku zámku Český Krumlov. Volný čas jsme využili procházkou po historickém jádru města, drobnými nákupy a lehkým obědem.

Následoval přejezd do Telče-památkové rezervace, města obklopeného rybníky. Prošli jsme si krásné trojúhelníkové náměstí, v jehož úzkém rohu je zámek a občerstvili se ve venkovní zahrádce cukrárny. V pozdním odpoledni jsme vyjeli na zpáteční cestu do Ostravy.

....viz také          http://www.onko-amazonky.rajce.idnes.cz

 

Návštěva výstavy v galerii Chagall – 12.8.2013

 

Na přehlídku české grafické tvorby se zvláštním zřetelem na díla druhé poloviny dvacátého století jsme si zašly do galerie. Shlédly jsme díla od Švabinského až po Knížáka, všechny druhy grafické techniky autorů žijících i nežijících. Jsme pozvány na aukci obrazů, která se bude konat v prosinci a budeme z ní mít velmi příjemný zážitek.

Výstavu jsme ukončily společným posezením v zahradní restauraci.

           

Vycházka "Podél přírodní rezervace Přemyšov" - 17.7.2013

Vycházka byla náhradou za původně plánovanou vycházku "Z Klimkovic do Klimkovic", protože dopravce na letní měsíce zrušil spoj. Vyjely jsme autobusem DPO č. 64 kousek ven za město, odkud jsme viděly Porubu a Výškovice. Šly jsme otevřenou krajinou mezi poli, pod dálnicí. Blížily se roztroušené domky-osada Přemyšov, kde nás čekalo překvapení: pod žlutým deštníčkem nás vyhlížela Maruška Otisková. Zdržely jsme se u ní skoro 2 hodiny. V poledním žáru jsme pokračovaly zvolenou trasou, podél přírodní rezervace Přemyšov, hustou alejí keřů a stromů ořechů, třešní, dubů a voňavých lip. Je to část cyklostezky Radegast Slezsko, nově vyasfaltovaná. Po pravé straně se na horizontu vynořil kostel a část Horní Polanky. My jsme šly na Dolní Polanku k Hospůdce u Machů, kde jsme zakotvily ve stínu venkovní zahrádky na lehký oběd. Na vyvěšené mapě jsme si ukázaly, kudy jsme šly a pak jsme se vracely zpět MHD do svých domovů.       Další vycházku naplánujeme na jarní nebo podzimní období. (L.Kantorová)

Setkání členek onkologických organizací v Havířově 11.7.2013

Příjemné setkání, zorganizované kamarádkami z Inny, se uskutečnilo v Centru volnočasových aktivit v Havířově. Marta Marčová nás přivítala, seznámila nás s činností Inny  a s programem.Vedoucí z organizací pověděly co je u nich nového a pozdravila nás paní ředitelka Aliance žen s rakovinou prsu o.p.s. a už se rozjela zábava podle  hesla  „dobrá nálada léky nahradí“… nejdříve vystoupily Havířovské babky, pak členky  Datyňského divadla a na závěr byla tombola . Setkání s kamarádkami se stává tradicí a společně prožité chvíle jsou pro nás povzbuzením, že se dá s veselou myslí překonat i zákeřná nemoc.

 

Lidé-lidem 20.6.2013

Již po šesté se v Ostravě uskutečnila přehlídka sociálních služeb a souvisejících aktivit. Ve stánku s civilizačními chorobami Amazonky rozdávaly letáčky a seznamovaly veřejnost s prevencí při výskytu rakoviny aby se lidé chránili včasným vyšetřením. Byla k vidění také různá kulturní představení, soutěže, ukázky práce s canisterapeutickými psy, interaktivní rukodělné dílny - to vše v podání uživatelů sociálních služeb. Akci pořádal Magistrát města Ostravy, záštitu převzal náměstek náměstek primátora Martin Štěpánek.Akce byla spolufinancována z rozpočtu Moravskoslezského kraje.

více fotografií viz   http://www.onko-amazonky.rajce.idnes.cz

 

Přednáška Jitky Kramné: Soulad pohybu s dýcháním – 17.6.2013

Jednou z cest, je naučit se dýchat tak, aby nám vědomé dýchání pomohlo stabilizovat naši vitalitu a aktivitu.. Při zdravém a přirozeném dýchání se všechny tři typy (břišní neboli brániční dech, hrudní dech a podklíčkový dech) spojí do jediného nádechu a výdechu a vytvoří „plynulou vlnu“, která probíhá s nádechem zezdola nahoru a při výdechu seshora dolů: s nádechem se břicho vyklene vpřed a hrudník se rozevře, s výdechem se hrudník i břicho zase vracejí. Pokud budeme takto dýchat, tedy přirozeně a bez násilí využívat plnou kapacitu plic, provádíme plný jógový dech. Vyzkoušely jsme si prakticky toto dýchání s naší Jitkou a pak jsme zkontrolovaly svou dechovou kapacitu

 

Dokážeš to taky – 24. – 26. května 2013 

Naše členky Jana, Katka a Mirka se zúčastnily každoroční akce „Dokážeš to taky“, pořádané Aliancí žen s rakovinou prsu. Letošní akce nazvaná „Bereme to s nadhledem“ se konala na letišti Bubovice poblíž  Karlštejna. Cílem bylo vzlétnout do oblak letadlemči balonem a tak uplatnit svoji odvahu a odhodlání. Organizátorky zajistily také spoustu doprovodných aktivit a ony prožily nádherné dny i přes nepřízeň počasí.více fotografií viz http://www.onko-amazonky.rajce.idnes.cz

 

Český den proti rakovině 15.května 2013

byl zaměřen na prevenci onemocnění rakoviny tlustého střeva a konečníku. Zároveň s květinkou měsíčku lékařského jsme předávaly letáček o tomto onemocnění a zprávu, že dokáže současná medicína vyléčit  9 z 10 pacientů. Proto upozorňování veřejnosti na preventivní vyšetření  je velmi důležité.

Přednáška Nemoc jako cesta ke zdraví – 13.5.2013

Paní Jana Grabařová PhDr. nám se svou bezprostředností vštípila důležité postřehy, zejména  co nemáme podcenit  v boji s nemocí…Důležité jsou : optimismus, nový smysl života, humor, hledat poučení a pomoc. Také nepodléhat nemoci a bojovat, sestavit si  a hlavně dodržovat denní režim.

S takovým pohledem na svět a své blízké okolí máme šanci naplnit název přednášky –Nemoc jako cesta ke zdraví.

 Relaxační pobyt ve dnech 22.- 27. dubna 2013

 Místo pobytu: Lázně Teplice

Pobyt byl zaměřen na relaxaci, celkové zlepšení psychického i fyzického stavu a byl zpestřen několika léčebnými procedurami. Tyto slouží k uvolnění svalů, odbourání stresu

a psychické relaxaci. Počasí bylo velmi  hezké, během pobytu rozkvetly téměř všechny stromy kolem nás a také se vše zazelenalo. Volné chvilky jsme využívaly

ke cvičení, vycházkám, jednu vlastivědnou jsme absolvovaly s průvodcem, který nás informoval také o historii lázní. Velmi poučná byla přednáška pana primáře MUDr. Jiřího Leissera na téma:Srdeční a cévní nemoci, jejich prevence. Bonusem lázní během pobytu byl  denně hodinový vstup do bazénu. Na projektu

se finančně podílel OKIN GROUP a.s. a Lázně Teplice propůjčením bazénu.

 

  více fotografií viz     http://onko-amazonky.rajce.idnes.cz/

Přednáška Asertivita – 15.4.2013

Asertivita je schopnost prosazovat vlastní názor, stanovisko nebo zájem. Považuje se za důležitou komunikační dovednost, se kterou nás seznámila paní Dana Diváková .Zásady, které vedou k úspěšnému sebeprosazení byly shrnuty do poutavé prezentace s praktickými ukázkami jednotlivých situací. Ponaučení jsme si vzaly, kromě jiného, také z toho, že je třeba naučit se říkat ne a stát si za svým názorem.

  

Světový den zdraví – 9.4.2013 – Jiráskovo náměstí, Ostrava

Osvěty o prevenci rakoviny prsu  jsme se zúčastnily při akci, která byla uspořádána v rámci Světového dne zdraví a pořádala ji organizace IFMSA CZ. Návštěvníkům byl zdarma měřen tlak, BMI, ukázka první pomoci  a  vysvětleny možnosti léčby, případně doporučena  návštěva lékaře.

 

Ukázka: novinky v pomůckách a prádle 18.3.2013

Paní Marcela Rubínová ze Zdravotnických potřeb U Radima s sebou přinesla na ukázku různé druhy prádla a kompresivních pomůcek pro ženy a také nám poradila abychom si nárokovaly kompresivní podprsenku zn.Eva kód 140551 při kontrolní návštěvě na onkologii. Každá z nás dostala balíček jako pozornost. Bylo to pro nás zajímavé a poučné.

 

Výroční schůze  7.3.2013

Amazonky byly seznámeny s činností v uplynulém roce, s hospodařením a plánem akcí pro rok 2013.  Členkám vedení našeho sdružení jsme poděkovaly potleskem.

Obdržely jsme výroční zprávu, návrh krátkodobého zájezdu do Rakouska a k vyplnění dotazník,  který pomůže najít společný cíl naší cesty.

 

Přednáška Vliv pohybu - názorné ukázky - 25.2.

MUDr.Lydie Ryšavá nám přišla názorně předvést ukázku postupného procvičení celého těla, čímž se nám  odstraní z těla odpadní látky. Postupně jsme si společně procvičily vždy fází aktivace a uvolnění : ruce, trapézový sval, nohy, pak dále  s pomocí židle opřít se a otáčet za opačnou rukou, pak na špičky a na paty - tím se posiluje zkrácené svalstvo na nohou, přenášení váhy a  naposled nám paní MUDr. předvedla cviky na posilování břišních svalů. Pohyb vykonávejme s radostí , pravidelně a s dobrým pocitem, že činíme to nejlepší pro své zdraví.

 

Návštěva České televize Ostrava.

V pondělí  11.2. jsme navštívili Ostravské  televizní studio v hojném počtu. Prohlédli jsme si  studia kde se natáčí vysílání Události v regionech , Na stopě,  střižnu a režijní  komplex. Byla to velmi zajímavá prohlídka - překvapivé momenty  prostředí , které známe z  televizní obrazovky.Televizní studio Ostrava získalo mnohá ocenění za kvalitní pořady natáčené ve studiu a je velká škoda, že byly zrušeny.

více viz

http://www.ceskatelevize.cz/ostrava/

 

Seminář: Nový občanský zákoník – Ostrava 28.1.2013

Aliance žen s rakovinou prsu uspořádala  v Ostravě seminář k novému občanskému zákoníku pro sdružení z Moravskoslezského kraje . Tento nabude účinnosti od 1.1.2014 a změní postavení občanských sdružení.

Zákon o sdružování občanů bude zrušen, občanská sdružení se stanou automaticky spolky a budou se muset přizpůsobit občanskému zákoníku, a to buď úpravou stanov  nebo změnou právní formy.

 

Přednáška : Vliv pohybu na zdraví – 21.1.2013

MUDr. Lydie Ryšavá nám pověděla o důležitosti se pravidelně hýbat  i při artritidě.Chůze podporuje žilní návrat a je prevencí zánětu žil. Pohyb na rotopedu posiluje kolena a klouby a nahrazuje procházky ve špatném počasí. Plavání, aerobik, v zimě běžky, cvičení to vše podporuje naši kondici a aktivitu. Důležitá je naše asertivita - abychom si uměly zařídit svůj čas a nenechaly se manipulovat okolím. Večerní procházka pomůže srovnat myšlenky, upraví spánek.Přednáška proběhla na novém místě v  Seminárním centru Akademie, Hrušovská 16 v Ostravě-Přívoze, kde se všem líbilo.

 

ONKO-Naděje Karviná - 10. výročí založení klubu

 

Spřátelené sdružení ONKO Naděje Karviná  uspořádalo výstavu k   10. výročí založení klubu. Této akce jsme se zúčastnily společně se členkami z Havířova.