.

  Domů  

     O nás       Zpravodaj        Informace     Fotogalerie         Kniha návštěv       Odkazy    
 

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

 

 

 

Fotogalerie z akcí v roce 2018

Mikulášské setkání – 7.12.2018

Skoro přesně na den sv. Mikuláše proběhlo naše setkání ve Středisku volného času  na Ostrčilově ulici.  Prezentace,  dárkový balíček s kosmetikou fy Ryor, kalendář pro záznamy akcí na příští rok .  A také občerstvení připravené členkami výboru.  Opět jsme uvítaly  pracovnici fy RYOR s nabídkou novinek .  Usadit se, nabídnou si pohárek vína na přípitek i nezbytnou kávičku.  A už nás všechny vítala předsedkyně Katka. Popřála dobrou zábavu a uvedla vystoupení tanečnic kroužků  zdejšího Střediska volného času.  V novém programu se na podiu vystřídaly mažoretky, cvičenky s obručí i ve zcela nové sestavě se švihadly.   Zaúřadovala tréma,  švihadla si občas dělala co chtěla , ale dívenky je  zvládly a  všechno dobře dopadlo .  Na závěr  vyběhly na scénu dívky s pom-pomy. Ze cvičení, které jen vyplňovalo přestávky sportovních utkáních se vyvinul docela náročný hezký  sport.   Odměněny potleskem i malou pozorností  opustily sál a my se věnovaly příjemnému  povídání i  vzpomínaní na společné prožitky.  Sem tam padl i recept na pochoutku , která se objevila na stole. Nechyběly i milé dárečky, které si děvčata vyměňovaly mezi sebou ,  naše Terezka  měla pro každou vánoční  perníček.  Tak  ten čas rychle utekl a najednou jsme se loučily.  Nezbývalo  než popřát pěkné Vánoce ,  hodně zdraví  a  štěstí v novém roce.  Zbytek si dopovíme na  první schůzce roku 2019, v pondělí  14. ledna.

Advent plný křídlení - 29.11.2018

 

 Advent plný křídlení.  A hala GONG naplněná až po střechu vším co k tomu patří.  Stánky   neziskovek, plné krásných věcí  vytvářených rukama členů i klientů, které  čekaly na své nové majitele, připravené dělat  radost .  A kdyby náhodou někomu docházela energie mohl ji doplnit občerstvením,  připraveným také neziskovými organizacemi.  Zkrátka  se tady opět slétli andělé  aby vytvořili kouzelné místo pro setkání s přáteli.  Ti naši malí andílci, vytvoření během rekondičního pobytu na Šancích, se všichni rozlétli mezi lidi a stromečky je následovaly.  Gita s Lýdii, které ve stánku strávily celé odpoledne měly důvod k úsměvu.  Ten ostatně přidávaly ke každému dárečku, který prodaly.  Díky děvčata .

 

  Odpoledne ve Zdravé Jídelně  Slunečnice 26.11.2018 

 

Velmi pěkné odpoledne jsme strávily v Zdravé Jídelně Slunečnice. Paní Appeltová nás pozvala do své jídelny, kde pro nás připravila  prezentaci  české kozí  kosmetiky Capri se zasvěceným výkladem o jejich úžasných  účincích a vlivu  na zdraví a  pleť.  Přidala i své osobní zkušenosti s těmito produkty, které si u ní můžeme také zakoupit. Setkání obohatila ochutnávkou svých dobrot. Pickles, sekaná z robi masa, ovesný salát  i malý zákusek. Opět nás přesvědčila , že zdravé  může být a u ní je i moc dobré. Tak dobré, že jsme požádaly o recepty.  Kosmetické přípravky, které nám představila ve své prezentaci nám umožnila  detailně si prohlédnout. Mít možnost vzít výrobek do ruky, podívat se na něj zblízka i to některé z nás přesvědčilo: vyzkoušíme. Moc se líbily pohlednice s Anděly.  Loučily jsme se spokojené,  s předsevzetím, že jídelnu opět navštívíme.

 

Rekondiční pobyt Pension Šance 15.11. – 18.11. 2018

 

Dříve než naše hory zapadly sněhem absolvovaly jsme  svůj tradiční pobyt v Pensionu Šance. Tam i zpátky nás  dopravil autobus od firmy  ArcelorMittal Ostrava. Přepravu jsme dostaly darem na základě zaměstnaneckého grantu, prostřednictvím naší členky Šárky Vinklerové. I když tentokrát to měl řidič dost složité. Příjezdová cesta byla uzavřena a on se s autobusem musel vejít na místní komunikace. S napětím jsme sledovali jak  velký bus projíždí úzkou cestou nahoru a dolů a opatrně vybírá ostré zatáčky. Oddechli jsme si,  až u  penzionu. Hned odpoledne jsme se byli podívat po okolí.  I když jezdíme několik let na stejné místo,  přesto je to pokaždé jiné.  Nové   i vylepšené stavby,  zkrášlené okolí.  Zašly jsme k hotelu  Sepetná,  líbilo se nám  i nově upravené okolí  kostela na Borové. Malou procházku k Winklerově zvoničce jsme si protáhly kousek dále kolem Bezručova srubu a vzhůru do kopce zpět.  Pod nohama šustící listí a sluníčko v zádech,  ten kousek cesty byl trochu namáhavý ale stál za to.  Kromě  ptáků nám nad hlavami proletěl větroň ještě v závěsu za vodícím  letadlem. Vždyť blízko je letiště.  Odpolední procházky na zdravém vzduchu střídaly  společné večerní ruční práce.  Andělíčci, stromečky, věnce, pro sebe jako dárečky  i pro prodej na akci  Advent plný křídlení.  V této činnosti vedly Gita a Lýdie. Neúnavně lepily zdobily  a poté i balily  všechny ty věcičky.  Zachytit Lýdii  bez “tavky“ nebo jiných pracovních předmětů , to byl opravdu výjimečný okamžik. O zpestření  se nám postaraly p. Linda Maršíková a její dvě kolegyně,  které na jeden večer proměnily jídelnu v kosmetický salon. Tak trochu s váháním se přihlásilo sedm odvážných dobrovolnic,  které se nechaly opečovávat.   Vyčistit pleť, nanést  masku, po ní některé z nás vypadaly jako by utekly z pekla, smýt masku,  nanést krémy, nalíčit . A přitom stačily vysvětlovat, poučovat jak co používat, čemu se vyhnout při péči o pleť.  Udělaly nás krásné.  Až bylo škoda tu parádu před spaním smýt. Ne umýt ne.  Odlíčit a vyčistit  přesně podle rad které jsme dostaly.  A byl tu poslední večer . Společná chvilka a velký zmrzlinový pohár.  A protože tento pobyt je zčásti financován z květinového dne, Gita nám sdělila výsledky sbírky.  V několika kritériích jsme dosáhli na 8. místo a to je vzhledem k výpadku jedné školy, která nám prodává kytičky docela dobré, ne?  Tvoření bylo ukončeno , naše výtvory připravené na předodjezdovou výstavku, jenom Lýdie v jídelně dodělávala věnec z posledních  pistáciových slupek. Asi by nikdo nevěřil že i tohle může být napínavá činnost.  Co bude ?  Plný korpus nebo dojdou pistácie?  Vyšlo to. A ještě několik kousků zbylo.  Ráno už jenom  sbalit kufr, z poslední procházky přinést kytičku jmelí a po tradičním řízku k obědu zpátky busem po stejných úzkých cestách zpět do Ostravy. Odpočinuté na těle i na duši.

 

Přednáška: Onkologická léčba – 12.11.2018

Přednáška MUDr. Dagmar Molendové,  primářky onkologie Městské nemocnice Ostrava. Hned v úvodu bylo trochu statistiky,  paní doktorka nás zahrnula čísly, z nichž jen některé. Například 36% nemocných je mladší 60 let.  Díky mamografickému screeningu  se ale daří zachytit nádory ve stadiu 1 až 2,  to znamená malé a ty mají  velkou nadějí na úspěšné léčení.   Také léčba onkologických onemocnění je  mnohem rozvinutější. Existují nové léky i léčebné postupy, zaměřené na určitý druh rakoviny, vyvíjí se léčba   biologická i imunologická.   Bohatá diskuse se  rozvinula  na téma dohody onkologů s praktickými lékaři o předávání  péče o onkologické pacienty praktickým lékařům. I  když chápeme, že onko pacientů přibývá, pro toto řešení  nemáme moc pochopení,  spíše v nás vzbuzuje obavy

 ( pro zvětšení fotografie  klikněte na jednotlivý obrázek )

 

 

Exkurze do Slezské tvorby Opava  - 5.11.2018

  Naše předvánoční exkurze do  Slezské tvorby Opava. Byli jsme se podívat jak vzniká křehká krása vánočních ozdob.  O tom že to byla akce zajímavá svědčí nebývalý zájem účastníků, sešlo se nás skoro třicet. Po cestě vlakem  došli jsme na nádvoří nenápadné budovy, kde tato křehká krása vzniká. Rozděleni do dvou  menších skupin, vydali jsme se na prohlídku. Zatím co ta  jedna  zamířila do výrobních dílen , ta druhá si šla zkusit malování ozdob.  Postup je jednoduchý. Vezmeš skleněnou kouli, namaluješ lepidlem vzorek  a posypeš třpytkami. No, to je teorie.  Naše výrobky byly  originální, některé velmi zdařilé.   A potom jsme procházely prodejnou,  neuvěřitelné množství tvarů a barev. Pokračovali jsme do výrobních prostor, které si už první skupina prohlédla a samozřejmě zamířili  také do prodejny.   Před vstupem do  dílen nás zástupkyně podniku podrobně seznámila s výrobním postupem i s rozsahem tvorby . Tuhletu křehkou krásu  rozesílají skoro do celého světa,  malý  kolektiv žen dokáže vyrobit  na přání zákazníka skoro vše od klasických koulí  různých velikostí až po miniozdůbky rozličných tvarů  a  velikostí necelých dvou centimetrů.  Vstoupili jsme do dlouhé místnosti a s obdivem sledovali ženy jenž pouhým dechem a  nad ohněm tvarují  základy budoucích ozdob.  Jen  zvířátka a složitější tvary se foukají do forem.  Ještě jeden úkon vyvolal naši pozornost . Stříbření baněk. Pár kapek tekutiny  dovnitř, baňky zakrouží vzduchem aby se vzápětí ponořily do horké lázně.  A jsou celé stříbrné.   Pokračujeme do další   dílny plné stojanů s ozdobami .  Tady jim zručné ruce maléreček dávají konečnou podobu . Každá vánoční ozdoba je ručně zpracovaný originál.   Každou baňku vezmou několikrát do ruky, než se jí dostane konečné podoby. Máme co obdivovat, množství barev tvarů , nevíme kam dřív kouknout.  Odcházíme naplněni zvláštním pocitem jaký máte když se vás dotkne krása.  A domů si kromě toho odnášíme i malý  poklad.  Letos asi na každý stromeček přibude nová skleněná ozdoba.

(poznámka:  pro další fotografie kliknout na obrázek vlevo,  a pak posunovat obrázky kliknutím na šipky před nebo za řadou malých obrázků )

 

Zájezd do Vídně -  26.10.2018

Náš každoroční velký zájezd.  Tentokrát jsme navštívili Vídeň. V  den Rakousko slavilo státní svátek , vstupy do některých památek bývaly zdarma. Takže množství lidí po příjezdu do  Schönbrunnu nás ani moc nepřekvapilo. Naše paní průvodkyně nás po krátkém seznámení s historií  rozpustila k volné prohlídce  krásného  parku.   Byl krásný sluneční den. Kdybychom si chtěli projít  park se všemi zákoutími,  potřebovali bychom mnohem víc než dvě hodiny. Ale i to stačilo k výstupu na Schönbrunner Berg k nádherné kavárně Gloriete.  Přímo lákala k posezení,  ale tolik času nebylo.  Pohled na Vídeň  odtud byl ovšem  úchvatný.  Ještě  prohlídka  Neptunovy kašny, ze všech stran a už byl čas k přesunu do historického centra.  Hofburg je normálně plný návštěvníku,  ale trefili jsme právě čas programu.  Hlava na hlavě , hluk,  lapali jsme slova průvodkyně a taky sledovali  vystoupení vojáku rakouské armády. Přešli jsme do klidnější části  Hofburgu.   Vstupné  do památek už není  zdarma, někde bylo jen snížené. No a u těch volných byly fronty.  Přesto někteří měli trpělivost a prohlídli si prezidentský palác.  My se podívali do Prunksaalu,  historického sálu  rakouské národní knihovny. A pokračovali v prohlídce města.  Stephansdom, nádherný gotický chrám,  nešlo vynechat.  Ale tam už nám  docela unaveným příšla vhod  přestávka na odpočinek .   Káva , někdo i zákusek,  pověstný sacher dort.  Odpočinutí, vykročili  jsme se dále do ulic,. Reprezentativní   Kärntner Strasse, všechny obchody světových značek byly zavřeny(státní svátek).  Nahlédli jsme do kapucínského kostela, kde se nachází i císařská hrobka. Její návštěvu bychom už asi nestihli, na chvíli jsme se  zaposlouchali  do probíhající mše. Kolem Vídeňská státní opery jsme zamířili do zámecké  zahrady,   je to neuvěřitelné , ale byl tam klid.  Ten pominul, při východu  na rušnou ulici . Kolem   Přírodovědného muzea  pokračujeme na Bellariastrasse kde už čekal autobus. S Vídni jsme se rozloučili pohledem na sluncem  nasvícený Votivní kostel.  

 

 

Přednáška:  Prádlo a epitézy 15.10.2018

 

I zdravotní prádlo a pomůcky podléhají inovaci a módě. Při přednášce v pondělí nám novinky v tomto oboru prezentovala p. Rubinová z prodejny zdravotnických potřeb U Radima.   Vysvětlila nám, jak je to dle nové vyhlášky  s úhradami pomůcek zdravotními pojišťovnami.    Moc nás nepotěšila, opravdu pojišťovna plně hradí jen jeden typ protetické  podprsenky.  Nárok na ni je jednou za dva roky, předepsat ji může jen onkolog popřípadě chirurg hned po operaci.  Na všechny ty další krásné kousky se úhrada nevztahuje.   Tento způsob zdá se nám poněkud  nešťastný.  Jiná situace je u epitéz. Tam je dle vyhlášky nárok  1x za  2 roky,  předepsat ji může i praktický  lékař. I tam jde vývoj dopředu a můžete si vybrat z rozličného provedení.  Plné , korekční ,  samodržící,  novinka je epitéza do plavek.   Je odlehčená a  její  provedení umožňuje rychlý odtok vody . Na všechny typy  poskytuje pojišťovna příspěvek, ovšem v různé výši. Všechny tyto krásné kousky jsme si mohly prohlédnou  zblízka , nechat si odborně poradit od p. Rubinové, čehož naše dámy hojně využily a nad  ukázkami se rozvinula čilá diskuse.

 

Plaveme prsa. Karlova Studánka  12.10. 2018

 

Mezinárodní koalice Europa Donna vyhlašuje každoročně  osvětovou kampaň, která vrcholí v jednotlivých členských zemích této koalice v měsíci říjnu.  Aliance žen s rakovinou prsu  se do ní  zapojuje již tradiční akcí v rámci  Dne pro zdravá prsa( Breast Health Day)  PLAVEME PRSA.  A již tradičně Amazonky tuto akci pořádají  v Karlově Studánce  během svého  rekondičního pobytu. V  pátek 12. října  odpoledne  okolo padesáti lidí odložilo procházky v nádherné podzimní přírodě a přišli  s námi zaplavat.  Děkujeme vedení Lázní KS, které nám pro tuto akci poskytlo  krásný  bazén, poděkováni patří i plavčíci Monice a všem, kteří nás svou účastí podpořili.

Karlova  Studánka 7.10 – 13.10 2018

 

Letos  nám mimořádně vyšlo počasí, opravdu letní dny plné sluníčka a k tomu nádherně zabarvená už podzimní příroda. Užily jsme si společně spoustu legrace,  nespočet výjezdů i výšlapů na Praděd, Švýcarnu a další  dlouhé i krátké procházky. I jen tak posezení při kávě na sluníčku.   Letos nás čekala i jedna nová procedura –whirlpool.  Tradiční a velmi milé bylo posezení s panem doktorem Riedlem. Díky vedení lázní jsme opět organizovaly akci PLAVEME PRSA. Moc děkujeme plavčíci Monice za pomoc.

 O  svoje dojmy  z pobytu  se s námi podělila  naše členka Nataša.

„I moje druhá zkušenost s pobytem v KS je opět pozitivní. Velmi dobrá organizace, zajištění ubytováni,  stravování, výběru procedur ze strany vedoucích spolku Amazonky. I posezení s p. doktorem Riedlem bylo moc příjemné a inspirativní. Takže děkuji moc za to, že  jsem se mohla  účastnit tohoto lázeňského pobytu a těším se na příští rok.   Vše co zde bylo napsáno je myšleno opravdu upřímně.  Nataša  V.“

 ( text Gita Wilkonská a  Nataša Vochyanová)

 

Den zdraví v Ostravě Porubě. – 21.9.2018

 

Městský obvod Poruba  pořádal  21.září zajímavou akci  na Havlíčkově náměstí.  Nabídl bohatý program ze všech oblastí zdravotnictví.  Ani my tam nechyběly. Prsní fantom  v našem stánku  přilákal zájemce. Od těch nejmladších , a někteří byli opravdu zvídaví, až  po lidi zralého věku. Využívali možnost téměř reálně zjistit, jak takový  novotvar  nahmatat. Diskuse byly i ohledně samotného mamografu. Je nebo není vyšetření škodlivé?  Vliv internetu je velký, snažily jsme se co jsme mohly fámy o  jeho škodlivosti  vyvrátit. Snad jsme byly úspěšné. Hlavní program na Havlíčkově náměstí doplnila  série odborných přednášek, které proběhly v Komunitním centru Archa. Ve 14:00 hodin  tam Katka Pinterová zájemce  seznamovala s prevenci rakoviny a s metodou samovyšetřování prsu .

 ( pro zvětšení fotografie  klikněte na jednotlivý obrázek )

 

 

Setkání - ONKO ISIS Opava - 18.  září 2018

 

Opavská organizace  slaví v tomto roce 20. narozeniny.  Na slavnostní   setkání  k tomuto  výročí   pozvala  své členy, přátele, sponzory, zástupce  Aliance žen z Prahy i blízké  onkokluby  z Ostravy, Havířova, Třince, Krnova, Karviné, Bohumína.  Cesta do Opavy se nám poněkud zkomplikovala , nejprve velké zpoždění vlaku a potom náhradní doprava .  Ale byla to jediná nepříjemnost tohoto  dne.  Na nádraží  na nás čekala hosteska domácí organizace  a  spolu s o dalšími účastnicemi jsme došly  do Obecního domu. Přivítala nás  předsedkyně organizace Marie Laníková.  Zavzpomínala na začátky, na ty kteří klub zakládali, poděkovala sponzorům a  všem, kdo je jakkoliv podporovali a podporují.  Při procházce městem nám průvodkyně  ukázala některé skvosty  krásné Opavy.  Opravdu jen některé. Muzeum, nejstarší v České republice, radnici se s kamennou koulí ve věži , gotickou  konkatedrálu   s jedním opěrným pilířem .  Mírně unavení a po dobrém obědě se sklenkou vína jsme zamířili zpět do Obecního domu.  My to vzaly  tak trochu oklikou přes Ptačí vrch , velcí práci s otáčecimi hlavami, to jsme chtěly vidět  zblízka. V Obecním domě  nás čekal další program.  Krásné vystoupení studentů Církevní konzervatoře v Opavě. Po žertovném úvodu následovalo několik skladeb  klasické hudby.  Z uměleckých sfér zpátky na zem nás vrátila  Cimbálová muzika a taneční soubor  střediska volného času v Opavě.  Jejich svěží vystoupení a známé melodie rozezpívalo nejednu z nás. Ve všeobecném veselí a povídání skoro zaniklo poděkování hostitelce a jejímu týmu.

  Děkujeme za krásný den, milé pohoštění a přejeme Vám v Onko ISSIS  mnoho pěkných společných zážitků , hodně úspěchů v klubové činnosti  a všem co nejvíce zdraví .  

  ( pro zvětšení fotografie  klikněte na jednotlivý obrázek )

 Přednáška: Canisterapie-10.9.2018

 První přednáška  po letním odpočinku byla na zajímavé téma.  Canisterapie.  Co to je?  Canisterapii můžeme také definovat jako způsob terapie, který využívá pozitivního působení psa na zdraví člověka. Dámy  Fejkusová a Olbrechtová z organizace Podané  ruce  nás zasvětily  do tajů  této terapie,  přičemž jim vydatně pomáhali a asistovali jejich čtyřnozí spolupracovníci. Rozvážná Dafné, malá a čilá Xandra i miloučká Ája. Díky předvedeným ukázkám  s komentářem jsme získaly  představu o této terapii.   Není to jen hraní si s pejskama  ale náročná a záslužná činnost. Zdálo se  že je jim mezi námi dobře, sympatie byly vzájemné a vůbec celá beseda jako by byla nabitá pozitivní energii. 

Áronek, Ginulka a já nevím jak se všichni ti další mazlíčci, co jsou už v psím nebíčku  jmenovali. Neubránily jsme se vzpomínkám na ně, když  jsme nořily ruce  do kožichů našich čtyřnohých přátel . A oni moudře a trpělivě drželi jako by nám rozuměli.

(poznámka: zde pro další fotografie kliknout na obrázek vlevo, posunout stránku výš a pak kliknout na běžící filmový pásek)

 

 

Rodinný výlet do Záchranné stanice Bartošovice –20.8.2018

 Před koncem prázdnin jsme vyjely na výlet do záchranné stanice v Bartošovicích . Pozvaly jsme i rodinné příslušníky , sešla se nás  necelá dvacítka . Vlakem, autem, velmi sportovně pojala výlet Nataša, dojela na kole.  O činnosti  a poslání stanice jsme shlédli  krátký instruktážní film v Domě  přírody Poodří  a poté se vydali  na prohlídku venkovní expozice.  Ve voliérách tam žijí ptáci, které není možné  vypustit zpět do přírody. Nepřežili by. Tak žila i orlice Dina , která jako náhradní matka odchovala   mnoho mladých ptáčat . Její nástupkyně  takovou schopnost nemá, mláďata ji nebaví. Každá zvíře ve stanici má svůj příběh ,  který nám poutavě vyprávěl   náš průvodce. Volně se okolo jezírka pohybují černí i bílí čápi.   Mírně unavení jsme opustili příjemné prostředí stanice. A co dál? Vzhledem k počasí jsme rezignovali na obhlídku  rybníka  a  mlýna a  zamířili k zámku. Také proto, že v místní jídelně byla možnost se najíst. Místo procházky k rybníku , procházka zámeckým parkem s impozantním platanem javorolistým, Je  největší v České republice. Šestnáct se nás spojilo, abychom odejmuli jeho kmen.  Katka operativně zařídila prohlídku zámecké expozice Moravské  Kravařsko. Představují tu místní slavné osobnosti i historii této oblasti.  Už v první místnosti jsme se dojímaly nad předměty, které si pamatujeme běžného života, mnohé dožívají na chalupách nebo jako rodinné památky.   Další z  výstav je věnována historii vojenství , je tu i ukázka toho  toho, jak vypadal vojenský lazaret. Káva a zmrzlina v cukrárně završily pěkný den.  Ale ještě nás čekala cesta domů.  S menší komplikací.  Velké sucho bylo příčinou požáru kolem trati,  vlaky nejezdily,  vše vyřešila  po několika hodinách náhradní autobusová doprava.  Bus byl pohodlný, nevadila nám ani okružní jízda  Studénka-Mošnov-Studénka-Ostrava.   Byl to hezký výlet s vnoučaty. 

 

 Opeč si svůj párek - Frýdlant nad Ostravicí - 9.7.2018

 

  Když jsme se ve vlaku sešly jenom čtyři, byl to trošku divný pocit. Jenom tak málo nás pojede na pěkné posezení pod Ondřejníkem?  Ale. Krista nemohla dospat, tak vyrazila o hodinu spíše, divila se proč je ve vlaku sama. Lída avizovala, že přijede později a obohatila si výlet procházkou po Frýdlantu, vydala se od nádraží na opačnou stranu. V krásné zahradě naší hostitelky Jindry, kde bylo vše připraveno pro naši návštěvu, už čekala Magda a dojela i Katka. Udělala si chvilku pro odpočinek a podělila se s námi o radost z čerstvě narozeného vnoučka. Takže nakonec se nás sešlo devět i s hostitelkou .V zahradním krbu hořel oheň, opečené klobásky voněly. Že jsme mámy a babičky, miminko vyvolalo vzpomínky, jak jsme se o děti staraly my a v čem je to dnes jiné.  Dva pánové , kteří se postarali o technické zázemí – oheň a gril, se diplomaticky vzdálili na terasu domu a nechali volné pole typicky ženskému rozhovoru. Bylo nám moc dobře, ale čas ubíhal a my se rozloučily a vydaly k nádraží.  Čekala nás cesta do Ostravy.

Po chvíli upoutaly naší pozornost velké oranžové dozrávající plody rajčat.  Jen se tak slunily u vyhřáté stěny domku.Při bližším pohledu jsme vytřeštily oči. Maxi bela dona v zahrádce! Nic takového. Na několika stvolech hrozny rajčat úplně černých. Ze zahradního bazénu pobaveně sledovala naše udivené  řeči pěstitelka těchto zázraků. Letos je má poprvé v zahradě, je zvědavá co jsou zač. My také, ale to se asi nedovíme. To byl poslední zážitek z naší gastronomické turistiky.

Děkujeme za péčí naší  milé hostitelce i jejímu manželovi  a doufám že to nebylo poslední setkání v této krásné zahradě.

(poznámka: zde pro další fotografie kliknout na obrázek vlevo, posunout stránku výš a pak kliknout na běžící filmový pásek)

Výlet do Hrabyně  - 19.6.2018

Navštívily jsme památník 2. Světové války v Hrabyni. Akci, kterou jsme loni pro velké vedro odložily jsme uskutečnily nyní, za příjemného  letního počasí. V letošním roce  vzpomínáme  100 let Československé republiky. K tomu výročí je i  expozice ve výstavní budově .  Formování nové armády, osobní věci dokumenty,  dřevené vojenské kufry , některé dodnes přežívají  v koutě na starých chalupách,  pušky i staré rakouské a  legionářské uniformy.To vše nám připomnělo dobu vzniku republiky.  Procházíme lipovou alejí  a pod obřími stylizovanými tankovými pásy, vstupujeme  do památníku. Pietní vstupní hala a skleněný sarkofág s prstí z bojišť 2. světové války, koncentračních táborů a dalších míst utrpení.  Uniformy vojáků, zbraně i  místa kudy  prošla fronta na Ostravsku.  Bojová technika a dům,  jeden z mnoha v Hrabyni, zničený válkou. Stylizovaný sklep pro úkryt vyvolal vzpomínky na vyprávění  pamětníků.  Symbolický hřbitov s nekonečnou  stěnou destiček se jmény obětí, padlých vojáků i obyvatel  ze severní Moravy a Slezska.   Místa, kde všude bojovali českoslovenští vojáci a letci.  Ale také život v protektorátu.   V patře nejvyšším,  působivě ztvárněné schodiště smrti v Mauthausenu.   Sádrové modely lidických  dětí v nadživotní velikosti.  A dětské hlasy, které četly jejich dopisy příbuzným.  Potichu jsme opouštěly památník a vydechly až na schodišti před vchodem, při pohledu na klidnou krajinu ozářenou sluncem a vonící lipovým květem.  Příjemné posezení při kávě  nás naplno vrátilo do současnosti. 

(poznámka: zde pro další fotografie kliknout na obrázek vlevo, posunout stránku výš a pak kliknout na běžící filmový pásek)

Přednáška : Zdravá výživa na léto – 11.6. 2018

 Poslední přednáška jarního cyklu byla o zdravé výživě na léto. Přišla mezi nás  Ing. Eva Appeltová ze Zdravé jídelny Slunečnice. Tato jídelna je zaměřena  na makrobiotickou přírodní stravu a o té převážně přednáška byla.  Hlavní složkou letní stravy by měla být zelenina,  hlavně syrová , ta ochlazuje, ale i ve všech ostatních úpravách. Vařená, napařená i kvašená.  Bílkoviny , důležité pro stavbu těla,  nám dodá konzumace  celozrnných obilnin, luštěnin,  semen rostlin a ovoce. Můžeme je kombinovat v nekonečných  variacích.  A komu chybí maso  tak existuje i  rostlinné, sejtan, robi maso, goody –foody .  Byl to zajímavý pohled na jídlo a určitě bude  užitečné poslechnout její rady a zařadit do letního jídelníčku doporučované  potraviny.   Vedle grilovaného masa a  špekáčku na ohni.

Ostatně kdo chce,  má možnost si tento způsob výživy vyzkoušet přímo v jídelně Slunečnice.

 

 

Dokážeš  to taky- Zaostřeno na život - 25.5 – 27.5. 2018

 

 Letošní již 16. setkání pacientek  mělo téma“ Zaostřeno na život“.    Setkaly  jsme se , pacientky z celé ČR, v malých lázních nedaleko Prahy.  Lesní lázně Zvánovice, poskytly   příjemné prostředí pro akci,  která  byla věnována fotografování.  Páteční večer mezi nás přišly sestry z Nakladatelství Paulínky, představily nám  knihu „Můj růžový život s Bohem a rakovinou“. Autobiografie německé autorky Corinny Kohröde-Warnkenové,   popisující pocity, které zná snad každá z nás.  Zážitek umocněný tím, že ukázky z knihy  předčítaly naše kolegyně.  Po čtení obě sestry řeholnice ještě ochotně odpovídaly na otázky o víře, o životě.

Sobota byl den s Helenou Szmigielovou, fotografkou.  Ale než nás začala zasvěcovat do  základů a tajů  fotografování,  bylo nutné učinit zadost nařízení GDPR o ochraně osobních údajů.  Všichni zúčastnění potvrdili, že souhlasí s focením a uveřejněním svých snímků pro potřeby Aliance i jednotlivých klubů. Pak jsme  si ujasnily  proč fotit a pozorně  poslouchaly jak fotit.  Po této teoretické přípravě  následovalo  vypuštění  do plenéru  - fotit, vyzkoušet si nabyté vědomosti . Vznikly neuvěřitelně nádherné fotografie. S výběrem a  tiskem těch nejlepších  nám pomohl technik  Boris Stojanov.  A podle zákona schválnosti mi právě klekla baterka ve fotoaparátu. Takže ty naše ve výběru nejsou.  Večerní posezení u ohně  s opékáním špekáčku bylo pěkným zakončením dne.  Nechyběla dobrá nálada,  v nastalé tmě ozářené jen odlesky ohně  jsme se pustily i do zpěvu.  Rozcházely jsme se v pozdních nočních hodinách.  Ráno sbalit kufry, a po snídani ještě poslední setkání, prohlídka vytištěných  fotografii,   rozloučení a autobus  směr Praha. Přijel o něco později než bylo v plánu, docela jsme trnuly, zda stihneme  vlak.  Ale všechno dobře dopadlo a my dojely v pořádku do Ostravy.  Byl  to hezký  víkend,  odnesly jsme si z něj kromě příjemného setkání i mnoho užitečných rad i návodů jak fotit .Pokusím se je všechny využít v praxi.

 

Český den proti rakovině – 16.5.2018

Opět po roce rozzářily města v celé republice žlutá trička dobrovolníků nabízejících lidem  kvítek měsíčku zahradního.  Probíhala každoroční celonárodní sbírka Český  den proti rakovině.  Už před 16. květnem  byly  kytičky  doručené dobrovolníkům , kteří s námi spolupracují,  velkou část si rozebraly i naše členky pro své,  dalo by se říci stále zákazníky.   Ve středu bylo možno potkat v Ostravě dvojice usměvavých mladých lidí nabízejících ke koupi  ten žlutý kvítek s vínovou stužkou.  A potěšil pohled na lidi, kteří se zastavili a kytičku koupili. Opět jsme měly možnost nabídnout kvítky přímo v  Tieto Tower  a v ArcelorMittal.  V Ostravě přibývá  organizací, které se sbírky zúčastňují, jsou mezi nimi  i některé základní  školy. I přes tuto skutečnost a  neúčast  jednoho gymnázia ,které s námi tradičně spolupracuje,   podařilo se nám prodat skoro stejně kytiček jako loni.    Děkujeme všem  kteří  se do sbírky zapojili jako dobrovolníci, děkujeme všem lidem   kteří si kvítek zakoupili.   Moc si vaší podpory vážíme. 

 

Přednáška nejen o Lymfedému – 14.5.2018

Další v řadě zajímavých přednášek  byla věnována  zdraví.  Připravily ji pro nás MUDr. Jana Vlčková a naše členka Elen Malá.   MUDr.Vlčková nás  seznámila s různými druhy a   novými možnostmi léčby lymfedému.  Podrobněji se věnovala i péči o nohy. Mimo cvičení, masáže chodidel a péči o kůži  nám doporučila i používání speciální obuvi,  která zlepšuje stabilitu a celkové zdraví.    Elen, která se kromě zdravé výživy zabývá také psychosomatikou a meditací  nás provedla malou relaxaci. Byl to velmi působivý závěr přednášky.

 

 

Rekondiční pobyt - Lázně  Slatinice  16.- 21. 4. 2018

Je jaro a my byly  opět Ve Slatinicích,  v   příjemném   prostředí   lázeňského  domu  Balnea. Byl to  týden  ozdravných procedur, výborné stravy i odpočinku u pramenů minerální vody vonící po síře.  Hned první den úvodní procházka po Slatinicích s malým překvapením.  Zastavení  na kávu při prohlídce pensionu Majorka. Neodolaly jsme nabídce ochutnat zde pečené dorty. Byly opravdu výborné. Byl  to také jediný den  kdy se dostaly ke slovu bundy mikiny a jiné oblečení s dlouhým rukávem.  Již další  dny nastalo počasí skoro letní , čehož jsme hojně využívaly. Při procházkách po lázních i  okolí plném svěží zeleně a květů,  k relaxaci  na terase i k  posezení  v místní cukrárně.  Vyšláply jsme si na Velký Kosíř, rozhledna je stále uzavřena,  objevily nečekaně  krásny Malý Kosíř.  Nejprve kříž s přístřeškem a rozhledem po dalekém okolí a  kousek dále  poetické místo,   kříž s obrázkem sv. Antonína Paduánského.  Kouzelně rozkvetlý třešňový sad  vybízel k odpočinku . Ani se nám odtamtud nechtělo.  Po procházkách přišla vhod chladivá voda v bazénu i relaxace ve vířivce.  Škoda, že nevyšel plánovaný zájezd  na zámek  Náměšť na Hané.  Snad někdy příště.  Několik nás navštívilo   Muzeum kočáru v Čechách pod Kosířem. Zámek nebyl na programu, ale rozlehlá zahrada ano . V plném slunci a s rozkvetlými stromy byla úplně jiná než loni.  Týden utekl jako sirná voda místních pramenů a my balily kufry a  s odpočinuté odjížděly zpátky do Ostravy.

 

 Výroční členská schůze -  13. dubna 2018

 

Výroční členská schůze má svůj stálý program.  Jejího vedení se opět s přehledem ujala Eva Bartussková.   S činností v uplynulém jubilejním roce nás seznámila předsedkyně Katka Pintérová.  A byl to dost dlouhý seznam rozmanitých akcí pro nás i  preventivních a edukačních činností pro veřejnost. Stejně bohatý a zajímavý  je  plán  pro tento rok.  Byly jsme seznámeny také s hospodařením spolku.  V diskusi i v dotazníku  členky  měly možnost vyjádřit  se k činnosti a  potvrdit zájem o plánované akce. Hospodaření i plán činnosti byly schváleny.  Tato schůze byla zároveň schůzi volební, byl  nově zvolen  výbor i revizní komise ve stávajícím složení.

 

Přednáška: Starostlivost o pleť – 9.4.2018

 Po mrazivém počasí vtrhlo mezi nás jaro se vší svou silou.  A to je po dlouhé a zamračené zimě nejvyšší čas na jarní osvěžení  jak těla tak hlavně pleti.  Jak se starat  o svou pleť nám  na pondělní přednášce  poradila paní Linda Maršíková.  Takže vyčistit, nanést hydratační krém, pozor na okolí očí, tam patří speciální krém, přepudrovat,  mezitím  fixační krém,  pak make up …. A pokračovat dále. Oči,  stíny, obočí, nezapomenout na rty. Večer  je důležité odlíčit a pleť  vyčistit  čistícím prostředkem, jenom voda nestačí  a mýdlu  na obličej se raději vyhnout.   Dobrá rada byla  čistící tampónky namočit do vody, vymačkat a potom použít.  Všechno to nám předváděla na obličeji Katky,  která byla dobrovolnou modelkou. A nalíčila ji moc pěkně. Samozřejmě  dotazů bylo taky dost.  I překvapivé sdělení, že upravit a nalíčit obličej  může trvat i hodinu.  Takže kdyby to někdo chtěl zkusit, kontakt na p. Maršíkovou máme v kanceláři.

 

Návštěva v centru trénování paměti – 26.2.2018   

V pondělí 26. března jsme navštívili   Centrum pro trénování paměti v Porubě. Bylo otevřeno r.2015  v nových prostorách  jako součást organizace Mens Sana. Slouží především lidem, kteří prožili trauma -  pomáhá  po úrazech hlavy, jsou po cévní mozkové příhodě nebo trpí duševním onemocněním.  Klienty jsou lidé všech věkových kategorii. S programem centra nás seznámil Mgr. Liška  při  pěkné prezentaci.  Pro trénování paměti tu používají i moderní  počítačové programy,  dále různé kognitivní a rehabilitační pomůcky, ale i cvičení, k nimž je zapotřebí jen obyčejná tužka a papír. To poslední jsme si na několika testech vyzkoušeli.  No kosmonauti už z nás nebudou , ale dopadli jsme docela dobře. S Mens Sanou máme  podepsanou smlouvu o spolupráci, můžeme se  zúčastňovat jejich aktivit,  možná to některá z nás využije  třeba i k procvičení paměti.

 

Přednáška: Co je IT a co vlastně dělají – 12.2.2018

 

Co je IT pracovník  „ajťák“ a co vlastně dělají.  Především co je IT . Je to anglická zkratka pojmu Informační technologie.   Zkrátka  všechno co se  týká počítačů, počítačových sítí a všeho kolem toho.  O práci ajťáku nám  přišla povídat Mgr. Bc.  Eliška  Zezulková, Dis.  IT profesí je velké množství od správců sítí  a operačních  systému  ve firmách  až po IT specialisty kteří vyvíjejí nové programy.  P. Zezulková nás provedla svým pracovním dnem ve velké firmě TIETO.  Od příchodu do práce a připojení se k systému.   Ajťáci nepotřebují papír a tužku . Veškerá komunikace i zápisky  probíhají na   počítači. Pro hrubou představu, celý den sedí u počítače, koukají do černé obrazovky a  ťukají do klávesnice .  Ale je to baví. Během přednášky jsme se dostali i k novým pojmům . Víte co jsou přepeři ?  Skupina lidí kteří si uvědomují, že celý svět je propojen a už také závislý na počítačových sítích Od bank , dopravy až po zapínaní světla v moderních domácnostech.  A až to jednou spadne a ono k tomu dojde.  Není otázka  jestli se to stane ale kdy se to  stane.   Budou připraveni. A tak shromaždují zásoby  a připravují se na  přežití. P. Zezulková  nás také vzhledem ke své druhé profesi upozornila na nástrahy a nebezpečí počítačového života.  Jsme na těch strojích  příliš závislí.  My odpojení od systému snad zvládneme, Ale naši vnuci???.

 

 

Seminář Aliance  žen s rakovinou prsu  7. února 2018 v Ostravě

První seminář v tomto roce  na téma Práva pacienta a komunikace ve zdravotnictví, uspořádala Aliance v Ostravě pro členky organizací Moravskoslezského kraje.  Seminář zahájila  ředitelka Aliance paní Eva Knappová a poté předala slovo zkušeným   lektorkám z organizace Amelie z.s.  Seznámily nás etickým kodexem  „Práva pacientů“. Podrobně. Přidaly příklady, návod jak postupovat v  případě pochybností, že lékař nepostupuje  správně, nebo neudělal vše co je v možnostech medicíny. Praktické ukázky i osobní zážitky přítomných poskytly mnoho podnětů pro poučení i  pro bohatou diskuzi a  výměnu zkušeností členek  o  komunikací  v lékařském prostředí. 

 

 

Přednáška:  Společenská terapie -  15.1.2018

První přednáška v tomto roce  byla formou  poněkud neobvyklá.  Působením vzájemných rozhovorů  účastnic  o všem možném  přispěla k uvolnění napětí a stresu a k optimistickému  naladění  duše, mysli a těla do  další naší činnosti.,