Domů  

     O nás       Zpravodaj        Informace     Fotogalerie         Kniha návštěv       Odkazy    
2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

 

 

 
 

Fotogalerie z akcí v roce 2016

Mikulášské setkání -  9.12.2016

  Mikulášské setkání se letos  konalo opět  v pátek ve  SVČ na Ostrčilově ulici. Tak trochu se nám  pomíchala hodina začátku   a hodně se nás sešlo  o něco dříve.  Než se uvolnil sál , nakoupily jsme si  drobné dárky u Lýdie  i kosmetiku fy RYOR, která tradičně  toto naše setkání doprovází.  Zástupkyně firmy nám představila nové výrobky, opět měly úspěch. Při prezentaci každá členka dostala  dárkový balíček kosmetiky a kalendář na zapisování aktivit a akcí našeho spolku v příštím roce.  Nechybělo ani pohoštění připravené členkami výboru.  Přidaly jsme k němu kávičku z automatu, posedaly kde se dalo  a mikulášská vlastně začala. Po plynulém  přesunu do sálu nás  předsedkyně Katka  uvítala a oficiálně zahájila setkání. Povídání jsme přerušily jenom  na dobu ,  kdy  v krátkém programu vystoupily  mažoretky a skupinka cvičenek s obručemi,  které navštěvují zdejší kroužky. Jejich svěží  vystoupení se všem líbilo.  Překvapením bylo, když se po vystoupení  dívky  rozešly po sále a pro každou z nás měly drobný dáreček. Bylo to moc milé. V příjemné atmosféře,  jsme určitě  nestačily všechno probrat,   promluvit s kamarádkami se kterými se potkáváme jen velmi zřídka,  a už byl čas  končit. Bylo to moc pěkné odpoledne a my se rozcházely plné  dobré nálady a energie ke svým rodinám  do vánočního  času.

Poznámka: zde pro  další fotografie kliknout na obrázek vlevo, posunout stránku výš a  pak kliknout na běžící filmový pásek)

ADVENT PLNÝ KŘÍDLENÍ 2016

Multifunkční hala Gong , Dolní oblast Vítkovic, 1. prosinec 2016.

Všude  spousta   lidí , pultíky plné andělů a jiných  vánočních věciček, co kus to originál. Naši andílci se mezi nimi určitě  neztratili. Mohli jsme si pořídit originální vánoční dárky a ozdoby. Občerstvit se  dobrotami a  při  vánočním punči nebo svařáku  si užít  milou    atmosféru .  V dětském koutku a minidílničkách  skládaly děti andělská  křídla a vyráběly jiné drobnosti.  Rozsvícení vánočního stromu místo sněhu  pokropil déšť.  V kulturním programu se představily známé osobnosti i klienti  neziskových organizací. To byl letošní Advent plný křídlení. Zúčastnilo se ho 46 místních neziskových organizací.

Poznámka: zde pro  další fotografie kliknout na obrázek vlevo, posunout stránku výš a  pak kliknout na běžící filmový pásek)

Konference pacientských organizací žen s rakovinou prsu

ve  dnech 18. – 19. listopadu 2016

Ve dnech 18. - 19. listopadu 2016 se v Praze v prostorách  Benediktinského opatství Panny Marie a sv. Jeronýma v Emauzách  konala Výroční konference Aliance žen s rakovinou prsu. Tématem konference bylo „ Psychologická podpora – důležitý průvodce každou peripetií našeho života, II.“  Naši organizaci zastupovaly Katka Pinterová a Gita Wilkonská.  Součástí konference  byly různé přednášky i workshopy , mezi jinými   prezentace projektu mladých pacientek,  Bellis Young & Cancer.  Za novinkami z mezinárodní spolupráce se ohlédla ve svém příspěvku  další naše členka   Marta Kostrová, reprezentantka českých pacientek  v koalici EUROPA DONA.   Setkání bylo přínosem i inspirací pro naší další činnost.

 

Přednáška: Kapacita plic - 14. 11.2016

Poslední přednáška v tomto roce ani typická přednáška nebyla. Jitka Kramná naše dlouholetá přítelkyně a cvičitelka mezi nás přišla a  krátce zdůraznila důležitost správného dýchání pro naši vitalitu i aktivitu.  Jen tak na úvod nám předvedla zajímavý cvik nejen na procvičení plic ale i zvednutí dobré nálady.  A potom se dýchalo.  Z plných plic, vydechnout úplně vše.   Do pečlivě a dlouhodobě vedených tabulek zaznamenala kapacitu dechu.  Dopadly jsme celkem dobře, pochvalu si zasloužily členky které byly nad normou.  Dostaly červenou čárku do zápisu. Byla to jedna z nejvíce navštívených přednášek . Svůj podíl na tom má jistě i osoba lektorky, všechny jsme se na Jitku těšily.  Mám za to , že  velký  vliv na naše příznivé výsledky má  i pravidelné cvičení jógy. 

 

 

Rekondiční pobyt  Penzión Šance 10. – 13. 11. 2016

 

Když jedeme na Šance jsou Vánoce už přede dveřmi.  Ve známém prostředí jsme si odpočineme, projdeme se po okolí ,  a dlouhé večery věnujeme mimo jiné i vytváření různých dekoračních předmětů , určených jako dárečky nebo jen  sobě pro radost. Nejinak tomu bylo i  tento rok. Předpověď počasí nebyla vůbec příznivá,   Takže hned v den příjezdu jsme se vypravily do přírody,  někdo jenom po okolí, další  na procházku k hotelu Sepetná. V  pátek   vedla naše cesta na druhou stranu, přes Malenovice ke kostelu na Borové.  Opravdu až nahoru ke kostelu.  Z mraků na  malou  chvíli vykoukl  vrchol  Lysé  hory, pokrytý sněhem .  Ten taky napadl v noci,  v sobotu jsme vstávaly do  bílého rána.  Sníh poletoval celý den, přesto jsme vyšly na krátkou procházku. V neděli, v den odjezdu se zdálo že se počasí umoudří, a  když sluníčko chvilkami vykouklo z mraků  neodolaly jsme  a došli alespoň k Winklerově zvoničce.  No našlapaly jsme  asi tak  celkem  15 km, někdo více, někdo méně.  Delší večery byly  věnovány ručním pracím . Opět se pletly košíčky z papíru, z plechovek krabiček i obyčejných destiček  vznikaly ubrouskovou technikou pěkné věcičky pro dekoraci i užitek.   Novinkou  letošního tvoření byli andílci z materiálu o kterém by to málokdo řekl. Hlavní složkou byly těstoviny. Zprvu nesměle jsem brala do rukou ty drobné  kousky a lepila andílkům křidla. Figurky andílka i andělky z velké části vyráběla  Lýdie.  Vytvořily jsme těch nebeských tvorů několik stovek , zabalily a uložené v krabici čekají na 1. prosinec , kdy se budou prodávat    v Ostravě v  multifunkční hale GONG v Dolní oblasti Vítkovic na  akci „Advent plný křídlení“. A samozřejmě jsme si zkusily vyrobit i celého andílka. No není tak dokonal jako od Lýdie. Některý  je trochu na šišato, ale  vlastnoručně vytvořený.  Ty dny uběhly strašně rychle a už tu byl sobotní večer se závěrečným posezením , Marta věnovala každé z nás vánoční hvězdičku,  po večeři  následoval zmrzlinový pohár. Tento pobyt je částečně financován  ze sbírky  Květinového dne. Předsedkyně Katka nás seznámila s konečnými výsledky.  Oproti loňsku jsou velmi dobré. Byli jsme ohodnoceni jako „skokan roku“.  Však už taky  přemýšlíme jak prodej vylepšit, je to stále těžší, v Ostravě přibývá organizací prodávající kytičky a dokonce sem zajíždějí prodávat  i z jiných měst. 

Ještě v neděli ráno tradiční výstavka výrobků  společné foto a jedeme domů , plíce plné vzduchu vonícího sněhem,  nabité energii.   I když nás jezdí méně , byl to pěkný prodloužený víkend,  příležitost  popovídat si s těmi, které nepotkáváme často na přednáškách.

Poznámka: zde pro  další fotografie kliknout na obrázek vlevo, posunout stránku výš a  pak kliknout na běžící filmový pásek)

více fotofrafii: http://www.onko-amazonky.rajce.idnes.cz/

 

 Přednáška: Diabetes - 17.10.2016

V přednášce nám MUDr. Šárka Malá  velice jasně a přehledně vysvětlila co je to vlastně diabetes mellitus, česky  cukrovka.  Je to porucha metabolismu, onemocnění kdy dochází k poruše zpracování cukrů, tuků a bílkovin v organizmu. Vzniká  nedostatkem hormonu  inzulinu v krvi. Existuje několik druhů této nemoci. Diabetes 1. a 2. stupně,  těhotenský  diabetes a  ostatní specifické typy diabetu. I když  lékařská věda velmi pokročila, zná modernější a účinnější způsoby léčby, záleží také na pacientovi.  Na jeho životosprávě a pozitivní náladě.  Zvlášť cukrovku 2. typu můžeme hodně ovlivnit .  Správnou životosprávou, se kterou souvisí i obezita.  Té bychom se měli vyhnout nebo ji snížit.  Je jednou z příčin vzniku diabetu ve vyšším věku. Bohužel v  poslední době se toto  onemocnění vyskytuje stále častěji i u dětí  a to v souvislosti se stoupajícím výskytem obezity  už i u školáků. Na závěr zodpověděla několik dotazů nejen o cukrovce, ale i o obezitě,  která je jedním ze spouštěcích faktorů této nemoci.  Mimo jiné  uklidnila posluchačky že u cukrovky 1. typu není dědičnost tou největší příčinou.  Přednáška byla zajímavá, mimo jiné přinesla poznatek, že když si v našem věku dáme pozor na to co jíme a budeme pořád fyzicky aktivní a psychicky v pohodě,  nemusí nás toto onemocnění potkat. Taky nemusíme mít všechno.

 

 Amazonky plavaly prsa_14.října 2016 

Aliance žen s rakovinou prsu pořádala   6. ročník celostátní akce Plaveme prsa.

Letos jako  celorepublikovou plaveckou štafetu, jejímž cílem bylo  symbolicky překonat kanál La Manche.  My se této akce již několik let zúčastňujeme   během rekondičního pobytu v Lázních Karlova Studánka. Nejinak tomu bylo i letos.  Moderní   bazén s termální vodou v  budově Letních lázních  nám  poskytl příjemné prostředí.  Plavala naše skupina Amazonek  i lázeňští hosté. Celkem 61 plavců se zúčastnilo  této štafety a   přidali na konto plavby   12 665m .  Rekordmankou byla naše členka Magda, uplavala 2 300m.  

 

Karlova Studánka 10.10. – 15.10.2016 

Vyjely jsme na rekondiční pobyt plné očekávání, jak jiný bude, a byl.

Počasí bylo pro nás netradičně deštivé ale v Karlové Studánce je pěkně i když prší, to dokazují i snímky z rána kdy jsme šly na snídani. Měly jsme čas na procedury, přednášky, výlet i plavání v krásném bazénu. Přednáška paní primářky MUDr. Vlčkové byla poučná pro nás, kdo máme problém s lymfatickými otoky končetin. Představila nám nové pomůcky pro lepší kompresi: mobiderm a rukavičku (viz foto)

Lymfodrenáže jsou zařazeny pod kožní oddělení. Na začínající onemocnění lymfedém jsou nyní nově indikované lázně.

Muzikoterapie MUDr. Jiřího Riedla a Ing.Stanislava Stejskala je zařazena jako terapie, (placená pojišťovnami) v Karlové Studánce, pacientům tak oba zlepšují kvalitu života. Potěšilo nás vystoupení MUDr. Jiřího Riedla ve hře na didgeridoo a Ing.Stanislava Stejskala  předvedením alikvotních tónů lidského hlasu, vtisknutých do laskavých písní nesoucích příběh….....do písní, přinášejících především radost.

Příznivějšího počasí využily naše turistky a vydaly se odvážně na  Praděd pokrytý  čerstvým sněhem. Bylo ho tam asi dost.

Závěrem týdne pak ještě proběhla akce Plaveme prsa v bazénu v Karlové Studánce. K Amazonkám se přidali i lázeňští hosté a celkem 61 účastníků uplavalo pro celorepublikovou štafetu se symbolickým cílem „Překonat kanál La Manche“ krásných   12 665 m.

Celý pobyt ozářilo také koncem týdne laskavě i sluníčko, takže jsme se s úsměvem loučily s Karlovou Studánkou s nadějí, že se opět vrátíme na toto krásné lázeňské místo.

 (Text i foto M. Koběrská) více fotofrafii: http://www.onko-amazonky.rajce.idnes.cz/

 

 

Exkurze do  Marlenky a firmy Hyundai – 4. 10 2016

Zájezd či spíše exkurze do dvou zajímavých podniků našeho kraje. Počasí nám nepřálo, ale tentokrát nám to moc nevadilo. Oba podniky mají něco společného, jsou to moderní výrobní závody. Ale přesto jsou rozdílné. Marlenka má pořád atmosféru rodinného podniku, která vás neopustí po celou dobu exkurze. Při ochutnávce vzorků výrobků u kávičky byli seznámení s historii a životním příběhem zakladatele firmy Gevorga  Avetisjana. Výrobu jsme shlédli z koridoru nad výrobními linkami a na závěr si nakoupili přímo na místě  různé dobrůtky. Autobus nás odvezl  o několik kilometrů dále do Nošovic  na exkurzi v Automobilce Hyudai, zatím nejmodernější automobilce v Evropě. Výrobní závod nás ohromil svou velikostí, čistotou v průmyslové výrobě, profesionálně připravenou exkurzi . Po shlédnutí filmu v projekční místnosti a krátké instruktáži o bezpečnosti nám byly zapůjčeny ochranné a bezpečnostní pomůcky. Reflexní vesty, ochranné brýle a audio zařízení pro poslech výkladu včetně sluchátek. Nasedli jsme do dvou vláčku a vjeli do supermoderní továrny. Sledovali jsme výrobu a montáž aut od svitků plechu až po hotový vůz. Viděli jsme výrobu automobilů za plného provozu v lisovně, svařovně, ve finální montáži a v převodovkárně. Po celou dobu jsme ve sluchátkách slyšeli odborný výklad. Zvlášť ve svařovně si připadáte jako ve fantastickém filmu .

Opravdu špatné počasí, zima a občasný déšť bylo příčinou toho , že z plánované zastávky ve Frýdku Místku nakonec sešlo. Z vyhřátého autobusu se ven už většině účastníků nechtělo a tak jsme  přímo od brány závodu zamířili domů. I tak to byla vydařená exkurze.

 Zájezd byl  pořádán z výtěžku z Českého dne proti rakovině.

 

Setkání zástupců onko klubů MSK ve Frýdku Místku 22.9.2016

 Tento rok jsme se sešli ve Frýdku Místku.  Hostitelky nás přivítaly na frýdeckém zámku  pohoštěním  ze samých domácích dobrot.  Přijely kluby z Havířova, Karviné,  Krnova, Třince, Bohumína my z  Ostravy.   Setkání zahájila předsedkyně   domácí organizace  p. Eva Kosturová. Seznámila nás s programem, který byl do této chvíle pro nás tajemstvím  i s činností organizace , a poté dostaly slovo  zástupkyně přítomných klubů.  Kromě  činností,  kterou máme všechny společné, se  každý   spolek pochlubil něčím specifickým. Bylo to jen pár slov, ale než se všechny vystřídaly  byl čas na další program . Ve dveřích stál  mladý  muž aby nás  provedl  frýdeckým zámkem.  S jeho historii  nás seznámil  v Rytířském sále  vyzdobeném  35 erby slezské šlechty.  Prohlédli jsme si interiéry několika pokojů s ukázkami dobového nábytku,  z  vyhlídkové věže (glorietu )  se  potěšili pohledem na Beskydy a  zastavili se v  kapli sv. Barbory. Zámek  patří  už od r. 1918 státu a sídlí v něm  Muzeum  Beskyd.  Je využíván i pro  různé  společenské akce  a  výstavy. Jednu z nich jsme  navštívili.  Deváté  Beskydské trienále řezbářů je výstava současných mistrů řezbářů z České republiky, Slovenska a Polska a představuje  různorodá díla ze dřeva. Reliéfy, plastiky malé i velké , šperky, loutky i samorosty.   Některé byly opravdu pěkné.

Poté následoval  přesun z  Frýdku do Místku, do  Lidového domu. Po dobrém obědě na nás čekalo  překvapení. Záštitu nad setkáním převzal a mezi nás přišel Ing.Jiří Carbol, senátor parlamentu České republiky.  Ocenil naší práci a popřál nám hodně zdraví a pohody. Zvláště poděkoval paní Evě Kosturové a paní Libuši Hrbáčové za jejich starost  a obětavost. Obě  od něj dostaly krásné kytice.  Tak jsme povídaly a povídaly co se za rok událo, co se chystá  a   skoro nám  uniklo , že by měl následovat ještě  kousek programu, vystoupení dětského souboru Ostravička. Ale zasáhla nějaká „vyšší moc“, děti nedojely. Nejvíce snad byly zklamané organizátorky , všechno měly pečlivě připravené.  Ale i tak to bylo  hezké   setkání.

Díky děvčata z Frýdku-Místku za pěkné společné chvíle, za moc dobré domácí dobroty, doufám, že se za rok zase někde setkáme. 

 

  Přednáška 12.9.2016 – Duševní zdraví

 Duševní zdraví  - téma které se dostává stále častěji do podvědomí lidí  neboť lékařská věda dokáže spravit zlomeniny a úrazy, dokáže vyléčit nemoc, která má příčinu v nějaké nedostatečné činnosti orgánu.  Ale když nic takového není a člověk se přitom necítí zdráv?  Potom je asi na místě uvažovat o psychosomatické poruše.  A právě toto téma nám přišla osvětlit  Ph.Dr. Jarmila  Mayzlíková.  Poruchy které vedou k dysfunkci orgánů jako je žaludek ,  žlučník , taky astma  bývají až z jedné třetiny psychosomatického původu a řeší se takzvaně přes hlavu. Na řadu by měl přijít klinický psycholog.  Pro nás byly důležité její rady.

V podstatě existují dva druhy lidí. Můžete se chovat jako hrdina nebo jako oběť. Být hrdinou znamená uvědomit si problém a chtít ho řešit.  Můžete se vztekat, zuřit, můžete si i poplakat , ale důležité je něco dělat. Naproti tomu oběť  se lituje, svou lítostí manipuluje s okolím, velmi často se tito lidé  stávají alkoholiky i bezdomovci. Pro naše duševní zdraví je velmi důležité mít pocit bezpečí a jistoty.  Permanentní úzkost  - stres je velká zátěž pro náš organismus.  Základem by mělo být: Mít dobrý vztah k sobě, správná životospráva , dostatek spánku, v noci spát 7-8 hodin. Relaxace, odpočinek, střídání fyzické aktivní a pasivní činnosti. Zpříjemnit si  prostředí ve kterém se pohybujeme. A taky neřešit problémy unavení hladoví a nevyspalí.   Byla to zajímavá přednáška .

 

Zájezd Boskovice_25.8.2016

Tentokrát jsme se zájezdem na konci prázdnin zamířili k jihu republiky  do Boskovic, malebného  městečko nedaleko Brna.   Navštívili jsme zdejší zámek,  který  je jedním z nejkrásnějších empírových  zámků na Moravě.  Patří  k němu  i  rozsáhlá zahrada,  pěkný pohled na ni byl z oken zámku.  Zajímavá byla i zámecká kaple  která zde zbyla z původního kláštera.  K návštěvě lákala i zřícenina hradu nad zámkem, ale dali jsme přednost procházce židovskou čtvrtí. Prohlédli jsme si synagogu, nahlédly jsme a posléze i vstoupily do  židovské rituální  lázně, tzv. mikve. Po  dobrém obědě  jsme se usadili v autobuse s představou , že nás doveze do nedalekého westernového městečka.

Ale překážka na cestě způsobila, že jsme  byli nuceni ten kus cesty ujít pěšky.  Unaveni a taky tak trošku naštvaní  jsme  došli do cíle.  Odpočinuli jsme si při kávě ve stínu borovic nebo přímo v místním salónu, fotka s místním šerifem byla příjemným zážitkem.   Prostředí opravdu připomínalo divoký západ,  písek,  borovice, indiánská osada.  Čas zde stráven byl příjemným zakončením zájezdu.

  Výlet do Klimkovic- 8. 8. 2016

V pondělí jsme společně navštívily Sanatoria Klimkovice.  Po výstupu z autobusu se nám otevřel pohled na originálně řešené budovy lázní. Jsou  zajímavým dílem soudobého stavitelství a  architektonické řešení budovy jódových sanatorií bylo několikrát oceněno.  My však zamířily  na stezku  Lesního parku Klimkovice.  Tato originální cesta  nabízí mnoho možností pro zábavu i poučení.  Na informačních panelech jsme se vzdělávaly, s chutí jsme využily možnosti protáhnout si těla na cvičebních a zábavných prvcích a  následně spočinou na lavičkách. V chládku lesa se i dobře povídalo. O  věcech veselých i o těch co nás trápí.  Nějak nešlo nevzpomenout skutečnost,  že jsme dostaly celkem nečekaně výpověď z dosavadního místa naší malé kanceláře. Ale děvčata z vedení usilovně hledají.   A tak od září snad budeme mít  zase svou malou kancelář.  Příjemnou procházku jsme zakončily osvěžením s  dobrým zákuskem  nebo zmrzlinou v místní cukrárně.  Cestou k autobusu se před námi rozevřel  úchvatný výhled.  Bylo vidět daleko, věžáky Poruby i celé  panoráma Beskyd s její královnou Lysou horou..  Bylo to pěkné odpoledne.

 

Opeč si svůj párek _ Vratimov 11.7.2016

O prázdninách měníme přednáškové místnosti na setkání v přírodě. Na tom letošním prvním jsme se sešly ve Vratimově v Domě zahrádkářů. Byl hork letní den, hraničku dříví na opékání párků měla Bláža  pečlivě připravenou. Usadily jsme  na lavičkách pod slunečníky, ….a párky opekly jako každý rok v malé kuchyňce.  Horko bylo opravdu tropické a i když foukal příjemný větřík, představa ohně v tomto počasí nikoho nelákala. A taky možná,že jsme už tak trochu pohodlné.   Opečené buřtíky voněly a chutnaly a při jejich konzumaci se řešily problémy zahradního charakteru. Od sekání trávníků, sekačky jsou úžasná věc, ovšem k jejich nastartování je přece jenom potřeba větší sila. Už by měl někdo vymyslet posilovač startovacího mechanismu pro jemné ženské ruce.   Následná úprava trávníku  spočívající v hubení mechu, toho agresora našich zahrad  je také problém. Skoro beznadějný, mech si  roste  jak chce a je nezničitelný. A řeč přišla i na sladké plody maliníku. Letos jsou maliny velké, šťavnaté a je jich moc. Co s nimi?  Nejlepší jsou čerstvé přímo z keře, ale i když děti vydatně pomáhají, nestačí všechno sníst.  Takže šťáva, marmeláda , zbytek zamrazit.   Pěkně jsme si popovídaly, naposled se rozhlédly po příjemném místě , rozloučily se s hostitelkou a rozešly se .  Mimochodem déšť,  který  doprovázel každé naše setkání při opékání párků, letos taky přišel. Ale až večer, to už  jsme byly všechny doma.   

 

 

Lidé lidem 2016 – Ostrava23.6. 2016

Devátý ročník  tradiční akce Lidé lidem se uskutečnil ve čtvrtek 23. června 2016 na Masarykově náměstí,   pod záštitou náměstka primátora Mgr. Michala Mariánka.

V horkém letním dni se zde představovaly   organizace poskytující sociální služby a související aktivity v Ostravě. Na jednom konci náměstí podium na druhém nafukovací monstrum ve kterém si bylo možno zahrát lidský stolní fotbal. Mezitím stánky ve kterých se prezentovaly   jednotlivé spolky a organizace. Svět techniky si pro návštěvníky připravil  gyroskop (přístroj simulující 3G přetížení ) který byl hodně využíván. Součástí pestrého programu   byly i taneční a hudební představení uživatelů sociálních služeb.  Své taneční umění ukázaly mezi jinými i  mažoretky Boubelky, kterým je v průměru 86 let.  Probíhaly zajímavé soutěže pro děti, interaktivní dílny, skupina  kynologie  Městské policie předvedla  ukázky práce se psy. I když jsme nabyly přímo na jevišti, byly jsme při tom.  S letáčky o samovyšetření prsu, modelem prsu, radou i informací o našem spolku.

Masarykovo náměstí  se  s postupujícím dnem rozpálilo do tropického vedra.  Spuštění řady vodotrysků se jevilo jako dobrý  nápad, tryskající voda přinesla mnoho radosti,  osvěžení i oživení .  Nám taky, ne však našim prospektům.  Jemná vodní sprška nás osvěžila, našim materiálům moc neprospěla.  I  tak to byl pěkný den.

 

             Přednáška: Kognitivní rehabilitace-cvičení paměti 13.6.2016 

Na poslední přednášku před letními prázdninami mezi nás přišel pan Mgr. Antonín Liška z Centra psychosociální pomoci Mens Sana-o.p.s.

V úvodu přednášky nám představil služby, které tato organizace poskytuje. Mezi ně patří i Kognitivní rehabilitace, neboli trénování poznávacích schopností mozku, cvičení paměti a soustředění. Od září 2015 bylo v Mens Saně v Ostravě Porubě otevřeno Centrum trénování paměti. Protože máme s Mens Sanou podepsanou smlouvu o spolupráci, mohou se naše členky zúčastňovat jejich aktivit, například skupinových cvičení. Mgr. Liška nás překvapil informací, že po zvládnutí cvičení mnemotechnických pomůcek jsou v závěru účastníci kurzu schopni vyjmenovat 42 amerických presidentů,či řadu 100 čísel.

Na závěr jsme si vyzkoušely pár praktických úkolů.

(Text: K.Pintérová)

 

 

Koncert „ PODĚKOVÁNÍ VÁM“ Bohumín 8.6.2016

Už potřetí  uspořádal bohumínský spolek pro onkologické i jiné pacienty,  ale i pro jejich rodiny a přátele PRO – FIT 12 koncert pro všechny, kdo se podíleli na úspěšném prodeji kytiček v rámci Květinového dne, tradičně pořádáného Ligou proti rakovině. Za ONKO-Amazonky jsme se zúčastnily pouze 4.

Byl to pro nás mimořádný zážitek plný emocí, radosti, pohody, prostě jsme si naplno užívaly bohatý program /až 16 položek/! Od vystoupení těch nejmenších z MŠ Skřivánek a taneční skupiny Baby balet RAL, přes tanečníky ze základních škol, nebo nadanou zpěvačku Aničku  až po kouzelnici RADANU , stepaře Mirka Spáčila se svou tanečnicí Alenkou Světlíkovou, skupinu VÍTR z Opavy, zpěvačku SONYEN a dalších.

Kromě nás přijely i zástupkyně z Havířova, Třince, Opavy nebo Karviné.

Dojemnou součástí večera byl  dárek pro Martínka, který se léči na Dětské onkologii FN v Ostravě. A přece i tady zvítězil optimizmus, když se předání finančního daru Martínkově mamince zúčastnila i holčička, která se už po léčbě vrátila do normálního života.

Třešničkou na dortu, jak se vyjádřila moderátorka Lenka, bylo vystoupení Martina Chodúra. Písně z nejnovějšího CD nebo populární  Hallelujah důstojně završily koncert a my jsme odjížděly plny nádherných dojmů i vděčnosti, že jsme byly svědky nejen děkování, darování a podpory potřebných , ale také vystoupení nesmírně talentovaných dětí  z regionu, které už stihly získat  prestižná ocenění.

Děvčata z PRO-FITu 12 – moc děkujeme za kvalitní a vydařený večer.

(Text: Marta Kostrová)

 

Návštěva Velkého světa techniky v Dolní oblasti Vítkovic 6.6. 2016 

10 Amazonek  navštívilo Velký svět techniky v areálu Dolní oblasti Vítkovic. Interaktivní výstavní exponáty,  všechny si  mohou návštěvníci osahat, vyzkoušet a  ovládat, jsou rozděleny do 3 tématických okruhů: Svět civilizace, Svět vědy a objevů a Svět přírody. Na závěr jsme si prohlédly výstavu Od televise k televizi!, která interaktivní formou návštěvníkovi přibližuje 60 let televizního vysílání z Ostravy. Historií vysílání nás provázel komiks, fotografie i sestřihy ukázek z televizních pořadů....

(Text: K. Pintérová)  

 

 Dokážeš to taky-spolu nevyhoříme. 20.-22.5.2016

Sešly jsme se v Praze, tentokrát s mezinárodní účastí, přijely zástupkyně Europa Donna Slovensko. Víkend jsme zahájili páteční  prohlídkou Muzea policie na Karlově a návštěvou vedlejšího  kostela Nanebevzetí Panny Marie a svatého Karla Velikého. Večerní procházka Malou stranou a po Karlově mostě byla příjemným zakončením dne. V sobotu ráno jsme vystoupaly k Národnímu památníku na Vítkově. V parku po  pod monumentální stavbou  se konalo letošní setkání Dokážeš to taky - Spolu nevyhoříme. Tento rok ve spolupráci  s Hasičským záchranným sborem hl. města Prahy.  Hasiči nám předvedli ukázky své profesionální práce, připravili soutěž do které jsme se s vervou pustily. Moc jsme se snažily, skončily jsme těsně pod stupni vítězů,  na bodovaném 5.  místě.  Ale celý den jsme jenom nesoutěžily, mezi jednotlivými disciplínami jsme navštívily a prohlédly si i památník. Přálo nám i počasí , byl to opravdu pěkný  víkend.  

 

Přednáška:  Práva a povinnosti spotřebitele - 16.5.2016

Na tohle zajímavé  téma nám přišla přednášet p. Olivková, dlouholetá členka    Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.    Představila nám organizaci,  na kterou se můžeme obrátit o radu a pomoc, když se jako spotřebitelé a zákazníci dostaneme do potíží.  Upozornila na co si dát pozor při nakupování, nejen předmětů,ale energií.  Na nekalé praktiky různých prodejců při předváděcích akcích, ti hledají pořád nové způsoby ohlupování lidí , z velkých sálů se  stěhují před nákupní centra a maskují se průzkumy trhu a reklamami. Nebát se reklamovat vadné zboží a nenechat se odradit neochotou obchodníků..  Přidala užitečné rady na zvýšení bezpečnosti seniorů a kontakty na poradny pro spotřebitele.  Poradny jsou bezplatné.  Pro sdružení pracují  specialisté, taky právník i soudní znalec. Myslím, že to byla velmi užitečná přednáška, je dobré že taková organizace existuje a že o ní víme.  Podrobnější informace a kontakty na poradny jsou v naší kanceláři.

 

 

 

Den proti rakovině  v Ostravě. 11.5.2016

U nás v Ostravě začal brzy ráno vysíláním Dobrého rána z ostravského studia ČT. Všichni moderátoři měli připnutou kytičku měsíčku lékařského s růžovou stužkou,  v rozhovoru  naše předsedkyně Katka Pintérová pohovořila o významu sbírky. Česká televize  je letos hlavní mediální partner Sbírky. Že pracovníci Ostravského studia berou tuto skutečnost za svou bylo zřejmé, kytičky které měly s sebou Onko-Amazonky byly prodány během chvilky.  Když během dopoledne navštívila ČT dvojice studentů, prodala další kytičky.

Po deštivé noci je venku pěkný den , sluníčko svítí, a  do ulic se  vydali dobrovolníci , studenti i členky Onko-Amazonek. Zdálo se, že Ostrava je plná žlutých triček, Kytičky se nabízely všude v ulicích , na náměstí, v předzahrádkách,  prodávající byli milí a lidé většinou kytičky kupovali.  Někteří prohodili pár  slovo, jiní ve spěchu koupili kytičku a spěchali dále za svými povinnostmi .

Po loňské dobré zkušenosti naše členky  navštívily ArcelorMittal Ostrava a.s. a opět byly mile přivítány. Měly připraveno minipracoviště,  kde nabízely kytičky  zaměstnancům. Podobně vstřícní byli v Tieto Tower . Do sbírky se pro nás  zapojily  také studenti gymnázií Františka Hajdy, Hladnov, Olgy Havlové, Volgogradská a Wichterlovo, SZŠ VOŠ zdravotní, Revírní Bratrská pojišťovna a mladé hasičky , členky SDH Opatovice. Všem patří náš dík.

Ještě nemáme přesné výsledky, ale podařilo se nám prodat více kytiček než loni. Děkujeme všem dárcům květinového dne, ať už si koupili kvítek, poslali SMS,  či jinak přispěli.  A taky děkujeme členkám naší organizace, které se na přípravě a realizaci Sbírky podílely.  Od objednání, po zpracování, jednání se školami, prodej, až po odevzdání pokladniček na poště. 

 

Návštěva Planetária 4.5.2016

Před 13. hodinou jsme se sešly na určeném místě a vzápětí přijel autobus… Odvezl nás k Planetáriu, zakoupily jsme vstupenky - v ceně byla i jízda tímto autobusem..Mohly jsme si prohlédnout doprovodné interaktivní zajímavosti a pak následovala projekce ve velkém sále s kopulí, na kterou nám promítli hvězdnou oblohu navíc s krásným komentářem…V druhé polovině projekce jsme se přenesly o šest tisíc let zpátky do Egypta, prohlédly si staré egyptské chrámy s astronomickými motivy. Poznaly jsme jak staří Egypťané vnímali hvězdy, jaká měli souhvězdí a jak je využívali ve svůj prospěch při každoročních záplavách Nilu.

Byl to krásný zážitek.

Také jsme dostaly informaci že: 9.5. od 13.12. SELČ do 20.17-doby západu slunce v Ostravě, budeme moci pozorovat přechod nejmenší planety Merkuru přes sluneční kotouč. Úkaz bude viditelný pouze za slunečného počasí s minimem oblačnosti. Při pozorování je nutné použít speciální filtr, jinak hrozí trvalé poškození zraku!

(Poznámka: zde pro  další fotografie kliknout na obrázek vlevo, posunout stránku výš a  pak kliknout na běžící filmový pásek)

Edukativní seminář Naděje 25.4.2016

Paní Naďa Bílá z Aliance žen s rakovinou prsu nás přivítala a představila přednášející Doc.PhDr.phil.Lauru Janáčkovou, CSc.,

která velmi přátelsky a sugestivně pohovořila o práci onkopsychologů.

Podpořila v nás vědomí, že můžeme sami na sobě pracovat: nepřemáhat se, naučit se říkat ne, poslouchat své tělo, dospat se, naučit se pracovat se stresem. Jak najít jiskru života při okamžitém problému? Plný jógový dech, zastavit, vydechnout a prudce nadechnout-toto je jiskra života, která nám pomůže překonat stres. Tuto jiskru si určujeme sami.

Každý 3. člověk v ČR během svého života onkologicky onemocní, onkopsychologů je bohužel v současné době jen10 pro celou republiku.

Proto snahou Aliance je podpořit tuto práci, aby i  legislativně byla tato změna podpořena, aby psychologická  péče pomohla pacientům při diagnostikování, během léčby a životu po léčbě.

 

Rekondiční pobyt–Lázně Slatinice 18 – 22. 4.2016

 Když se řekne Lázně Slatinice můžeme si představit tyto vjemy:

 • příjemný personál

 • dobré jídlo a kávičku

 • bazén parádní, stále obsazenou vířivku

 • výborné částečné masáže, sice zapáchající ale sirné perličkové koupele

 • krásné okolí a cestu na rozhlednu Velký Kosíř

 • výstavu malíře a ilustrátora Zdeňka Buriana

 • nádherné fresky v místním kostele

 • výlet do Muzea Kočárů – Čechy pod Kosířem

        včetně nádherného parku a zámku v něm

Za krásného jarního počasí  nás 19 Amazonek bydlelo  v nádherně zrekonstruovaném lázeňském domě Balnea , kde jsme měly veškerý komfort pod jednou střechou.

Všechny jsme odjížděly s bohatými zážitky a touhou se sem znovu podívat. Děkujeme za krásný pobyt!(text T.Smolová, M.Koběrská)  více fotografií viz http://www.onko-amazonky.rajce.net

Seminář o psychologické podpoře pro onkologické pacienty - 13.4.

Zúčastnily jsme se spolu s členkami ostatních spolků z našeho kraje edukačního semináře, pod názvem „Jiná naděje“ pořádaného Aliancí žen s rakovinou prsu v Ostravě.
Ředitelka Aliance, paní Eva Knappová nás v úvodu seznámila s hlavním posláním cyklu odborných seminářů o psychologické pomoci, tolik potřebné v každé fázi naší nemoci. Máme u nás 13 Komplexních onkologických center, ale v republice existuje pouze 10 onko psychologů.
Přednáška paní doktorky Zuzany Peterové byla pro nás balzámem na duši. Je totiž nejen psycholožkou, ale také pacientkou, jednou z nás…
Na závěr vystoupila paní Michaela Čapková z občanského sdružení Amelie. Poskytla nám spoustu praktických informací a rad z oblasti sociálního poradenství. Tyto rady, informace a adresy a kontakty jsou pěkně shrnuty v publikaci, kterou sdružení Amélie vydalo a máme ji pro nás k dispozici v kanceláři.(text K.Pintérová)
 

Přednáška: Indie - cestovatelské zážitky – 11.4.2016

Loni si  Lída vyjela  do vzdálené  země Indie.  A protože jsme holky zvědavé a chtěly jsme vědět jak to tam vypadá, pozvala mezi nás svoji spolucestovatelku, paní Dášu Titzovou.  Byla  to zajímavá cesta a vtěsnat všechny zážitky do asi hodinové prezentace šlo opravdu těžko. Paní Titzová nás provedla jejich cestou  po Indii,   nádhernými paláci  i ulicemi,  nahlédly jsme do slumů , prošly se uličkami plnými  lidí, kteří přímo  na ulicích žijí i spí. Viděli jsme několik svatých mužů ale i ženy  vařit a prát přímo na chodníku i malé okénka paláců za kterými žily další,  ukryté  před světem.  V zemi, která má více jak miliardu obyvatel  je nejrozšířenějším náboženstvím hinduismus s trojlístkem bohů, Brahma , Višnu a Šiva a  další náboženství a další bohové. V zemi žijí i křesťané, víru v Krista vyznává asi 2,5% obyvatel. Své putování  zahájily  ve městě  Dillí, hned první den nasávaly atmosféru projížďkou rikšou  uličkami plnými života. Auta, motorky a všelijaké jiné dopravní prostředky, řev z klaksonů mezitím nějaká kráva, prase, smog, hluk, prostě život.  Pokračovaly  městy  Dillí, Agra, Džajpúr, Sikrí., Puškar, Džodhpúr Mout Abu, Dilvara, Ranakpur a Udajpur. V Agře si prohlédly Taj Mahal,  cestou navštívily město duchů Fatéhpur Síkrí, v Džajpúru obdivovaly Palác větru  červeného a růžového pískovce. K pevnosti  Amber Fort  vyjely na slonech, zpáteční cestu ale absolvovaly v džípech.  Obdivovaly komplexy chrámů s výzdobou jemně řezaného kamene,  pevnost  Kumbhalgarh, jejíž hradby přesahují na délku 36 kilometrů, což z nich činí druhou nejdelší souvislou zeď na světě,  větší je jen Velká čínská zeď.  Nahlédly i na indický venkov a na posvátné krávy které jsou všude.  Trasa to byla náročná ,  Autobusem najely 1 300km, Indům se  dámy líbily, hodně se  jich s nimi  fotilo. V textu jsem použila  poznámky Lídy Váchové . (text M.Juřinová)

 

 

 

EBCC 10 – 10. Evropská konference o karcinomu prsu v Amsterdamu - 9.-11.3.2016

TÉMA KONFERENCE:  Multidisciplinární inovace v péči o pacientky s karcinomem prsu.

10. evropské konference o karcinomu prsu v Amsterdamu jsme se v rámci národních  pacientskych organizací spojených v ED (Evropa Donna- evropská koalice proti rakovině prsu) za ČR zúčastnily dvě – ředitelka Aliance žen s rakovinou prsu, o.p.s. Eva Knappová (delegát ED za ČR) a já - Marta Kostrová (zástupce ČR v ED)).

Důležitost celé události podtrhovala jednak účast odborníků všeho druhu spojených s péčí o pacientky s nádorovým onemocněním prsu a také pozornost médií i nizozemského království, které na otevření zosobnila princezna Margriet. Znovu připomněla vysoký počet onemocnění a důležitost jak prevence tak včasné diagnózy i potěšitelné statistiky, které navzdory vysoké incidenci zaznamenávají méně úmrtí na tuto nemoc.

Maraton přednášek a workshopů přinesl zajímavé poznatky i nejnovější výsledky výzkumu a pokrok v léčbě a její úspěšnosti. Nás potěšil hlavně úspěch aktivit Evropa Donny na poli prosazování rovného přístupu k léčbě pro ženy celé EU u Evropského parlamentu.

Poprvé jsme slyšely o důležitosti vitaminu D pro naši komunitu, v rámci panelové diskuze k řešení konkrétních případů a léčebných postupů měli onkologičtí odborníci i obhájci pacientů možnost sledovat danou problematiku z různých pohledů nebo se aktivně zapojit do hledání nejvhodnějšího postupu léčby.

Přednášky o prevenci zdůraznily správný životní styl, udržování stálé hmotnosti a pohybu, ve výživě hlavně vitamíny, stopové prvky a vláknina, v pití alkoholu střídmost.

Velká pozornost byla věnována i paliativní péči, zvládání bolesti, respektive různých druhů bolesti – až 54% pacientek s karcinomem prsu trpí během léčby akutní bolestí, způsobenou radioterapií a chemoterapií, metastatické pacientky chronickou bolestí, pozornost byla věnována i průlomové bolesti. Z toho vyplývají psychické potíže, které komplikují zvládnutí náročné léčby.

V rámci konference jsme absolvovaly i samostatné sezení v rámci ED, kde výkonná ředitelka ED paní Susan Knox shrnula nejdůležitější aktivity ED za uplynulý rok, podala přehled o významných plánovaných aktivitách a co nás z ČR potěšilo -  použila ve své prezentaci i fotografie z našich akcí. 

Konference byla všestranným přínosem a potvrdila, že obhájci pacientů z nevládních organizací se pomalu ale jistě dostávají do povědomí odborníků jako nepřehlédnutelná součást procesu zkvalitnění zdravotnických služeb pro ženy s nádorovým onemocněním prsu.

Text a foto  Marta  Kostrová

(Poznámka: zde pro další fotografie kliknout na obrázek vlevo, posunout stránku výš a  pak kliknout na běžící filmový pásek)

Protaj-či se ke zdraví.“  Olomouc  5.3.2016  

Ráda bych se s vámi podělila (i když trochu opožděně) o své dojmy z akce „Protaj-či se ke zdraví.“

V sobotu 5.3.2016 jsem se za ONKO-Amazonky zúčastnila zajímavé akce v Olomouci-  semináře spojeného s cvičením tai-chi, společného projektu  Aliance žen s rakovinou prsu a ČOS. Bylo nás tam asi 50, kromě našich kolegyň z dalších spolků i cvičenky z místního oddílu tai-chi a členky ČOS.
Na úvod  naše mladé kolegyně Bellis-ky připravily prezentaci o samovyšetření prsu.

Po nezbytné informaci o projektu "Protaj-či se ke zdraví" jsme se věnovaly vlastnímu praktickému cvičení, které vedl lektor Ivan Trebichavský, Ukázal nám, jak se v tai-chi pracuje s uvolněním, s pohybem těla, jak s tělem sladit mysl. Pozornost věnoval i speciálním cvičením se spirálními pohyby paží, které velmi jemným způsobem podporují proudění lymfy. Cvičily jsme i ve dvojicích a soustředily se na vnímání i naslouchání tomu druhému. Navíc jsme měly nejen možnost setkat se s „ našimi holkami“ z jiných měst, ale také seznámit se s členkami Sokola. Opravdu jsme si to užívaly a domů jsme odjížděly plny dojmů a vnitřní radosti.

 Foto a text Marta Kostrová

 

Přednáška:  Detoxikace - 14.3.2016

Téma pondělní přednášky bylo příhodné pro toto roční období.  Vždyť kdy postoupit očistu těla i mysli než  po  zimě. Na téma detoxikace organismu nám přišla přednášet  PhDr . Marie  Slámová. 

Naše tělo má samočisticí schopnosti a  snaží se zbavit nepotřebných a jedovatých látek   stolicí , močí , ledviny a játra jsou naše velké čistící stanice,  dále přes různé sliznice, dokonce i dýcháním. Pokud to není náš organismus schopen zvládnout , měli bychom mu pomoci detoxikací.   První pomoc začíná tím, že se budeme chovat zodpovědně:. Některé faktory neovlivníme, jako je vzduch kolem nás.  Na ostravsku je mizerný  a i když budeme třídit odpad a nepálit umělé hmoty moc si tím nepomůžeme.  Co ale můžeme ovlivnit a tím se chránit je používání zdravých potravin, vyhýbat se pokud možno polotovarům a geneticky upraveným produktům. Je to těžké jsou skoro všude.  Důležitá pro náš organismus je i voda, ale přírodní,  minerálky moc ne. Také i pohyb a správné dýchání má vliv na naši kondici. I   psychika hraje svou roli, pokud jsme ve stresu, špatně jíme, špatně spíme a  naše tělo se tím oslabuje a zanáší jedovatinami.

   Jak si pomůžeme.

 Jsou 3  důležité body.

 1. Já chci.
 2. Musím mít informace jak.
 3. Začít  dělat.  Nechtít změnit všechno najednou.

  Paní doktorka  uvedla   různé programy očisty.  Půsty , odlehčovací dny,  bylinkové čaje. I razantnější metody jako jsou výplachy střev, ale ty nejsou úplně bez rizika.

 Nakonec nás seznámila s detoxikací pomocí bylinek kterou používá ona sama.   Očistu organismu pomocí  přípravku  Alveo.  Má s ní dobré zkušenosti, může se používat po celý  rok. Určitě některé z nás zaujal. Má jednu nevýhodu,  tahle detoxikační kůra  je tak trochu finančně náročná .

 Výroční schůze - 4.3. 2016

V pátek 4.března se konala výroční schůze Onko- Amazonek. Byly jsme seznámeny s hospodařením spolku v minulém roce i plánem akcí na tento rok . Je bohatý a rozmanitý, zahrnuje i preventivní činnost pro veřejnost. Tak nás zamrzela zpráva, která došla těsně před schůzi, od SM kraje nedostaneme žádnou dotaci. Skončit s vedením revizní komise se rozhodla Dana Kořistková, poděkovaly jsme jí za pečlivou práci. Hospodaření i plán činnosti byly schváleny , a my se sejdeme při nejbližší příležitosti 14. března na přednášce.

 

Přednáška: Lymfatický systém – 15.2.2016

Téma včerejší přednášky bylo velice závažné. Lymfedém_nemoc,  která si zaslouží naší pozornost. Problém , který se může vyskytnout u každé z nás po operaci.  Co je lymfedém.  Mízní otok, onemocnění způsobené hromaděním tkáňové tekutiny v podkoží.   Rozlišuje se primární , vrozený nebo  získaný na genetickém základě,  projevuje se už dětském věku. A sekundární  lymfedém,  který  vzniká následkem nádorového onemocnění,  po operaci nebo po ozařování ucpaním  lymfatických cest.   A právě o tomto onemocnění byla přednáška MUDr. Sylvy Zajícové. Velice zajímavě a srozumitelně nás poučila co je lymfedém, jak vzniká, upozornila na první příznaky, které mohou projít bez povšimnutí.  Seznámila nás i se způsobem a postupem i režimem léčby, i s realitou, že tato nemoc se nedá vyléčit, správným postupem se dá dostat pod kontrolu a příznaky zmenšit. Součástí přednášky bylo i poučení o prevenci , co dělat aby onemocnění vůbec nenastalo.  Paní doktorka  nám poskytla mnoho zajímavých rad  mimo jiné také,  že ne každé pracoviště, které poskytuje lymfodrenáže  léčí. Některé  lze zařadit jen  do kosmetických služeb.  Taky cviky proti otokům horních končetin bychom mohly přidat do našich domácích rozcviček i když otoky ještě nemáme.  Taky  pokud máme pocit,  že je něco v nepořádku nebát se a vyhledat odbornou pomoc. I konzultaci  s psychologem pokud je potřeba.

 

Muzikoterapie - 1.2.2016

Strávily jsme příjemnou hodinku muzicírováním v  Mens Saně. Pod vedením p. Dagmar Podrazové jsme se  nejprve   trochu  rozehřály hrou na tělo. Tleskáním  pleskáním a dupáním. Poté jsme   různými typy úderů  rytmicky rozezvučely bubny a bubínky. Odborně se nazývají djembe. Ve skupinkách jsme se doplňovaly , posílaly si po kruhu různé rytmy. Taková tichá pošta hudebních motivů.  Potom přišly na řadu  perkuse , to jsou  chrastítka, triangly a další věci , které vydávají zvuky. Celé muzicírování vyvrcholilo společným hraním v orchestru.  Každá jsme si vybrala nějaký nástroj  a celý orchestr doprovázela na flétnu a taky řídila  p. Dagmar Podrazová. .  Nádherně jsme si při tom odpočinuly.    Na závěr si ještě Katka vyzkoušela  rozezvučet  tibetskou mísu. Povedlo se a místnost naplnil zvláštní zvuk. Ještě v nás dozníval  když jsme  rozcházely.

 

Přednáška : Typologie – 11.1.2016

Poprvé v tomto roce jsme se sešly na přednášce. P. Kolarčíková  nás seznámila  s barevnou  typologií v kosmetice.  Základní dělení na čtyři typy, jarní letní podzimní i zimní není vždy určující. K výrazu člověka patří i barva vlasů , takže se jejich  změnou  se trochu mění i typ a s tím i nové líčení a celý výraz člověka.  Bylo zajímavé, jak jsme se přes určení typu dostaly na líčení a dále k vnitřním pocitům  člověka. Všechno je v nás propojeno. Když máme smutek a starost,  odrazí se to na našem vzhledu a naopak,  když se trošku upravíme a vylepšíme odrazí se to  i v naší pohodě.  A taky v pohledu našeho okolí na nás.  Nakonec i malá loterie  přidala na dobré náladě.  Cenu, profesionální nalíčení,  vyhrála Lidka.  Termín : před další přednáškou. Takže  už se těšíme na její proměnu.  Bylo to moc pěkné setkání. Dodalo nám v tom pošmourném lednovém počasí dobrou náladu a energii.