.

 

 

  Domů  

     O nás       Zpravodaj        Informace     Fotogalerie         Kniha návštěv       Odkazy    
 

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

 

 

 

Fotogalerie z akcí v roce 2019

 

Mikulášské setkání -  6.12.2019

 

Letos nám vyšlo právě na den sv. Mikuláše. Odpoledne  plné pohody a dobré nálady .  Kdo nestihl  křídlení v Gongu měl možnost si tady  dokoupit dárečky u Lýdie, nechyběla ani tradiční nabídka novinek firmy RYOR.  Sál se pomalu zaplňoval a plnily se i stoly. Vánoční dárky  i občerstvení, které pro nás   připravuje vedení organizace, krabičky se vzorky cukroví, opět několik nových a zajímavých druhů.  Všeobecné povídání přerušila Katka uvítacím projevem čímž naše setkání oficiálně zahájila.  Popřála nám příjemnou zábavu a krátce nás  seznámila s programem pro příští rok. Mezi jinými nás čeká důležitá akce, budeme hostitelkami setkání pacientek SM kraje. A už se pracuje na přípravě. Ještě jsme se nestačily moc rozpovídat a už  tu byl kulturní program.  Představily se  v něm  členky  pohybových kroužků SVČ.   Roztančené zelené sukýnky vystřídalo technicky náročné cvičení se švihadly , po něm podium patřilo elegantní sestavě sólistky, závěr vystoupení  rozsvítily  neonové obruče rychle se míhající v rukou  cvičenek.  Pěkné  vystoupení jsme odměnily potleskem i malou pozorností.  Pak už se opravdu jenom povídalo ochutnávalo a také trochu vzpomínalo. Přitom jsme díky moderním technologiím hromadně pozdravily naší Lídu v rehabilitačním ústavu  Chuchelná, kde se  zotavuje po těžkém  úrazu.  Určitě jsme si nestačily všechno říci  a už byl čas se rozloučit. Popřát si krásné Vánoce a mnoho štěstí a zdraví v novém roce .

A co jsme nestihly, dopovídáme si na Novoročním setkání v pondělí 13.ledna  2020

 

Advent plný křídlení – 28.11.2019

 Už po 14. se konal tento festival dobročinnosti a dobrovolnictví v multifunkční  aule Gong v Dolních Vítkovicích. Unikátní projekt, který se rozrostl do festivalových rozměrů a v ČR nemá obdobu.  Místo pro zastavení v každodenním shonu života, prostor  pro seznámení se s potřebami druhých i pro krásná setkání. Příležitostí je tu plno, ať už u stánků neziskovek při okukování i případném nakupování spousty krásných výrobků, vánočních ozdob, andílků, keramických i jiných, ale i praktických věcí, hrníčků, tašek a jiných věciček. Nebo v kreativní zóně, v různých workshopech, nabízejících mnoho zajímavých činností, ale i hudební vyžití. No neodolaly jsme a tak na obraze, který vznikal zajímavým způsobem, do malby se mohl zapojit každý, jsou i naše tahy štětcem.  Modrá růže a skalár, tak jsem to dílo pro sebe nazvala.  A pro ty unavené  připravily neziskovky dobré pohoštění v horní patře. Každoročním doprovodným programem je vystoupení klientů sociálních služeb. I slavnostní rozsvícení vánočního stromu a tím zahájení Adventu  v Dolní oblasti Vítkovic. První rozsvícený strom v Ostravě. Mezi těmi 50 neziskovkami, které se křídlení  zúčastnily jsme byly i my Onko-Amazonky.  K prodeji byly připravené vánoční dekorace, které jsme z velké části vyráběly  během  rekondičním pobytu v  Penzionu Šance. Ale ty perličkové skvosty, andílci, baňky,  jakož i výrobky z patchworku, tak ty jsou dílem Lýdie. Věřím, že v těch andílcích,  stromečcích  i dalších dárečcích  zůstalo něco z naší lásky, se kterou jsme je vyráběli.  Ať  udělají radost všem, kteří si je zakoupili a  přispějí k dobré pohodě o Vánocích . 

 

Rekondiční pobyt Penzion Šance-14.11–17.11.2019

 

 

 Náš tradiční odpočinkový prodloužený víkend v pensionu Šance.  Ačkoliv je polovina listopadu a Martin tu měl dávno být na bílém koni, nestalo se tak. Opět  se projel jen po vrcholcích hor.  Příroda jede stále v podzimním módu a listí na stromech září všemi  odstíny žluté barvy. I když předpověď meteorologů varovala před  špatným počasím, naštěstí to nabylo tak hrozné.  Ale přesto jsme hned po příjezdu vyšly na procházku po okolí. Využít slunečného dne. Ve stínu zbytky námrazy na listí a bezejmenným přítokem Bílého potoka se valily  spousty bílé vody. Nahoře slunko rozpouštělo sníh. Asi už víme odkud má své jméno.   Tak začal náš víkend. Procházky na čerstvém vzduchu se střídaly s ručními prácí. Lýdie a Terezka, obě dovezly spoustu materiálu, ze kterého se  tvořily stromečky věnečky  a jiné ozdoby pro vánoční náladu i pro prodej na akci  Advent plný křídlení. Pochlubíme se, co umíme a také doufáme, že něco přibude do pokladničky Onko-Amazonek na další společné činnosti. Nebyly jsme při tom sami. V pátek dorazila skupina děvčat kolem Lýdie. Švadlenky jsem jim začala říkat podle šicích strojů, které si s sebou přivezly. Jídelnu zaplavila jejich energie a veselé švitoření. Ale přitom pracovaly. A my měly co obdivovat. Výrobky z Patchworku, a to nejen deky a prostírání ale i krásné kusy oděvu , které vznikaly přímo na místě, jemné perličkové ozdůbky andílci, baňky  a také panenky .   S celým vybavením.  Hadrová panenka, jenom hlavičku má z  z umělé hmoty a na ní krásnou paruku. Připomněla mi tu moji, kterou  jsem měla jako dítě.  A také nakouknout pod pokličku, jak se co dělá.  Navzájem jsme si koukaly pod ruce. Nezůstalo   však jenom při tvoření. Jak kdo mohl a jak se cítil, vydávaly jsme se na vycházky po okolí. Winklerova zvonička, Sepetná, Rajská bouda, tam jsme už dlouho nebyly a zažily nyní  hezké setkání. Po cestě  zpět  na nás koukal kůň a malý šedý jelínek . Bylo to mládě, na hlavě měl jen ostré špičky, základ paroží.  A bylo jich tam více.  Nebo  se jen projít   po blízkém okolí i  po  cestě dolů k k mostu přes řeku Ostravici  a nasbírat kousky jmelí pro štěstí.  Nechyběl ani výjezd taxíkem do Frýdlantu.  Dny uběhly a byl tu pátek a závěrečné posezení po večeři.  Katka, předsedkyně přinesla zprávu o květinovém dnu. Z jeho výtěžku částečně tento  pobyt hradíme.  Opět jsme se v souhrném hodnocení umístily v prví desítce všech organizací Ligy proti Rakovině.  To je při čím dál větší konkurenci potěšující a povzbuzení do dalších let.  Tak jen společně pobalit  nespotřebovaný výtvarný materiál a zítra  po obědě jedeme domů autobusem  firmy Liberty Ostrava a.s. Prostřednictvím naší členky Šárky Vinklerové jsme dopravu dostaly darem v rámci zaměstnaneckého grantu. Nesmím zapomenout na výbornou domácí kuchyni p. Makovičkové. Nejen že moc dobře vaří, ale pokaždé nás překvapí něčím novým.  Moc krásně se nás tady po celou dobu starají. Rády se sem vracíme.

 

 

Přednáška Charita Ostrava -11.11.2019

 Skoro každý  se může ocitnout v těžké životní situaci, kterou  bez pomoci sotva zvládne.  Organizaci,  která si vzala za své  pomoc lidem v nouzi bez ohledu na jejich rasu, národnost, postavení či vyznání je Charita Ostrava. Kde všude pomáhají  i jaké služby   nabízejí,  s tím nás přišel seznámit její ředitel   Bc. Martin Pražák a  Ing. Dalibor Kraut - vedoucí útvaru pro vztahy s veřejností.  Představil nám strukturu organizace i široký rozsah její činnosti.  Prostřednictvím poskytovaných sociálních a sociálně zdravotních služeb  pomáhají ve všech oblastech  společnosti.   Pomoc zde najdou senioři, lidé  se zdravotním postižením,s duševním onemocněním, matky s dětmi v tísni, ohrožené děti a mládež, lidé nevyléčitelně nemocní v terminálním stádiu života, lidé v v krizových situacích, lidé bez domova.  Je dobré vědět kde je možné se obrátit o pomoc . Konají velice záslužnou práci. Je dobré, že takové organizace existují.

 

Exkurze do Valašského Meziříčí - 5.11.2019

 

Naše tradiční podzimní exkurze vedla do muzeí Valašského Meziříčí. Zahájili jsme ji v  Muzeu řeznictví.   Ochutnávku tradičních výrobků a  piva  doplnil vtipný filmový průvodce tradiční zabíjačkou i moderní výrobou uzenin.  Poté  nás živá průvodkyně provedla expozicí  historických nástrojů a strojů , které se používaly na zpracování masa, při výrobě uzenářských výrobků. Všechny v perfektním stavu, zrestaurované a provozuschopné. Byly zajímavé, velkou pozornost vyvolala kolekce  miskových vah. Podobné jsme ještě nedávno používaly doma.  Návštěva druhá ,Živé muzeum gobelínů.  Zaujatý  výklad průvodce a jemné ruce restaurátorek,  které trpělivě a přesně  opravují historické kusy a dávají konečnou podobu  novým uměleckým  dílům podle předloh předních českých umělců.  Ale nejen koberce a gobelíny tady tvoří.  Také originální oděvy z ručně tkaných látek.  Pak ještě zastavení ve stylové Schlattauerově kavárně, chvilka odpočinku při kávičce a procházka po náměstí. Jedeme domů, byl to pěkný den plný příjemných zážitků.

 

 

Přednáška: Ochrana člověka před riziky - 14.10. 2019

 

 Přišli mezi nás  zástupci Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje s přednáškou zaměřenou na chování při mimořádných událostech a  na prevenci vzniku požáru, na problematiku požární detekce.  I když si myslíme , že víme co dělat kdyby začalo hořet, tak trochu zapomínáme na jiné katastrofy u kterých neškodí si připomenout pravila chování.  Asi těžko zažijeme bombardování nebo  válku. Ale jsou i jiné katastrofy které nás můžou postihnout  v Ostravě.Výbuch  plynu,  únik nebezpečné látky do vzduchu,  havárie cisterny s nebezpečnou látkou  nebo prasklá přehradní hráz a přílivová vlna, nemluvě o povodni  která nás tenkrát hodně překvapila,  nebo jenom přerušená dodávka pitné vody nebo elektřiny.   Školení HZS připomíná tak trochu civilní obranu ale je myslím užitečné.  Jak se vyhlašuje poplach,  kdy se nařizuje evakuace, co je evakuační zavazadlo i podmínky pro nouzové přežití.  Druhá část přednášky se týkala zabezpečení bytu proti požáru a otravám. Požární  hlásiče, detektory hořlavých plynů,  detektory oxidu uhelnatého. Hlavně v bytech s otevřeným ohněm, karmou  jsou řekla bych povinností.  Dozvěděli jsme se kde je umístit co nejefektněji . Ostrava  těmito  hlásiči a detektory plošně vybavila byty ve svém vlastnictví. Senioři je můžou získat zdarma v rámci dotačního programu na  kontaktních  místech  Senior Point.  Podmínkou pro jejich získání je věk nad 65 let a  trvalý pobyt na území Moravskoslezského kraje.  

 

Karlova Studánka  6.10 - 12. 10. 2019

 

Už při příjezdu jsme z vlaku zahlídli zářivě bílý vrcholek Pradědu proti modré obloze.  Po příjezdu a ubytování jsme neodolali krátké procházce sluncem ozářené KS.  Podzim rozehrál    svou paletu barev od zelené po žlutou přes červenou až ke hnědé. Krásný pohled při zapadajícím slunci, ale hrozná zima.  Další slunečný mrazivý den rozhodl. Jdeme na Praděd. Modrá obloha, bez větru, zasněžené stráně, prostě pohádka.  A pod vrcholem sněhové tyče ozdobené námrazou, jako jiskřivě bílé praporky vlající ve větru. V restauraci jsme se sešly skoro všechny, a kdo ne, ten byl na delší, nebo kratší procházce.  Byl to výjimečný,  nádherný, skoro pohádkový den, bohužel jediný. Už večer se obloha zatáhla mraky a ty s námi vydržely do konce pobytu. I s občasným deštěm.  Ale to nám nebránilo v pohybu na zdravém horském vzduchu. Procedury střídaly kratší či delší procházky, i na posezení  v některé místní cukrárně zbyl  čas.  Ani Rollandův  kámen  neunikl naší pozornosti a protože jsme šly opačným směrem, než  je nové  značení,  občas jsme sešly z cesty. Náš obdiv měly obě Jany , Vízková i  Bulavová, které vyšlapaly prudkou trasu přes sjezdovku až  pod skálu.  Došlo i na Švýcarnu , bohužel opět v mlze i slabém dešti. Ten  ostrý,  jakoby s ledovými jehličkami nás přepadl  těsně u rozcestníku  pod Pradědem. Naštěstí trval jen chvilku. Do programu se nám vešla i návštěva Vrbna pod Pradědem a návštěva  Vitrážové manufaktury.  Z ní jsme si odnesly nejen krásný zážitek s Alenkou a přívěskem ale i mnoho krásných šperků.  Nevynechaly jsme ani bohatý kulturní program. I letos jsme diky pochopení  podpoře vedení lázní mohly uspořádat akci Plaveme Prsa, pro kterou nám uvolnili zdejší krásný  bazén. Ve dvoraně  letních lázní edukovala Katka , v bazénu se plavalo.  Nebylo to ani o uplavaných metrech i když se všichni snažili,  jako spíše o podpoře  a  přátelském duchu všech zúčastněných. Náš idylický pobyt nenarušilo ani tak počasí,  jako úraz jedné z nás. Člověk není nikdy dost opatrný a bezpečný přistup dost bezpečný.   Stačila chvilka po relaxaci ve whirpoolce a neštěstí bylo na světě. Hrozná rána a Irenka pod schodama, z hlavy tekla krev.  Okamžik zděšení a pak to šlo raz na ráz.Opět se ukázaly organizační schopnosti a pohotovost Katky, Zavolat  obsluhu, zavolat sanitku.  Ty minuty do příjezdu se zdály nekonečné.  Jakkoliv  to vypadalo hrozně dopadla relativně dobře. Ještě večer byla Irenka zpátky na pokoji  a ráno u snídaně se usmívala s bílým turbanem na hlavě.  Jenom s delšími procházkami byl konec, když tak  opatrně po Karlové Studánce. Ten týden uběhl jako voda,  jedeme domů. Karlova studánka se s námi rozloučila krásným a poměrně teplým slunečným dnem.

 Společnost Residomo nám v rámci Nájemnického grantu poskytla dar 20 000,- Kč, který jsme použily na částečné  financování tohoto pobytu, Děkujeme .

 

Plaveme prsa  Karlova Studánka - 11.10.2019

 

 Říjen – růžový měsíc je také dobou ve které jezdíme na rekondiční pobyt do Karlovy Studánky. Právě v době, kdy  Aliance žen s rakovinou prsu pořádá akci Plaveme Prsa, která má upozornit na dobrou prognózu v případě včasné léčby zhoubného nádoru prsu, na možnosti kvalitního života vyléčených žen a na význam podpory v průběhu léčby i po ní. Díky pochopení a vstřícnosti vedení lázní můžeme tuto akci uspořádat ve zdejším bazénu. A tak jako už  v několika posledních letech, v pátek odpoledne  bazén patřil  Onko - Amazonkám a všem kteří nás přišli podpořit a plavali prsa s námi. Byly vypnuty vířivky a atrakce, Gita všechny uvítala a vysvětlila podstatu celé akce.  Dámy i pánové  brázdili bazén a věnovali na naše konto  několik jeho délek. Okolo 40 lidí uplavalo pro nás 11 400 m .  A když se po čase opět zapnuly chrliče a trysky,  byl čas na relaxaci a při ní i na neformální povídaní a sdílení  zajímavých životních příběhů.  Ale nejen se plavalo,  také jsme edukovaly.  Katka před vstupem do  bazénu vysvětlovala nutnost prevence i samovyšetřování prsu. Tuto techniku si   mohli zájemci vyzkoušet i na modelu a byly jim nabídnuty i letáčky věnované této problematice.  Bylo to pěkné odpoledne. Děkujeme vedení Lázní Karlova Studánka za jejich podporu , děkujeme i hostům, kteří plavali a prožili s námi příjemné chvíle.

 

Setkání Onko klubů SM kraje Karviná - 25.9.2019

 

Po několika letech se pravidelná akce vrací do Karviné. Mnohé z nás mají v paměti její velkolepý průběh v r. 2010. Průvod několika desítek účastnic z 10 pacientských organizací Severní Moravy, hostů z polských klubů Amazonek a pak  Májový pětiboj  v lázeňském parku v Darkově.  Dnešní setkání probíhají v komornějším prostředí, ale nejsou o nic méně přátelské a srdečné. Sraz byl v nově rekonstruovaném Spolkovém domě Karviná. To prostředí jim tak trošku závidíme, Ostrava nic takového, kde by spolky a organizace našly zázemí nemá. Členky pořádajícího klubu ONKO-NADĚJE KARVINÁ  připravily doma napečené výborné občerstvení, sladké i slané. Krátce a pěkně nás přivítala předsedkyně organizace p. Monczková Blažena a poté  jsme busem odjeli do nedaleké  Dolní Lutyně na farmu Bezdínek. Farma je největším produkčním skleníkem v Čechách i na Slovensku. Pěstuje okurky a rajčata. Rostliny jsou vysazovaná do organického substrátu z nadrcených kokosových slupek, k zalévání skleníků se využívá dešťová voda zachycovaná přímo na farmě ve speciálních lagunách, k  vytápění se využívá zbytkové teplo z nedaleké elektrárny v Dětmarovicích. A pozoruhodnost, o  opýlení rostlin se ve skleníku starají čmeláci. Navlečeny do bílých plášťů , procházely jsme uličkami a kolem nás   na dlouhých stoncích ,  některé byly ovinuté i okolo stojanů, dozrávaly rajčata všech  tvarů barev i velikostí. Rajčátka i okurky jsou velmi dobré, i když, jak si posteskly některé účastnice také drahé.  No neodolaly a něco nakoupily, zelenina čerstvá přímo po utržení chutná jinak než  ta , která k nám cestuje přes půl Evropy.  Při dlouhém  obědě v restauraci  Penzion LUTENA v Dolní Lutyni  a při koláči a kafíčku byl čas na povídání a výměnu zkušeností.  Všichni přítomní vzpomněli na Lídu Váchovou,  naší bývalou  dlouholetou předsedkyni, která se zotavuje po těžkém úrazu a poslali ji zdravici .  Pak už jen busem zpět ke spolkovému domu a odjezd domů.   Děkujeme organizátorkám za pěkný den a výborné domácí pohoštění, díky za nevšední zážitek z obrovitých skleníků. A na závěr obligátní otázka . A kam půjdeme příště?  Do Ostravy. Už teď se připravujeme a na všechny se těšíme.  

 

Setkání po prázdninách _9.9. 2019

Prázdniny a doba letních dovolených skončily a pomalu se vracíme ke svému pravidelnému životu.  I když ještě všechny nejsme doma z dovolených a letních pobytů na chatách, docela příjemně jsme si popovídaly a také probraly podzimní aktivity.

 

Opeč si svůj párek_Frýdlant nad Ostravicí_12.8.2019

K létu patří setkání s přáteli  grilování i posezení v přírodě. Toho všeho jsme si užili na naší  letní akci „Opeč si svůj párek“. Letos jsme se již potřetí  vypravily do Frýdlantu  na zahradu naší členky Jindry Vavrušákové.  I přes horké letní počasí se nás sešlo celkem patnáct,  pod pergolou bylo plno. Oba přítomní muži, manžele Jindry a Magdy přidali stoleček  a další židle, připravili gril a vzdálili se na terasu domu.  Po tak trochu náročné  cestě do kopce jsme si rády odpočinuly ve stínu  a pěkném prostředí  a zatímco gril se rozpaloval, trávily jsme příjemný čas  při povídání  a pochutnaly  si na tvarůžkové pomazánce od Laďky. Všem chutnala tak, že  se ptali po receptu. Máme ho slíbený.  Párky jsme opékaly na grilu, krásný kamenný krb zůstal bez ohně, opravdu bylo moc horko a  také to bylo  trochu pohodlnější. Zvlášť když se vrchního dozoru nad grilem tak nějak přirozeně ujala Katka. A umí to skvěle. Bylo vidět že má  v této činnosti praxi.  A tak jsme povídaly a smály se a bylo vedro a ani vítr nezafoukal  a najednou se nad stolem objevily vějíře, takové ty letní, ovívací . Vynořily  se odněkud  z kabelek  jako účinná a zábavná pomůcka k ochlazení.  Samozřejmě vzbudily pozornost , ono ovládat tento doplněk dámského oblečení není tak jednoduché jak se zdá.  Přesvědčila se o tom Maruška , ale je holka nadaná a za chvilku vějíř ovládla a používala s elegancí pravé dámy. Jako ostatně i majitelky těchto půvabných kousků.  No příjemně jsme se pobavily, párky  i ostatní  bylo snědeno , nápoje dopité. Byl čas  se rozloučit. Poděkovaly jsme milé hostitelce i jejímu muži  za péči, kterou nám věnovali  a pomalu se rozešli . Dolu  k nádraží to šlo lepe.  Opravdu je tady krásně a těšíme se na další shledání.

Ještě na závěr:

 U domu, kde jsme loni obdivovali černá rajčata jsme  potkali majitele. Rajčata mají opět nádherná,  ale jen klasická červená.   Byly jsme zvědavé , co ta  černá zvláštnost. Prý nic moc , lépe vypadaly než chutnaly. Takže letos  zase jenom klasika.

 

 

 

Zájezd Polsko Opole -  27.července 2019

 

  Náš tradiční letní zájezd, letos s cestovní agenturou Exotour,  do polského města Opole a japonských zahrad  v Pisarzowicích.  Byl krásný slunečný den a po necelých třech   hodinách jsme vystupovali na malém parkovišti u zámeckého rybníka v Opolí. S polskou průvodkyní jsme prošli krásné příjemné město s mnoha památkami i moderní architekturou. Zastavili  se u zajímavé radnice, navštívili impozantní Katedrálu svatého kříže se  známým obrazem Matky Boží  a další zdejší pamětihodnosti.  Po procházce každému přišla vhod chvilka na odpočinek v  některé z mnoha zdejších  cukráren nebo restaurací.  A zbyl i čas na průzkum menších uliček, na prohlídku universitního návrší  se zajímavou skupinou soch v malém parku. Z Opole jsme odjížděli příjemně naladění a těšili se na japonské zahrady. Ale všechno bylo jinak. Asi po hodině jízdy  porucha autobusu, a když se jí podařilo společnými silami řidiče a pana Libaře odstranit, jako bychom přejeli bludný kořen.  Nejen že se obloha zatáhla a rozpršelo se, ba přímo lilo,  bus se s námi vydal na nepochopitelnou okružní jízdu  polskou krajinou. Místo v japonských zahradách jsme se po zhruba třech hodinách  octli na parkovišti v Osvětimi. Tam jsme teda opravdu nechtěli.  Sluníčko už opět svítilo a před vstupem do muzea stála nekonečná fronta návštěvníků.   Té jsme se vyhnuli , my zde měli jenom malou hygienickou zastávku.  Do Pisarzovic jsme dojeli před šestou hodinou  a to už byly zahrady opuštěné a zavřené. Tak jenom protáhnou těla , nakouknout přes  plot a nezbytné společné foto.  A jedeme domů.  Ještě jednou autobusem proběhlo zděšení. Když v Česku řidič odbočil z dálnice na vedlejší cestu. Uklidnění přinesla paní Retková, když se chopila mikrofonu a vysvětlila,  že automat sledující jízdu řidiče neuznal ani jednu zastávku za dostatečně dlouhou  a musíme zastavit minimálně na 30 minut. Takže jedeme k motorestu. Pivnice Koníčkův dvůr ve Vojkovicích byla to pravé místo. Dobré pivo i zákusky v malé cukrárně.  Ta půlhodinka pěkného posezení nám všem přišla vhod. Do  Ostravy jsme dojeli  už v klidu spokojeni. Byl to opravdu nezapomenutelný zájezd . A ty zahrady navštívíme někdy příště.

 

19. ročník konference Reach To Recovery International 2019

 

  19.  ročník této  konference pořádala Aliance žen s rakovinou prsu  ve dnech   12. - 15. června 2019. V Praze se sešly ženy s celého světa, které spojuje společné téma-problematika života s rakovinou prsu. Spousta odborných přednášek na toto téma, ale také mnoho osobních příběhů. Mezi delegátkami z celého světa a zástupkyněmi českých pacientských organizací byly také  Amazonky Katka, Gita a Marta. Náročný program vyvrcholil v sobotu účastí na pražském Avon pochodu.

 

Text: K. Pintérová

 

 

Návštěva ZOO Ostrava - 18.6.2018

 

 Poslední akcí před prázdninami byla naše procházka ostravskou zoologickou zahradou.  Hned u vchodu jsme nemohly minout hejno růžových plameňáků. Čínská zahrada je momentálně v rekonstrukci, pokračovaly jsme k výběhu pandy červené.  Byl prázdný, ale po našem příchodu, jako by cítila naše zklamání panda vylezla z budky a předvedla se v celé své kráse.  Zapózovala  pro fotografy, jistým krokem  přešla po větvích, usadila se, ukázala nám záda a beze spěchu ukousla několik listů z kytic  bambusu pro ni přichystaných ve větvích, už nám  nevěnovala ani trochu pozornosti.  Pokračovaly jsme dále. Koloušek v trávě, kterého z dálky pozoruje starostlivá matka,  rodinka chlupatého  skotského  náhorního skotu vyhledala  stín, a líně přežvykovali, jen tele se vyhřívalo na sluníčku, dovádějící skupina mandrilů, pavilon opic, ale odtud rychle ven, je tam skoro nedýchatelno. Velký pták korunáč, vůbec jsme se mu nelíbily, přežraná krajta zelená, želvy s dlouhým krkem a zvláštní ryby v pavilonu Papui a Malé Amazonie. Osamělý hroch smutně koukal, jak se mu bazén plní čistou vodou. Za slony musíme dovnitř, jsou tam všichni i nový přírůstek, samec Maxim. Pomalu přicházíme k pavilonu evoluce a výběhu šimpanzů. I ti se schovávají  mezi keři. Obdivovaly jsme vodní plochu s nádherně rozkvetlými lekníny. A zelené žabičky a rybičky co otvíraly hubičky. Ještě žirafy a želvy a velbloudi a dost.  Unavené si dopřáváme chvilku odpočinku u kávy a pomalu míříme  k východu. V cestě máme ještě Čitvan,  který nemůžeme jen tak minout.  Medvěd ušatý sedí na balvanu blízko zdi, hulmani posvátní  posedávají na blízkých stromech – něco se bude dít.  A také ano, byl čas krmení a pro nás pěkná podívaná. Medvěd spokojeně požíral velký hnát a opice kolem něj  opatrně sbíraly kousky mrkve.  A přitom ostražitě medvěda sledovaly. A až po chvíli odkráčel z dohledu, opice hlavně opičí  děťátka začaly dovádět.  Vydržely jsme je pozorovat  dokud i ony nezmizely mezi stromy.  A my také odkráčely k východu a rozjely se domů.  Zdaleka jsme neprošly celou zahradu a neviděly všechno, ale byl to pěkný výlet.

 

Setkání členek – pokec - 10.6.2019

 

Poslední schůzka před prázdninami byla opět na volné téma -  prostě pokec.  Úvodem  nám Gita s Katkou představily plán na léto a potom už jsme jenom povídaly. Objevily se i první zkušenosti a aplikováním nové dohody o předávání pacientů do péče praktických lékařů.  Bylo vidět jak byl seminář na toto téma potřebný .  Pacientky většinou nevědí, že se můžou bránit a  s převodem  souhlasí.  Ale probralo se i mnoho jiných  témat a rozešly jsme se příjemně naladěny  do horkého odpoledne vstříc létu a dovoleným. 

 

Návštěva laboratoří společnosti Roche

 

Naše předsedkyně navštívila spolu s dalšími zástupci pacientských organizací na pozvání společnosti Roche laboratoře v německém Penzbergu.   Provádí se tam  Komplexní test pro genomové profilování, který dokáže určit nejvhodnější léčbu pro konkrétního onkologického pacienta a posouvá personalizovanou léčbu na novou úroveň. Je úžasné jaké pokroky dělá diagnostika a léčba nádorových onemocnění. V laboratořích  provádějí testy vzorků od pacientů z celé Evropy, v některých zemích  je již test hrazen ze zdravotního pojištění. U nás zatím ne, ale už zde testují i první pacienty z Česka.  O své dojmy z této návštěvy se s námi podělila  na semináři Aliance k nové péči o onkologické pacienty. 

 

Seminář:  Nová péče o onkologické pacienty

  22.5. 2019

 

 Aliance žen  s rakovinou prsu uspořádala tento seminář pro členky severomoravských pacientských organizací v Ostravě, v Seminárním Centru Akademie. Dohoda onkologů s praktickými lékaři a MZ ČR, která platí od 1.1. 2019  o předání péče o onkologické pacienty v remisi (především dispenzární péče) do rukou praktických lékařů  vyvolala mezi pacienty mnoho rozporuplných reakcí, převážně to byly obav,y jak tato péče bude vypadat.  Na toto téma a o  problematice s tím spojené přednášela ředitelka Aliance paní Eva Knappová. Vysvětlovala její význam rozsah i dopad na život pacientů i lékařů.  Ale to podstatné pro nás a také nás trochu uklidnila  řekla hned v úvodu.  Celý proces je  dobrovolný a musí se na něm  domluvit všechny tři složky. Pacient + praktický lékař + onkolog.  Bez vašeho souhlasu by vás neměl nikdo nikam předávat.   To je teorie. Skoro každý odkaz na dohodu vyvolal bohatou polemiku.  Paní Eva Knappová odpovídala  na spoustu dotazů,  vyslechla i mnoho zážitků i  připomínek k práci lékařů.  Snad jí budou užitečné její záslužné  práci v  Pacientské radě ministra zdravotnictví.    Věděli jsme  že rada  existuje ,  ale jsme rády za krátkou  slovní exkurzi  do její činnosti. Je pro nás důležitá zpětnou vazbou na pacientské organizace. Osvěžením semináře byl  vstup naší předsedkyně Katky Pintérové ,  která se s námi podělila o své dojmy z návštěvy laboratoře společnosti Roche.  Znělo to jak hudba budoucnosti. Odebrat vzorek nádoru, rozebrat na části DNA.  Komplexní test pro genomové profilování, který dokáže určit nejvhodnější léčbu pro konkrétního onkologického pacienta a posouvá personalizovanou léčbu na novou úroveň.   Testují už i první pacienty z Česka, test není hrazen ze zdravotního pojištění. Zatím.

Seminář byl velmi užitečný , mnohé objasnil,  ale uvidíme jestli bude tento model fungovat  a jaký přínos bude mít pro nás pacienty.

 

 

 Český den proti rakovině – 15. května 2019

 Náš Květinkový den , jak jsme zvyklé této sbírce říkat začal už dávno před květnem.  Bylo třeba spoustu práce  která není na veřejnosti vidět. Ale vše bylo připravené,  dobrovolníci domluveni, Český den proti rakovině mohl odstartovat. Konečně přišla  středa a počasí, které bylo do té doby vyloženě  jarní si postavilo hlavu. Ostrava se probudila do deště, počasí mám opravdu nepřálo. Ale naší milí dobrovolníci se nedali.  Navlékli pod nebo na žlutá trička bundy a kapuce a Ostrava opět  zářila ve žluté.  Oslovovali kolemjdoucí  a někdy ani nemuseli,   lidé k nim sami zamířili  aby si doplnili sbírku žlutých kvítků,  sbírka je v Ostravě známá. Trochu jsme se obávali o výsledek vzhledem k počasí, ale vše dopadlo výborně.   Prodali jsme téměř stejně kytiček jako loni, lidé  však byli letos mimořádně štědří , průměr na květinku překročil 26 Kč. Poděkování patří všem školám, které s námi spolupracovaly, také děkujeme za příspěvek, který nám zajistily svým prodejem p. Pazderová, Soustalová, Milúchová, Gojová, Kupcová, Klímová a Janíková. Poděkování patří také našim členkám, které se akce zúčastnily, především pak Lydii Nimrichterové a Gitě Wilkonské, které vše organizovaly.  A také všem spoluobčanům kteří si kytičku koupili a přispěli tak na dobrou věc.

 

 

Ostře  sledovaná  prsa  ve V4  v Ostravě

10.5 – 10.6 2019

 V pátek 10. května  kampaň dorazila do Ostravy. V divadle Petra Bezruče  byl  páteční  večer věnovaný slavnostní instalaci známé Prsní stěny v rámci projektu Ostře sledovaná prsa ve Visegradských zemích, který je projektem Aliance žen s rakovinou prsu o.p.s. a který běží již od října loňského roku v rámci zviditelnění důležitosti prevence v boji proti rakovině prsu.  Prsní stěna byla  postupně instalována v divadlech v Budapešti, Košicích a Bratislavě. Poslední zastavení pak je právě v Ostravě, odtud poputuje do Prahy.  Do divadla ten večer přijely pacientky celého  Moravskoslezského kraje, které se také aktivně zúčastní kampani v našem regionu.  Její součástí je také celý měsíc  prevence a edukace  samovyšetření prsu pro veřejnost,  které díky partnerství s RPB – zdravotní pojišťovnou  mohou  pacientské organizace provádět   na mnoha akcích. Slavnost zahájila  ředitelka Aliance žen s rakovinou prsu paní Eva Knappová , v divadle nás přivítal jeho ředitel Jiří Krejčí. Zahájení přišel pozdravit výkonný ředitel RBP zdravotní pojišťovny  Ing. Antonín Klimša, MBA ,  uvítaly jsme i PhDr. Roberta Hrušku a Mgr. Lucii Ševčíkovou.  Byla to příjemné setkání i příležitost pozdravit  se se všemi , vyměnit si zkušenosti i  něco málo naplánovat pro  další společnou činnost.    Součástí kampaně je  i možnost odlití prsou do sádry, odlitky budou postupně plnit Prsní stěnu a poté poputují  dále  jako její součást.  I tato aktivita byla v Ostravě úspěšná, prsní stěna se rozrostla o několik nových odlitků. Ještě doplním, že  Onko-Amazonky   edukovaly   samovyšetření  prsu na pobočce  RPB-zdravotní pojišťovny ve Fóru Nová Karolína 13. května a 3. června.

 

ZAME GRANT– ArcelorMittal  - autobus Šance

 Dne 6.května na setkání s vedením firmy ArcelorMittal v kulturním domě K Trio Amazonky obdržely díky naší člence Šárce Vinklerové zaměstnanecký grant-přepravu autobusem na náš tradiční podzimní pobyt v penzionu Šance u Frýdlantu nad Ostravicí. Díky tomuto autobusu se pobytu mohou zúčastnit i členky,  pro které je nesnadná  přeprava veřejnou dopravou.  Šárčin zaměstnavatel, firma ArcelorMittal každoročně vyhlašuje zaměstnanecké granty každý rok. Poskytuje tak příležitost všem  kmenovým  zaměstnancům  ArcelorMittal Ostrava a dceřiných společností  podpořit neziskovou organizaci, ve které dlouhodobě a aktivně pomáhají. Podporuje tím  regionální projekty organizací, jíž jsou její zaměstnanci členy.

Děkujeme za podporu.

 

Přednáška: Jak zůstat stále krásná – 15.4. 2019

 O tom jak zůstat stále krásná nás přišla poučit kosmetička  p Kolarčíková.  Opět mezi nás přišla  a věnovala svou pozornost obličeji předtím, než na něj začneme nanášet zkrášlující kosmetiku. A  potvrdila, jak je v nás všechno propojeno. Starosti, smutek, únava, vše se zračí  v našem obličej a očích.  A naopak, když s trochu upravíme a vylepšíme, hned  se to projeví na naší náladě a pohodě . Tak proč ne, proč  bychom přírodě tak trochu nepomohly.  Nemusí to být přece hned plastická operace  ačkoliv ty pokleslé víčka a váčky pod očima by se snad  operací upravit mohly… Na začátek můžeme zkusit oční masky,  pleťové vody,  hřebíčkovou,   levandulovou  na zklidnění, jalovcovou,  ta rozpouští lymfy.  Tak nějak jsme se z obličeje dostaly i celému tělu, vyrážka , pupínek na obličeji  nás varuje, že něco někde v těle není v pořádku. Každé místo na obličeji ukazuje na určitou část organismu. A to by měly nastoupit ozdravné kůry pomocí rostlinných esencí  a vůní.  Zkusily jsme , co  dokáže několik kapek mátové esence v medu.  Na bolesti kloubů, zad a otlaky zase působí rozličné léčivé olejíčky.  Jsme ženské, dostaly jsme dobré rady i pro intimní kosmetiku. Byla to moc zajímavá přednáška

 

 Rekondiční pobyt – Lázně Slatinice  8.4 – 13.4.2019

 

Náš jarní  rekondiční pobyt v Lázních Slatinice.  Ochotná paní Pazderová přijela pro naše zavazadla k vlaku a my dojely autobusem jenom  tak nalehko.  Moc jí děkujeme,je to opravdu velká pomoc.  V budově lázní  Balnea nás kromě příjemné recepční přivítala  i známa  vůně  lázeňské vody .  Po ubytování nám začal týden relaxačního pobytu.  Trošku nás rozladily procedury rozepsané až na odpolední hodiny, ale opravdu jen trošku a na chvíli. Přijely jsme přece odpočívat.   Perličkové koupele, masáže, bazén s vířivkou. A taky procházky po  upravené obci k pramenům  léčivé vody,  vycházky po okolí ,  na  krásně kvetoucí Malý Kosíř.  A když se slunce schovalo za mraky a ochladilo se,  je tu ještě muzeum veteránu s krásnými automobily.  Vyjely jsme také  na výlet. Muzeum kočáru v Čechách pod Kosířem jsme navštívili již několikrát, ale pokaždé nás překvapí novou expozicí. Kromě zlatého kočáru a největšího pohřebního kočáru, to tentokrát byly  elegantní společenské  kočáry. Zima nás  přinutila zkrátit procházku zámeckým parkem, tak aspoň prohlídka opravené oranžérie. Bohužel jenom zvenčí.  Do lázeňského domu Morava zavítala  výstavka originálních pralinek,  tu jsme si nenechaly ujít, takže naše kufry jsou malinko těžší a naše peněženky o něco lehčí.  K tomu večery.  S hudbou, a protože se blížily velikonoce, také  ukázka zdobení perníčku, to jsme si také pod vedením pernikářky vyzkoušeli, další večer přednáška p. Kostelníkové:  Pravá a levá hemisféra mozku – zajímavé.  Opravdu jsme se nenudily, týden uběhl jako voda a už jsme zase balily kufry a jely domů.  Relaxované, odpočinuté. 

 

 Výroční členská schůze - 5.4.2019

 

Výroční členská schůze se konala  v pátek  5.dubna. V přehledu jsme si připomněly své aktivity v uplynulém roce, byly jsme seznámeny s  výsledkami hospodaření. V diskusi jsme probraly plán činnosti na tento rok, který nám připravil výbor organizace.  Přednášky, besedy, školení,  rekondice, atd., Před námi je jedna z větších akcí, Český den proti rakovině . Ale přitom nesmíme zapomenout proč vlastně existujeme . Abychom si navzájem pomáhaly podporovaly se a také aktivně  přispívaly k informovanosti veřejnosti  o prevenci a nových metodách boje s touto nemocí. Aby co nejméně bylo slyšet“ Rakovina je sprosté slovo a všichni na ni umírají “.  Ukončit  své působení  v revizní komisi se rozhodla  Zdeňka  Vránová.

Poděkovaly jsme jí za dlouholetou pečlivou práci a na   uvolněné  místo zvolily  Natašu  Krausovou. Naplánované to máme pěkně, plán činnosti jsme si  odsouhlasily, tak s chutí do práce i zábavy. 

 

Přednáška : Měření kapacity plic – 11.3. 2019

Přednáška nebo lépe přátelské a pracovní setkání. Přišla mezi nás  p. Jitka Kramná,   naše dlouholetá cvičitelka a  přítelkyně.  V době své aktivní činnosti mezi máma nám zdůrazňovala   důležitost správného dýchání pro naši vitalitu i aktivitu.  A taky ho s námi důkladně procvičovala.  Čas od času proměřila kapacitu plic. Do pečlivě a dlouhodobě vedených tabulek si  zaznamenávala  a dodnes zaznamenává tyto údaje   Tak tomu bylo i tentokrát . Po krátkém rozcvičení  cvikem, který nám nejen protáhl plíce ale navodil i příjemnou náladu  přišlo měření. Je potěšující, že se  skoro  všechny držíme okolo hodnot pro nás doporučených.   Věříme , že na tom má podíl i naše pravidelné cvičení a pohyb.  Po zhodnocení naší vitality   jsme se neubránily ani   nostalgickému vzpomínání na doby nedávné , na společné rekondiční pobyty s ranními rozcvičkami, které , zvlášť ty venkovní,  vzbuzovaly zájem okolí  a jiné zajímavé činnosti.  Bylo to pěkné setkání.

 

 

Muzikoterapie – 25.2.2019

 

Muzikoterapie  - zvuky které pomáhají uzdravovat.

V pondělí jsme  navštívily  Menssanu a úžasně relaxovaly při muzikoterapii. . Sezením nás vedly p.Podrazová a p. Březková.  Představily nám další ze sbírky nástrojů, koshi zvoneček.  Jemný zvuk tohoto nástroje navodil příjemnou atmosféru. Stejný nástroj, a    v každé ruce  zvonil trochu jinak.  Poté  si děvčata  rozebraly africké bubny djembe a s chutí se pustily do bubnování.  Tři základní údery v různé kombinaci, stejný  motiv, který zesiloval ve vlně, jak se přidávaly a pomalu zase končily nástroje.  Vyjádření osobnosti  každé  z hráček  několika údery i  posílání určitého rytmu po kruhu . Taková tichá pošta hudbou.  Ale ne tak docela. Motiv se občas měnil , aby se vzápětí vrátil do skoro původní podoby. Nechybělo ani prolínání dvou rytmů, doplněné o závěrečný „virbl“.  Poté  co  odložily skoro všechny bubny,  sáhly po perkusních nástrojích a  vytvořily společný orchestr,  který doprovázela na flétnu  p. Dagmar Podrazová. Hru na flétnu si připomněla i Nataša a docela jí to šlo. Na řadu přišlo zklidnění při  zvucích tibetských mis.  V místnosti byla asi příhodné fluidum, všechny mísy se   ochotně  rozezvučely, rezonanci a vibrace jsme cítily v celém těle. Na závěr celého sezení  nám obě  lektorky připravily zvláštní zážitek.  Nechaly nás sesednout do těsného kruhu a vtělily se do indiánských šamanek,. Procházely nám  za zády  a bubnovaly na šamanské bubny. Byl to zvláštní pocit, když se zvuk přibližoval , těsně za zády rozvibroval celé tělo a pomalu se vzdaloval.  Po chvilce,  zvlášť když se zavřely oči,  nebylo nic než bubnování. A to pomalu utichlo a my se vrátily do reality.  Abychom se vrátily úplně, ještě jsme si chvilku povídaly o svých dojmech . Moc se nám to líbilo, náramně  jsme si muzicírování užily,  už se těšíme na další setkání.  I pro mě to byl zvláštní zážitek. Ruka v sádře neudržela žádný nástroj, byla jsem jako pozorovatel. Kromě závěrečného rituálu s šamanskými bubny, ten jsem  si ujít nenechala. A bylo opravdu zajímavé sledovat  obličeje plné soustředění nebo naopak uvolnění, jakoby mysl šla na toulky. Muzikoterapie  to  je relaxace i potěcha duše.

 

 

 

 Přednáška: Aktuální faktory ovlivňující zdraví-  11.2.2019

     

 Po lednovém  „Babinci“ první přednáška tomto roce. Blíží se jaro a s ním i  pocity , že je   potřeba    nastartovat  naše těla po zimním odpočinku k aktivní činnosti.  Pomůže nám k  tomu taky i  přednáška MUDr. Lydie Ryšavé  o aktuálních faktorech, které ovlivňují naše zdraví. A že byla zajímavá , o tom svědčí soustředěné výrazy všech přítomných. Své duševní zdraví si můžeme vylepšit i  na dalším setkání , sejdeme se 25.února ve 14:00 hod budově Menssany  na  muzikoterapii.

 

 

 

 

 

 Babinec – 14.1.2019

 

 Po dobrých zkušenostech v loňském roce i  první  letošní schůzka byla  na volné téma.  Gita nás informovala o  nových akcích.  Nejen o nich  ale i o mnoha dalších věcech i zážitcích  jsme si jen tak popovídaly . Zkrátka „Babinec“. 

 

 

   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

 

 
 

c